PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυβερνοεπίθεση στην EasyJet, κλάπηκαν στοιχεία 9 εκατομμυρίων πελατών της



nnn
19-05-20, 18:46
Εξειδικευμένη κυβερνοεπίθεση στα συστήματα της και υποκλοπή των emails και των προορισμών ταξιδιού σχεδόν 9 εκατομμυρίων πελατών της, αποκάλυψε η αεροπορική χαμηλού κόστους EasyJet. Επιπλέον παραβιάστηκαν τα στοιχεία πληρωμής πιστωτικών καρτών 2,208 πελατών της εταιρείας.



“We take the cybersecurity of our systems very seriously and have robust security measures in place to protect our customers’ personal information,” easyJet’s chief executive officer, Johan Lundgren, said. “However, this is an evolving threat as cyberattackers get ever more sophisticated.”

Οι επηρεαζόμενοι πελάτες της EasyJet θα ενημερωθούν ως τις 26 Μαϊου από την εταιρεία.

Πηγή : N.Y. Times (https://www.nytimes.com/2020/05/19/business/easyjet-hacked.html?smid=tw-nytimes&smtyp=cur)

Chingachgook
20-05-20, 12:06
Η ευτυχισμένη στιγμή που διαβαζεις τέτοιες ειδήσεις και λες "ευτυχώς που είμαι μπατιράκι και δεν κάνω ταξίδια". Και η αμήχανη που σκέφτεσαι "είμαι μπατίρης και δεν κάνω ταξίδια" :p

leasedline
22-05-20, 00:43
δεν φτάνει που έχασα τα λεφτά μου αφού δεν πρόκειται να πετάξω λόγω κοροναϊού τώρα πρέπει να κλειδώσω και την αγαπημένη μου κάρτα δια παν ενδεχόμενο...

megahead13
22-05-20, 06:38
Εχθές το βράδυ έλαβα αυτό το email από την Easyjet:


Notice of cyber security incident – be alert to phishing emails
Dear Customer,

I wanted to write to you personally in regards to a recent cyber security incident at easyJet.

As you may have heard, we announced on 19th May 2020 that we were the target of an attack from a highly sophisticated source. As soon as we became aware of the attack, we took immediate steps to manage and respond to the incident, closing off the unauthorised access. We engaged leading forensic experts to investigate the issue and we also notified the National Cyber Security Centre and the Information Commissioner’s Office (ICO).

Our investigation found that your name, email address, and travel details were accessed for the easyJet flights or easyJet holidays you booked between 17th October 2019 and 4th March 2020. Your passport and credit card details were not accessed, however information including where you were travelling from and to, your departure date, booking reference number, the booking date and the value of the booking were accessed.

We are very sorry this has happened.

Please be extra careful about phishing attacks

There is no evidence that personal information of any nature has been misused but please do be extra careful if you receive any unsolicited communications, particularly if they claim to be from either easyJet or easyJet holidays. Please note that we will never contact you unprompted to ask for your account details or security information, and we will never ask you to disclose your passwords, or to change your passwords on your easyJet account.

You do not need to take any action apart from continuing to be alert as you would normally be, especially with any unsolicited communications. To help you stay safe online, please remember:

- Do not open emails or attachments if you have any questions on the source
- Make sure you know who you are dealing with before disclosing any personal information online
- Always check links before clicking on them – you can do this by hovering over the link to see whether the source is recognisable. Do not click any link if you are unsure

The ICO has very helpful information on its website, including an article related to phishing posted on 31st March 2020 entitled ‘Stay One Step Ahead of the Scammers’. The National Cyber Security Centre likewise has useful guidance, including an article entitled ‘Phishing attacks: dealing with suspicious emails and messages’.

More information on the cyber incident with easyJet can be found on our website. Additionally, if you have any further questions, please email us at infoalert@easyjet.com

Once again, we’re sorry that this attack has happened. We do take the safety and security of our customers’ information very seriously and will continue to take every action to protect it against any future attacks.

