PDA

Επιστροφή στο Forum : Οριστικό τέλος του Adobe Flash Player στις 30 Δεκεμβρίου 2020



nnn
22-06-20, 12:55
216296Το τέλος ζωής (EOL) του Adobe Flash Player -που αγαπάμε να μισούμε- είναι πλέον ορατό, με την ανακοίνωση της Adobe πως η ημερομηνία τέλους ζωής του, είναι η 30 Δεκεμβρίου 2020.

Μέχρι τότε θα συνεχίσουν να διατίθενται αναβαθμίσεις ασφαλείας.

Μετά από αυτήν την ημερομηνία, θα αφαιρεθούν όλες οι σελίδες κατεβάσματος του και θα μπλοκάρεται το περιεχόμενο που συνεχίζει να χρησιμοποιεί τον Flash Player.


When is the Flash Player end-of-life (EOL)?

As previously announced in July 2017, Adobe will stop distributing and updating Flash Player after 31 December 2020 (“EOL Date”). We made this announcement in collaboration with several of our technology partners – including Apple, Facebook, Google, Microsoft and Mozilla – which issued complementary announcements with more technical detail on what the Flash Player EOL will mean for developers, enterprises, and consumers using their specific OS environments or browsers. 

Why did Adobe decide to EOL Flash Player and select the end of 2020 date?

Open standards such as HTML5, WebGL, and WebAssembly have continually matured over the years and serve as viable alternatives for Flash content. Also, the major browser vendors are integrating these open standards into their browsers and deprecating most other plug-ins (like Adobe Flash Player).By announcing our business decision in 2017, with three years’ advance notice, we believed that would allow sufficient time for developers, designers, businesses, and other parties to migrate existing Flash content as needed to new, open standards

How will this decision impact Adobe Flash Player support and distribution for the remainder of the year (2020)?

Adobe will continue issuing regular Flash Player security patches, maintain OS and browser compatibility and add features and capabilities as determined by Adobe through the end of 2020.

Will Adobe make previous versions of Adobe Flash Player available for download after 2020?

No. Adobe will be removing Flash Player download pages from its site and Flash-based content will be blocked from running in Adobe Flash Player after the EOL Date.
Adobe always recommends using the latest, supported and up to date software. Customers should not use Flash Player after the EOL Date since it will not be supported by Adobe.
If I find Flash Player available for download on a third-party website, can I use it?

No, these versions of Flash Player are not authorised by Adobe. Customers should not use unauthorised versions of Flash Player.  Unauthorised downloads are a common source of malware and viruses.  Adobe has no responsibility for unauthorised versions of Flash Player and customers’ use of such versions is entirely at their own risk.

Which browsers and operating systems currently support Adobe Flash Player?

Please visit http://www.adobe.com/products/flashplayer/tech-specs.html for the latest list of Flash-supported browsers and operating systems. Note, as it gets closer to the EOL Date, the number of Flash-supported browsers and operating systems may decrease so Adobe strongly encourages customers to migrate to other standards.

Will Adobe provide security updates for Flash Player after the end-of-life date?

Adobe will not issue Flash Player updates or security patches after the EOL Date. We recommend that all users uninstall Flash Player before the EOL date (see manual uninstall instructions for Windows and Mac users). Users will be prompted by Adobe to uninstall Flash Player on their machines later this year and Flash-based content will be blocked from running in Adobe Flash Player after the EOL Date.

tsigarid
22-06-20, 13:55
Μέχρι και ο τίτλος του θέματος επηρεάστηκε και έχει bug :p

Για να μην το ξεχάσω: στα τσακίδια. Δεν είμαι ειδικός στην ασφάλεια για να εκφέρω προσωπική γνώμη, αλλά οι σελίδες που κρεμάγανε από το βάρος του flash όταν άρχισε να διαδίδεται μου έχουν μείνει πολύ ζωντανές στη μνήμη.

Veldrin
22-06-20, 14:05
Adobe Flash

Από τη μια σκέφτομαι κάτι interactive παιχνίδια που έπαιζα στα τελευταία χρόνια των 90s και με πιάνει νοσταλγία.

Από την άλλη: Προβλήματα ασφαλείας, προβλήματα σταθερότητας, resources.

