PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΛΙΟΝ και Forthnet 2play



gyalinoskosmos
21-07-07, 14:26
για χαρα παιδια...
παυλος εδω απο Ιλιον...new here...
σε λιγες μερες θαχω κι εγω forthnet2play sta 24...

βασικα ηθελα να ρωτησω κατι...διαβαζω για πολλά προβληματα και εχω αγχωθει λιγάκι...
διαβασα μέσα για πολλές αποσυνδεσεις...
έχετε όλοι ethernet?
μηπως οι αποσυνδέσεις οφείλονται σε usb συνδέσεις?
μήπως οφείλονται στο router?
δεν το κατέχω και πολυ το αθλημα γιαυτο και ρωταω...

στο Ιλιον ξέρει κανει τί παιζει με τις γραμμες?θα καταφέρω να φτασω ικανοποιητικη ταχύτητα?
γενικά με τον καιρό βελτιώνονται τα πράγματα?
αυτο που με νοιάζει πιο πολυ ειναι να μην έχω αποσυνδέσεις ιντερνετ και διακοπές τηλεφωνου....

thanx για το χρονο σας...

29gk
21-07-07, 14:32
Η καθε περιπτωση, ειδικα η καθε προβληματικη περιπτωση, ειναι μοναδικη οποτε η οποια συζητηση σε αυτη τη φαση ειναι καθαρα ακαδημαικη.

Οταν με το καλο σε ενεργοποιησουν, θα βαλεις πανω το ρουτερ, θα το συνδεσεις ενσυρματα μεσω ethernet και οχι usb και θα κανεις τις δοκιμες σου. Δηλαδη θα αρχισεις να χρησιμοποιεις τη γραμμη σου. Δωσε μονο μεγαλυτερη προσοχη στο κομματι της τηλεφωνιας καθως οταν οι γραμμες ειναι σε κακα χαλια η δεν εχουν κανει κατι σωστα, ειτε απο τον παροχο ειτε απο τον ΟΤΕ, εκει συνηθως βγαινουν χοντρα προβληματα.

Για το Ιλιον δεν ξερω αλλα και ολοι να ειναι ενταξει η και ολοι να εχουν προβληματα δεν σημαινει πως το ιδιο θα συμβει και σε σενα.

Καλως ηλθες :)

gyalinoskosmos
21-07-07, 14:37
thanx για την αμεση απαντηση!
καλως σας βρηκα!

επισης μουπαν πως θα μου φέρουν δωρεαν router για pstn...
ξερετε τι στέλνουν?θαναι καλο?ή να πάω να σκάσω κανα Ε να αγοράσω εγω κανα καλυτερο?

ktisg
21-07-07, 14:41
Γειά χαρά σου,

λοιπόν μένω Ίλιον, έχω 2play εδώ και 22 μέρες,
ικανοποιημένος από όλα, τηλεφωνία άψογη, διαδίκτυο κλειδώνω 22500 χωρίς αποσυνδέσεις (περιοχή αγία βαρβάρα)
επίσης σε φίλο που είχα κάνει αίτηση είχε κάποια προβλήματα αλλά λύθηκαν και έχει τηλεφωνία ΟΚ, και διαδίκτυο κλειδώνει 17000 χωρίς αποσυνδέσεις (περιοχή αγίου Νικολάου)

συνδεμένος με ethernet (καλύτερη απο usb)
εγώ πήρα airties, o φίλος crypto

τον εξοπλισμό φυσιολογικά θα τον λάβεις καμοιά 10 μέρες πριν

άντε καλή ενεργοποίηση (αα μιας και το είπα, ενεργοποιηθήκαμε και οι 2 την ημερομηνία που έδειχνε το status)

gyalinoskosmos
21-07-07, 14:48
Γειά χαρά σου,

λοιπόν μένω Ίλιον, έχω 2play εδώ και 22 μέρες,
ικανοποιημένος από όλα, τηλεφωνία άψογη, διαδίκτυο κλειδώνω 22500 χωρίς αποσυνδέσεις (περιοχή αγία βαρβάρα)
επίσης σε φίλο που είχα κάνει αίτηση είχε κάποια προβλήματα αλλά λύθηκαν και έχει τηλεφωνία ΟΚ, και διαδίκτυο κλειδώνει 17000 χωρίς αποσυνδέσεις (περιοχή αγίου Νικολάου)

συνδεμένος με ethernet (καλύτερη απο usb)
εγώ πήρα airties, o φίλος crypto

τον εξοπλισμό φυσιολογικά θα τον λάβεις καμοιά 10 μέρες πριν

άντε καλή ενεργοποίηση (αα μιας και το είπα, ενεργοποιηθήκαμε και οι 2 την ημερομηνία που έδειχνε το status)

hello συμπολιτη!
εγω μενω πλατια ριμινι αν ξερεις...
μακαρι να μη εχω προβληματα γιατι διαβασα διαφορα εδω μεσα και αγχωθηκα...
επισης αντιλαμβανομαι πως το crypto δεν ειναι τόσο καλό όσο το airties...
αν πάρω και τους πω απο τωρα να μου ΄στείλουν αυτο θατο κάνουν ή θα με γράψουν?
thanx και παλι για τα replies guys!

