PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπέρβαση πάγιου



cas
09-07-20, 21:56
Eίμαι πολύ παλιός πελάτης (από το 2007) στην Vodafone (παλιά HOL) και έχω το πακέτο 300' πρός όλα τα σταθερά και κινητά με 24άρα γραμμή adsl με 19,53e το μήνα

Από 1/5-31/5/2020, μάλλον υπερέβην κατά λάθος και από κακό υπολογισμό τον χρόνο ομιλίας και μου ήρθε λογ/σμός +26,67e στον λογ/σμό των 19,53e τον μήνα. Δλδ σύνολο γιά τον Μάη 46,20e
Αφορούσε +33 λεπτά ομιλίας από τα 300 συνολικά που είχα ξοδέψει

Μου έστειλαν αναλυτικά τις κλήσεις αφού το ζήτησα με αίτημα και μάλλον έχουν δίκιο

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν σ' αυτές τις περιπτώσεις υπέρβασης γιά 1η φορά μετά από 13 χρόνια πελάτης και από λάθος υπολογισμό, αν κάποιος δικαιούται κάποια έκπτωση ή χάρη (αν και δεν τους το ζήτησα), μιας και τα νέα πακέτα τους πλέον έχουν απεριόριστα σε σταθερά με 18e το μήνα (εγώ πληρώνω 19,53) τα οποία εγώ υπερέβην για 33 λεπτά ομιλίας και χρεώθηκα

Δέχομαι ότι τα έκανα τα τηλεφωνήματα (αν και δύσκολα πιστεύω έκανα 1 ώρα και 20 λεπτά σε ένα τηλεφώνημα σε σταθερό καθώς δεν μιλάω συνήθως πολύ)

Γίνεται κάτι; Σας έχει συμβεί;

sdikr
09-07-20, 22:08
Οχι για τέτοια ποσα δεν υπάρχει κάποια έκπτωση, αν μιλούσαμε για μερικές χιλιάδες, τότε συνήθως κάτι κάνουν.
Μήπως είναι καιρός να αλλάξεις πρόγραμμα;

cas
09-07-20, 22:34
Μου είχαν στείλει ειδοποίηση στο κινητό στις 20/5 /20 ότι είχα καταναλώσει το 80% του χρόνου μου (δλδ είχα 60 λεπτά ακόμα από τα συνολικά 300)

Από τότε και μετά, δεν έκανα μεγάλες κλήσεις και δεν ήταν πάνω από το 20%. Δλδ ήταν ακριβώς 54,10 λεπτά

Αρα, με πληροφόρησαν αλλά λάθος

Αν το ήξερα, δεν θα καλούσα


Ναι...το σκέφτομαι πλέον

paanos
09-07-20, 22:45
Δεν σε πληροφόρησαν λάθος, 54' είναι μάλλον η πραγματική διάρκεια. Με βήμα χρέωσης το λεπτό, άνετα περνάς τα 60'.

cas
09-07-20, 22:51
Είναι 00:00:29, 00:37:08, 00:06:21, 00:04:11 , 00:06:41

Κάνε τους υπολογισμους και πες μου αν δεν σου κάνει κόπο

Eίχα 60 λεπτά υπόλοιπο κατά την ειδοποίηση της Vodafone. Σωστά;

Εγώ 58 τα βγάζω αυτά που έκανα

paanos
10-07-20, 08:42
58, δίκιο έχεις αλλά νομίζω ότι στον λογαριασμό, αν ξεπεράσεις τον δωρεάν χρόνο ενώ βρίσκεσαι σε κλήση, όλος ο χρόνος φαίνεται στη κίνηση εντός παγίου.

