PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote.gr και keepass



goldenaura
01-07-20, 16:08
Ίσως είναι λίγο (εώς πολύ) offtopic. Θέλω να φτιάξω ένα entry στο keepass 2.x για να κάνω login στο account μου στην Cosmote. Το έχει φτιάξει κανείς, γιατί δεν μπορώ να το καταφέρω. Ευχαριστώ!

paanos
01-07-20, 17:10
Δημιούργησε το για το account.cosmote.gr, όχι για το σκέτο cosmote.gr

deniSun
02-07-20, 20:40
Μετά την αλλαγή στο Interface τους, πλέον μου δέχεται το usr αλλά όχι το επόμενο πεδίο με το psw.
Αυτά με keepassxc

nosugar
02-07-20, 21:06
Αν κατάλαβα καλά, δεν λειτουργεί σωστά το auto-type ;

paanos
02-07-20, 21:44
Πρέπει με κάποιο τρόπο να δίνει το mail, να κάνει enter και μετά να δίνει τον κωδικό.
Τα password manager των browser πάντως το πάνε καλά, δίνουν πρώτα το mail και αφού πατήσεις συνέχεια δίνουν και τον κωδικό.
Αν πατήσεις να παραμείνεις συνδεδεμένος δεν κάνει αποσύνδεση, άρα αν έχεις ένα λογαριασμό μπορεί να σε βολεψει αυτή η λύση.

deniSun
02-07-20, 23:40
Αν πατήσεις να παραμείνεις συνδεδεμένος δεν κάνει αποσύνδεση

Αν καθαρίζεις τα cookies σε αποσυνδέει.

goldenaura
06-07-20, 13:01
Αν κατάλαβα καλά, δεν λειτουργεί σωστά το auto-type ;

Σωστά.

- - - Updated - - -


Πρέπει με κάποιο τρόπο να δίνει το mail, να κάνει enter και μετά να δίνει τον κωδικό.
Τα password manager των browser πάντως το πάνε καλά, δίνουν πρώτα το mail και αφού πατήσεις συνέχεια δίνουν και τον κωδικό.
Αν πατήσεις να παραμείνεις συνδεδεμένος δεν κάνει αποσύνδεση, άρα αν έχεις ένα λογαριασμό μπορεί να σε βολεψει αυτή η λύση.

Το ξέρω αυτό, αλλά προτιμώ να κρατάω τα passwords εκτός browser.

- - - Updated - - -


Δημιούργησε το για το account.cosmote.gr, όχι για το σκέτο cosmote.gr

Όταν κάνω Login από το account.cosmote.gr παίρνω αυτό:

Δεν έχετε τους ρόλους που απαιτούνται για να προσπελάσετε αυτό το portlet.

maxie
07-07-20, 09:25
Η είσοδος για το My COSMOTE γίνεται από εδώ https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/dashboard.jsp.

Οπότε μπαίνεις από την παραπάνω διεύθυνση και θέτεις τις παρακάτω παραμέτρους στο KeePass.


URL
account.cosmote.gr

Window associations

Window Title

Login - CosmoteID *
{USERNAME}{ΤΑΒ}{ENTER}{DELAY 3000}{PASSWORD}{ΤΑΒ}{ENTER}

Η παραπάνω ακολουθία δίνει πρώτα το username και με το TAB προχωρά στην επόμενη γραμμή που είναι το κουμπί «Επόμενο» και πατά enter, περιμένει για 3 δευτερόλεπτα ώστε να προλάβει να φορτώσει η σελίδα για να προχωρήσει με τη συμπλήρωση του κωδικού και να προχωρήσει με TAB στο κουμπί «Σύνδεση» και να δώσει το τελικό enter.

deniSun
08-07-20, 17:57
Νέο keepassxc με dark theme.

goldenaura
09-07-20, 14:10
Η είσοδος για το My COSMOTE γίνεται από εδώ https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/dashboard.jsp.

Οπότε μπαίνεις από την παραπάνω διεύθυνση και θέτεις τις παρακάτω παραμέτρους στο KeePass.


Η παραπάνω ακολουθία δίνει πρώτα το username και με το TAB προχωρά στην επόμενη γραμμή που είναι το κουμπί «Επόμενο» και πατά enter, περιμένει για 3 δευτερόλεπτα ώστε να προλάβει να φορτώσει η σελίδα για να προχωρήσει με τη συμπλήρωση του κωδικού και να προχωρήσει με TAB στο κουμπί «Σύνδεση» και να δώσει το τελικό enter.