ktisg
21-07-07, 14:55
δε ξέρω αν γίνεται να ζητήσεις εσύ τον εξοπλισμό, ούτε ξέρω τι δίνει αυτό το καιρό
πάντως το πως θα πάνε τα πράγματα με τη σύνδεση σου, όπως είπε και ο συμφορουμίτης πριν, η κάθε περίπτωση καταντάει να είναι μοναδική, χ πρόβλημα εγώ ψ ο άλλος και ούτε καθεξής.

29gk
21-07-07, 14:55
Δεν υπαρχει επιλογη. Στελνουν οτι εχουν, αλλα σε καθε περιπτωση υποστηριζει ADSL2

gyalinoskosmos
21-07-07, 15:27
παιδια του Ιλιον το κεντρο που ειναι?
οταν λεμε "κεντρο" εννοουμε τον βρογχο?
διαβασα οτι οσο πιο κοντα ειναι το κεντρο με την περιοχη που βρισκεται το ρουτερ τοσο πιο καλη αποδωση εχει η γραμμη και τοσο πιο λιγα προβληματα...ισχυει?

CostasDrifter
21-07-07, 21:29
Γειά χαρά σου,

λοιπόν μένω Ίλιον, έχω 2play εδώ και 22 μέρες,
ικανοποιημένος από όλα, τηλεφωνία άψογη, διαδίκτυο κλειδώνω 22500 χωρίς αποσυνδέσεις (περιοχή αγία βαρβάρα)
επίσης σε φίλο που είχα κάνει αίτηση είχε κάποια προβλήματα αλλά λύθηκαν και έχει τηλεφωνία ΟΚ, και διαδίκτυο κλειδώνει 17000 χωρίς αποσυνδέσεις (περιοχή αγίου Νικολάου)

συνδεμένος με ethernet (καλύτερη απο usb)
εγώ πήρα airties, o φίλος crypto

τον εξοπλισμό φυσιολογικά θα τον λάβεις καμοιά 10 μέρες πριν

άντε καλή ενεργοποίηση (αα μιας και το είπα, ενεργοποιηθήκαμε και οι 2 την ημερομηνία που έδειχνε το status)
Φίλε μου πές μου το μυστικό....Πώς συνδέθηκες ? Εγώ έχω κάνει αίτηση απο τις 11 Απριλίου 2007 και ακόμα με δουλεύουν.....Εχω αγανακτήσει...Είμαι στην περιοχή Αγίου Φανουρίου....

ktisg
22-07-07, 11:18
Καλημέρα,

Κώστα δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έκανα τίποτα (με μόνη ίσως διαφορά ότι κατέθεσα τις αιτήσεις προσωπικά και πήρα αντίγραφο με υπογραφή της υπαλλήλου για την παραλαβή) απλά κυλήσανε όλα, αισίως, μόνα τους.
Όπως προανέφερα σε μένα όλα πήγαν καλά και σε φίλο που "έτρεξα¨την αίτηση του ταλαιπωρήθηκε λίγο με το τηλέφωνο για 5 μέρες αλλά όλα τώρα είναι καλά.
(η αίτηση σου φαίνεται στο site της εταιρίας?)
Αίτηση δική μου
16/06/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής.
Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:29/06/2007
05/06/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
05/06/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Αίτηση φίλου
13/06/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής.
Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:27/06/2007
08/06/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
08/06/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Ίσως μια λύση είναι να πας πλέον απο κεί, και να τα πείτε ένα χεράκι. Αν θέλεις τους αναφέρεις τη δική μου περίπτωση? ελεύθερα

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε σένα σύντομα

"Γυάλινε κόσμε, το κέντρο του Ιλίου είναι από τη περιοχή σου περίπου 300-500 μ σε ευθεία (κάτω απο την πλατεία της Ευαγγελίστριας), και ναι η απόσταση παίζει ρόλο"


http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif
http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif
http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif
http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif
http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif

CostasDrifter
22-07-07, 19:16
Φίλε μου θα σου γράψω την πορεία για να γελάσει κάθε πικραμένος....

