PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μεταφορά από Cosmote σε Vodafone



tkas
03-06-20, 20:46
Kαλησπέρα στην παρέα.

Έχω ένα πρόγραμμα 50VDSL από Cosmote που λήγει σε λίγες μέρες. Στις 11/05 πήγα ΔΥΣΤΥΧΩΣ σε κατάστημα για καινούργιο συμβόλαιο 50VDSL με VODAFONE.
Υποτίθεται πως 15/5 θα ήμουν VODAFONE. Στείλανε και το Router και όλα καλά.
Μέχρι σήμερα όμως έχει κολλήσει η αίτηση. Κάθε φορά μου λένε πως είναι συστημικό και δεν προχωράει. Από Cosmote μου είπαν πως μέχρι και την περασμένη εβδομάδα δεν τους είχε έρθει τίποτα.
Τους είπα να το ακυρώσουν αλλά δεν γίνεται μου λένε γιατί πήγα σε κατάστημα (όντως ισχύει). Όμως επίσης ισχύει πως σε 10 μέρες πρέπει να είναι έτοιμο.
Το θέμα είναι πως μόλις τελειώσει του Cosmote σε λίγες μέρες θα πληρώσω πενηντάρικο και δεν το θέλω καθόλου.
Καμιά ιδέα ρε παιδιά? Να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ? Τώρα πλέον θέλω απλά να μείνω στον Cosmote και να πάνε να .....
Αν κάνω καταγγελία θα βρω το δίκιο μου? Υπάρχει άλλος τρόπος?

jkoukos
03-06-20, 21:39
Στην αίτηση που έκανες, ζήτησες συγκεκριμένα να ξεκινήσει άμεσα η φορητότητα; Αν όχι, σύμφωνα με τον κανονισμό η διαδικασία ξεκινά μετά από 14 μέρες και κατόπιν μετράς ρο 10ήμερο για σύνδεση.

tkas
03-06-20, 23:29
Στην αίτηση που έκανες, ζήτησες συγκεκριμένα να ξεκινήσει άμεσα η φορητότητα; Αν όχι, σύμφωνα με τον κανονισμό η διαδικασία ξεκινά μετά από 14 μέρες και κατόπιν μετράς ρο 10ήμερο για σύνδεση.

Όχι δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Αλλά οι μέρες έχουν περάσει ούτως ή αλλιώς.

CaptainNickGR
04-06-20, 14:24
Πέρασαν οι 14 μέρες υπαναχώρησης?

jkoukos
04-06-20, 14:50
Δεν υπάρχει υπαναχώρηση αν το αίτημα γίνει σε κατάστημα.

tkas
04-06-20, 21:26
Το ξέρω, αλλά δεν έχουν κυρώσεις αν δε το κάνουν στην ώρα τους?

paanos
04-06-20, 21:29
Όχι....

tkas
04-06-20, 21:41
Kαταπληκτικά. Άρα μην μπω στον κόπο καν να κάνω καταγγελία, σωστά?

jkoukos
05-06-20, 00:41
Όχι, να κάνεις. Αλλά να το κάνεις με την σωστή σειρά και με τον τρόπο που αναφέρει (https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html) η ΕΕΤΤ.

Το πάτημά σου είναι ότι δεν έχει προχωρήσει/κατατεθεί επίσημα το αίτημα φορητότητας από τον νέο πάροχο εντός της προθεσμίας.
Αν είχε κατατεθεί και απλά αργοπορούσε η φορητότητα, είναι αποδεκτό εν μέρη αν συντρέχουν λόγοι που μπορεί να αποδείξει ο νέος πάροχος ότι είναι πέραν της δικής του ευθύνης.

tkas
09-06-20, 17:15
Τελικά, χωρίς καμία εξήγηση μου την ακυρώσανε... Οπότε Cosmote και πάλι. Τι να πω.

paanos
09-06-20, 17:36
Μπορείς να κάνεις πάλι αίτηση αν θέλεις.

tkas
11-06-20, 14:21
Μπα, μακρυά και αγαπημένοι. Αν μαλακιστήκανε σε μια απλή αίτηση, τρέμω για το τι με περιμένει.

Black3539
11-06-20, 17:20
Μπα, μακρυά και αγαπημένοι. Αν μαλακιστήκανε σε μια απλή αίτηση, τρέμω για το τι με περιμένει.

Μπα, η Vodafone είναι σαν να προσπαθείς να μπεις σε ένα πλοίο εν κινήσει με 10 μποφορ και με το που μπεις ξαφνικά ησυχάζει η θάλασσα :rofl:
Κάθε αρχή και δύσκολη, απο το 2009 στην Hol με ADSL κανένα πρόβλημα, το 2019, δέκα χρόνια μετά απόφαση μετάβασης VDSL 30Mbps, μόνο τα καλώδια δεν πήραν φωτια με αυτούς,:p αφού έστρωσε είπα να βάλω fast path, πάλι πρόβλημα, πάλι τεχνικός. Μέχρι σήμερα εν έτη 2020 δεν πειράζω τίποτα, γιατι θα ανατιναχτεί το σπίτι στην επόμενη:p
Ακόμα και FTTH φοβάμαι να βάλω, μην το γκρεμίσουν ολοκληρωτικά το κτίριο:rofl:

Υ.Γ. Τουλάχιστον στα λογιστικά είναι αστέρια σε σύγκριση με αυτά που διαβάζω για Wind:lol:

paanos
11-06-20, 17:26
Ευτυχώς και εγώ (φτου μη το ματιαξω :p ) προβλήματα δεν είχα για τα οποία ευθύνεται η vodafone. Και τις τρεις φορές η βλάβη (που διορθώθηκε μέσα σε μια μέρα) ήταν θέμα του ΟΤΕ στην καμπίνα και πάντα η Vodafone έδινε δωρεάν εκτροπή (αν και δεν είχα θέμα με τηλεφωνία) και δωρεάν λεπτά / ΜΒ.
Λογιστικά θα ψιλοδιαφωνησω, κανουν κάτι λαθάκια ώρες ώρες αλλά τα διορθώνουν μόνοι τους

Black3539
11-06-20, 17:43
Ευτυχώς και εγώ (φτου μη το ματιαξω :p ) προβλήματα δεν είχα για τα οποία ευθύνεται η vodafone. Και τις τρεις φορές η βλάβη (που διορθώθηκε μέσα σε μια μέρα) ήταν θέμα του ΟΤΕ στην καμπίνα και πάντα η Vodafone έδινε δωρεάν εκτροπή (αν και δεν είχα θέμα με τηλεφωνία) και δωρεάν λεπτά / ΜΒ.
Λογιστικά θα ψιλοδιαφωνησω, κανουν κάτι λαθάκια ώρες ώρες αλλά τα διορθώνουν μόνοι τους

Εμένα κυρίως σε κάρτα μέσα στο Α/Κ της Vodafone, αλλά ήταν όντως άμεσοι... Και η Ρεζέρβα που έχει είναι πολύ καλό feature τουλάχιστον


Λογιστικά θα ψιλοδιαφωνησω, κανουν κάτι λαθάκια ώρες ώρες αλλά τα διορθώνουν μόνοι τους
Τουλάχιστον δεν τους παίρνεις και τηλέφωνο, εμένα μια φορά μου έκαναν μείωση λογο downtime χωρις να το ζητήσω...:rofl:

paanos
11-06-20, 22:48
Ξέχασα να τους πάρω μια φορά που είχα θέμα και στον επόμενο υπήρχε διόρθωση. Αν τους έπαιρνα και μου λέγανε χαζά μπορεί να μην συνέχιζα κιόλας στην Vodafone :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.