Yours sincerely,

Johan Lundgren
CEO, easyJet
Γενικά δεν αποθηκεύω τα στοιχεία μου όταν αγοράζω από το internet ως χάριν ευκολίας για την επόμενη φορά. Προτιμώ να τα συμπληρώνω με το χέρι. Οπότε υποθέτω γι' αυτό τη γλίτωσα....

ranger
22-05-20, 14:43
Και εγώ το πήρα και είχα πετάξει με easy τις μέρες που λέει (17th October 2019 and 4th March 2020)
Για να λέει όμως ότι είχαν πρόσβαση στα στοιχεία όσων πέταξαν ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, είμαστε σίγουροι ότι αφορά αποθηκευμένα στοιχεία;
Θυμάμαι πρόσφατα υπήρχε και αλλού παρόμοιο θέμα όπου είχαν πρόσβαση στα στοιχεια με άλλο τρόπο (ανακατεύθυνση), νομίζω ήταν η BA

leasedline
22-05-20, 14:53
ούτε και γω πρέπει να είχα αποθηκεύσει κάρτα αλλά ποιος του πιστεύει πλέον!

έκανα Locked την κάρτα δια παν ενδεχόμενο!

aiolos.01
22-05-20, 15:28
Είχα πετάξει μια φορά πριν απο 20 χρόνια με αυτούς. Μάλιστα ήταν και ο Χατζηιωάννου στην πτήση και περνούσε απο όλο το αεροπλάνο και μίλαγε με τον κόσμο. Όταν φτάσαμε (Stansted μάλλον) μας οδήγησε στην έξοδο γιατί το αεροδρόμιο ήταν εντελώς άδειο. Δεν υπήρχε πραγματικά κανείς.

Ούτε και εγώ αποθηκεύω τα στοιχεία πληρωμής. Μόνο σε Amazon και Paypal τα έχω. Ε, αν τα χακάρουν και αυτά την κάτσαμε ομαδικώς...

megahead13
22-05-20, 17:46
Ούτε και εγώ αποθηκεύω τα στοιχεία πληρωμής. Μόνο σε Amazon και Paypal τα έχω. Ε, αν τα χακάρουν και αυτά την κάτσαμε ομαδικώς...
Αυτό ακριβώς!

tsigarid
24-05-20, 19:38
Γιατί κλειδώνετε τις κάρτες σας; Δεν έχουν προστασία, ή χρησιμοποιείτε χρεωστικές;

leasedline
26-05-20, 08:13
ήταν χρεωστική, αλλά και πιστωτική να είναι τι προστασία έχει;

ranger
26-05-20, 11:40
Η πιστωτική είναι ασφαλέστερη.
Καταρχήν γιατί έχεις όριο και δεν μπορούν να στα πάρουν όλα. Επίσης με την πιστωτική όταν δεις την περίεργη χρέωση δεν έχεις πληρώσει ακόμα τίποτα και μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής

Zus
26-05-20, 11:43
Η πιστωτική είναι ασφαλέστερη.
Καταρχήν γιατί έχεις όριο και δεν μπορούν να στα πάρουν όλα. Επίσης με την πιστωτική όταν δεις την περίεργη χρέωση δεν έχεις πληρώσει ακόμα τίποτα και μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής

Και στην χρεωστική υπάρχουν όρια. Στην χρεωστική δεν γίνεται αμφισβήτηση?

ranger
26-05-20, 13:05
Τι εννοείς όρια στην χρεωστική; Δεν λέω ανά συναλλαγή, λέω γενικά πόσα μπορεί να σου πάρει.
Στην πιστωτική έχεις πχ όριο 1000€ τον μήνα, δεν μπορεί να σου αγοράσει κάτι πιο ακριβό. Στην χρεωστική όσα λεφτά έχεις μέσα μπορεί να τα πάρει, με μία ή περισσότερες συναλλαγές.

Επίσης στην πιστωτική δεν έχεις πληρώσει ακόμα, έχει πληρώσει ο εκδότης της κάρτας. Σε παράνομη συναλλαγή τα λεφτά επιστρέφονται στο πιστωτικό σου όριο και αυτός κάνει τις διαδικασίες για να πάρει πίσω τα χρήματα του.