Παραλαβή αίτησης απο FORTHNET 11\04\07
Αποστολή αίτησης στον ΟΤΕ 11\04\07
Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης 31\05\07

insane_kmfdm
23-07-07, 09:55
Καλημέρα σε όλους τους γείτονες!!!
Εγώ μένω Παλατιανή (λίγο παραπάνω από τον Λακιώτη) και η απόσταση από το DSLAM μας, είναι περίπου 2,2 Χμ. Αποσυνδέσεις δεν έχω (αν και το SN Margin είναι 6) αλλά το ρουτεράκι κλειδώνει σε ταχύτητες από 5200 έως 6800. Το <<κακό>> που παρατήρησα έιναι ότι όταν έδινε τα 10, κατέβαζα με ~ 700 απο ntua.gr και μετα την αναβάθμιση :down: κατεβάζω με ~ 400. Έχω αναφέρει το πρόβλημα μου (αφού έλεγξα τα της δικής μου μεριάς) αλλά η τεχνικός μου είπε ότι εφόσον δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις δεν μπορεί να το δηλώσει σαν βλάβη. Βέβαια, όταν τησ ζήτησα να μου αποδείξει μαθηματικά και σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου + την απόσταση, την τόσο χαμηλή ταχύτητα, ψιλοχλώμιασε και είπε ότι θα το δήλωσει για βλάβη και θα με καλέσει σε 3-4 ημέρες να με ενημερώσει. Όσο κάλεσε εσας κάλεσε και μένα!! :hmm:
Δεν περιμένω να δω τρέλες ταχύτητες με ADSL2+ αλλά ύστερα από πολλούς υπολογισμούς που έχω κάνει, θα έπρεπε να <<κουμπώνω>> από 9000 έως 12000. Δεν με πειράζει ευχαριστημένος είμαι, αλλά νευριάζω όταν οι τεχνικαράδες του κάθε ISP βασίζονται στην άνοια του κάθε ανθρώπου απλά για να κλείσουν το τηλέφωνο. :evil:

CostasDrifter
23-07-07, 18:21
Καλημέρα σε όλους τους γείτονες!!!
Εγώ μένω Παλατιανή (λίγο παραπάνω από τον Λακιώτη) και η απόσταση από το DSLAM μας, είναι περίπου 2,2 Χμ. Αποσυνδέσεις δεν έχω (αν και το SN Margin είναι 6) αλλά το ρουτεράκι κλειδώνει σε ταχύτητες από 5200 έως 6800. Το <<κακό>> που παρατήρησα έιναι ότι όταν έδινε τα 10, κατέβαζα με ~ 700 απο ntua.gr και μετα την αναβάθμιση :down: κατεβάζω με ~ 400. Έχω αναφέρει το πρόβλημα μου (αφού έλεγξα τα της δικής μου μεριάς) αλλά η τεχνικός μου είπε ότι εφόσον δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις δεν μπορεί να το δηλώσει σαν βλάβη. Βέβαια, όταν τησ ζήτησα να μου αποδείξει μαθηματικά και σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου + την απόσταση, την τόσο χαμηλή ταχύτητα, ψιλοχλώμιασε και είπε ότι θα το δήλωσει για βλάβη και θα με καλέσει σε 3-4 ημέρες να με ενημερώσει. Όσο κάλεσε εσας κάλεσε και μένα!! :hmm:
Δεν περιμένω να δω τρέλες ταχύτητες με ADSL2+ αλλά ύστερα από πολλούς υπολογισμούς που έχω κάνει, θα έπρεπε να <<κουμπώνω>> από 9000 έως 12000. Δεν με πειράζει ευχαριστημένος είμαι, αλλά νευριάζω όταν οι τεχνικαράδες του κάθε ISP βασίζονται στην άνοια του κάθε ανθρώπου απλά για να κλείσουν το τηλέφωνο. :evil:

'Οχι φίλε μου ΠΕΙΡΑΖΕΙ ! Παίζουν με τα νεύρα μας και την νοημοσύνη μας....Εγώ σήμερα τους έστειλα έγγραφη καταγγελεία με Fax ότι θα προχωρήσω με νομικά μέσα και Ω ! ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ! Το μεσημέρι τσέκαρα το site και μου έδωσαν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ημερομηνία ενεργοποίησης 3/8/2007....'Αντε και να δούμε.....

insane_kmfdm
24-07-07, 10:01
Οπότε, αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά, ότι αν δεν γίνουμε κακοί δεν θα γίνει η δουλειά μας. Απλά εγώ βαρέθηκα να ασχολούμε με μετρήσεις δοκιμές, κλπ, κλπ, μπας και εντοπίσω το τι φταίει και συχρονίζω τόσο χαμηλά.Το μονο που θα κάνω είναι να αλλάξω την καλωδίωση μου και μετά θα τους κυνηγήσω (αν βρω τον χρόνο!!). Αυτοί δώσαν τα 24 χωρίς να έχουν τεστάρει την απόδοση που μπορεί να έχει η σύνδεση από τη μεριά του χρήστη. Και το κάναν για να τσακώσουν όσους πιο πολλούς μπορούν από τον ΟΤΕ. Αλλά με τους τελικούς χρήστες στα 24 και την δική τους σύνδεση με το εξωτερικό στα 7gbps, η απόδοση στη δική μας μεριά θα είναι κάκιστης ποιότητας. Αν αναβαθμίσουν την σύνδεση τους ίσως αλλάξουν τα πράγματα, αλλά προς; στιγμή: :gun::gun::gun:

