PDA

Επιστροφή στο Forum : set up FRITZ BOX 7490



nikos_loseless_sound
16-06-20, 16:10
Καλησπέρα σας, αγόρασα το fritz box 7490, το σύνδεσα με την DSL γραμμή της vodafone το λαμπάκι DSL on όπως και το WLAN on όμως το internet off. Προσπαθώ να συνδεθώ στο internet wireless και χρησιμοποίησα το www.fritzbox έδωσα password αλλά στο configuration internet access μου δείχνει failed και φυσικά δεν έχω internet. Τι κάνω λάθος η δεν κάνω....?

paanos
16-06-20, 16:23
Έχεις ADSL γραμμή; Ενεργοποιήθηκες πρόσφατα στην Vodafone;

nikos_loseless_sound
16-06-20, 16:39
Εχω ADSL γραμμή vodafone (δυστυχώς δεν δίνει VDSL 50 Mbps περιοχή χολαργού αττικής) εδώ και 12 μήνες απλά επειδή ακούω hi res music files αντί να πάρω NAS synology αποφάσισα να αλλάξω το modem/router της VODAFONE ZTE ZXHN H108N και να χρησιμοποιήσω τις USB 3.0 με έναν SSD εξωτερικό σκληρό. Κάνω κάτι λάθος στο set up?

K1m0n
16-06-20, 16:49
Ένα nas, synology ή άλλο,
τυπικά θα φόραγε 2-4 δίσκους μηχανικούς ή ssd,
και, επίσης τυπικά θα έτρεχε ένα raid 2 ή 5.
Οπότε αν/όταν θα χάλαγε ένας δίσκος δεν θα έχανες τα data όλου του array.
E, όσο να το κάνεις είναι πιο ασφαλές από την "nas" λειτουργία του όποιου router
που κάνει mount έναν εξ. σκληρό και απλώς τον μοιράζει με την samba που τρέχει.
Και μάλλον θα ήταν και πιο γρήγορο.
Αλλά άν εξυπηρετείσαι και με το nas του fritz μια χαρά.

paanos
16-06-20, 16:50
Από το μενού του fritz, διάλεξε wizards > configure internet access.
Στον οδηγό που θα εμφανιστεί διάλεξε Hellas online ή Vodafone Greece (δεν ξέρω πως το έχει) και ακολούθησε τις οδηγίες.
Αν σου ζητήσει username και password, μπορείς να βάλεις ο,τι θέλεις αρκεί να μην είναι κενά (συνήθως έχει guest@adsl.gr και κωδικό guest)

nikos_loseless_sound
16-06-20, 17:03
Οταν μπαίνω στο menu καταχωρώ την χώρα και στο επόμενο menu τον πάροχο VODAFONE, στο επόμενο προσπαθεί να κάνει configuring internet access και προσπαθεί να συνδεθεί στο internet αλλά στο τέλος δείχνει internet connection check failed.

- - - Updated - - -

Συμφωνώ απόλυτα με την διαφορά ότι στην δική μου περίπτωση ήθελα να αλλάξω και modem/router και με βόλεψε να χρησιμοποιήσω τις θύρες USB 3.0. Να δώ τώρα πώς θα κάνω το set up γιατι μου δημιουργεί προβλήματα

paanos
16-06-20, 17:28
Κάνε ένα reset και ξεκινα τη διαδικασία ακολουθώντας τις οδηγίες από την αρχή..
Έχεις να δοκιμάσεις άλλο modem (εκτός από το ΖΤΕ) στη γραμμή σου;

nikos_loseless_sound
16-06-20, 17:37
Ναι πρίν από λίγες ημέρες προσπάθησα να δοκιμάσω το TP-LINK VR2800 και πάλι υπήρχε πρόβλημα στο set up δηλαδή το internet ήταν ok απλά στο web interface μου έδειχνε ότι δεν υπήρχε σύνδεση με το internet. Εχει button reset το fritz 7490? Τώρα τελευταία ξαφνικά μου βγάζει πρόβλημα το laptop με τον DHCP server. Θα προσπαθήσω να κάνω σύνδεση με άλλον Η/Υ.


Κάνε ένα reset και ξεκινα τη διαδικασία ακολουθώντας τις οδηγίες από την αρχή..
Έχεις να δοκιμάσεις άλλο modem (εκτός από το ΖΤΕ) στη γραμμή σου;

paanos
16-06-20, 20:11
Σαν κλείδωμα της γραμμής μου φαίνεται... Κάλεσε 13840 και ρώτησε τους μήπως είναι κλειδωμένη η γραμμή σου ώστε να παίζεις μόνο το δικό τους.

nikos_loseless_sound
24-06-20, 02:56
Καλησπέρα μετά από κάποιες προσπάθειες το fritzbox 7490 λειτουργεί. Εχω συνδέσει με εξωτερικό σκληρό θύρα 3.0 το box. Ο Η/Υ βλέπει τον εξωτερικό δίσκο μέσω της εφαρμογής AVM mediaserver όπως και το volumio βλέπει τους φακέλους του εξωτερικού σκληρού από την επιλογή mediaservers. Aπό την επιλογή sources/add new drive εμφανίζεται ο FRITZ-NAS και συμπληρώνω τα πεδία.
ALIAS: FRITZNAS
NAS IP ADDRESS: FRITZ-NAS
PATH: Fidelity
File share type: cifs η και nfs
έχω χρησιμοποιήσει όλα τα options ver=1.0, ver=2.0, ver=3.0
αλλά δεν είναι εφικτό το mount

jkoukos
24-06-20, 19:54
Έχεις δει τις σχετικές οδηγίες (https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7490/knowledge-base/publication/show/543_Configuring-storage-NAS-on-the-computer-as-a-network-drive/);

@ ADSLgr.com All rights reserved.