Zus
26-05-20, 13:12
Στην χρεωστική της Εθνικής τουλάχιστον, μπορώ να θέσω πολλά όρια. Όχι μόνο ανά αγορά. Δεν υπάρχει κάτι επίφοβο σε αυτό το κομμάτι. Και για την ακρίβεια απορώ πως ο κόσμος μπλέκει με πιστωτικές.

Για το δεύτερο κομμάτι δεν παίρνω όρκο. Αλλά φαντάζομαι πως κάτι μπορεί να κάνεις περι αμφισβήτησης της όποιας συναλλαγής και στην χρεωστική. Και στις δύο περιπτώσεις στις ορέξεις της τράπεζας στηρίζεσαι. Εάν θεωρήσει παράνομη την συναλλαγή θα βγάλεις άκρη. Εάν όχι, απλά δεν θα βγάλεις άκρη. Γιατί να σου τα επιστρέψει στο πιστωτικό όριο εάν δεν την θεωρήσει παράνομη?

ranger
26-05-20, 13:19
Γιατί θεωρείς ότι "μπλέκεις" με πιστωτική; Το θέμα δεν είναι τι κάρτα έχεις αλλά πως την χρησιμοποιείς.

Η διαφορά είναι (από σύντομη εμπειρία που έχω) ότι ακόμα και να θεωρηθεί παράνομη ή λάθος η συναλλαγή σου με την χρεωστική, θα πάρεις τα λεφτά πίσω όταν και αν βρεθεί άκρη.
πχ είχα διπλοχρέωση στο Ελ Βενιζέλος στα duty free και η alpha έλεγε επικοινωνήστε με το κατάστημα να την ακυρώσει και να σας βάλουμε πίσω τα λεφτά.
Όταν είχα ίδιο θέμα με την apha bonus, πήρα ένα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση, έστειλα μια φόρμα με mail, σε 2-3 μέρες είδα τα λεφτά πίσω και την διαδικασία ακύρωσης την έκανε η alpha με το κατάστημα.
Με την χρεωστική είναι δικά σου λεφτά άρα τρέχεις εσύ, με την πιστωτική δικά τους και τρέχουν αυτοί.

Και αν είναι εξωτερικό η αγορά, άντε βγάλε άκρη με το κατάστημα

Zus
26-05-20, 13:27
Γιατί θεωρείς ότι "μπλέκεις" με πιστωτική; Το θέμα δεν είναι τι κάρτα έχεις αλλά πως την χρησιμοποιείς.

Η διαφορά είναι (από σύντομη εμπειρία που έχω) ότι ακόμα και να θεωρηθεί παράνομη ή λάθος η συναλλαγή σου με την χρεωστική, θα πάρεις τα λεφτά πίσω όταν και αν βρεθεί άκρη.
πχ είχα διπλοχρέωση στο Ελ Βενιζέλος στα duty free και η alpha έλεγε επικοινωνήστε με το κατάστημα να την ακυρώσει και να σας βάλουμε πίσω τα λεφτά.
Όταν είχα ίδιο θέμα με την apha bonus, πήρα ένα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση, έστειλα μια φόρμα με mail, σε 2-3 μέρες είδα τα λεφτά πίσω και την διαδικασία ακύρωσης την έκανε η alpha με το κατάστημα.
Με την χρεωστική είναι δικά σου λεφτά άρα τρέχεις εσύ, με την πιστωτική δικά τους και τρέχουν αυτοί.

Και αν είναι εξωτερικό η αγορά, άντε βγάλε άκρη με το κατάστημα

Με την πιστωτική αισθάνομαι ότι μπλέκω γιατί μου αρέσει να ξέρω ότι έχω 10k στον λογαριασμό μου και με αυτά μπορώ να παίξω μπάλα. Ούτε δόσεις δεν θέλω, ούτε τόκους, ούτε τίποτα. Τόσα έχω, τόσα μπορώ να ξοδέψω, τόσα ξοδεύω.

Δηλαδή στην πιστωτική με το που τους πεις ότι έγινε λάθος το έχουν δεδομένο ότι έχεις δίκιο και σου τα επιστρέφουν άμεσα? Το μόνο που ίσως χάνω είναι ότι στα δίνουν τόσο εύκολα πίσω αλλά εάν επιβεβαιώσουν μεθαύριο ότι έλεγες μπαρμπούτσαλα και ότι η χρέωση ήταν σωστή στα παίρνουν πάλι πίσω, μέσω πιστωτικού ορίου κλπ? :hmm:

tsigarid
26-05-20, 13:29
Και στην χρεωστική υπάρχουν όρια. Στην χρεωστική δεν γίνεται αμφισβήτηση?