mhm199
28-08-07, 18:13
μιας και ειχε παει πολυ "κατω" το τοπικ, το επαναφερω ωστε να γραφει τις εντυπωσεις του καθε συμπολιτης:cool:
εγω ακομα εχω otenet και το σκεφτομαι για forthnet (ειμαι μεταξυ αυτης κ netone η οποια θα ειναι διαθεσιμη στο ιλιον σε 20 ημερες περιπου ομως).
καθε νεο, καλοδεχουμενο (φανταζομαι)

gyalinoskosmos
28-08-07, 18:29
εγω εχω κανει αιτηση για 2play απο 18/7 και περιμενω ακομα...
βεβαια εχω otenet-connx που ληγει σεπτεμβρη και φανταζομαι πως γιαυτο αργει...

FIL
08-09-07, 21:25
Γεια σας.
Αυτες τις μερες ληγει η συνδεση ADSL 1 Bill 768 της Fortnet (μεσω ΟΤΕ) και λεω να βαλω την συνδεση των 24Μbps στο ιδιοκτητο της Fortnet.
Μηπως ξερει κανεις στο Ιλιον τι "παιζει" απο ποιοτητα γραμμων και που ειναι το dslam της Forthnet?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!:)

princess
08-09-07, 22:08
το dslam υποθέτω οτι στον ΟΤΕ του Ιλίου (στην πλατεία κοντά). Δεν ειμαι σιγουρη. Προσωπικά απο ταχύτητα πανω απο 11500 καπου δεν παω... Αλλα ουτε αποσυνδεσεις εχω ουτε προβλήματα -χοντρα τουλαχιστον....

FIL
08-09-07, 22:19
Ευχαριστω princess:)
Δηλαδη αξιζει εστω και για ταχυτητες καπου στα 11500 απ τα 768 που δεν ειναι και ακριβως
τοσο:oops: και με τα ιδια χρηματα που εδινα για αυτα θα εχω πολλαπλασια ταχυτητα.
Ωραια!!!

CostasDrifter
09-09-07, 09:29
Γεια σας.
Αυτες τις μερες ληγει η συνδεση ADSL 1 Bill 768 της Fortnet (μεσω ΟΤΕ) και λεω να βαλω την συνδεση των 24Μbps στο ιδιοκτητο της Fortnet.
Μηπως ξερει κανεις στο Ιλιον τι "παιζει" απο ποιοτητα γραμμων και που ειναι το dslam της Forthnet?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!:)

Είμαι στον 'Αγιο Φανούριο και είμαι περίπου στα 12500 με 1-2 disconnect την ημέρα...Από τηλέφωνο πολύ λίγα προβλήματα τις πρώτες μέρες.
Λέω περίπου στην ταχύτητα γιατί έχω δει μέχρι και 15900 (ακόμα το ψάχνω να δω τι γίνεται)

mhm199
09-09-07, 09:58
κι εγω απο Ιλιον (αγ Φανουρης) εχω κανει αιτηση για 2play, αν και τωρα προσπαθω να την ακυρωσω, ωστε να κανω για 2play soho.
Οτι και να βαλω θα ενημερωνω κι εγω.
Παντως το κεντρο ειναι πραγματι στην πλατεια που ειναι το Oteshop

και κατι αλλο..
http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=116731

mhm199
10-09-07, 15:18
να πω κι ενα νεο για Ιλιον:
Σημερα που περασα απ τα κεντρικα της Φορθνετ εμαθα πως δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη πορτες..

FIL
10-09-07, 17:34
Δηλαδη ποτε θα χουν πορτες ανοιχτες?.........Αν κανω δηλαδη τωρα αιτηση για 24 Mbps κατα τα Χριστουγεννα θα χω συνδεθει????:hmm:

mhm199
11-09-07, 13:04
να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι συμβαινει μ αυτες τις διαδικασιες (των πορτων).
αλλα αν οπως λες μπορεις να περιμενεις μεχρι χριστουγεννα:p , νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα.

εκανα κι εγω αιτηση για 2play SoHo χθες, αφου πρωτα εκανα στα κεντρικα της Φορθνετ ακυρωση της αιτησης για 2play που ειχα κανει πριν κανα 10ημερο. Ελπιζω να κυλησουν ολα ομαλα.

Η κοπελα εκει μου ειπε συγκεκριμενα "την αλλη βδομαδα ισως ελευθερωθουν 2000 πορτες ισως 3000, ισως κ καμια" .
Οποτε βλεπουμε...