Αν πιστεύεις ότι όντως δεν τα ξεπέρασες, μιλα μαζί τους για να το κοιτάξουν.

cas
13-07-20, 16:03
Τελικά, η ειδοποίηση κατανάλωσης του χρόνου ομιλίας, γίνεται 24 ώρες μετά από την λήξη της τελευταίας κλήσης

Δεν το γνώριζα, μπερδεύτηκα και την ...πάτησα

Να το ξέρετε λοιπόν και εσείς

nikosnikolakis
26-07-20, 15:52
Τελικά, η ειδοποίηση κατανάλωσης του χρόνου ομιλίας, γίνεται 24 ώρες μετά από την λήξη της τελευταίας κλήσης

Δεν το γνώριζα, μπερδεύτηκα και την ...πάτησα

Να το ξέρετε λοιπόν και εσείς

Στείλε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και σε ΣτΚ η ΕΚΠΟΙΖΩ.
Είναι σοβαρό θέμα

KostakisK
26-07-20, 16:44
Στείλε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και σε ΣτΚ η ΕΚΠΟΙΖΩ.
Είναι σοβαρό θέμα

Είναι πολύ σοβαρό για φαντάσου έναν επαγγελματία που χρησιμοποιεί συνεχώς το τηλέφωνο του

sdikr
26-07-20, 21:58
Είναι πολύ σοβαρό για φαντάσου έναν επαγγελματία που χρησιμοποιεί συνεχώς το τηλέφωνο του

Και γιατί αυτός αφού ξέρει οτι κάνει χρήση συνεχώς να μην επιλέξει το πακέτο που με ελάχιστα ευρώ παραπάνω παρέχει απεριόριστα;
Να τολμήσω ακόμα να αναφέρω πως ο όρος οτι η ειδοποίηση γίνεται την επόμενη μέρα υπάρχει στο συμβόλαιο που υπογράφει κάποιος.

GregoirX23
27-07-20, 01:12
Πάντως πλάκα πλάκα να αναφέρουμε ότι και τα όρια για φραγή που έχουν βάλει να αρχίζουν από τα 150ε νομίζω σε περίπτωση υπέρβασης του παγίου είναι τρελό ποσό ε.. Μας έχουν περάσει για επιχειρήσεις τους ιδιώτες φαίνεται.. Η hol παλιά είχε και από 30ε νομίζω όταν ξεπέρναγες το πάγιο.. Και το ;καλό; είναι ότι δεν το κάναν (η εεττ) να εφαρμοστεί αυτόματα σε όλες τις συνδέσεις και μετά να το αναπροσαρμόζεις όπως θες, πρέπει να παίρνεις και να το ζητάς η να το επιλέγεις όταν κάνεις νέο συμβόλαιο.. Αν και εδώ χωράει μπόλικη συζήτηση, στο τελευταίο.. Anyway..
Πάντως και αυτή η προστασία δεν έμπαινε αμέσως... Είχε και εδώ delay κάποιες ημέρες νομίζω..

Μετά μόνο αν έχεις voip η κάποιο τηλέφωνο με log και το παρακολουθείς.. Αλλιώς.. Χορεύεις.. Την είχα πατήσει και εγώ έτσι μια φόρα πριν μερικά χρόνια.. Και για 2 ώρες που ξέφυγα το φύσαγα και δεν κρύωνε.. Αλλά κάπως τα βρήκα με τον πάροχο και το λύσαμε.. Κάπως.. Αλλά... Τραγικές οι χρεώσεις των παρόχων εκτός παγίου.. Κανονικό 090..

runner70
15-10-20, 23:36
Πάντως πλάκα πλάκα να αναφέρουμε ότι και τα όρια για φραγή που έχουν βάλει να αρχίζουν από τα 150ε νομίζω σε περίπτωση υπέρβασης του παγίου είναι τρελό ποσό ε.. Μας έχουν περάσει για επιχειρήσεις τους ιδιώτες φαίνεται.. Η hol παλιά είχε και από 30ε νομίζω όταν ξεπέρναγες το πάγιο.. Και το ;καλό; είναι ότι δεν το κάναν (η εεττ) να εφαρμοστεί αυτόματα σε όλες τις συνδέσεις και μετά να το αναπροσαρμόζεις όπως θες, πρέπει να παίρνεις και να το ζητάς η να το επιλέγεις όταν κάνεις νέο συμβόλαιο.. Αν και εδώ χωράει μπόλικη συζήτηση, στο τελευταίο.. Anyway..
Πάντως και αυτή η προστασία δεν έμπαινε αμέσως... Είχε και εδώ delay κάποιες ημέρες νομίζω..