Στο καλό και δε θα μας λείψει.

uncharted
22-06-20, 14:17
Μέχρι και ο τίτλος του θέματος επηρεάστηκε και έχει bug :p

Για να μην το ξεχάσω: στα τσακίδια. Δεν είμαι ειδικός στην ασφάλεια για να εκφέρω προσωπική γνώμη, αλλά οι σελίδες που κρεμάγανε από το βάρος του flash όταν άρχισε να διαδίδεται μου έχουν μείνει πολύ ζωντανές στη μνήμη.
Και χωρίς flash πάντως μια χαρά καρκινιάζει το web...

aiolos.01
22-06-20, 14:47
Το έχω βγάλει εδώ και πολύ καιρό και παρόλο που δεν χρησιμοποιώ chrome αλλά FF δεν έχω πρόβλημα σε καμία σελίδα. Μόνο για κάτι meeting με adobe connect έχω ενα VM που το έχω εγκατεστημένο. Αλλά και το connect προβληματικό είναι, απορώ γιατί το έχουν.

BlueChris
22-06-20, 14:48
Και χωρίς flash πάντως μια χαρά καρκινιάζει το web...

Αυτό ξαναπέστο... από την άλλη όλοι είναι fru fru και Html5 αρώματα και ακόμα παλεύουν να μετατρέψουν κάτι που ήταν flash σε html5.
Τρανό παράδειγμα για μένα ο Vcenter Server που παραμένω στην έκδοση 6.7 και δεν κάνω update γιατί από αυτήν την έκδοση και μετά είναι μόνο html5.. ε με την html5 έκδοση που την παλεύουν τόσα χρόνια στην VMWare λείπουν παπάδες από μενού, επιλογές, με δεξί πλήκτρο κλπ.

D_J_V
22-06-20, 15:59
Goodbya and good riddance

calcvita
22-06-20, 16:17
κάτι ήξερε η apple και δεν επετρψε ποτε το flash σε iOS devices :p

Mosfet
22-06-20, 16:30
It's about f*cking time... :p

Να εξαφανιστεί το χτικιό και επίσημα. :twisted:

deniSun
22-06-20, 16:38
Έπρεπε να σταματήσει να υπάρχει την επόμενη μέρα της κυκλοφορίας του.
Απλά σκουπίδι.

chat1978
22-06-20, 20:37
Όταν διάβαζα το νήμα, σκεφτόμουν ένα σκιτσακι των ράδιο αρβύλα σε μια αντίστοιχη ανακοίνωση για άλλο θέμα όμως.

Για μένα επρεπε να είχε πεθάνει νωρίτερα. Όμως, δεν μπορώ να καταλάβω το μίσος ορισμένες. Πιστεύω χρωστάμε στον ie+ActiveX και adobe flash την εδραίωση του ίντερνετ στην μάζα. Χωρίς flash δεν νομίζω να είχε υπάρξει YouTube. Σίγουρα όχι οι καλύτερα δυνατές υλοποιήσεις αλλά ποτέ έπαιξε αυτό ρόλο στο να δίνει paradigm shift;

uncharted
22-06-20, 20:45
Όταν διάβαζα το νήμα, σκεφτόμουν ένα σκιτσακι των ράδιο αρβύλα σε μια αντίστοιχη ανακοίνωση για άλλο θέμα όμως.

Για μένα επρεπε να είχε πεθάνει νωρίτερα. Όμως, δεν μπορώ να καταλάβω το μίσος ορισμένες. Πιστεύω χρωστάμε στον ie+ActiveX και adobe flash την εδραίωση του ίντερνετ στην μάζα. Χωρίς flash δεν νομίζω να είχε υπάρξει YouTube. Σίγουρα όχι οι καλύτερα δυνατές υλοποιήσεις αλλά ποτέ έπαιξε αυτό ρόλο στο να δίνει paradigm shift;
Φυρί-φυρί το πας να τα ακούσεις για τα γουωρμοτροτζάνια από τον «Επίτιμο». :mrgreen:

chat1978
22-06-20, 21:29
Φυρί-φυρί το πας να τα ακούσεις για τα γουωρμοτροτζάνια από τον «Επίτιμο». :mrgreen:

Το ξέρω.

Semsis(PC)
22-06-20, 21:52
κλασσικό παράδειγμα τόσο χάλια φτιαγμένου απο την αρχή λογισμικού που και 1000 χρόνια να έδιναν δε μαζεύεται με τπτ...

agmarios
23-06-20, 01:41
1. Άσχετοι developers συνεργάστηκαν με άσχετους γραφίστες για να παράξουν ασήκωτα από τις γραμμές της εποχής προϊόντα δημιουργώντας το κακό όνομα στην αγορά.