FIL
11-09-07, 23:21
Ευχαριστω mhm199.
Καλυτερα να παω στα κεντρικα της Forthnet να κανω την αιτηση για 2play soho, απο το να παω σε ενα καταστημα Πλαισιο οπως μου ειπαν στο τηλεφωνο απο την Forthnet?

FIL
11-09-07, 23:40
Στην Καλλιθεα δεν ειναι τα κεντρικα της Forthnet?

ChriZ
01-10-07, 10:51
να πω κι ενα νεο για Ιλιον:
Σημερα που περασα απ τα κεντρικα της Φορθνετ εμαθα πως δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη πορτες..

Να ρωτήσω και γω κάτι ρε παιδιά?
Έχω στείλει την αίτηση 3/8 (υποτίθεται συστημένη), καταχωρήθηκε 24/8 και πριν κανα δυο βδομάδες που πήρα τηλέφωνο να δω τι γίνεται μου είπαν ένα αόριστο "Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην περιοχή σας". Επειδή έχω σιχαθεί το όλο σκηνικό (τηλέφωνο για να κάνω ερώτηση για το λογαριασμό μου παίρνω και ούτε τότε βγάζω γραμμή...), δεν μου κάνει κέφι να ασχοληθω περισσότερο...
Μένω χαμηλά στην Πετρουπόλεως, λίγο πιο πάνω από την εφορία Ιλίου.
Να υποθέσω πως το "Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην περιοχή σας" αναφερόταν σε έλλειψη πορτών?
Αυτή τη στιγμή έχω σύνδεση φόρθνετ στα 2mbit. Δηλαδή αυτή η πόρτα που ήδη έχω δεν κάνει? Βάζουν άλλες πόρτες για το 2play?? :evil:
Για φωτίστε με ρε παίδες λίγο...:(

mpotsos
01-10-07, 11:21
λοιπον φιλοι μου και εγω Ιλιον μενω(πισω απο το Νεστορειο Δημοτικο,περιοχη Ζωοδοχος Πηγη) στα χαρτια και με τη βουλα,αλλα το η γραμμη μου ειναι Περιστερι 210-57.........
λοιπο στις 27/9 ενερργοποιηθηκε το Forthnet 2play,μετα απο μεταφορα πριν ειχα connx 768 και ειχα αγανακτησει απο τον ΟΤΕ και ακριβα και χαλια ταχυτητες.
Το ρουτερ που εχω κλειδωσε στα 7104/509 με margin 5-6 και atteu39db.Πηρα χθες το τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι επρεπε να κλειδωνει τουλαχιστον στα 10 kbps, και το δωσανε σαν βλαβη και μου ειπαν να το τσεκαρω μεχρι την Τεταρτη στα status toy router( Linksys wag200g).
Ορισμενοι βλεπω κλειδωνεται σε 12 εως 20 ΚΒΠS,μπραβο σας ειστε τυχεροι
Παντως καλο ειναι οσοι κανουν συνδεση εκτος του ΟΤΕ,καλο ειναι να καλεσουν πριν κανουν την αιτηση συνδεσης στον παροχο που θα διαλεξουν,το 121 στον Οτε και να πουνε να τους καθαρισουν τη γραμμη τους .
Αυτα και θα τα ξαναπουμε,φιλικα Διαμαντης

princess
01-10-07, 20:42
Να ρωτήσω και γω κάτι ρε παιδιά?
Έχω στείλει την αίτηση 3/8 (υποτίθεται συστημένη), καταχωρήθηκε 24/8 και πριν κανα δυο βδομάδες που πήρα τηλέφωνο να δω τι γίνεται μου είπαν ένα αόριστο "Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην περιοχή σας". Επειδή έχω σιχαθεί το όλο σκηνικό (τηλέφωνο για να κάνω ερώτηση για το λογαριασμό μου παίρνω και ούτε τότε βγάζω γραμμή...), δεν μου κάνει κέφι να ασχοληθω περισσότερο...
Μένω χαμηλά στην Πετρουπόλεως, λίγο πιο πάνω από την εφορία Ιλίου.
Να υποθέσω πως το "Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην περιοχή σας" αναφερόταν σε έλλειψη πορτών?
Αυτή τη στιγμή έχω σύνδεση φόρθνετ στα 2mbit. Δηλαδή αυτή η πόρτα που ήδη έχω δεν κάνει? Βάζουν άλλες πόρτες για το 2play?? :evil:
Πολύ κοντά σου, ενεργοποιημένη απο τον Ιουνιο, και το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι συγχρονιζω καπου στα 11.... Οποτε μαλλον πορτες μου μυριζουν, εκτος αν θεωρουν οτι ειναι προβλημα να προσφερουν τοσο χαμηλή ταχύτητα (λες;).

