PDA

Επιστροφή στο Forum : Η γνωμη σας για τα 8Mbps



giannis03
20-07-07, 21:26
Εχω σκοπο να κανω αναβαθμισει στην γραμμη μου απο 2Mbp/s(4νετ) σε 8Mbp/s (οτε). Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτην την ταχυτητα του ΟΤΕ :hmm:
Ευχαριστω πολυ....

sdikr
20-07-07, 21:29
Εγω θα πήγαινα στα 4mbps, απο τα οποιά είμαι ευχαριστημένος, τα 8 θα πρέπει πρώτα να δείς οτι τα αντέχει η γραμμη σου ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)

JoeBar
20-07-07, 21:54
Αν αντέχει η γραμμή σου και διαθέτεις τα χρήματα πήγαινε για τα 8mbps.

giorgosts
20-07-07, 22:04
Με τόσο λίγο upload δεν είναι αξιοποιήσιμα και τα 8. Ίσως και γι' αυτό τα δίνουνε.

giannis03
20-07-07, 22:08
Θεωρω σωστη την τοποθετηση του φιλου sdikr διοτι σε μια δευτερη συνδεση που εχω, (conn-x) απο 768 με ενα απλο τηλεφωνημα την εκανα 1024 σε 3-4 μερες :) .
Αλλα ξερεις ειναι οπως με τα κυβικα στις μηχανες ξεκινα απο παπι και φτανεις....

Jazzer
20-07-07, 22:16
Αν δεν είσαι πολύ μακρυά από το Α/Κ σου και η γραμμή σου είναι καλή, τότε τα 8 mbps θα σε καλύψουν απόλυτα, αλλιώς τα 4 mbps του ΟΤΕ είναι μονόδρομος, αλλά και αξιοπρεπής λύση.:)

AGRI0GATOS
21-07-07, 20:56
εδώ θα απαντήσω και εγώ μιας και πρόσφατα αναβαθμίστηκα στα 8mb.

Να πω πρώτα ότι όσα άσχημα και να ακούω για τον ΟΤΕ σε εμενα φέρθηκαν άψογα και από θέμα εξυπηρέτησης και από θέμα υπηρεσιών. Ίσος είμαι τυχερός απλά

τώρα όσο για τα 8MB εγώ όντως τα έχω και άμα δεν είναι 8 είναι 7 σίγουρα, φυσικά είναι το τι θέλει ο καθένας. εγώ ας πούμε εκνευρίζομαι όταν περιμένω 1 ώρα σε αναμονή για τεχνική η ενημερωτική υποστήριξη.

τώρα θα πείτε καλά πληρώνεται 100 euro το δίμηνο για 8MB και δεν πάτε με 21 euro στα 24 MB τις forthnet? όχι γιατί δεν είναι και λίγα αυτά που ακούμε και από εκεί.

πάντως θεσσαλονίκη άνω πόλη που είμαι εγώ τα 8mb connx παίζουν πολύ άνετα. τώρα στο μέλλον δεν ξέρω...

DaveMurray
21-07-07, 22:58
ίσως θα είσαι κόντα στο κέντρο σου και απο τους τυχερούς. Δεν γίνετια πάντα έτσι όμως :)

greekzero
22-07-07, 02:17
Και εγώ 2.4 χιλιόμετρα από τo dslam είμαι και ειλικρινά η σύνδεση δεν έχει κάνει ποτε disconect τo margin είναι στο 12 κολλημένο μόνιμα και κατεβάζει κολλημένα με 860.

AGRI0GATOS
22-07-07, 05:05
ναι τώρα που το λέμε έκανα μια μέτρηση και είμαι μόλις 420 μετρα από το dslam ;)

Νικαετός
22-07-07, 12:17
Μετά από πολύμηνη ταλαιπωρία με τους εναλλακτικούς που καλύπτουν την περιοχή μου, αιτήσεις επί αιτήσεων, αλλά από αναβολή σε αναβολή η σύνδεση, μέχρι που ένας ISP με είχε "συνδέσει" για 15 μέρες, από 8/3 - 23/3, ενώ η αίτησή μου είχε απορριφθεί από τον ΟΤΕ από 25/2 (!!!!!!), πήγα και εγώ στην 8άρα με conn-x. Aπό την day-1 έως και σήμερα όλα πάνε μια χαρά. Κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με ταχύτητες (καλά δεν είμαι και φανατικός έχω δει και 860 αλλά και 650), ούτε με διακοπές ούτε με αποσυγχρονισμούς.