2. Η Adobe πάνω στον πυρετό των .com εξαγόρασε την Macromedia και την εξαφάνισε. Ούτε ένα προϊόν της δεν επιβίωσε.

3. Ίσως να αναπολώ τα νιάτα μου και όχι την πλατφόρμα αλλά το flash πρωτοπόρησε σε πάρα πολλά.

YaWnX
23-06-20, 06:46
1. Άσχετοι developers συνεργάστηκαν με άσχετους γραφίστες για να παράξουν ασήκωτα από τις γραμμές της εποχής προϊόντα δημιουργώντας το κακό όνομα στην αγορά.

2. Η Adobe πάνω στον πυρετό των .com εξαγόρασε την Macromedia και την εξαφάνισε. Ούτε ένα προϊόν της δεν επιβίωσε.

3. Ίσως να αναπολώ τα νιάτα μου και όχι την πλατφόρμα αλλά το flash πρωτοπόρησε σε πάρα πολλά.

Όλα αυτά είναι σωστά. Το flash ήταν καινοτόμο και κάθε τι που έχει τέτοιες δυνατότητες γίνεται abuse για μία συγκεκριμένη που είχε, οι διαφημίσεις. Οι άσχετοι φυσικά ξεχνάνε τις δυνατότητες 2d/3d vector drawing/animation που είχε. Το ίδιο έχουμε και σήμερα, ένα εργαλείο που τα έχει όλα αυτά (html 5) αλλά γίνεται abuse (τιγκαρισμένες διαφημίσεις). Βέβαια επειδή είναι 'open' πέφτει στάχτη στα μάτια των αφελών.

Zus
23-06-20, 08:19
Νομίζω ότι το πρόβλημα το βασικό ήταν η ασφάλεια. Κάθε μήνα διαβάζαμε για τρύπες.

Blackened
23-06-20, 11:18
Νομίζω ότι το πρόβλημα το βασικό ήταν η ασφάλεια. Κάθε μήνα διαβάζαμε για τρύπες.

Κοιτώντας από άλλη οπτική γωνιά ακόμα κι αυτό καλό είναι αν αναλογιστείς πόσοι διδάχθηκαν :lol:

ironfist
23-06-20, 11:37
1. Άσχετοι developers συνεργάστηκαν με άσχετους γραφίστες για να παράξουν ασήκωτα από τις γραμμές της εποχής προϊόντα δημιουργώντας το κακό όνομα στην αγορά.

2. Η Adobe πάνω στον πυρετό των .com εξαγόρασε την Macromedia και την εξαφάνισε. Ούτε ένα προϊόν της δεν επιβίωσε.

3. Ίσως να αναπολώ τα νιάτα μου και όχι την πλατφόρμα αλλά το flash πρωτοπόρησε σε πάρα πολλά.



Νομίζω ότι το πρόβλημα το βασικό ήταν η ασφάλεια. Κάθε μήνα διαβάζαμε για τρύπες.

Πιστεύω πως συνδυαστικά οι δυο αυτές τοποθετήσεις μπορούν να αποδώσουν τέλεια και χωρίς υπερβολές (υπέρ ή κατά) την ιστορία του.

chat1978
23-06-20, 11:49
Πιστεύω πως συνδυαστικά οι δυο αυτές τοποθετήσεις μπορούν να αποδώσουν τέλεια και χωρίς υπερβολές (υπέρ ή κατά) την ιστορία του.