Δεν δουλεύει το TAB ENTER στο site της Cosmote. Αυτό είναι το θέμα. Το δοκίμασα και δεν. Thanks anyway!!

maxie
09-07-20, 14:33
Μάλλον θα έχεις κάποια ρύθμιση ή πρόσθετο που δεν το επιτρέπει. Σε τι περιηγητή είσαι; Δοκίμασε σε καινούριο καθρό προφίλ.

goldenaura
09-07-20, 14:51
Μάλλον θα έχεις κάποια ρύθμιση ή πρόσθετο που δεν το επιτρέπει. Σε τι περιηγητή είσαι; Δοκίμασε σε καινούριο καθρό προφίλ.

Microsoft Edge. To μόνο addon που έχω είναι το adblock plus.
edit: To δοκίμασα και σε Chromium χωρίς κανένα addon. Βγάζει αυτό:216804

maxie
09-07-20, 15:04
Δοκίμασε σε καθαρό προφίλ όπως είχα αναφέρει και έλεγξε, αν έχεις, το antivirus. Μπορεί να κόβει την πληκρτολόγηση των εντολών (keystrokes). Αν δεν υπάρχει θέμα με τον Edge και το antivirus αρκετά πιθανό θα είναι να ευθύνεται το KeePass, σε κάτι από τις ρυθυμίσεις του. Επειδή οι ρυθμίσεις είναι πολλές, κατέβασε το KeePassXC, στην φορητή του έκδοση (https://portableapps.com/apps/utilities/keepassxc-portable) (για να μην κάνεις εγκατάσταση), άνοιξε τη βάση μέσα απ' αυτό και δοκίμασε.

Το TAB και ENTER είναι μέσα σε αγκύλες όπως εδώ όπως στην ακολουθία που έγραψα, όπως παραθέτω εδώ; {TAB}{ENTER} . Έλεγξε μήπως το TAB ή και το ENTER έχουν ελληνικό χαρακτήρα στα γράμματά τους. Σε άλλες ιστοσελίδες λειτουργεί κανονικά η αυτόματη πληκτρολόγηση;

deniSun
09-07-20, 16:27
Το δοκίμασα πριν λίγο και δουλεύει με απλό:
{USERNAME}{TAB}{PASSWORD}{ENTER}

goldenaura
09-07-20, 16:30
Δοκίμασε σε καθαρό προφίλ όπως είχα αναφέρει και έλεγξε, αν έχεις, το antivirus. Μπορεί να κόβει την πληκρτολόγηση των εντολών (keystrokes). Αν δεν υπάρχει θέμα με τον Edge και το antivirus αρκετά πιθανό θα είναι να ευθύνεται το KeePass, σε κάτι από τις ρυθυμίσεις του. Επειδή οι ρυθμίσεις είναι πολλές, κατέβασε το KeePassXC, στην φορητή του έκδοση (https://portableapps.com/apps/utilities/keepassxc-portable) (για να μην κάνεις εγκατάσταση), άνοιξε τη βάση μέσα απ' αυτό και δοκίμασε.

Το TAB και ENTER είναι μέσα σε αγκύλες όπως εδώ όπως στην ακολουθία που έγραψα, όπως παραθέτω εδώ; {TAB}{ENTER} . Έλεγξε μήπως το TAB ή και το ENTER έχουν ελληνικό χαρακτήρα στα γράμματά τους. Σε άλλες ιστοσελίδες λειτουργεί κανονικά η αυτόματη πληκτρολόγηση;

Δεν έχω antivirus και δεν σκοπεύω να εγκαταστήσω το keepassxc. Το cosmote.gr είναι το μόνο site που έχω θέμα. FYI, ξέρω να φτιάχνω ένα custom keystroke και το TAB και το ΕΝTER δεν έχουν Ελληνικό χαρακτήρα.

deniSun
09-07-20, 16:32
δεν σκοπεύω να εγκαταστήσω το keepassxc

Ξανασκέψου το.

goldenaura
09-07-20, 16:39
Ξανασκέψου το.

Δεν νομίζω.

deniSun
09-07-20, 16:41
Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό που σου είπαμε;

goldenaura
09-07-20, 16:52
Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό που σου είπαμε;

Δουλεύει με {USERNAME}{TAB}{PASSWORD}{ENTER}, απλά αφού συμπληρώσει το password, χρειάζεται να πατήσω εγώ enter. Δοκίμασα και με το Password Safe. To ίδιο. Thanks. Λύση βρέθηκε!

famous-walker
09-07-20, 17:04
Πάντως ο φίλος πιο πίσω μιλούσε για portable έκδοση, δεν χρειαζόταν να κάνεις εγκατάσταση.

goldenaura
09-07-20, 17:11
Πάντως ο φίλος πιο πίσω μιλούσε για portable έκδοση, δεν χρειαζόταν να κάνεις εγκατάσταση.

URL στον browser: account.cosmote.gr. Auto type sequence:{USERNAME}{TAB}{PASSWORD}{TAB}{TAB}{ENTER}. Solved!

:closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.