PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα: οχι τηλεφωνο-->ευκολη λυση



whitecat
19-07-07, 13:11
για να δημιουργηθει μια βαση δεδομενων με προβληματα και λυσεις αναφερω και το δικο μου.

προβλημα:

double play--> και οι 2 τηλεφωνικες γραμμες εκτος λειτουργιας.

απο αλλο τηλεφωνο προς τις γραμμες μου εβγαζε τηλεφωνητρια οτι δεν λειτουργει η γραμμη και μετα απο λιγο λεει η ιδια τηλεφωνητρια μηνυμα σφαλματος 325.

απο το μενου του fritzbox εδινε στα log events της telephony εδινε:
Error in Internet Telephony during connection with 210xxxxxxxx over fixed.voice. Reason for error (503)

Λυση:

1) προσωπικα μου το λυσαν απο την τεχνικη υποστηριξη της ΧΟΛ απομακρυσμενα μιας και επικοινωνησα μαζι τους απο τη δουλεια.
2) μου αναφεραν οτι το προβλημα θα λυνοταν εαν απλα εβγαζα απο την πριζα για λιγο το fritzbox ωστε ουσιαστικα να κανει ενα restart/reset.

Υ.Γ. ναι ξερω οτι εινια γελοιο να μην εχεις τηλεφωνο γαι 2 μερες επειεδη δεν δοκιμασες να βγαλεις απο την πριζα το μαραφετι αλλα σε ολους εχει συμβει αντιστοιχη γελοια βλαβη! :oops:

nrg_polini
19-07-07, 22:14
Υ.Γ. ναι ξερω οτι εινια γελοιο να μην εχεις τηλεφωνο γαι 2 μερες επειεδη δεν δοκιμασες να βγαλεις απο την πριζα το μαραφετι αλλα σε ολους εχει συμβει αντιστοιχη γελοια βλαβη! :oops:

:stupid::stupid::stupid::stupid:

Θα μπορουσαν και απο τη HOL βεβαια να κολησουν ενα αυτοκολητο πανω στον εξοπλισμο οπου να λεει οτι ΠΡΙΝ μας τηλεφωνησετε επανεκινηστε τον εξοπλισμο και τον υπολογιστη σας. Θα γλυτωναν εκατονταδες κλησεις την ημερα...

niker12
20-07-07, 11:32
Εγω το πρόβλημα που έχω στο τηλέφωνο είναι όταν κανω και download ταυτόχρονα οπου συμβαινουν τα παρακάτω:

1. Οταν με πέρνουν δεν με ακούνε ούτε τους ακούω, αν κλείσω και πάρω εγώ πίσω αμέσως είναι όλα καλά.
2. Δεν μπορώ να βγάλω με την μια γραμμή μπορεί να χριαστώ 2 και 3 προσπάθειες.

Η λύση που βλέπω είναι να κανω κάποια ρύθμιση ώστε να υπάρχει μόνιμα ελεύθερο BW (περίπου 2Mbps) ώστε να μην έχω τα παραπάνω, βεβαια είμαι και σε επικοινωνία με την ΤΥ.
Θα δουλέψει το παραπάνω και αν υπάρχει κάποιος τρόπος (πρόγραμμα) για να γίνει αυτό;

Ευχαριστώ

apagal
25-07-07, 10:41
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι.Πρόσφατα έστειλα την αίτηση για το double play και μου είπαν όταν διακοπεί το τηλέφωνό σας, απλά βγάλτε το fritz από την πρίζα, αλλά νόμιζα ότι έχει να κάνει με το internet κάτι και όχι με την τηλεφωνία.Άμα η τηλεφωνία είναι μέσω e-voice και συνεπάγεται ότι κάθε τηλέφωνο πρέπει να περνάει από το fritz,πώς θα δουλεύουν τα υπόλοιπα τηλέφωνα που έχω μές στο σπίτι(από ένα σε κάθε δωμάτιο)??

nm96027
25-07-07, 12:20
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι.Πρόσφατα έστειλα την αίτηση για το double play και μου είπαν όταν διακοπεί το τηλέφωνό σας, απλά βγάλτε το fritz από την πρίζα, αλλά νόμιζα ότι έχει να κάνει με το internet κάτι και όχι με την τηλεφωνία.Άμα η τηλεφωνία είναι μέσω e-voice και συνεπάγεται ότι κάθε τηλέφωνο πρέπει να περνάει από το fritz,πώς θα δουλεύουν τα υπόλοιπα τηλέφωνα που έχω μές στο σπίτι(από ένα σε κάθε δωμάτιο)??