αυτό που λείπει είναι η αναγνώριση στην αξία που είχε. Μετά από 30 χρόνια εύκολα κρίνουμε αλλά τότε το νο3 δεν είναι απλά θέμα πρωτοπορίας αλλά και διείσδυσης της αγοράς. Και η αγορά τότε έχει win9X και XP με IE και ελάχιστο JQUERY. Με την εξέλιξη όλων, η αρχιτεκτονική πάνω στην οποία είχε στηθεί και η μη προθυμία για εξέλιξη απλά αναδείξαν το πρόβλημα και έκαναν την βιομηχανία να καταλάβει την σημασία και ανάγκη του html5. Μέχρι τότε όμως, ευτυχώς που είχαμε flash και ευτυχώς που υπήρξε IE αν σκεφτόμαστε τι ωραία που έχω internet και browser σήμερα για όλα. Και ξέρω ότι θα πέσουν να με φάνε αλλά η MS έβαλε τον υπολογιστή στο κάθε σπίτι, ο IE έσπρωξε το ιντερνετ σε κάθε σπίτι (μιας και ερχόταν με το OS) και το Flash έδωσε rich websites στον λαό για να γλυκαθεί με τον browser μέχρι η τεχνολογία να ωριμάσει. Και ας μην ξεχνάμε τι ζόρι ήταν να φτιαχτεί οτιδήποτε για browsers και να τεσταριστεί εκείνη την εποχή που ακόμα ο κάθε browser έκανε τα δικά του. Μερικές τεχνολογίες ήταν το αναγκαίο κακό που σήμερα εύκολα λέμε good ridens (σωστά) αλλά κακώς κράζουμε out of context. Και αυτό δεν αναδυκνείεται.

BlueChris
23-06-20, 13:48
αυτό που λείπει είναι η αναγνώριση στην αξία που είχε. Μετά από 30 χρόνια εύκολα κρίνουμε αλλά τότε το νο3 δεν είναι απλά θέμα πρωτοπορίας αλλά και διείσδυσης της αγοράς. Και η αγορά τότε έχει win9X και XP με IE και ελάχιστο JQUERY. Με την εξέλιξη όλων, η αρχιτεκτονική πάνω στην οποία είχε στηθεί και η μη προθυμία για εξέλιξη απλά αναδείξαν το πρόβλημα και έκαναν την βιομηχανία να καταλάβει την σημασία και ανάγκη του html5. Μέχρι τότε όμως, ευτυχώς που είχαμε flash και ευτυχώς που υπήρξε IE αν σκεφτόμαστε τι ωραία που έχω internet και browser σήμερα για όλα. Και ξέρω ότι θα πέσουν να με φάνε αλλά η MS έβαλε τον υπολογιστή στο κάθε σπίτι, ο IE έσπρωξε το ιντερνετ σε κάθε σπίτι (μιας και ερχόταν με το OS) και το Flash έδωσε rich websites στον λαό για να γλυκαθεί με τον browser μέχρι η τεχνολογία να ωριμάσει. Και ας μην ξεχνάμε τι ζόρι ήταν να φτιαχτεί οτιδήποτε για browsers και να τεσταριστεί εκείνη την εποχή που ακόμα ο κάθε browser έκανε τα δικά του. Μερικές τεχνολογίες ήταν το αναγκαίο κακό που σήμερα εύκολα λέμε good ridens (σωστά) αλλά κακώς κράζουμε out of context. Και αυτό δεν αναδυκνείεται.

+1 , οκ τελείωσε η εποχή του και προχωράμε από εδώ και πέρα μπροστά αλλά αν δεν έχετε ζήσει τη χαρά του να φτιάχνεις ένα flash και να το βλέπεις σε site για μένα ήταν μοναδική. Ακόμα έχω από τα πρώτα βιβλία για Flash που είχα πάρει από Παπασωτηρίου. RIP Flash.

uncharted
23-06-20, 14:56
αυτό που λείπει είναι η αναγνώριση στην αξία που είχε. Μετά από 30 χρόνια εύκολα κρίνουμε αλλά τότε το νο3 δεν είναι απλά θέμα πρωτοπορίας αλλά και διείσδυσης της αγοράς. Και η αγορά τότε έχει win9X και XP με IE και ελάχιστο JQUERY. Με την εξέλιξη όλων, η αρχιτεκτονική πάνω στην οποία είχε στηθεί και η μη προθυμία για εξέλιξη απλά αναδείξαν το πρόβλημα και έκαναν την βιομηχανία να καταλάβει την σημασία και ανάγκη του html5. Μέχρι τότε όμως, ευτυχώς που είχαμε flash και ευτυχώς που υπήρξε IE αν σκεφτόμαστε τι ωραία που έχω internet και browser σήμερα για όλα. Και ξέρω ότι θα πέσουν να με φάνε αλλά η MS έβαλε τον υπολογιστή στο κάθε σπίτι, ο IE έσπρωξε το ιντερνετ σε κάθε σπίτι (μιας και ερχόταν με το OS) και το Flash έδωσε rich websites στον λαό για να γλυκαθεί με τον browser μέχρι η τεχνολογία να ωριμάσει. Και ας μην ξεχνάμε τι ζόρι ήταν να φτιαχτεί οτιδήποτε για browsers και να τεσταριστεί εκείνη την εποχή που ακόμα ο κάθε browser έκανε τα δικά του. Μερικές τεχνολογίες ήταν το αναγκαίο κακό που σήμερα εύκολα λέμε good ridens (σωστά) αλλά κακώς κράζουμε out of context. Και αυτό δεν αναδυκνείεται.
Προσωπικά προτιμώ τις λιτές ιστοσελίδες, παρά αυτό το wannabe multimedia τσίρκο με ενοχλητικά pop-ups και video auto-play (άμα θέλω θα πατήσω εγώ play, τι μου το χώνεις στον λαιμό με το ζόρι βρε web designer της συμφοράς?).