Μετά μόνο αν έχεις voip η κάποιο τηλέφωνο με log και το παρακολουθείς.. Αλλιώς.. Χορεύεις.. Την είχα πατήσει και εγώ έτσι μια φόρα πριν μερικά χρόνια.. Και για 2 ώρες που ξέφυγα το φύσαγα και δεν κρύωνε.. Αλλά κάπως τα βρήκα με τον πάροχο και το λύσαμε.. Κάπως.. Αλλά... Τραγικές οι χρεώσεις των παρόχων εκτός παγίου.. Κανονικό 090..

Επειδή την πάτησα και εγώ πρόσφατα με αυτό, αν βάλεις φραγές ορίων , η πρώτη έρχεται στα +31,5€ πάνω από το πάγιο σου. Το έξτρα κακό ομως με αυτό είναι ότι ενεργοποιείται 24ώρες μετά την υπέρβαση του ορίου σου. Δηλ αν έχεις πάγιο 20€, την ημέρα που θα φτάσεις τα 51,5€ δεν θα σε κλειδωσει αλλα θα περιμένει 24 ώρες μετά. Ετσι εσυ μπορείς να φτάσεις πολύ παραπάνω. Απαράδεκτο πάντως σαν υπηρεσία.

GregoirX23
17-10-20, 00:34
Επειδή την πάτησα και εγώ πρόσφατα με αυτό, αν βάλεις φραγές ορίων , η πρώτη έρχεται στα +31,5€ πάνω από το πάγιο σου. Το έξτρα κακό ομως με αυτό είναι ότι ενεργοποιείται 24ώρες μετά την υπέρβαση του ορίου σου. Δηλ αν έχεις πάγιο 20€, την ημέρα που θα φτάσεις τα 51,5€ δεν θα σε κλειδωσει αλλα θα περιμένει 24 ώρες μετά. Ετσι εσυ μπορείς να φτάσεις πολύ παραπάνω. Απαράδεκτο πάντως σαν υπηρεσία.

Όπως το λες.. Και όπως τα έγραψα..
Εδώ υπερτερεί το voip αν έχεις call log, dial plan, κλπ και προσέχεις.. Φραγή σε νούμερα υψηλής χρέωσης κλπ κλπ..
Αλλά και καλό είναι αν έχεις και συσκευή που καταγράφει χρόνο και κλήσεις.. Δύσκολα βρίσκεις σε συσκευή κάτι καλό σε αυτό το θέμα..
Αλλά γενικά οι χρεώσεις εκτός παγίου (αστικές & κινητά) κοντεύουν να φτάσουν τη χρέωση που έχουν τα ροζ τηλέφωνα..
Και τώρα που μου το θύμησες επειδή πρόσφατα πέρασα από cyta->voda λόγω εξαγοράς της πρώτης από τη δεύτερη, για να το τσεκάρω το που έχουν την επιλογή αυτή..
Αν πάντως αρχίζει ακόμα από τα 150ε... Ζήτω που καήκαμε.. Μεγάλη προσοχή!!!
Γενικά πάντως κακώς το έχει αφήσει η εεττ έτσι ανεξέλεγκτο αυτό το θέμα..
Α.. Και τώρα που το θυμήθηκα, κανονικά στις κλήσεις προς κινητά σε ενημερώνουν στο 80%, αλλά και αυτό αφού τερματιστεί η κλήση που μπορεί να έχεις εκείνη τη στιγμή και μπορεί ήδη να έχεις ξεπεράσει το δωρεάν χρόνο σου.. Και όχι μόνο αυτό ακόμα και το sms αργεί, δεν έρχεται καρφί..

paanos
17-10-20, 08:22
Το μήνυμα για το 80% αργεί, έρχεται τουλάχιστον 10 ωρες μετά, αν έρθει..

