PDA

Επιστροφή στο Forum : miranta im ειναι καλο ?αξιοπιστο ?



loukoumaki
17-07-07, 22:24
παιδια να ρωτησω κατι για multipl messaging ειναι καλο το miranta im να το εμπιστευτω ,εχει ασφαλεια


σε συγκριση με το pidjin?

AddictedToChaos
17-07-07, 22:38
Και τα δύο είναι εξίσου αξιόπιστα.

Το open source, σου λέει κάτι; :cool:

loukoumaki
17-07-07, 22:41
να σου πω τι, δεν καταλαβα τα open source ειναι πιο αξιόπιστα ?

AddictedToChaos
17-07-07, 22:44
Σε γενικές γραμμές ναι.

Ένα open source πρόγραμμα που έχει μεγάλη ανταπόκριση από το κοινό, όπως το pidgin, σίγουρα θα ελεγχθεί από γνώστες για ύποπτη συμπεριφορά, επειδή ακριβώς είναι ανοιχτός ο κώδικας του για τον οποιοδήποτε.

loukoumaki
17-07-07, 23:26
ναι αλλα σε καποιο που ειναι open source δεν μπορουν πολυ πιο εθκολα κάποιοι να κανουν ζημια

τελικα δεν μου ειπες μιραντα η pidjin
ποιο ειναι καλυτερο και ποιο εχει πιο πολλα features

Gordito
17-07-07, 23:31
Eγω που τα δοκιμασα δε μου λεγανε. Βαλε μια παλαιοτερη εκδοση του MSN και οχι Live;)

loukoumaki
17-07-07, 23:34
ναι ρε νικο αλλα εγω τα θελω για multiple

Kapnos
17-07-07, 23:43
Εγώ μια χαρά είμαι και με το Live patchαρισμένο με Mess Patch.

AddictedToChaos
17-07-07, 23:52
ναι αλλα σε καποιο που ειναι open source δεν μπορουν πολυ πιο εθκολα κάποιοι να κανουν ζημια

τελικα δεν μου ειπες μιραντα η pidjin
ποιο ειναι καλυτερο και ποιο εχει πιο πολλα features

Δεν είναι θέμα καλύτερου. Είναι τι σε βολεύει καλύτερα.

Εγώ που έχω δοκιμάσει και τα 2 ενδελεχώς, μπορώ να πω πως το μεν miranda έχει τα ΑΠΕΙΡΑ plugins, είναι όμως πιο δύσκολο στο σετάρισμα από κάθε άλλο IM.

Θυμάμαι είχα καθήσει ολόκληρη μέρα πάνω στο pc για να το φέρω στα μέτρα μου!

Το pidgin αντιθέτως, σετάρεται σε πολύ λίγη ώρα, έχει κάποια ενσωματωμένα plugins, τα οποία σου δίνουν κάποια καλά features.

Σου προτείνω να δοκιμάσεις pidgin, κι αν δεν σου φανεί πλήρες, δοκίμασε και το miranda (όχι σκέτο όμως, να του βάλεις μερικά πολύ καλά plugins).


Eγω που τα δοκιμασα δε μου λεγανε. Βαλε μια παλαιοτερη εκδοση του MSN και οχι Live;)

Αναλόγως τι περιμένεις απ' το IM όμως. Αν περιμένεις winks και smilies, φυσικά και δεν σου είπαν κάτι.

Εμένα μου αρκεί που δεν είναι adware, δεν στέλνει πληροφορίες σε κακές εταιρείες (:evil:) και δεν μου σπαταλά πόρους απ'το σύστημα.

loukoumaki
17-07-07, 23:54
καλά kapnos το mess.be ειναι site με άπειρα aware πρόσεχε το είναι απικινδυνο πολυ
αλλά να μην ξεφεύγουμε

ποιο απο τα δυο ειναι καλύτερα αυτό ρώτησα αρχικά
το μονο που ειδα που εχει παραπάνω το miranta είναι ότι έχει skins
αλλα το οτι ειναι γραμμένο σε Unicode δεν είναι λίγο βλακεία ?

Gordito
18-07-07, 00:05
@Αddicted

Απο περιεργεια δοκιμαζω Pidgin και μου φαινεται καλο.
Αλλα ειναι λιγο περιεργο στις ρυθμισεις ή μου φαινεται? Αλλαζω font απο τις ρυθμισεις αλλα παραμενει μικρο

( εχω ξετικαρει το use skin font )

loukoumaki
18-07-07, 00:05
dying fetus Η pyrexia ? ασχετο ε ?χαχα χχα χα χα χα χαχαχχα

AddictedToChaos
18-07-07, 00:08
@Αddicted

Απο περιεργεια δοκιμαζω Pidgin και μου φαινεται καλο.
Αλλα ειναι λιγο περιεργο στις ρυθμισεις ή μου φαινεται? Αλλαζω font απο τις ρυθμισεις αλλα παραμενει μικρο

( εχω ξετικαρει το use skin font )

Να ενεργοποιήσεις το gtk+ Theme Control plugin και να ρυθμίσεις από εκεί το μέγεθος των fonts σου ;)


dying fetus Η pyrexia ? ασχετο ε ?χαχα χχα χα χα χα χαχαχχα

Χαχα. Δεν τους ξέρω τους pyrexia καν :p

Gordito
18-07-07, 00:14
Να ενεργοποιήσεις το gtk+ Theme Control plugin και να ρυθμίσεις από εκεί το μέγεθος των fonts σου ;)


Kαι παλι δεν εμφανιζονται σωστα. Εχω βαλει π.χ. 12 και μου βγαινουν κατι fonts τουλαχιστον ....30:p

AddictedToChaos
18-07-07, 00:16
Kαι παλι δεν εμφανιζονται σωστα. Εχω βαλει π.χ. 12 και μου βγαινουν κατι fonts τουλαχιστον ....30:p

Έχε ανοιχτό και ένα window για να βλέπεις επί τόπου τις αλλαγές.

Εμένα μια χαρά μου στρώνουν όπως τα θέλω τα fonts πάντως. :hmm:

Gordito
18-07-07, 00:26
Κατι ειναι λαθος και ειναι λιγο αργα να βρω τι:p
Καπου μπερδευεται με τις επιλογες απο το preferences, θα το δω αυριο:p

manicx
18-07-07, 10:12
Το Miranda είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Το καλύτερο όλως είναι ότι μπορείς να το έχεις σε ένα USB stick και να το έχεις μαζί σου. Είναι expandable, είναι μικρό, δεν καταναλώνει πόρους... Ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Umbra
21-07-07, 18:44
υπάρχει κάποιο που να κάνει οτι ακριβώς και το live messenger αλλα να καταναλώνει πολυ λιγοτερους πόρους....????

AddictedToChaos
21-07-07, 19:06
υπάρχει κάποιο που να κάνει οτι ακριβώς και το live messenger αλλα να καταναλώνει πολυ λιγοτερους πόρους....????

Αν με το "ακριβώς" εννοείς και τα winks,voice clips τότε όχι, δεν υπάρχει εναλλακτικό.

Εναλλακτικά IM's που να υποστηρίζουν nudges, custom emoticons, video/audio conversation θα βρεις αρκετά.

Miranda, Trillian, Pidgin.

Umbra
21-07-07, 19:53
κριμα....αλλα θα δοκιμασω....φανατζομαι webcams και συνομιλια εχουν κανονικα...

AddictedToChaos
21-07-07, 20:03
κριμα....αλλα θα δοκιμασω....φανατζομαι webcams και συνομιλια εχουν κανονικα...

Ναι, αλλά όχι με την άνεση του msn messenger. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.