PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Viber διακόπτει κάθε συνεργασία -διαφημιστική, ενσωμάτωση υπηρεσιών- με το Facebook



nnn
26-06-20, 11:51
216399Το Viber γίνεται η επόμενη εταιρεία -στον αυξανόμενο αριθμό αυτών- που μποϊκοτάρει το Facebook για την αστοχία του στην διαχείριση του περιεχομένου των χρηστών του. Συγκεκριμένα διακόπτει άμεσα την διαφημιστική του καμπάνια στο Facebook, ενώ παράλληλα αφαιρεί την ενσωμάτωση του κοινωνικού δικτύου στις εφαρμογές του, τερματίζοντας το Facebook connect, την υποστήριξη του Giphy και το Facebook SDK, από τις αρχές Ιουλίου.

Κατά δήλωση του CEO του Viber Djamel Agaoua



Facebook continues to demonstrate poor judgment in understanding its role in today's world. From the company's mishandling of data and lack of privacy in its apps, to its outrageous stand of avoiding the steps necessary to protect the public from violent and dangerous rhetoric, Facebook has gone too far. We are not the arbiters of truth, but the truth is some people are suffering from the proliferation of violent content and companies must take a clear stand.


Σύμφωνα με το Viber, η αποτυχία του Facebook να αντιμετωπίσει την ρητορική μίσους, είναι η τελευταία σταγόνα, για μια εταιρεία που είναι διάτρητη με σκάνδαλα. Η διακοπή της διαφημιστικής δαπάνης χτυπάει το Facebook εκεί που πονάει, στα έσοδα του.

Πηγή : Android Central (https://www.androidcentral.com/viber-ends-all-business-ties-facebook-boycott-intensifies?utm_source=ac_tw&utm_medium=tw_card&utm_content=91098&utm_campaign=social)

dimitri_ns
26-06-20, 12:23
Agaoua και ξερό ψωμί.
Ελλαδάρα πρωτοπορείς που διάλεξες το viber και όχι το what's up.
Πολιτισμός όχι αστεία..

globalnoise
26-06-20, 12:41
Τι πραγματικά μου θυμίζουν όλα αυτά:


https://youtu.be/SKK2yjj3hjc

chat1978
26-06-20, 12:44
Agaoua και ξερό ψωμί.
Ελλαδάρα πρωτοπορείς που διάλεξες το viber και όχι το what's up.
Πολιτισμός όχι αστεία..

Έχω χάσει επαφή αλλά στην Ελλάδα ποιο παίζει περισσότερο; Γιατί εγώ έφυγα από Ελλάδα με Viber και σχεδόν το έχω εξαφανίσει εκτός και αν μιλήσω με 2 άτομα από Ελλάδα, ένας εκ των οποίων κρατά αποστάσεις από fb stack.

Λίγο πολύ στο Βέλγιο και Ολλανδία, messenger και WhatsApp ήταν οδοστρωτήρες.

kostas2005
26-06-20, 13:03
Έβαλα φίλο στην Σκανδιναβία να βάλει το viber μόνο και μόνο για να δούμε πόσοι το έχουν απο τις επαφές του.
2 άτομα.. και πρόκειται για άτομο που δεν κάθεται και πολυ στα αυγά του.
Γυρνάει συνέχεια σε διάφορες χώρες εντός εκτός eu λόγω δουλειάς
Τα ίδια περίπου και στις κάτω χώρες
Γενικότερα μόνο Ελλάδα Viber και αν το ακούσεις να χτυπάει στο εξωτερικό λες Ελληναρας με εξαίρεση μια χώρα που έτυχα αλλα δεν θυμάμαι που..

dimitri_ns
26-06-20, 13:07
Έβαλα φίλο στην Σκανδιναβία να βάλει το viber μόνο και μόνο για να δούμε πόσοι το έχουν απο τις επαφές του.
2 άτομα.. και πρόκειται για άτομο που δεν κάθεται και πολυ στα αυγά του.
Γυρνάει συνέχεια σε διάφορες χώρες εντός εκτός eu λόγω δουλειάς
Τα ίδια περίπου και στις κάτω χώρες
Γενικότερα μόνο Ελλάδα Viber και αν το ακούσεις να χτυπάει στο εξωτερικό λες Ελληναρας με εξαίρεση μια χώρα που έτυχα αλλα δεν θυμάμαι που..

Ελλάδα viber
Ευρώπη whatsup

Βάζεις και skype επειδή έχεις καλό κινητό, κι είσαι πλήρης.