Στη χρεωστική δε γίνεται αμφισβήτηση γιατί τα λεφτά φεύγουν από το λογαριασμό σου άμεσα. Δεν πρέπει ποτέ και κανένας να χρησιμοποιεί χρεωστικές κάρτες στο ίντερνετ κατά τη γνώμη μου, τα ρίσκα είναι πάρα πολλά.

sdikr
26-05-20, 13:33
Στη χρεωστική δε γίνεται αμφισβήτηση γιατί τα λεφτά φεύγουν από το λογαριασμό σου άμεσα. Δεν πρέπει ποτέ και κανένας να χρησιμοποιεί χρεωστικές κάρτες στο ίντερνετ κατά τη γνώμη μου, τα ρίσκα είναι πάρα πολλά.

Δεν φεύγει κάτι άμεσα, τον ίδιο μηχανισμό που κάνει χρήση και η πιστωτική έχει απο πίσω, ο καταστηματάρχης θα πάρει, έγκριση, λεφτά στο δικό του λογαριασμό θα πάρει μετά την εκκαθάριση.

ranger
26-05-20, 13:46
Με την πιστωτική αισθάνομαι ότι μπλέκω γιατί μου αρέσει να ξέρω ότι έχω 10k στον λογαριασμό μου και με αυτά μπορώ να παίξω μπάλα. Ούτε δόσεις δεν θέλω, ούτε τόκους, ούτε τίποτα. Τόσα έχω, τόσα μπορώ να ξοδέψω, τόσα ξοδεύω.

Έχω πιστωτική από φοιτητής, εποχή αλλαγής δραχμών->ευρώ (πάντα χωρίς πάγιο). Πλέον χρησιμοποιώ 100% πιστωτική και η μισθοδοσία μου είναι εκεί που έχω την χρεωστική. Δεν έχω πληρώσει ούτε μια φορά τόκο.
Θες να ξέρεις ότι έχεις τόσα και με τόσα θα κινηθείς; Δεν φτάνεις ποτέ το όριο σου και ξεχρεώνεις την κάρτα σου στο τέλος του μήνα. μηδέν έξοδα, μηδέν τόκοι, μεγαλύτερη ασφάλεια.
Θες να ξοδεύεις ασύστολα να φτάνεις την πιστωτική στο όριο και να πληρώνεις σε δόσεις; Την πάτησες, από σένα ζουν οι τράπεζες.
Το θέμα είναι τι χρήση κάνεις.


Δηλαδή στην πιστωτική με το που τους πεις ότι έγινε λάθος το έχουν δεδομένο ότι έχεις δίκιο και σου τα επιστρέφουν άμεσα? Το μόνο που ίσως χάνω είναι ότι στα δίνουν τόσο εύκολα πίσω αλλά εάν επιβεβαιώσουν μεθαύριο ότι έλεγες μπαρμπούτσαλα και ότι η χρέωση ήταν σωστή στα παίρνουν πάλι πίσω, μέσω πιστωτικού ορίου κλπ? :hmm:
Δεν διάβασες καλά τι έγραψα. Ακόμα και δίκαιο που είχα με την χρεωστική η απάντηση ήταν επικοινωνήστε με το κατάστημα να ακυρώσει την χρέωση να σας τα επιστρέψουμε. Στην περίπτωση της πιστωτικής αναλαμβάνει ο εκδότης της κάρτας να κινήσει τις διαδικασίες γιατί είναι δικά του λεφτά αυτά που πήρε το κατάστημα και εσύ έχεις πάρει ήδη τα λεφτά σου στο πιστωτικό όριο.

DVader
26-05-20, 14:47
Τι εννοείς όρια στην χρεωστική; Δεν λέω ανά συναλλαγή, λέω γενικά πόσα μπορεί να σου πάρει.
Στην πιστωτική έχεις πχ όριο 1000€ τον μήνα, δεν μπορεί να σου αγοράσει κάτι πιο ακριβό. Στην χρεωστική όσα λεφτά έχεις μέσα μπορεί να τα πάρει, με μία ή περισσότερες συναλλαγές.

