PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με msn hotmail



manutd14
18-07-07, 17:06
Καλησπέρα! Έκανα το λάθος και έβαλα Ζίστο (Ταλαιπωρήθηκα λίγο και ελπίζω να μην έχω και άλλα προωλήματα όπως έχουνε οι περισσότεροι) και παρατήρησα οτι δε μπορώ να μπώ στο mail μου (hotmail), ούτε και στο msn messenger ή στο live messenger. Υπέθεσα οτι θέλει forward το port του msn messenger και μπήκα

http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Netgear/DG834N/MSN_Messenger.htm
Έχω netgear dg834n και όχι αυτο που δίνει η tellas. Το πρόβλημα ειναι πως δε γίνεται κάτι......

kasi
18-07-07, 17:23
γεια σου. καταρχάς πρέπει να ξέρεις πως εδώ γράφουμε μόνο ελληνικά , καλό είναι να αλλάξεις το μήνυμα σου αλλιώς θα το κλειδώσουν.
Δεν κατάλαβα και πολύ καλά τι έπαθες , πες και άλλα....τι σου λέει όταν πας να "μπεις"

manutd14
18-07-07, 17:34
Sorry για greeklish δεν ήξερα. Λοιπόν στο messenger μου βγάζει πρόβλημα (κωδικός σφάλματος 80048820, εκτεταμενοσ κωδικός 80048439) ενώ όταν κάνω απλό login στο hotmail.com και βάζω τα στοιχεία μου για να μπώ στο mail μου απλά δεν κάνει τίποτα. Δε βγάζει κάποιο μύνημα. Το ίδιο και από τον υπολογιστή του αδερφού μου που είναι στο ασύρματο δίκτυο...

dimitris_thass
18-07-07, 17:41
Sorry για greeklish δεν ήξερα. Λοιπόν στο messenger μου βγάζει πρόβλημα (κωδικός σφάλματος 80048820, εκτεταμενοσ κωδικός 80048439) ενώ όταν κάνω απλό login στο hotmail.com και βάζω τα στοιχεία μου για να μπώ στο mail μου απλά δεν κάνει τίποτα. Δε βγάζει κάποιο μύνημα. Το ίδιο και από τον υπολογιστή του αδερφού μου που είναι στο ασύρματο δίκτυο...

Για δες εδώ μήπως κανεις κατι:

http://www.tomshardware.com/forum/95438-45-error-80048820-messenger

Google is your friend;)

kasi
18-07-07, 17:42
Sorry για greeklish δεν ήξερα. Λοιπόν στο messenger μου βγάζει πρόβλημα (κωδικός σφάλματος 80048820, εκτεταμενοσ κωδικός 80048439) ενώ όταν κάνω απλό login στο hotmail.com και βάζω τα στοιχεία μου για να μπώ στο mail μου απλά δεν κάνει τίποτα. Δε βγάζει κάποιο μύνημα. Το ίδιο και από τον υπολογιστή του αδερφού μου που είναι στο ασύρματο δίκτυο...

τι να πω.... δεν ξέρω....αλλά θα κάνω υποθέσεις....
1> μήπως το antyvirus σου έχει μπλοκάρει το msn ?
2> πήγαινε στο
www.msn.com
και στο search γράψε τον κωδικό σφάλματος να δεις τι θα σου πει.
3> εγκατέστησε ξανά το msn....

manutd14
18-07-07, 17:50
Έφτιαξε! Άλλαξα ΜTU size se 1400 και έφτιαξε. Το βρήκα εδω http://www.msghelp.net/showthread.php?tid=71703
Έχω σκάσει απο το πρωί. Ευχαριστώ πολύ πάντως παιδια για την κινητοποίηση :)

kasi
18-07-07, 18:04
Έφτιαξε! Άλλαξα ΜTU size se 1400 και έφτιαξε. Το βρήκα εδω http://www.msghelp.net/showthread.php?tid=71703
Έχω σκάσει απο το πρωί. Ευχαριστώ πολύ πάντως παιδια για την κινητοποίηση :)

στις διαταγές σας!!! :cool:

netharis
18-07-07, 20:53
Και εγώ το ίδιο router εχω, με το MTU στα 1500 και το msn δουλεύει κανονικά. Μήπως έχεις απενεργοποιήσει το UPnP;

manutd14
19-07-07, 13:49
Όχι δε το έχω απενεργοποιήσει. Δουλεύει καλά τώρα αλλά προέκυψε άλλο προβληματάκι.
Χρησιμοποιώ azureus και ενώ κατεβάζει μιά χαρά πάνω στην ώρα πέφτει το δίκτυο και ξαναμπαίνει μόνο αν κάνω repair. Έκανα όλη τη διαδικασία για port forwarding και χρειάστηκε να κάνω static ip. Προς το παρόν δουλέυει αν και δεν εχει περάσει πολύ ώρα. Παίζει κάποιο πρόβλημα αν έχεις static ip? Αν κάποιος μπορεί να πει :oneup:
Ευχαριστώ!

epilas
19-07-07, 14:06
γυρνα το ρουτερ σε ΡΡΡοΕ

harry79
19-07-07, 14:19
Κι εγώ στο hotmail δεν έχω μπει ποτέ από όταν έγινα full zisto και το msn μια ανοίγει δέκα δεν ανοίγει. Σε PPOoE πέφτει τελείως το ίντερνετ και έχω κόκκινο λαμπάκι.