ΥΓ
Κι άμα γουστάρεις απαντάς

kostas2005
26-06-20, 13:07
Στην τελική να πάει να γ@μ... το viber.
Έκοψαν και τις κλήσεις προς inum και όχι μόνο αυτό οι εκπρόσωποι οταν τους ρωτάς σου απαντάνε με πλάγιο τρόπο οτι δεν υποστηρίζεται.. οσες φορές και να τους ρωτήσεις και όχι στα ίσια ότι τις έκοψαν.

chriszah
26-06-20, 14:04
Τι λινκ της πηγής γιατί δεν είναι καθαρό;

aiolos.01
26-06-20, 15:36
Δεν με ενδιαφέρει γιατί το κάνουν αλλά όσο λιγότερη σχέση έχουν με το FB τόσο το καλύτερο.

tsigarid
26-06-20, 16:12
Εύγε viber.

marcus1
26-06-20, 16:55
To Viber γιατί θεωρείται τόσο κακό που πέφτει κράξιμο για ελληναράδες για την δημοφιλία του στην ελλάδα; Το έχω δει συχνά και σε πολλά φορουμ. Οι ευρωπαράδες (?) :rolleyes: που χρησιμοποιούν στη θέση του messenger, το οποίο διαλαλεί πότε μπήκες τελευταία φορά και δεν έχει στοιχειώδεις ρυθμίσεις ιδιωτικότητας (πχ απενεργοποίηση read receipt, activity timestamp) είναι καλύτεροι; :p

Να ήταν στανταρ στο εξωτερικό καμιά σοβαρά καλύτερη εφαρμογή, σαν το Telegram, να καταλάβαινα την απαξία. Facebook messenger χρησιμοποιούν που είναι απείρως χειρότερο από όλες τις απόψεις, και whatsapp που είναι πάνω-κάτω στο ίδιο επίπεδο με το viber.

fadasma
26-06-20, 17:00
Θα μπορούσε να βάλει και μια συνδρομή με 1 ευρώ το μήνα για να μη βλέπεις καθόλου διαφημίσεις. Ξέρεις πόσα data σου ξοδεύουν αυτές;

chat1978
26-06-20, 17:13
To Viber γιατί θεωρείται τόσο κακό ...

Στο Βέλγιο το 2012-2013 μου είχαν γκρινιάξει για το μώβ και την αισθητική. Όχι ότι το πράσινο εκατό πολύ καλύτερο αλλά είμαι σίγουρα καλύτερο. Αυτό μόνο έχω καταλάβει. Δεν τυχαίο άλλωστε ότι οι πρωταγωνιστές ήταν UX/UI/frontend κόσμος. Ότι καταλαβαίνει κανείς.

Χωρίς τεχνική προσέγγιση, από το ICQ είχαμε φύγει για τις γκόμενες που ξαφνικά είδαν ανακαλύψει τους υπολογιστές και το ενσωματωμένο MSN. Από το MSN φύγαμε για Skype γιατί η ms κακία. Από το Skype φύγαμε γιατί το πήρε η ms και από το Viber φύγαμε γιατί δεν άρεσε στους aplleδες το μώβ.

euri
26-06-20, 17:28
Για αυτό φωνάζω τόσο καιρό, ελάτε στο Signal :mrgreen:

marcus1
26-06-20, 17:39
Για αυτό φωνάζω τόσο καιρό, ελάτε στο Signal :mrgreen:

To telegram όμως έχει εξατομικευμένη per contact read receipt ρύθμιση!

Let's do the battle of the instant messengers nobody uses, good knight. ;)

chat1978
26-06-20, 17:41
Για αυτό φωνάζω τόσο καιρό, ελάτε στο Signal :mrgreen:

Έχει γκόμενες; :)

Πώς κάνουν προσαρμογή τιμών στον δρόμο έτσι πρέπει και εδώ. Νομίζω η συντομότερη αναφορά είναι μιλφ-ακια.

manosdoc
26-06-20, 18:00
Signal είμαστε 3 και ο κούκος

Zus
26-06-20, 18:04
Signal αυτούς που έχω κυρίως πετύχει είναι άτομα που τους υποχρέωσε η δουλειά να το χρησιμοποιούν. Συνήθως μαζί με proton mail.

uncharted
26-06-20, 18:11
Είμαστε όλοι δέσμιοι του network effect.

famous-walker
26-06-20, 18:21
Νομίζω πως ένας βασικός λόγος που έπιασε το viber στην Ελλάδα ήταν οι κλήσεις και οι βιντεοκλήσεις που δεν είχε, αν κανω λάθος διορθώστε με, το whatsapp τότε. Οπότε η επιτυχία του έχει να κάνει με το καρτελακι εν Ελλάδι.