Godian
20-10-20, 15:08
Eίμαι πολύ παλιός πελάτης (από το 2007) στην Vodafone (παλιά HOL) και έχω το πακέτο 300' πρός όλα τα σταθερά και κινητά με 24άρα γραμμή adsl με 19,53e το μήνα

Από 1/5-31/5/2020, μάλλον υπερέβην κατά λάθος και από κακό υπολογισμό τον χρόνο ομιλίας και μου ήρθε λογ/σμός +26,67e στον λογ/σμό των 19,53e τον μήνα. Δλδ σύνολο γιά τον Μάη 46,20e
Αφορούσε +33 λεπτά ομιλίας από τα 300 συνολικά που είχα ξοδέψει

Μου έστειλαν αναλυτικά τις κλήσεις αφού το ζήτησα με αίτημα και μάλλον έχουν δίκιο

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν σ' αυτές τις περιπτώσεις υπέρβασης γιά 1η φορά μετά από 13 χρόνια πελάτης και από λάθος υπολογισμό, αν κάποιος δικαιούται κάποια έκπτωση ή χάρη (αν και δεν τους το ζήτησα), μιας και τα νέα πακέτα τους πλέον έχουν απεριόριστα σε σταθερά με 18e το μήνα (εγώ πληρώνω 19,53) τα οποία εγώ υπερέβην για 33 λεπτά ομιλίας και χρεώθηκα

Δέχομαι ότι τα έκανα τα τηλεφωνήματα (αν και δύσκολα πιστεύω έκανα 1 ώρα και 20 λεπτά σε ένα τηλεφώνημα σε σταθερό καθώς δεν μιλάω συνήθως πολύ)

Γίνεται κάτι; Σας έχει συμβεί;

Φίλε μου πολλά δίνεις. Εγώ σήμερα ανανέωσα από πρώην Cyta σε Vodafone με τα ίδια που είχα 16.20€ και μέσα την έκπτωση παγιας εντολής καί ηλεκτρονικό λογαριασμό πάει πάει στα 15.20 με 500 προς κινητά και απεριόριστα σταθερά και εως 24

GregoirX23
20-10-20, 21:05
Φίλε μου πολλά δίνεις. Εγώ σήμερα ανανέωσα από πρώην Cyta σε Vodafone με τα ίδια που είχα 16.20€ και μέσα την έκπτωση παγιας εντολής καί ηλεκτρονικό λογαριασμό πάει πάει στα 15.20 με 500 προς κινητά και απεριόριστα σταθερά και εως 24

Πολύ καλή τιμή..
Και εγώ από πρώην Cyta σε Vodafone με 800 σε κινητά είμαι στα 23 (από πριν αλλά και μετά την ανανέωση), από τα 20 με τα 300 προς κινητά που είχα αρχικά..
Να παίζει ρόλο η πάγια εντολή; :hmm: Πιθανότατα όχι σε μεγάλο βαθμό.. Μάλλον πέτυχες καλύτερο deal..
Αυτά τα 16αρια στο πάγιο έπαιζαν στη cyta γενικά όταν έπαιζε φορητότητα (να φύγεις), αλλά μου κάνει εντύπωση που σου ανέβασαν τα κινητά στα 500 με τόσο χαμηλό πάγιο..
Στη cyta πριν ήταν 0,50 το ebill και 0,50 η πάγια, στη βόντα είναι -1ε νομίζω μόνο το ebill.

Godian
20-10-20, 22:13
Πολύ καλή τιμή..
Και εγώ από πρώην Cyta σε Vodafone με 800 σε κινητά είμαι στα 23 (από πριν αλλά και μετά την ανανέωση), από τα 20 με τα 300 προς κινητά που είχα αρχικά..
Να παίζει ρόλο η πάγια εντολή; :hmm: Πιθανότατα όχι σε μεγάλο βαθμό.. Μάλλον πέτυχες καλύτερο deal..
Αυτά τα 16αρια στο πάγιο έπαιζαν στη cyta γενικά όταν έπαιζε φορητότητα (να φύγεις), αλλά μου κάνει εντύπωση που σου ανέβασαν τα κινητά στα 500 με τόσο χαμηλό πάγιο..
Στη cyta πριν ήταν 0,50 το ebill και 0,50 η πάγια, στη βόντα είναι -1ε νομίζω μόνο το ebill.

Όχι και στη Vodafone τα ίδια είναι.....
Εν το μεταξύ εγώ ποτέ δεν είχα τηλέφωνο.....
Αυτοί μου τα δίνουν και λέω ναι

@ ADSLgr.com All rights reserved.