Zus
23-06-20, 15:07
Πλέον οι ιστοσελίδες με βαριά γραφικά και φρου φρου είναι εντελώς αποκρουστικές.

chat1978
23-06-20, 15:26
Προσωπικά προτιμώ τις λιτές ιστοσελίδες, παρά αυτό το wannabe multimedia τσίρκο με ενοχλητικά pop-ups και video auto-play (άμα θέλω θα πατήσω εγώ play, τι μου το χώνεις στον λαιμό με το ζόρι βρε web designer της συμφοράς?).

Και εγώ, αλλά όπως έχουμε αναφέρει παρά πολλές φορές η τεχνολογικη διείσδυση δεν γίνεται από τους ευσυνείδητους χρήστες. Με εξαίρεση την Google search page, δεν έχει υπάρξει άλλο mass tech adoption χωρίς φανφάρες, ανεξαρτήτως αν είναι περιττές ή χρήσιμες. Προφανώς εξαίρω από την φανφάρα την ταχύτητα και αποτελεσματικότητα. Και προφανώς νο2, υπάρχουν και άλλες εξαιρέσεις αλλά απλά ήθελα να make a point και επίσης δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα κάποια άλλη εξαίρεση.

Για μένα το flash έχει υπάρξει τεχνολογική ευλογία για την ανθρωπότητα. Όπως και κάποια άλλα αλλά αν τα αναφέρω θα πέσει φωτιά να με κάψει. Εύκολα μπορώ να πω ότι θα ερχόταν μια άλλη καλύτερη λύση κάποια στιγμή αλλά το hindsight είναι πολύ εύκολο. Ίσως και να μην γίνονταν και όπως άλλες φανταστικές ιδέες να έμενε στο καδο της ιστορίας λόγω timing ή απλά να πρέπει να περιμένω 10 χρόνια ακόμα να κάνω download για να δω ένα βίντεο πρώτα.

Το flash όπως και το silverlight έδωσε binary featured στο πολύ αδυναμο για mass adoption html, μέχρι να προχωρήσουν οι browser και η βιομηχανία. Κακια μίξη runtime, πολύ unsafe ειδικά χωρίς την ύπαρξη στάνταρντ (πες με webassembky) αλλά απαραίτητη βρωμιά.

uncharted
23-06-20, 15:56
Και εγώ, αλλά όπως έχουμε αναφέρει παρά πολλές φορές η τεχνολογικη διείσδυση δεν γίνεται από τους ευσυνείδητους χρήστες. Με εξαίρεση την Google search page, δεν έχει υπάρξει άλλο mass tech adoption χωρίς φανφάρες, ανεξαρτήτως αν είναι περιττές ή χρήσιμες. Προφανώς εξαίρω από την φανφάρα την ταχύτητα και αποτελεσματικότητα. Και προφανώς νο2, υπάρχουν και άλλες εξαιρέσεις αλλά απλά ήθελα να make a point και επίσης δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα κάποια άλλη εξαίρεση.

Για μένα το flash έχει υπάρξει τεχνολογική ευλογία για την ανθρωπότητα. Όπως και κάποια άλλα αλλά αν τα αναφέρω θα πέσει φωτιά να με κάψει. Εύκολα μπορώ να πω ότι θα ερχόταν μια άλλη καλύτερη λύση κάποια στιγμή αλλά το hindsight είναι πολύ εύκολο. Ίσως και να μην γίνονταν και όπως άλλες φανταστικές ιδέες να έμενε στο καδο της ιστορίας λόγω timing ή απλά να πρέπει να περιμένω 10 χρόνια ακόμα να κάνω download για να δω ένα βίντεο πρώτα.

