PDA

Επιστροφή στο Forum : Network Help



Andy1972
01-07-03, 20:19
λοιπον εχουμε και λεμε βοηθηστε λιγακι εδω να φτιαξω το δικτυο.Εχω ενα κομπιουτερ το οποιο εχει 2 καρτες δικτιου επανω κε εκει συνδεσα το adsl modem στην ethernet card και το αλο εχει μια καρτα δικτυου λοιπον τι κανω για να εχει συνδεση το αλο κομπιουτερ?α και τα 2 εχουν win xp.thanks

buffos
01-07-03, 20:32
An exeis to Jetspeed 500 opws egw i kapoio allo poy einai kai royter..
kai thelei na exoyn kai oi dio ipologistes internet xoris na einai anagkastika kapoios anoixtos i lisi einai apli...

Epeidi to Jetspeed den exei polles portes (mono mia gia pc.. kai mia gia hub)
1) agorazeis ena hub.. me merikes thires.. (den ksereis sto melon mporei na tis xreiasteis...)

2) Sindeeis to hub me to modem stin eksodo poy grafei router...
me ena kalodiaki Udp-5 straight through...

3) sindeeis ta pc-ia stou sto hubaki me tou idiou tipou kalodia...

4) theteis to modem na einai DCHP server (einai san default)..

kai teleioses.....

Andy1972
01-07-03, 20:54
oχι δεν ειναι ρουτερ

bond
01-07-03, 20:59
oχι δεν ειναι ρουτερ

Αν πας στο network connections, τι συνδέσεις εμφανίζονται;
Η συνδεση σου με το ιντερνετ, εμφανίζεται σαν Local area network connection ή σαν dialup?

Andy1972
01-07-03, 23:29
OK Το εφτιαξα lol :?

bond
02-07-03, 00:06
OK Το εφτιαξα lol :?
Δεν γράφεις και τι έκανες, μήπως το χρειαστεί και κάποιος άλλος;

Andy1972
02-07-03, 00:26
Λοιπον 2 καρτες δικτυου στο ενα κομπιουτερ κε μια στο αλλο adsl modem συνδεδεμενο στο κομπιουτερ με τις 2 καρτες δικτυου μεσο ethernet δηλαδη οχι usb γιατι δεν εχει το δικο μου ενα καλωδιακη αναλογο 20 μετρα μια ακρη στο ενα κομπιουτερ κε μια ακρη στου αλου την καρτα δικτυου κε μετα set up a home or office network και καπακι connection sharing ολα αυτα με windows xp αποσταση 20 μετρακια με του φιλαρακου μου το pc στον απο πανω οροφο με τον οποιο πληρωνουμε μισα μισα τα εξοδα του adsl.(Aς ελπισουμε να πεσει και η τιμη καποια στιγμη να ανεβασουμε τη συνδεσουλα οχι πως τωρα δεν ειναι καλη αλλα λεμε τωρα).

hippie
02-07-03, 00:37
Andy1972 έγραψε:
Λοιπον 2 καρτες δικτυου στο ενα κομπιουτερ κε μια στο αλλο adsl modem συνδεδεμενο στο κομπιουτερ με τις 2 καρτες δικτυου μεσο ethernet δηλαδη οχι usb γιατι δεν εχει το δικο μου ενα καλωδιακη αναλογο 20 μετρα μια ακρη στο ενα κομπιουτερ κε μια ακρη στου αλου την καρτα δικτυου κε μετα set up a home or office network και καπακι connection sharing ολα αυτα με windows xp αποσταση 20 μετρακια με του φιλαρακου μου το pc στον απο πανω οροφο με τον οποιο πληρωνουμε μισα μισα τα εξοδα του adsl

gia pio modelo modem milas ??
h oli sindesmologia einai endiaferousa (very cool)

thx

PS: LSD FOR all now!!

fon
02-07-03, 00:52
Το προβλημα ( προβλημα? ) ειναι οτι με τη συνδεσμολογια του andy1972, ο υπολογιστης που εχει τη "μια καρτα", δεν θα μπορει να μπει στο net αν αυτος που εχει τις δυο καρτες δεν ειναι ανοιχτος....

@ ADSLgr.com All rights reserved.