PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ON Telecoms Video Box σε VGA?



watch5xer
19-07-07, 15:59
Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να συνδέσω το Video Box της On σε μια VGA οθόνη, συγκεκριμένα την Acer AL 2216WS η οποία έχει μόνο μια VGA (HD-15) είσοδο. Από *βλακεία/βιασύνη* μου έχει ξεμείνει και ένα HDMI-to-DVI καλώδιο, πριν ανακαλύψω ότι δεν έχει DVI η οθόνη μου.

Βρήκα κάποιους digital-to-analog converters στο net αλλά εκτός της τιμής (200-300$) θα πρέπει πιθανότατα να παρεμβάλω 2 καλώδια, HDMI-to-DVI και μετά DVI-to-VGA, οπότε προτιμώ να βρω κάποιον άλλον τρόπο, με πρώτο γνώμονα το μικρότερο κόστος, μέσω SCART, component κτλ

Ποιός μπορεί να μου πει με τι καλώδια θα είναι ο φθηνότερος τρόπος σύνδεσης και πως/που να τα ζητήσω?

Thanx

akrato
19-07-07, 22:08
Μόνο με μετατροπέα από hdmi σε vga...

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή εκτός και αν ζητήσεις ή βρεις κανένα καλώδιο scart σε vga...

watch5xer
20-07-07, 01:04
Τι θα είναι καλύτερο?
SCART-to-VGA ή RCA/component(ή όπως αλλιώς το λένε)-το-VGA?

mezger
20-07-07, 01:20
Η πιο εύκολη μετατροπή είναι component σε vga, μιας και είναι πολύ παρόμοιο το σήμα.

Scart σε vga είναι περίεργη υπόθεση, καθώς το scart μπορεί να κουβαλάει ένα σωρό σήματα (composite, component, RGB, svhs κλπ).

Component to vga κουτία απ'όσο ξέρω υπάρχουν για κονσόλες, από ~50€

Ίσως υπάρχει καλύτερος τρόπος, δεν είμαι πολύ ειδικός σ'αυτά :whistle:

akrato
20-07-07, 01:58
Η πιο εύκολη μετατροπή είναι component σε vga, μιας και είναι πολύ παρόμοιο το σήμα.

Scart σε vga είναι περίεργη υπόθεση, καθώς το scart μπορεί να κουβαλάει ένα σωρό σήματα (composite, component, RGB, svhs κλπ).

Component to vga κουτία απ'όσο ξέρω υπάρχουν για κονσόλες, από ~50€

Ίσως υπάρχει καλύτερος τρόπος, δεν είμαι πολύ ειδικός σ'αυτά :whistle:

Αν βρεις component σε vga ακόμα καλύτερα γιατί θα έχεις και το progressive σήμα...

scart σε vga ξέρω ότι σίγουρα υπάρχουν component σε vga δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα...

Γενικά θα βρεις τα πάντα εδώ:

http://www.keene.co.uk

Και ειδικότερα:

http://www.keene.co.uk/electronics/words.php?type=all&mycode=COMPONENT%20TO%20VGA&start=0&end=1&orderby=date%20desc&mycat=

http://www.keene.co.uk/electronics/words.php?mycode=scart+TO+VGA&type=all&Submit=Go

watch5xer
20-07-07, 02:26
Thanx guys

Skalex
20-07-07, 09:00
η μπορεις με το καλωδιο HDMI-DVI που εχεις να παρεις ενα μετατροπεα DVI-VGA που δινουν ΔΩΡΟ ολες οι νεες καρτες γραφικων να κανεις την δουλεια σου.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751404

ORIONAS21
20-07-07, 09:26
η μπορεις με το καλωδιο HDMI-DVI που εχεις να παρεις ενα μετατροπεα DVI-VGA που δινουν ΔΩΡΟ ολες οι νεες καρτες γραφικων να κανεις την δουλεια σου.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751404

Πρέπει να ξέρεις όμως τι DVI έχεις.
Υπάρχουν 2 τύποι DVI-I & DVI-D.
το ένα έχει 4 ακίδες πάνω κάτω από την μεγάλη οριζόντια και λοίπουν κάποιες ακίδες από την μέση ενώ το άλλο έχει όλες τις υπόλοιπες χωρίς όμως αυτές τις 4 ακίδες

mezger
20-07-07, 11:42
Αν δεν κάνω λάθος ο μετατροπέας DVI-VGA δουλεύει γιατί το DVI-out στις κάρτες γραφικών περιλαμβάνει και το αναλογικό σήμα, για λόγους συμβατότητας.
Δε νομίζω να συμβαίνει το ίδιο με την HDMI του sagem, ίσως όμως αξίζει μια δοκιμή.

watch5xer
20-07-07, 15:02
Χμμμ...ξέθαψα έναν μετατροπέα που δείχνει πολλά υποσχόμενος καθώς έχει από την μία πλευρά DVI με όλα τα pins (και τα 4 πάνω/κάτω από την οριζόντια μπάρα αλλά και τα μεσαία), είναι αρσενικός, και από την άλλη πλευρά 1 VGA θυληκό ΚΑΙ 1 DVI θυληκό.

Μπορεί να ρωτήσω χαζομάρα, αλλά υπάρχει φορά σήματος σε αυτά? Δηλαδή να έχει μία είσοδο και 2 εξόδους? Αν όχι, θα βρω ένα gender changer, θα δοκιμάσω και θα σας πω.

akrato
24-07-07, 01:24
Η φορά του σήματος είναι πάντα προς την μία κατεύθυνση... οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα... δεν είναι όπως το usb π.χ.