Ενίοτε ούτε το yahoo mail δουλεύει σωστά ενώ και στα fora καμιά φορά το posting γίνεται με εμπόδια.

manutd14
20-07-07, 01:13
Τελικά συνεχίζεται το ίδιο πρόβλημα. Έβαλα και bitlord αλλά το ίδιο πάλι. Το παράξενο είναι πως ενώ ήμουνα 3 ώρες και το παρακολουθούσα και μάλιστα κατέβαζα και απο rapidshare μήπως το ζορίσω δεν χαλούσε το δίκτυο. Μόλις έφυγα και το άφησα να κατεβάζει μετά είδα οτί είχε χαλάσει. Τωρα το άλλαξα σε ΡΡΡοΕ και θα το αφήσω το βράδυ να δω τι θα γίνει. Ποια η διαφορά με ΡΡΡοΑ?

Cupra20VT
20-07-07, 08:26
Μηπως εχετε αλλη ημερομηνια και ωρα?
Για καντε ενα check.

harry79
20-07-07, 09:28
Μηπως εχετε αλλη ημερομηνια και ωρα?
Για καντε ενα check.

στο router εννοείς;

lx911
20-07-07, 12:00
Ωραιο "POST"
Και εγω εχω προβλημα με το αυτοκινητο αλλα δεν το κανω θεμα...
:rofl: :rofl: :rofl:

manutd14
20-07-07, 14:41
Με hotmail εμένα διορθώθηκε όταν έβαλα ΜTU 1400. Τώρα συνεχίζει το πρόβλημα με τα torrents... και που το γύρισα σε ΡΡΡοΕ πάλι το δίκτυο έπεσε. Αν έχει κάποιος άλλος καμιά άλλη ιδέα ας πει. :oneup:

lx911
20-07-07, 14:55
Βαλτε κανενα router της προκοπης... :p
Εγω με το Linksys οτι ρυθμισεις και να του εβαζα
κατευβαινανε και λειτουργουσανε ολα ΡΟΛΟΙ!!!
PPPoE - PPPoA αλλαζα Multiplexing αλλαζα
Modulation αλλαζα δεν μασαγε... απο εκει και περα
δεν ξερω τι παιζει... Ισως να σας κανουν πλακα
οι τεχνοικοι της Tellas επειδη δεν γραφεται καλα
λογια στον Forum για αυτους :rofl:

manutd14
20-07-07, 14:57
Με forthnet δεν είχα πρόβλημα με αυτο το router. Τώρα μη ρωτήσεις γιατί έβαλα tellas....

loyloydis
21-07-07, 16:25
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ 1ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΖΙΣΤΟ. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΣΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΡΕΣΤΑΡΤ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ????

AddictedToChaos
21-07-07, 16:30
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ 1ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΖΙΣΤΟ. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΣΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΡΕΣΤΑΡΤ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ????

Πόση ram διαθέτεις;

Το live messenger είναι υπέρβαρη εφαρμογή, ειδικά με το ένα εκατομμύριο ads που σου προβάλλει...

Η θα το patch-άρεις με το a-patch για να το ελαφρύνεις ή θα εγκαταστήσεις την 7.5 έκδοση που είναι σχετικά λιγότερο φορτωμένη με περιττά stuff, την οποία καλό είναι να την patch-άρεις κι αυτή ή θα χρησιμοποιήσεις κάποιο εναλλακτικό IM, όπως το Pidgin (πρώην Gaim), το miranda, κ.α.

loyloydis
25-07-07, 23:29
Η ΜΝΗΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 2ΜΒ. ΜΕ 4ΜΒ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΑ??????

AddictedToChaos
25-07-07, 23:52
GB εννοείς προφανώς. Όχι, δεν χρειάζεσαι περισσότερα για να τρέξεις εφαρμογή όπως το live messenger.

Και με 1GB τρέχει ικανοποιητικά.

dircostas
26-07-07, 12:17
Sorry για greeklish δεν ήξερα. Λοιπόν στο messenger μου βγάζει πρόβλημα (κωδικός σφάλματος 80048820, εκτεταμενοσ κωδικός 80048439) ενώ όταν κάνω απλό login στο hotmail.com και βάζω τα στοιχεία μου για να μπώ στο mail μου απλά δεν κάνει τίποτα. Δε βγάζει κάποιο μύνημα. Το ίδιο και από τον υπολογιστή του αδερφού μου που είναι στο ασύρματο δίκτυο...

Θα σου πρότεινα να βάλεις τις ρυθμίσεις στο router σου όπως τις είχες απλά να αλλάξεις το MTU και να το βάλεις 1492. Όπως μου είχε πει και μια κοπέλα σε αυτό το forum το 1400 είναι πολύ χαμηλό.(μη με ρωτάς τι εννοεί δεν ξέρω). Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα μόλις μου μπήκε το Zisto και μόλις το έβαλα στο 1492 έφτιαξε.

harry79
10-09-07, 10:40
Το MTU στα zyxel 660 που το βρίσκουμε ρε παιδιά; Όλο το interface έψαξα και δεν το βρήκα. Με PPPoE πέφτει τελείως το internet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.