mpotsos
01-10-07, 20:55
ασε φιλε ολοι ειναι ενα ματσο χαλια,τι να κανουμε;
το μονο που εχουμε ειναι να κανουμε τους μ............ες,για να τους βρεις στο τηλεφωνο πρεπει να εχεις πιασει το τζοκερ.
Περασα απο ΟΤΕ,χαλια
ειμαι τωρα Φορθνετ,για αρχη χαλια
εχω ενα φιλο κομπιουτερα στη Χολ,μου ειπε χαλια
αρα ολα στην Ελλαδα ειναι χαλια

npapagri
04-10-07, 12:56
καλησπερα σε ολους.
κι εγω μενω ιλιον (αγ νικολαου στο υψος του lidl). αυτη τη στιγμη εχω tellas 1mbit μεσω οτε και εκανα αιτηση νεας τηλ γραμμης και σκεφτομαι με το που θα ερθει να την μεταφερω στην forthnet μονο για internet.
καπου ειδα μεσα στο φορουμ πως να υπολογισουμε την αποσταση απο το κεντρο και ποσο περιπου θα συγχρονιζει το μοντεμ. μου βγηκε περιπου 16 mbit. αλλα με αυτα που διαβαζω αρχιζω να ανησυχω.

mpotsos
04-10-07, 13:32
ασε μεγαλε καλα κανεις και ανησυχεις,ειναι πως θα σου κατσει απο την αρχη,αυτα που λενε στην τηλεοραση ειναι για να τραβανε τα κοροιδα,δηλαδη εμας.Εγω 3 μερες ταλαιπωριομουν με τους τεχνικους της 4θνετ και καταληξαμε στο να αφαιρεσω την μια τηλ.συσκευη διοτι ειπαν οτι φαινοταν να βραχυκυκλωνει,να μου παει το downstream margin στα 11db απο 6 ομως για λιγο αφου ξαναπεσε σταθερα στα 6db,οσο atten 39db μου ειπαν δε γινεται τιποτα λογω αποστασης απο το Κεντρο(2,82χλμ).
Το μονο που μπορουν να ρυθμισουν ειπαν ειναι το margin,αλλα σε μενα δε πιανει φαινεται το ρουτερ σταθερο στο 6 και να μην κλειδωνει το ρουτερ,ολο παιζει η ταχυτητα η ρουφιανα δε βγαζω ακρη.
Ειπαν να τους ξανακαλεσω αν κατι δω στραβο,αλλα πρεπει να εχεις πνευμονια γερα και υπομονη γιατι ειναι περιπτωση οι ανθρωποι στην 4θνετ,κοινως ανιδεοι μαλλον και για να μην το σβήσω όλο
Αυτα

FIL
10-10-07, 23:06
Δηλαδη βρε παιδια να μην την κανω την αιτηση για 2play?:(
Πολυ χαλια τα "βλεπω" και τα "ακουω" τα πραγματα!

mhm199
10-10-07, 23:32
εγω, να σου πω στην αληθεια, εχω μπερδευτει με ολους τους εναλλακτικους. πολυ τζογος το θεμα. αν σου κατσει...

εν τω μεταξυ στο ιλιον, περα απο οτε, το καλυπτει η φορθνετ και η ον σιγουρα. μεχρι στιγμης οχι η HOL και οχι η netone (απ οτι λενε στα σαητ τους θα το καλυπτουν σε 20 μερες, αλλα δεν ξερω κατα ποσο σιγουρο ειναι αυτο).

αν σου κατσει λοιπον... δεν ξερω μηπως περιμενοντας, γινουν περισσοτερο αξιοπιστοι οι εναλλακτικοι. αλλιως συμπληρωνεις μια αιτηση τωρα και οτι βγει...

npapagri
19-10-07, 15:17
εγω, να σου πω στην αληθεια, εχω μπερδευτει με ολους τους εναλλακτικους. πολυ τζογος το θεμα. αν σου κατσει...

εν τω μεταξυ στο ιλιον, περα απο οτε, το καλυπτει η φορθνετ και η ον σιγουρα. μεχρι στιγμης οχι η HOL και οχι η netone (απ οτι λενε στα σαητ τους θα το καλυπτουν σε 20 μερες, αλλα δεν ξερω κατα ποσο σιγουρο ειναι αυτο).

αν σου κατσει λοιπον... δεν ξερω μηπως περιμενοντας, γινουν περισσοτερο αξιοπιστοι οι εναλλακτικοι. αλλιως συμπληρωνεις μια αιτηση τωρα και οτι βγει...

πριν λιγο κοιταξα για HOL και netone καλυπτουν το ιλιον (210 261...) . το θεμα ειναι ποιον τελικα βαζουμε ?

επισης λυστε μου μια απορια μιας κι εχω μπερδευτει. το πακετο forthnet adsl με 21,5 ευρα σου αφηνει την τηλεφωνικη γραμμη με χρονοχρεωση ή ειναι σαν να μην εχω καθολου τηλεφωνο ?
αν ισχυει το δευτερο θα πρεπει να ζητησω 2play soho με 24,κατι ευρα ? για σπιτι το θελω (νομιζω οτι το soho ειναι για εταιριες).