Workaholic
27-07-07, 00:43
Από HDMI σε DVI και από DVI σε VGA δεν θα δουλέψει.

Το HDMI είναι ψηφιακό σήμα, το VGA αναλογικό. Το DVI μπορεί να είναι είτε αναλογικό είτε ψηφιακό(το DVI-I/DVI-D που αναφέρεται παραπάνω), γι'αυτό και μπορεί να δεχτεί και τα δύο.
Αλλά από HDMI δεν θα δουλέψει ποτέ σε VGA στο τέλος.

Για σύνδεση σε VGA-in καλύτερη λύση είναι η component (προσοχή! το αντίθετο δεν γίνεται,από VGA σε component δηλαδή παρά μόνο σε είσοδο 5 BNC που μεταφέρει εκτός από τα YPbPr και τα σήματα οριζόντιου και κάθετου χρονισμού)

LEFTKOYL
10-08-07, 09:46
αν εχετε μια καρτα video h vga που να δεχετε in video, απο το video box απο την εξοδο του scart παρε μετατροπεα σε καρφι και βαλτον στο pc σου.

watch5xer
10-08-07, 22:06
Λοιπόν...μετά από καιρό αξιώθηκα να πάρω ένα Component(3xRCA)-to-VGA και σύνδεσα το videobox με την οθόνη μου (Acer AL2216W = TFT 22'' Widescreen native 1680x1050), αποφασίζοντας να πάω με την "ασφαλή αναλογική" λύση.

Το αποτέλεσμα είναι "No Signal". Δεν δίνει καθόλου σήμα στο VGA και η οθόνη παραμένει σε stand-by.

Δοκίμασα και σε μια τηλεόραση μέσω SCART, όπου δείχνει εικόνα, μενού κτλ (αν και κολλάει συνέχεια, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα για άλλο thread).

Καμία ιδέα? Μήπως είναι πολύ μεγάλη η native ανάλυση της οθόνης ή κάτι με το refresh rate?

watch5xer
26-08-07, 16:35
Τώρα που γυρίζουμε από διακοπές ομαδικώς...καμιά ιδέα? :)

Άλλες δοκιμές που έκανα είναι :
1) να το συνδέσω με μία 19'' TFT native 1280x1024
2) να αλλάξω από τις ρυθμίσεις του tvbox σε αναλογικό και σε ψηφιακό σήμα
3) επίσης να αλλάξω ρυθμίσεις σε 16:9 και σε 4:3

το μόνο διαφορετικό που κατάφερα να πάρω είναι στην 19άρα, out of scan range

Xguru
03-09-07, 20:25
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για όποιον έχει άσχοληθεί, υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο αν συνδεθεί στο pc να γίνει capturing τηλεοπτικού προγράμματος;

seomeo
22-09-07, 09:54
Φίλε εγώ επειδή μου είχε χαλάσει η τηλεόραση και εκείνο το καιρό ψαχνόμουνα πώς να δώ στον Η/Υ έκανα το εξής απλό αλλα βέβαια προυποθέτει να έχεις το pc ανοιχτό όποτε θες να δείς τηλεόραση.
Είχα μια κάρτα tv η οποία έχει είσοδο για να συνδέσεις κάμερα,εξωτερική πηγή γενικά.Πήρα ένα μεταρτοπέα απο scart σε καρφί και βλέπω μέσω του προγράμματος της κάρτας tv του pc μου.Ελπίζω να σε βοήθησα

akrato
22-09-07, 15:14
Χρειάζεσαι hdmi σε vga καλώδιο κάτι που θα βρεις δύσκολα στην Ελλάδα...

paixthsss
22-09-07, 17:55
Φίλε εγώ επειδή μου είχε χαλάσει η τηλεόραση και εκείνο το καιρό ψαχνόμουνα πώς να δώ στον Η/Υ έκανα το εξής απλό αλλα βέβαια προυποθέτει να έχεις το pc ανοιχτό όποτε θες να δείς τηλεόραση.
Είχα μια κάρτα tv η οποία έχει είσοδο για να συνδέσεις κάμερα,εξωτερική πηγή γενικά.Πήρα ένα μεταρτοπέα απο scart σε καρφί και βλέπω μέσω του προγράμματος της κάρτας tv του pc μου.Ελπίζω να σε βοήθησα

Χρειάζεται όμως οπωσδήποτε λύση με κάρτα τηλεόρασης ε? Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις σύνδεση με USB του υπολογιστή φαντάζομαι... Αν γινόταν θά' ταν τέλεια.

nnn
23-09-07, 13:51
Χρειάζεσαι hdmi σε vga καλώδιο κάτι που θα βρεις δύσκολα στην Ελλάδα...
Με κάτι τέτοιο και αντάπτορα σε Vga δεν θα κάνει δουλειά ?

akrato
23-09-07, 18:54
Με κάτι τέτοιο και αντάπτορα σε Vga δεν θα κάνει δουλειά ?

Μία λύση είναι η εξής:

Από το hdmi σε dvi όπου υπάρχουν αρκετά φθηνά καλώδια και από το dvi με αντάπτορα σε vga που νομίζω βρίσκεις σε εξειδικευμένα καταστήματα Η/Υ.

Φυσικά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν θα πάρεις εικόνα μιας και με όλες αυτές τις μετατροπές μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στην ένταση και την ποιότητα του σήματος...

Σε κάθε άλλη περίπτωση χρειάζονται ειδικά καλώδια που μπορεί κάποιος να παραγγείλει από Αγγλία:

http://www.keene.co.uk/pages/index.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.