PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή WIFI



batianis
29-06-20, 00:49
Παιδιά καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν εχω τοποθετήσει το ερώτημα σε λάθος σημείο.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα ζήτημα που έχω, θέλω μέσα στην αποθήκη μου να βάλω 4 access point για να λειτουργούν τα scanner για τους πικαδόρους.

Αλλά δεν ξέρω τι να βάλω χωρίς να έχει αποσυνδέσεις όταν χάνεται το σήμα από το ένα και πάει να συνδεθεί στο επόμενο.

sdikr
29-06-20, 00:51
Θα πρέπει να πας σε τεχνολογία mesh πχ https://www.skroutz.gr/s/17742295/TP-LINK-Deco-M4-v1-2-pack.html

batianis
29-06-20, 10:24
καλημέρα, ευχαριστώ πολυ.

κάτι τέτοιο δεν θα με εξυπηρετούσες https://www.cosmodata.gr/product/296747/diktia-tilefonia/diktiaka-pro-onta/access-points/wireless-access-point-tp-link-eap115-v1 ?

stzanlis
29-06-20, 14:21
Τα TP-Link είναι μηχανήματα της πλάκας. Μόνο για οικιακή χρήση με μικρές απαιτήσεις.
Αν θέλεις πραγματική λειτουργία 24/7 θα πας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σε UBIQUITI
Η λειτουργία που θέλεις λέγεται ROAMING (φεύγει από την εμβέλεια του ενός Access Point και αμέσως πάει στο επόμενο Access Point χωρίς διακοπή του σήματος) και FULL MESHING (Όταν κλείσει ένα από τα Access Point, τα υπόλοιπα αυξάνουν την ισχύ τους για να καλύψουν το κενό).
Θα πρότεινα 4 Access Point Ubiquiti AP AC-PRO με τον ανάλογο controller σε software ή hardware.

.

sweet dreams
29-06-20, 15:18
Τα TP-Link είναι μηχανήματα της πλάκας.

Tόσο πολύ χάλι;;

RpMz
29-06-20, 15:22
Τα tp-link εάν πάρεις την SMB σειρά και την συνδυάσεις με τον Omada controller, παίζουν αρκετά καλά. Κάνουν και roaming.

stzanlis
29-06-20, 15:52
Τα tp-link εάν πάρεις την SMB σειρά και την συνδυάσεις με τον Omada controller, παίζουν αρκετά καλά. Κάνουν και roaming.


Πεταμένα L7...
Έχω ξηλώσει πάνω από 450 TPLink κάθε μοντέλου και τα έχω αντικαταστήσει με σοβαρά APs...
Μόλις ζοριστούν λίγο αρχίζουν τα τρελά...
Το μόνο που κάνουν τα TPLINK είναι να πιάνουν χώρο στην αποθήκη μας...

.

sweet dreams
29-06-20, 17:02
Mπορείς να μου στείλεις με PM σε ποια εταιρία δουλεύεις;;; γιατί οι πάνω από 450 ξηλωμένες συσκευές από ένα άτομο είναι μεγάλος αριθμός.

Κατά τα άλλα, σε όποιο χώρο και αν έχω βάλει TP-LINK δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα ζορίσματος.

m1john
29-06-20, 17:38
Αν μπορείς δώσε μου μερικές από αυτές που πετάς. ευχαριστώ

stzanlis
30-06-20, 12:11
Αν μπορείς δώσε μου μερικές από αυτές που πετάς. ευχαριστώ


Δυστυχώς δεν μπορώ.Είναι "Assets" στην αποθήκη της εταιρείας και δεν μπορώ να τα ακουμπήσω....
Ούτε για τον εαυτό μου δεν μπορώ να πάρω...

.

batianis
30-06-20, 23:50
Είναι αρκετά δύσκολο να τα στήσω τα Ubiquiti ?

stzanlis
01-07-20, 18:00
Είναι αρκετά δύσκολο να τα στήσω τα Ubiquiti ?

Ανάλογα τις γνώσεις που έχεις.
Όπως και να έχει, ότι και να διαλέξεις, υπάρχουν άτομα εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν αν κολλήσεις κάπου.
Ιδανικά, εφόσον πρόκειτε για επαγγελματική εγκατάσταση, θα ήταν την όλη εγκατάσταση να την κάνει ένας επαγγελματίας τεχνικός.
Ο χρυσός κανόνας είναι "Ότι πληρώνεις, παίρνεις".

.

@ ADSLgr.com All rights reserved.