Από την άλλη πλευρά όμως και στην δουλειά με forthnet (shared) 24άρα, επίσης κανένα απολύτως πρόβλημα (Μόνο με το MSN και αναγκάζομαι να παίζω με το MTU για να συνδεθώ) . Δεν έχω ούτε διακοπές, ούτε αποσυγχρονισμούς έως τώρα.

Θα έλεγα πως έχω σταθεί αρκετά τυχερός.

Βέβαια, είχα, έχω και θα έχω, άλλη μια σύνδεση σπίτι ΟΤΕΝΕΤ διχίλιαρη, η οποία δεν πρόκειται να πειραχτεί ποτέ, εκτός αν αναγκασθώ να βγω στα φανάρια για να μαζέψω τη συνδρομή :p . Ο λόγος : ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ;)

GeorgeNorth
22-07-07, 13:46
TA 8 mbit ειναι καλα εαν θελεις να κατεβαζεις απο μεγαλους σερβερς (απο Microsoft μεχρι και Youtube). Απο εκει και περα δυστυχως δεν βοηθαει πολυ η 8αρα. To Limewire Pro που εχω (ναι πληρωσα 15 ευρω για μια και μοναδικη φορα, για να εχω την τουρμπο συνδεση) δυστυχως σερνεται απελπιστικα. Μπορει να κατεβαζω το ιδιο αρχειο απο 5 παροχους ταυτοχρονα και η συνολικη ταχυτητα κατεβασματος να ειναι ...2-3 ΚΒ το δευτερολεπτο! Απελπισια σκετη ειναι.

DaveMurray
22-07-07, 20:57
5 παροχους ταυτοχρονα και η συνολικη ταχυτητα κατεβασματος να ειναι ...2-3 ΚΒ το δευτερολεπτο! Απελπισια σκετη ειναι.

Έλεος... Δεν φταίει η σύνδεση... Αλλά αυτός που σου δίνει το αρχείο και με τι ταχύτητα... Εγώ αντιθέτως με το εν λόγω πρόγραμμα και με turbo έχω δεί 870KB/sec...

AGRI0GATOS
22-07-07, 22:49
στο emule πάντως παιδιά με την 8mb που έχω πιάνω μέχρι 600kb/sec. Μονο για ένα αρχείο έχω πιάσει 350kb/sec το μεγαλύτερο που έχω δει από 4 χρηστες.

GeorgeNorth
22-07-07, 23:31
Kατι δεν παει καλα με το limewire. Παλιοτερα κατεβαζα πολλα αρχεια μαζι με τρελες ταχυτητες.
Τωρα εχω πολυ χαμηλες ταχυτητες οσο και αν ψαχνω για νεους παροχους.

psyxakias
23-07-07, 01:24
Δε μας λυπάστε που διαβάζουμε ξανά και ξανά το τίτλο, για να διαπιστώσουμε αν το / βγήκε παγανιά ξέμπαρκο ή αν τα ματάκια μας άρχισαν να χαζεύουν από το πολύ forum'ing; Μήπως να αλλαζόταν ο τίτλος σε "Mbps" ή "Mbit/s"..... φανταστικοί μου moderators; :whistle: - Πολύ απαιτητικός έχω γίνει τελευταία :down: :oops: :sorry:

sdikr
23-07-07, 01:32
Δε μας λυπάστε που διαβάζουμε ξανά και ξανά το τίτλο, για να διαπιστώσουμε αν το / βγήκε παγανιά ξέμπαρκο ή αν τα ματάκια μας άρχισαν να χαζεύουν από το πολύ forum'ing; Μήπως να αλλαζόταν ο τίτλος σε "Mbps" ή "Mbit/s"..... φανταστικοί μου moderators; :whistle: - Πολύ απαιτητικός έχω γίνει τελευταία :down: :oops: :sorry:

