PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία!



seastavros
18-07-07, 17:03
Εκανα αίτηση σήμερα σε κατάστημα Vodafone για νέα τηλεφωνική γραμμή και για adsl στον νέο αριθμό,μέσο του δικτύου της ΗOL, επειδή έχω κινητό της Vodafone και βρήκα δελεαστική την προσφορά.
Για την σταθερή τηλεφωνία μου έδωσαν ένα ασύρματο μοντεμ Sagem, όπου μέσο αυτού θα γίνονται οι κλήσεις.
Το adsl μου είπαν δεν θα λειτουργεί μεσο του ασύρματου μόντεμ τηλεφωνίας αλλά από την μπρίζα του τοίχου.
Εχει κάνενας άλλο μέλος ανάλογη υπηρεσία? Χρειάζεται να έρθει τεχνικός για να κάνει μεικτονόμιση?
Μπορεί να λειτουργεί όντως ξεχωριστά το adsl απο το σταθερό?

nm96027
18-07-07, 17:25
Σταθερο τηλεφωνο θα εχεις μεσω του GSM δικτυου της Vodafone.
Αριθμό σταθερου θα παρεις απο την HOL (213-χχχχχχ).
ΑDSL θα εχεις απο τον χαλκό που ερχεται σπίτι σου. Αναλογα με το που μενεις ο χαλκος αυτος καταληγει είτε σε DSLAM της ΗΟΛ ειτε σε DSLAM του ΟΤΕ.

Εχεις ηδη τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ στον σπιτι σου ή δεν εχεις καθόλου τηλεφωνο; :hmm:Δλδ εχεις ελευθερο χαλκινο καλωδιο που να φτάνει απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα σου;

Εν τελει οντως, όπως το λες θα λειτουργουν ξεχωριστα.;)

seastavros
19-07-07, 02:39
Εχω γραμμή του ΟΤΕ isdn την οποία όμως δεν θα διακόψω. Υπάρχει μπρίζα στο σπίτι (χαλκός) ελέυθευρη οπού παλιά λειτουργούσε γραμμή του ΟΤΕ και τώρα είναι νεκρή.Υπάρχει δηλάδη ελεύθερο καλώδιο για 2η γραμμή.
Μένω Αργυρούπολη και η adsl που λειτουργεί τώρα δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Είναι της Forthnet και η ταχύτητα είναι κανονική.
Απλά θέλω να βάλω 2η γραμμή και όταν συνδεθεί η γραμμή της HOL θα διακόψω εκείνη της Forthnet αλλά θα κρατήσω την γραμμή του ΟΤΕ.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:oneup:

seastavros
19-07-07, 20:20
Με πήρανε τηλέφωνο σήμερα απο την Vodafone (κατάστημα Αλίμου,Βουλιαγμένης) και μου είπαν ότι δεν έχει δίκτυο για adsl στην περιοχή μου,Αργυρούπολη, και μόνο για isdn γραμμή έχει.
Φορητότητα της γραμμής του ΟΤΕ δεν κάνω γιατί την είχα πατήσει με την ΤΕΛΛΑΣ. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στο site της vODAFONE έβαλα τον αριθμό μου (2109959...) και δεν μου βγάζει διαθεσιμότητα ενώ στης HOL μου βγάζει ότι υπάρχει διαθειμότητα του δικτύου της.
Ακύρωσα το πρόγραμμα και επέστρεψα τον εξοπλισμό.
Πάντως είναι αρκετά εξυπηρετικοί στην Vodafone. Moυ έκανε εντύπωση που με πήρανε στο κινητό μου τηλέφωνο και με ενημέρωσαν μέσα σε μία μέρα. Επέστραψα τον εξοπλισμό και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.