Το flash όπως και το silverlight έδωσε binary featured στο πολύ αδυναμο για mass adoption html, μέχρι να προχωρήσουν οι browser και η βιομηχανία. Κακια μίξη runtime, πολύ unsafe ειδικά χωρίς την ύπαρξη στάνταρντ (πες με webassembky) αλλά απαραίτητη βρωμιά.
Προσωπικά αν θες την γνώμη μου θεωρώ λάθος το ότι ανοίξανε διάπλατα τις πόρτες σε τόσο κόσμο στο internet, χωρίς να έχει προηγηθεί η κατάλληλη εκπαίδευση (πολλοί δεν ξέρουν καν τι εστί netiquette).

Είναι και ο λόγος που το internet έχει καταντήσει μια τεράστια χαβούζα τοξικότητας... από τα light τύπου "ΙΑΣΟ ΚΟΚΛΑ" μέχρι τα χοντρά τύπου death threats και γενικώς όλος αυτός ο καρκίνος που βλέπουμε στα σόσιαλ μύδια.

Ναι, καταλαβαίνω γιατί το έκαναν οι Αμερικάνοι (εμπορική κονόμα αρχικά και παρακολούθηση αργότερα, από εκεί που το internet αρχικά ήταν μόνο για Στρατό/Πανεπιστήμια), αλλά δεν παύει να είναι λάθος IMHO.

chat1978
23-06-20, 16:08
Προσωπικά αν θες την γνώμη μου θεωρώ λάθος το ότι ανοίξανε διάπλατα τις πόρτες σε τόσο κόσμο στο internet, χωρίς να έχει προηγηθεί η κατάλληλη εκπαίδευση (πολλοί δεν ξέρουν καν τι εστί netiquette).



Από αυτή την οπτική και εγώ μαζί σου. Αλλά mass adoption και education δεν πάνε μαζί.

alexisnik199111
23-06-20, 16:45
ξερεις κανεις εαν υπαρχουν ακομα flash based sites?ειχα ψαξει 2 χρονια και υπηρχαν καποια--μετρημενα στα δακτυλα φυσικα-- αλλα τωρα δεν βρισκω με ενα προχειρο Googlarisma .εχει κανεις καμια ιδεα?

Archon
23-06-20, 17:35
zoo.gr (https://www.zoo.gr/) Ειναι μονο flash. Αναρωτιεμαι τί θα απογινει οταν παψει να υπαρχει το flash. Θα κλεισει η σελιδα? Ή εχουν προβλεψει κατι γι' αυτο? Και καποια παιχνιδια στο fb που παιζω οπως π.χ. το dominoes (https://apps.facebook.com/dominoes-world/). Επειδη μου αρεσει το συγκεκριμενο παιχνιδι, ευχομαι να εχουν βρει μια λυση.

tsigarid
23-06-20, 19:35
zoo.gr (https://www.zoo.gr/) Ειναι μονο flash. Αναρωτιεμαι τί θα απογινει οταν παψει να υπαρχει το flash. Θα κλεισει η σελιδα? Ή εχουν προβλεψει κατι γι' αυτο? Και καποια παιχνιδια στο fb που παιζω οπως π.χ. το dominoes (https://apps.facebook.com/dominoes-world/). Επειδη μου αρεσει το συγκεκριμενο παιχνιδι, ευχομαι να εχουν βρει μια λυση.

Η εγκατάλειψη του flash έχει ανακοινωθεί εδώ και χρόνια. Αν υπάρχουν σελίδες που δεν έχουν σκεφτεί κάτι για τη μετάβαση και πέφτουν από τα σύννεφα, θα βρουν τη μοίρα που τους αξίζει.

Jim Slip
24-06-20, 23:41
Αισθάνομαι γέρος.

Ποιός θυμάται τότε που σχεδόν κάθε σελίδα είχε splash page με κάποιο flash animation;

Προσυπογράφω το μήνυμα του φίλου για τα βιβλία του Παπασωτηρίου. Πάνε κι αυτά.

Ο χρόνος είναι ένα τσουνάμι που παρασέρνει τα πάντα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.