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, δεν θέλω να έχω καθόλου facebook network στο κινητό. Θα προτιμούσα κάτι άλλο αλλά συμβιβάζομαι με την rakuten.

chat1978
26-06-20, 18:24
Νομίζω πως ένας βασικός λόγος που έπιασε το viber στην Ελλάδα ήταν οι κλήσεις και οι βιντεοκλήσεις που δεν είχε, αν κανω λάθος διορθώστε με, το whatsapp τότε. Οπότε η επιτυχία του έχει να κάνει με το καρτελακι εν Ελλάδι.

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, δεν θέλω να έχω καθόλου facebook network στο κινητό. Θα προτιμούσα κάτι άλλο αλλά συμβιβάζομαι με την rakuten.

Κμ άρθρο όμως ήταν παγκόσμιο χαρακτηριστικό. Η καλύτερη ερώτηση είναι όχι γιατί έπιασε αλλά γιατί παρέμεινε. Πχ στο Βέλγιο και Ολλανδία αρχικά το Viber ήταν γνωστό αλλά το εξαφάνισε το messenger και μετά WhatsApp.

nnn
26-06-20, 18:27
Τι λινκ της πηγής γιατί δεν είναι καθαρό;

??????

famous-walker
26-06-20, 18:43
Κμ άρθρο όμως ήταν παγκόσμιο χαρακτηριστικό. Η καλύτερη ερώτηση είναι όχι γιατί έπιασε αλλά γιατί παρέμεινε. Πχ στο Βέλγιο και Ολλανδία αρχικά το Viber ήταν γνωστό αλλά το εξαφάνισε το messenger και μετά WhatsApp.

Για το whatsapp ίσως η απάντηση είναι απλή. Γιατί δεν είχε προλάβει να εξαπλωθεί τόσο πολύ στην Ελλάδα την εποχή που έπαιζε μπάλα μόνο του και δεν είχαν όλοι μονίμως δεδομένα για να μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως τα SMS. Και εδώ καρτελακι δηλαδή. Από την στιγμή που βγήκε και το messenger μοιραία ο πιο αδύναμος κρίκος θα τον έτρωγε.

Τώρα γιατί δεν αντικατέστησε πλήρως το viber ο messenger, εδώ η απάντηση δεν είναι το ίδιο εύκολη. Σίγουρα μέχρι ενός σημείου έπαιξε ρόλο η μη υποστήριξη κλήσεων από την αρχή. Από εκεί και πέρα γιατί παρέμεινε απο την στιγμή που δεν υπολειπόταν πλέον σε χαρακτηριστικά, ίσως γιατί πολλοί δεν έχουν facebook, ίσως επειδή κάποιοι δεν θέλουν messenger στο κινητό, ίσως γιατί κάτι προσφέρει διαφορετικό. Πάντως έχω αναγκάσει τρόπον τινά αρκετούς, late adopters κυρίως που ο πρώτος τους υπολογιστής ήταν κινητό, να γράψουν και το Viber. Προφανώς το κρατάνε γιατί υπάρχει κόσμος μέσα, κληρονομιά του παλιού status.

dimitri_ns
26-06-20, 18:54
Για αυτό φωνάζω τόσο καιρό, ελάτε στο Signal :mrgreen:

Είσαι μόνος και θες παρέα ?
Θαρχόμουνα, αλλά μιλάω στο viber :p

ΥΓ
Στην Ελλάδα μιλάμε
Το viber πρωτοφτιάχτηκε για ομιλία
Το whatsup για μηνύματα

Και το κάθε ένα ήτανε καλό σε αυτό που έκανε.

marcus1
26-06-20, 18:58
Kι ένας άλλος λόγος που νομίζω ότι δεν έπιασε το whatsapp Ελλάδα (πολλοί θα το βρείτε χαζό, αλλά νομίζω ισχύει σε μικρό βαθμό) ήταν η συνωνυμία με το καρτοκινητό whatsup της cosmote που προκαλούσε ασυνεννοησίες.

famous-walker
26-06-20, 19:00
Kι ένας άλλος λόγος που νομίζω ότι δεν έπιασε το whatsapp Ελλάδα (πολλοί θα το βρείτε χαζό, αλλά νομίζω ισχύει σε μικρό βαθμό) ήταν η συνωνυμία με το καρτοκινητό whatsup της cosmote που προκαλούσε ασυνεννοησίες.

