PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas και φορητότητα



mondeo
21-07-07, 15:31
Γειά σας,
Μετά την ανακοίνωση γιά αποχώρηση του Καφενείου (Vivodi) και τον κλείσιμο του κόμβου στην πόλη της Πάτρας,πρέπει σύντομα να μεταφερθώ σε κάποιον άλλο εναλλακτικό δεδομένου ότι ούτε έχω ούτε θέλω να αποκτήσω σχέσεις με τον πΟΤΕ.(έχω FULL LLU DSL Phone της Vivodi)
Οι ελπίδες μου αρχικά είχαν εναποτεθεί στη Forthnet η οποία είχε ανακοινώσει κάλυψη στην Πάτρα στις 20/8 η οποία έγινε στη συνέχεια 15/10.Μοναδική λοιπόν λύση η Tellas η οποία όπως με πληροφόρησαν στο 13800 θα καλύψει την Πάτρα στο τέλος Ιουλίου.Το πρόβλημά μου είναι το εξής:μου είπαν από την Tellas ότι γιά να κρατήσω τον αριθμό μου πρέπει πρώτα να πάω στον πΟΤΕ και μετά στη Tellas,πράγμα που δεν θέλω με τίποτα.
Έχει μεταφέρει κάποιος αριθμό από άλλο εναλλακτικό απ'ευθείας στην Τellas;Γίνεται κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.Γιώργος.

turboirc
21-07-07, 18:05
Σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο αυτό που σου ειπαν δεν ισχύει, η φορητότητα πρέπει να δουλεύει μεταξύ όλων των παρόχων.

Μπορεί όμως να υπάρχει συμφωνία κάτω από το τραπέζι των παρόχων να μην παίρνουν ο ένας τον άλλον με φορητότητα.

Στείλε μια ερώτηση στην ΕΕΕΤ και κοίτα τί θα σου απαντήσει, μάλλον αυτό που θα χρειαστεί να κάνεις είναι η αίτηση για φορητότητα στην Vivodi

lua7
21-07-07, 21:47
Πλέον το νομοθετικό πλαίσιο έχει αλλάξει..αυτό σημαίνει πως μπορείς να αλλάξεις πάροχο χωρίς προηγουμένως να επιστρέψεις τον ΟΤΕ.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.