Πρόσεχε τι ζητάς το Userrank σου είναι ενά κλίκ πρίν το πράσινο :p

psyxakias
23-07-07, 01:40
Πρόσεχε τι ζητάς το Userrank σου είναι ενά κλίκ πρίν το πράσινο :pΌχι απόψε, οδηγώ :drunk: + ότι δεν έχω ενηλκιωθεί για πρασινίλες, απλώς θα προσέχω τι εύχομαι στο εξής :p

DaveMurray
23-07-07, 02:11
Παιδιά, δεν φταίει η σύνδεση σας. Δεν φταίτε αν οι πάροχοι είναι τσιγκούνηδες και δεν δίνουν ταχύτητα... Δεν φταίει ουτε to emule ούτε το limewire σαν πρόγραμμα η p2p δίκτυο...

sdikr
23-07-07, 02:16
Παιδιά, δεν φταίει η σύνδεση σας. Δεν φταίτε αν οι πάροχοι είναι τσιγκούνηδες και δεν δίνουν ταχύτητα... Δεν φταίει ουτε to emule ούτε το limewire σαν πρόγραμμα η p2p δίκτυο...

Και ποιος φταίει τότε;
Μήπως το ότι οι αλλοι που περιμένεις να πάρεις έχουν κόψει το upload;

giannis03
23-07-07, 03:38
Δε μας λυπάστε που διαβάζουμε ξανά και ξανά το τίτλο, για να διαπιστώσουμε αν το / βγήκε παγανιά ξέμπαρκο ή αν τα ματάκια μας άρχισαν να χαζεύουν από το πολύ forum'ing; Μήπως να αλλαζόταν ο τίτλος σε "Mbps" ή "Mbit/s"..... φανταστικοί μου moderators; :whistle: - Πολύ απαιτητικός έχω γίνει τελευταία :down: :oops: :sorry:

Ελπιζω να μην κανεις και ορθογραφικο ελεγχο στο forum :sorry:

:2guns: /
:shoot: /
:gun: /

lariser
23-07-07, 09:25
Έχω Conn-X στα 8Mbps, εδώ και 10 ημέρες και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.

- Η τηλεφωνική εξυπηρέτηση ήταν άμεση, ευγενική και αποτελεσματική.
- Η παράδοση της γραμμής και της υπηρεσίας γρήγορη και ακριβής (η νέα σύνδεση έγινε σύμφωνα με το ραντεβού που είχαμε ορίσει). Η ενεργοποίηση του ADSL έγινε μέσα σε 2 ημέρες.
- Οι ταχύτητες παίζουν μεταξύ 780-830 KB/s, ανάλογα με τις ώρες, αλλά γενικά είναι πολύ καλές.
- Μου έδωσαν δωρεάν το wireless modem/router της Baudtec, με το οποίο είχα προκατάληψη πριν το δοκιμάσω. Μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα και το customized web interface για το configuration είναι κατατοπιστικότατο. Το wireless δουλεύει άψογα.

Αν το βαθμολογούσα με άριστα το 10 θα έβαζα 8/10, κυρίως λόγω της υψηλής τιμής της υπηρεσίας και της μικρής διακύμανσης του throughput ορισμένες ώρες της ημέρας.

DaveMurray
24-07-07, 14:39
Και ποιος φταίει τότε;
Μήπως το ότι οι αλλοι που περιμένεις να πάρεις έχουν κόψει το upload;

Αυτό λέω... Το uploading απο πολλούς ξένους δεν είναι τόσο φιδωλό. Αυτό προσπαθώ να πω, και ότι δεν φταίει η σύνδεση αλλά το uploading που παίρνεις από τους άλλους...

@ ADSLgr.com All rights reserved.