Ίσως έπαιξε ρόλο, δεν αποκλείεται. Και εγώ πρώτη φορά που το είχα ακούσει από φίλο εκεί είχε πάει το μυαλό μου.

chat1978
26-06-20, 19:11
Kι ένας άλλος λόγος που νομίζω ότι δεν έπιασε το whatsapp Ελλάδα (πολλοί θα το βρείτε χαζό, αλλά νομίζω ισχύει σε μικρό βαθμό) ήταν η συνωνυμία με το καρτοκινητό whatsup της cosmote που προκαλούσε ασυνεννοησίες.

Καθόλου χαζό.

- - - Updated - - -


Για το whatsapp ίσως η απάντηση είναι απλή. Γιατί δεν είχε προλάβει να εξαπλωθεί τόσο πολύ στην Ελλάδα την εποχή που έπαιζε μπάλα μόνο του και δεν είχαν όλοι μονίμως δεδομένα για να μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως τα SMS. Και εδώ καρτελακι δηλαδή. Από την στιγμή που βγήκε και το messenger μοιραία ο πιο αδύναμος κρίκος θα τον έτρωγε.

Τώρα γιατί δεν αντικατέστησε πλήρως το viber ο messenger, εδώ η απάντηση δεν είναι το ίδιο εύκολη. Σίγουρα μέχρι ενός σημείου έπαιξε ρόλο η μη υποστήριξη κλήσεων από την αρχή. Από εκεί και πέρα γιατί παρέμεινε απο την στιγμή που δεν υπολειπόταν πλέον σε χαρακτηριστικά, ίσως γιατί πολλοί δεν έχουν facebook, ίσως επειδή κάποιοι δεν θέλουν messenger στο κινητό, ίσως γιατί κάτι προσφέρει διαφορετικό. Πάντως έχω αναγκάσει τρόπον τινά αρκετούς, late adopters κυρίως που ο πρώτος τους υπολογιστής ήταν κινητό, να γράψουν και το Viber. Προφανώς το κρατάνε γιατί υπάρχει κόσμος μέσα, κληρονομιά του παλιού status.

Τώρα δεν θυμάμαι και πολύ καλά αλλά ότι γράψω με κατανόηση.

Εγώ όταν έβαλα viber στην Ελλάδα, το Whatsapp ήταν κάτι σαν όνομα στο μακρυνή χώρα. Δεν θυμάμαι πόσο νωρίς στην υιοθέτηση το έβαλα αλλά θυμάμαι ότι ήξερα και για τα δύο άλλα για κάποιο λόγο έβαλα viber και μετά έβαλαν όλοι οι γνωστοί μου. Παίζει να ήμουν ο πρώτος στην παρέα.

Στο Βέλγιο ήταν ακριβώς το ανάποδο θα έλεγα. Κάνεις δεν ήξερε και οι early adopters έβαλαν και τα δύο. Στην εταιρεία που ήρθα έβαλαν viber αρχικά από μένα πριν το WhatsApp. Αλλά όπως και εγώ, σταδιακά συνειδητοποιήσαμε ότι résistance is futile και το Whatsapp είχε έρθει για να μείνει. Γενικά με την νεολαία το ντεφακτο ήταν Facebook. Νομίζω η επέλαση έγινε μετά την εξαγορά. Στο τέλος είχα μόνο με την πρώην μου και αυτό για να μην μπερδεύεται κιόλας αλλά τελικά τα παρατήσαμε και εμείς.


Εγώ πάντως το είχα βάλει σε Windows phone για είχε πολύ ελαφριά χρήση του δικτύου σε σχέση τότε με το Skype και γιατί πήρε εφαρμογή πολύ σύντομα. Όλα πρώτη τα έκαναν και καλύτερα εκτός του μωβ. Αν νόμιζω η εξαγορά των πράσινων από τους μπλε το τερμάτισε.

Zus
26-06-20, 19:15
Για το whatsapp ίσως η απάντηση είναι απλή. Γιατί δεν είχε προλάβει να εξαπλωθεί τόσο πολύ στην Ελλάδα την εποχή που έπαιζε μπάλα μόνο του και δεν είχαν όλοι μονίμως δεδομένα για να μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως τα SMS. Και εδώ καρτελακι δηλαδή. Από την στιγμή που βγήκε και το messenger μοιραία ο πιο αδύναμος κρίκος θα τον έτρωγε.