Yπαρχει τροπος να δουλευουν, αλλα πριν το συζητησουμε να σε ρωτησω κατι:

Αν μενεις Θεσσαλονικη πως εκανες αιτηση για double play αφου η HOL δεν εχει ιδιοκτητο ακομα εκει;
Μηπως πηρες double play πανω απο γραμμη ΟΤΕ, δλδ κυκλωμα ΟΤΕ + προεπιλογη HOL;

whitecat
25-07-07, 17:36
δουλευουν τα υπολοιπα τηλεφωνα αν συνδεσεις το fritz στην πριζα του τηλεφωνου οπου μπαινει αρχικα η γραμμη στο σπιτι και πηγαινει και στα υπολοιπα δωματια. (συνηθως το σαλονι)
Αν το βαλεις μεσα σε ενα υπνοδωματιο τοτε πιθανον να μη σου λειτουργουν τηλεφωνα που δεν περνανε απο το φριτζ, τοτε προτεινει το βιβλιαρακι με τις οδηγιες ενα αλλο τροπο διασυνδεσης στα καλωδια και ισως λειτουργησουν.
εγω εκανα την πρωτη λυση και απλα το εβαλα στο σαλονι που ειναι η αρχικη εισοδος της γραμμης και το ελυσα το προβλημα.

αυτα ομως ισχυουν αν εισαι σε δικτυο της ΧΟΛ, αν δεν εισαι ενδεχεται να αλλαζει κατι.

MikeDrGK
26-07-07, 09:02
δουλευουν τα υπολοιπα τηλεφωνα αν συνδεσεις το fritz στην πριζα του τηλεφωνου οπου μπαινει αρχικα η γραμμη στο σπιτι και πηγαινει και στα υπολοιπα δωματια. (συνηθως το σαλονι)


Προσοχή: όπως έχω γράψεις και σε άλλο post, ακόμα και αν στείλεις μία γραμμή του Fritz! στο δίκτυο του σπιτιού, δεν είναι σίγουρο ότι θα χτυπάνε όλες οι συσκευές (αν είναι συνεδεμένες περισσότερε; από μία), ιδίως αν είναι παλιάς τεχνολογίας με μεγάλες απαιτήσεις ρεύματος.

Σε μια τέτοια περίπτωση, καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσει κανείς αυτοτροφοδοτούμενες συσκευές (π.χ. ασύρματα τηλέφωνα).

apagal
26-07-07, 17:44
Αυτό έκανα αλλά όταν θα έρθει το ιδιόκτητο σε ένα μήνα τι θα κάνω?

apagal
26-07-07, 17:47
δουλευουν τα υπολοιπα τηλεφωνα αν συνδεσεις το fritz στην πριζα του τηλεφωνου οπου μπαινει αρχικα η γραμμη στο σπιτι και πηγαινει και στα υπολοιπα δωματια. (συνηθως το σαλονι)
Αν το βαλεις μεσα σε ενα υπνοδωματιο τοτε πιθανον να μη σου λειτουργουν τηλεφωνα που δεν περνανε απο το φριτζ, τοτε προτεινει το βιβλιαρακι με τις οδηγιες ενα αλλο τροπο διασυνδεσης στα καλωδια και ισως λειτουργησουν.
εγω εκανα την πρωτη λυση και απλα το εβαλα στο σαλονι που ειναι η αρχικη εισοδος της γραμμης και το ελυσα το προβλημα.

αυτα ομως ισχυουν αν εισαι σε δικτυο της ΧΟΛ, αν δεν εισαι ενδεχεται να αλλαζει κατι.

Μπορείς να μου πεις τον δεύτερο τρόπο διασύνδεσης?

whitecat
31-07-07, 12:25
φιλε μου αργησα να ξανακοιταξω το ποστ και εχουν περασει ημερες....αν δεις το μηνυμα αυτο θα σε συμβουλευα να ανατρεξεις στο βιβλιαρακι με οδηγιες που δινει η HOL μαζι με το πακετο του fritz.
δεν το εχω μαζι μου για να σου περιγραψω την λυση και δεν τη θυμαμαι να στην πω απεξω στα σιγουρα.
αλλα ειναι πολυ απλη και κατανοητη αν δεις το βιβλιαρακι.

edit: αν καταλαβα ρωτας τι θα κανεις αν ερθει το ιδιοκτητο δικτυο της ΧΟΛ. εγω την πρωτη συνδεσμολογια εχω και ειμαι στο ιδιοκτητο. αλλα εχω συνδεσει ασυρματα τηλεφωνα επανω στις αλλες πριζες με δικο τους τροφοδοτικο που δεν απαιτουν πολυ ρευμα απο την ιδια την γραμμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.