Επίσης στην πιστωτική δεν έχεις πληρώσει ακόμα, έχει πληρώσει ο εκδότης της κάρτας. Σε παράνομη συναλλαγή τα λεφτά επιστρέφονται στο πιστωτικό σου όριο και αυτός κάνει τις διαδικασίες για να πάρει πίσω τα χρήματα του.

Δεν βλέπω κάτι επίφοβο στην χρεωστική. Μια χαρά κάνεις αμφισβήτηση εφόσον τις χρεώσεις τι βλέπεις μέσα από το ebanking πριν πέσουν και έχει και όριο...
Για την πειραιώς: Κάρτες->Κινήσεις χρεωστικών καρτών-> Εγκρίσεις...

ranger
26-05-20, 15:02
Δεν λες κάτι διαφορετικό απ ότι είπα παραπάνω.
Έχω κάνει και εγώ αμφισβήτηση σε χρεωστική. Το μετά είναι το θέμα.

leasedline
26-05-20, 17:10
δεν νομίζω ότι είναι έτσι απλά

η πιστωτική έχει όριο 4500€ - στο λογαριασμό της χρεωστικής ποτέ δεν έχω τόσα λεφτά

άσε που οι χρεωστικές έχουν γενικά πολύ μικρότερα όρια

αν υπάρξει διπλοχρέωση ότι κάρτα και αν έχεις θα επιστραφεί

όλα είναι εργαλεία, και ποδήλατο να σου δώσουν εάν δε ξέρεις να το δουλεύεις φυσικά και θα το κοπανήσεις κάπου

ranger
26-05-20, 17:25
η πιστωτική έχει όριο 4500€ - στο λογαριασμό της χρεωστικής ποτέ δεν έχω τόσα λεφτά


Άλλαξε το. Βάλε όσο όριο θες.
Το παν είναι η σωστή χρήση.

Chingachgook
26-05-20, 18:31
Άλλαξε το. Βάλε όσο όριο θες.
Το παν είναι η σωστή χρήση.Το οποίο είναι και το πιο δύσκολο. Είναι μεγάλος πειρασμός οι πιστωτικές.

Αν κάποιος γνωρίζει τον κύκλο έκδοσης του λογ/μου του, μπορεί να έχει περιθώριο πληρωμής μέχρι και 2 μήνες: αν πχ ο λογ/μος εκδίδεται 27, τότε μπορεις να αγοράσεις κάτι στις 29/5, το οποίο θα φανεί στον λογ/μο που θα εκδοθεί 27/6, και θα είναι πληρωτέος πε΄ριπου 20 ημέρες μετά. Δηλαδή, για μια αγορά που έκανες Μάιο, θα πληρώσεις Ιούλιο. Αν το τηρείς ευλαβικά, δεν θα πληρώσεις ούτε σεντ τόκους (με την προϋπόθεση βέβαια να εξοφλείς τον λογ/μο)

uncharted
26-05-20, 19:48
Κακά τα ψέματα, ο μέσος άνθρωπος δεν έχει πειθαρχία και οι περισσότεροι λειτουργούν ως μικρό παιδί μέσα σε candy store. Δεν είναι λάθος η συμβουλή να αποφεύγουν τον δανεισμό οι πολλοί. Αν μη τι άλλο η κρίση του 2008 ήταν διδακτική για κάρτες κλπ.

leasedline
26-05-20, 20:24
δεν θα πάω από μόνος μου να μειώσω το πιστωτικό όριο...αν χρειαστώ χρήματα ανάγκης τι θα κάνω μετά...

Crosswind
26-05-20, 20:39
Το θέμα δεν είναι χρεωστική ή πιστωτική, αλλά η τράπεζα που είσαι και τι επιλογές σου δίνει. Π.χ. εκεί που είμαι τώρα, έχω την επιλογή να λαμβάνω μνμ για κάθε συναλλαγή εκτός direct debit.

@ ADSLgr.com All rights reserved.