Τώρα γιατί δεν αντικατέστησε πλήρως το viber ο messenger, εδώ η απάντηση δεν είναι το ίδιο εύκολη. Σίγουρα μέχρι ενός σημείου έπαιξε ρόλο η μη υποστήριξη κλήσεων από την αρχή. Από εκεί και πέρα γιατί παρέμεινε απο την στιγμή που δεν υπολειπόταν πλέον σε χαρακτηριστικά, ίσως γιατί πολλοί δεν έχουν facebook, ίσως επειδή κάποιοι δεν θέλουν messenger στο κινητό, ίσως γιατί κάτι προσφέρει διαφορετικό. Πάντως έχω αναγκάσει τρόπον τινά αρκετούς, late adopters κυρίως που ο πρώτος τους υπολογιστής ήταν κινητό, να γράψουν και το Viber. Προφανώς το κρατάνε γιατί υπάρχει κόσμος μέσα, κληρονομιά του παλιού status.

Το messenger έγινε και ιδιαίτερα βαρύ. Το είχαν γεμίσει με μπούρδες.

famous-walker
26-06-20, 19:32
Καθόλου χαζό.

- - - Updated - - -



Τώρα δεν θυμάμαι και πολύ καλά αλλά ότι γράψω με κατανόηση.

Εγώ όταν έβαλα viber στην Ελλάδα, το Whatsapp ήταν κάτι σαν όνομα στο μακρυνή χώρα. Δεν θυμάμαι πόσο νωρίς στην υιοθέτηση το έβαλα αλλά θυμάμαι ότι ήξερα και για τα δύο άλλα για κάποιο λόγο έβαλα viber και μετά έβαλαν όλοι οι γνωστοί μου. Παίζει να ήμουν ο πρώτος στην παρέα.

Στο Βέλγιο ήταν ακριβώς το ανάποδο θα έλεγα. Κάνεις δεν ήξερε και οι early adopters έβαλαν και τα δύο. Στην εταιρεία που ήρθα έβαλαν viber αρχικά από μένα πριν το WhatsApp. Αλλά όπως και εγώ, σταδιακά συνειδητοποιήσαμε ότι résistance is futile και το Whatsapp είχε έρθει για να μείνει. Γενικά με την νεολαία το ντεφακτο ήταν Facebook. Νομίζω η επέλαση έγινε μετά την εξαγορά. Στο τέλος είχα μόνο με την πρώην μου και αυτό για να μην μπερδεύεται κιόλας αλλά τελικά τα παρατήσαμε και εμείς.


Εγώ πάντως το είχα βάλει σε Windows phone για είχε πολύ ελαφριά χρήση του δικτύου σε σχέση τότε με το Skype και γιατί πήρε εφαρμογή πολύ σύντομα. Όλα πρώτη τα έκαναν και καλύτερα εκτός του μωβ. Αν νόμιζω η εξαγορά των πράσινων από τους μπλε το τερμάτισε.

Δεν ξέρω. Ίσως έχει να κάνει και με την κουλτούρα, μηνύματα vs κλήσεις. Έπαιζε και το tango κάποια στιγμή αλλά δεν έπιασε.

Το skype είχε άλλη λογική σαν εφαρμογή που ούτε την ευκολία να παίρνει επαφές από τον κατάλογο (βέβαια για κάποιους είναι και πλεονέκτημα), και μπαταρία έτρωγε λόγω του τρόπου λειτουργίας (αυτό νομίζω άλλαξε κάποια στιγμή).

- - - Updated - - -


Το messenger έγινε και ιδιαίτερα βαρύ. Το είχαν γεμίσει με μπούρδες.

Ναι γινόταν και για αυτό λόγος πολλές φορές. Αλλά υπήρχε και στο messenger lite ή όχι; Μήπως δεν μπορούσες να κάνεις κλήσεις από εκεί; Γενικά δεν είχα άμεση επαφή και δεν γνωρίζω. Όποτε χρειαζόταν στο κινητό χρησιμοποιούσα firefox plugin και παλιότερα metal.

sdikr
26-06-20, 19:34
Δεν νομίζω πως δουλεύει μόνο στην Ελλάδα πάντως, μιλάνε για δις χρήστες, όσο και να θέλουμε να είμαστε πολλοί, δεν είμαστε τόσο πολλοί
Σίγουρα είναι πιο κάτω απο άλλες εφαρμογές Messaging, ειδικά απο αυτές του facebook

chriszah
26-06-20, 20:25
??????