πριν απο 1 εβδομαδα ζητησα απο τον οτε να μου βαλει τηλεφωνο και στο συμβολαιο λεει υποχρεωτικη παραμονη 2 μηνες. θα μπορεσω να φυγω αμεσα σε αλλο παροχο ή θα πρεπει να περιμενω 2 μηνες ?

mhm199
19-10-07, 16:01
πριν λιγο κοιταξα για HOL και netone καλυπτουν το ιλιον (210 261...) . το θεμα ειναι ποιον τελικα βαζουμε ?

επισης λυστε μου μια απορια μιας κι εχω μπερδευτει. το πακετο forthnet adsl με 21,5 ευρα σου αφηνει την τηλεφωνικη γραμμη με χρονοχρεωση ή ειναι σαν να μην εχω καθολου τηλεφωνο ?
αν ισχυει το δευτερο θα πρεπει να ζητησω 2play soho με 24,κατι ευρα ? για σπιτι το θελω (νομιζω οτι το soho ειναι για εταιριες).

πριν απο 1 εβδομαδα ζητησα απο τον οτε να μου βαλει τηλεφωνο και στο συμβολαιο λεει υποχρεωτικη παραμονη 2 μηνες. θα μπορεσω να φυγω αμεσα σε αλλο παροχο ή θα πρεπει να περιμενω 2 μηνες ?

αυτο με τα 21.5 ε ειναι μονο για το ιντερνετ της φορθνετ. συνεχιζεις να πληρωνεις για τηλεφωνια τον οτε, οπως και πριν. με το 2πλαυ σοχο εχεις και τηλεφωνια φορθνετ, και οι κλησεις χρεωνονται.
(το Σοχο κανει και για σπιτια)

το αλλο με την υποχρεωτικη παραμονη που λες δεν το χω ξανακουσει...

npapagri
19-10-07, 21:36
αυτο με τα 21.5 ε ειναι μονο για το ιντερνετ της φορθνετ. συνεχιζεις να πληρωνεις για τηλεφωνια τον οτε, οπως και πριν. με το 2πλαυ σοχο εχεις και τηλεφωνια φορθνετ, και οι κλησεις χρεωνονται.
(το Σοχο κανει και για σπιτια)

το αλλο με την υποχρεωτικη παραμονη που λες δεν το χω ξανακουσει...

φιλε mhm199 σε ευχαριστω. ειναι ακριβως οπως τα λες.

επειδη με τρωει απ οτι φαινεται ο κω..ς μου τρωγομαι να βαλω φορθ. σκεφτηκα το εξης ' να βαλω το πακετο με 21,5 τουχιστον για 1 μηνα (αντε 2 αν ισχυει αυτο που ειπα για το συμβολαιο του οτε). θα πειτε οτι ειναι μαλκια να πληρωνω 15 (παγιο οτε) + 21,5 (φορθνετ)=36,5 αντι 24,5 (σοχο φορθνετ).
το σκεπτικο ειναι μιας και δεν ξερω αν ειναι καλη η γραμμη μου και αν θα εχω πολλα προβληματα να μπορω να κραξω τον οτε οσο θα χρησιμοποιω κι αυτον. μετα το διμηνο αν ειναι ολα οκ κανω μεταφορα στο σοχο της φορθνετ απο το απλο πακετο. φυσικα πρεπει να ρωτησω αν το κανει αυτο η φορθνετ.

στεκει σαν ιδεα ??????

mhm199
20-10-07, 02:17
θα ηταν πολυ βολικο να γινεται, το χα ψαξει κι εγω οταν ενδιαφερομουν για φορθνετ, αλλα προς στιγμην (τουλαχιστον) δεν γινεται μετατροπη σε σοχο... θελει σκεψη οπως βλεπεις το πραγμα.
εγω εχω ψαξει παρα πολυ ολους τους παροχους, και τωρα εχω πλεον βαρεθει. πολυ απλα, οτι σου κατσει ειναι το θεμα...

εχω σκεφτει να βαλω μια απλη κ φτηνη οπως το hibox της HOL 6/1, 18 e τον μηνα. (ιντερνετ μονο)κ να τελειωνω. κι οταν φτιαξουν οι εναλλακτικοι, βλεπουμε...
το μονο που με προβληματιζει με την HOL ειναι πως ανηκει στον κοκκαλη, κι εγω ειμαι Παναθηναικος:cool:

npapagri
20-10-07, 22:07
θα ηταν πολυ βολικο να γινεται, το χα ψαξει κι εγω οταν ενδιαφερομουν για φορθνετ, αλλα προς στιγμην (τουλαχιστον) δεν γινεται μετατροπη σε σοχο... θελει σκεψη οπως βλεπεις το πραγμα.
εγω εχω ψαξει παρα πολυ ολους τους παροχους, και τωρα εχω πλεον βαρεθει. πολυ απλα, οτι σου κατσει ειναι το θεμα...