χρειάζονται αυτά: "?utm_source=ac_tw&utm_medium=tw_card&utm_content=91098&utm_campaign=social";

kostas2005
26-06-20, 20:29
Άντε να το πω να γελάσουμε.. και να αναρωτηθούμε.
Αυτή η google πως τα καταφέρνει?
Επίτηδες το κάνει δεν υπάρχει άλλος λόγος.
Ειναι δυνατόν να αφήνει τέτοιο κομμάτι απο την πίτα?

uncharted
26-06-20, 20:34
Άντε να το πω να γελάσουμε.. και να αναρωτηθούμε.
Αυτή η google πως τα καταφέρνει?
Επίτηδες το κάνει δεν υπάρχει άλλος λόγος.
Ειναι δυνατόν να αφήνει τέτοιο κομμάτι απο την πίτα?
https://gcemetery.co/
https://killedbygoogle.com/

:bless:

tsigarid
27-06-20, 04:18
Έχει γκόμενες; :)

Και το viber έχει, ξέρεις πόσες ελεύθερες στη γειτονιά μου θέλουν να μου μιλήσουν; :p

nightbird7000
27-06-20, 21:42
Και το viber έχει, ξέρεις πόσες ελεύθερες στη γειτονιά μου θέλουν να μου μιλήσουν; :p

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ και μου ήταν πάντα εκνευριστικό πάντως με το viber, ήταν γιατί να γεμίζει το τηλέφωνο μου με τις φωτό επαφής των διαφόρων που είχα στις επαφές μου, υποθέτω πως και οι άλλοι, θα είχαν την δική μου φάτσα σε κάποιο φάκελο στη συλλογή του τηλεφώνου τους, δεν ξέρω εάν αυτό το έκοψε το viber ή συνεχίζει, κατά τα λοιπά μια χαρά εφαρμογή είναι για κλήσεις και ειδικά βιντεοκλήσεις.

chat1978
27-06-20, 22:14
Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ και μου ήταν πάντα εκνευριστικό πάντως με το viber, ήταν γιατί να γεμίζει το τηλέφωνο μου με τις φωτό επαφής των διαφόρων που είχα στις επαφές μου, υποθέτω πως και οι άλλοι, θα είχαν την δική μου φάτσα σε κάποιο φάκελο στη συλλογή του τηλεφώνου τους, δεν ξέρω εάν αυτό το έκοψε το viber ή συνεχίζει, κατά τα λοιπά μια χαρά εφαρμογή είναι για κλήσεις και ειδικά βιντεοκλήσεις.

Και το WhatsApp το ίδιο κακό κάνει. Δεν βγάζει τις επαφές αλλά κάθε φωτογραφία από τα μηνύματα. Και όσο και αν τις σβήνεις, ξανασυγχρονιζουν.

user9
28-06-20, 12:52
Όταν ξεκίνησε το WhatsApp ήθελε ετήσια συνδρομή 1 ευρώ ή κάτι τέτοιο. Οπότε ως γνωστόν λεφτά δεν υπήρχαν, άρα όλη η Ελλάδα έβαλε Viber :p
Όσοι πχ ασχολούνται με τον τουρισμό στην Ελλάδα ξέρουν ότι το WhatsApp είναι μονόδρομος. Το Viber στις περισσότερες χώρες ούτε ακουστά δεν το έχουν. Προσωπικά με εκνευρίζει που έχει διαφημίσεις.
Στο Signal επίσης (λόγω όλου του privacy & security hype?) βλέπεις μόνο όσους τους ανάγκασε η δουλειά, πραγματικούς businessmen/δικηγόρους κτλ, "μοντέλα" και άτομα που σε καλούν σε prive party και κλείνουν παντός είδους deals :p:whistle: (κι αν έχεις πείσει καμία να μπει γιατί είναι πιο ασφαλές να σου στείλει φωτογραφίες εκεί :rofl:)

kostas2005
29-06-20, 09:38
Με τα inum τι εγινε τα εκοψε ετσι σιωπηλά?

nnn
30-06-20, 11:28
χρειάζονται αυτά: "?utm_source=ac_tw&utm_medium=tw_card&utm_content=91098&utm_campaign=social";

Έτσι είναι το URL, ούτε προσθέτω, οήυτε αφαιρώ κάτι.

globalnoise
30-06-20, 15:21
χρειάζονται αυτά: "?utm_source=ac_tw&utm_medium=tw_card&utm_content=91098&utm_campaign=social";

Ναι, χρειάζονται για attribution. Βλέπεις κάτι προβληματικό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.