εχω σκεφτει να βαλω μια απλη κ φτηνη οπως το hibox της HOL 6/1, 18 e τον μηνα. (ιντερνετ μονο)κ να τελειωνω. κι οταν φτιαξουν οι εναλλακτικοι, βλεπουμε...
το μονο που με προβληματιζει με την HOL ειναι πως ανηκει στον κοκκαλη, κι εγω ειμαι Παναθηναικος:cool:

φιλε mhm199 ή καλυτερα αδερφε (μιας και βαζελος κι εγω :lol:) με βαζεις σε διλημα. μου φαινεται θα περιμενω λιγο να δω τι παιζει και με την τρελλας και θα αποφασισω μετα.
ευχαριστω παλι για την συμβουλη σου.

dfwk21
25-11-07, 01:51
Εχτές 23/11/07 κατέθεσα τα χαρτιά για Forthnet 2play. Η περιοχή μου είναι στην Πλ. Δασκάλας στο Ιλιον. Αρκετά κοντά στο Dslam.
Μου είπαν θα ενεργοποιηθεί η γραμμή σε 5-6 εβδομάδες......Για να δούμε....:hmm:

HeaDChargE
20-09-10, 18:10
Kαλησπέρα.
Ξέθαψα αυτό το θέμα από Googlarisma.Σκέφτομαι να βάλω forthnet περιοχή Ίλιον σύνορα Καματερό,
κοντά στο πάρκο Α.Τρίτσης.
Εδώ και κάνα 2 χρόνια έχω On αλλά τους 2 τελευταίους μήνες max download είναι 450kbps από τα 750-800kbps που ήταν συνήθως μέσω rapidshare prenium.
Από On μου ανέφεραν ότι δεν πρόκειται να άλλαξει κάτι στην ταχύτητα και από forthnet δεν μου πάνε για ταχύτητα.
Έχει κανείς να μου πει κάτι ενδεικτικό γιατί το ψήνω για 2play + nova sport?
Ευχαριστώ.

silegav
21-09-10, 23:36
Από φίλο μου που μένει Πετρούπολη (κοντά στην πλατεία) δεν έχω ακούσει σημαντικά παράπονα. Έχει forthnet περίπου 1 χρόνο, αν θυμάμαι καλά, και δεν τον θυμάμαι να διαμαρτύρεται. Βέβαια δεν κάνει gaming κλπ, αλλά χρησιμοποιεί internet αρκετά.

Πάντως αν σε ενδιαφέρει και το sports pack της Nova, μάλλον σε συμφέρει να πας σε forthnet. Έχεις δει μήπως έχει καμία προσφορά να τρέχει τώρα για αυτό; Κάτι έχω ακούσει αλλά δεν θυμάμαι (και βαριέμαι να ψάξω το site :) )

tasanas
22-09-10, 00:15
Μένω κι εγώ στα δυτικά και από forthnet είμαι ευχαριστημένος. Silegav μάλλον αναφέρεσαι σε αυτό (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012420)

HeaDChargE
22-09-10, 15:53
¨Οντως έχει -20% για πάντα και μια προσφορά έως 30/09/10.
Το θέμα είναι επειδή θα την μοιράζομαι όπως κάνω με την ON θέλω να μου κάνει ένα κατέβασμα γύρω στα 800-900kbps να βάλω ένα speed limit στα 500 και να παίζουν dota ln2 τα ξαδερφάκια μου...Και είναι λίγο lotto από ότι καταλαβαίνω.

binary_dreamer
22-09-10, 16:18
Πόσο συγχρονίζεις με ON?
Κάπου τόσο θα συγχρονίσεις και με τους άλλους παρόχους.

stMike
23-09-10, 23:50
¨Οντως έχει -20% για πάντα και μια προσφορά έως 30/09/10.
Το θέμα είναι επειδή θα την μοιράζομαι όπως κάνω με την ON θέλω να μου κάνει ένα κατέβασμα γύρω στα 800-900kbps να βάλω ένα speed limit στα 500 και να παίζουν dota ln2 τα ξαδερφάκια μου...Και είναι λίγο lotto από ότι καταλαβαίνω.

Άμα η γραμμή σου είναι καλή μια χαρά θα συγχρονίζεις. Θα είσαι στα ίδια σίγουρα

sta8ista
26-09-10, 16:37
Κολλήτε μια χαρά ταχύτητα σε κόβω να πιάνεις. Αμ δε σε καθυστερήσεις κανάς ΟΤΕ στη μεταφορά. Καλά θα είσαι.

dimp3
26-09-10, 16:40
Κι εμένα η κοπέλα μου μένει Κηπούπολη, σχετικά κοντά και μια χαρά είναι με Forthnet 2play.

@ ADSLgr.com All rights reserved.