PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αποσυνδέσεις με JetSpeed 520



Stelios GR
21-07-07, 17:46
Παιδιά τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω συνεχείς αποσυνδέσεις του Internet με JetSpeed 520. Καταρχάς, παρέλαβα το modem το Φεβρουάριο του 2005 κάνοντας 2μηνη χρήση, αλλά κυρίως άρχισα να το χρησιμοποιώ στις αρχές του 2007. Βέβαια, δεν ισχύει η εγγύηση πια και δεν επιστρέφεται για επισκευή ή αλλαγή. :down:

Ας δούμε λίγο τα γεγονότα από τον Ιανουάριο. Έκανα flash του 520i [το 2005 είχα ISDN, μετά PSTN] σε 520 με ένα απλό firmware upgrade. Τότε λοιπόν, λειτούργησαν όλα OK, no problemo και το 520 [πια] συγχρόνισε αμέσως [στο ίδιο forum πριν μισό χρόνο άνοιξα ολόκληρο θέμα πάνω σ' αυτό].

Τέλη Ιουνίου στα ξεκάρφωτα έγινε αποσύνδεση [ντόινγκ!] Εντάξει δεν κλαίμε κατευθείαν, διέκοψα την τροφοδοσία και μετά από 5 λεπτά το συνέδεσα και εκείνο λειτούργησε. Έλα όμως που αυτό άρχισε να γίνεται συνήθεια με αποτέλεσμα αποσυνδέσεις περίπου ανά 1/2 ώρα, και εγώ βλέπω τον εαυτό μου να τραβάω τα μαλλιά μου [πέρα απ' το χέρι που μετακινείται προς το καλώδιο αυτόματα πια! :lol:]. Φυσικά δοκίμασα reset με το κουμπάκι διαμέτρου σχεδόν βελόνας, δεν είδα όμως κάτι καινούργιο [μόνο παλιό και παλιό...]. Ούτε το "Commit & Reboot" βοηθάει. Κι έτσι, τηλεφώνησα στον ΟΤΕ να ελέγξουν μήπως έχει βλάβη η γραμμή. Ναι, δεν έχει, και πολύ λογικό εφόσον λειτουργεί η σύνδεση μετά το reset. Τέλος, έκανα ξανά προχθές ένα firmware upgrade, επιμένει το πρόβλημα [ΩΩΩΩΩΩΩ!]. :evil:

Ρε παιδιά βρέθηκε ποτέ κάποιος σε παρόμοια περίπτωση ή ξέρει ποιά τα επόμενα βήματα πoυ πρέπει να κάνω; Κανένας διασώστης εκεί κοντά; :hmm:

ΥΓ: Και τώρα που πήγαινα για "Υποβολή νέου θέματος" πήρα τα 3. Έγινε αποσύνδεση!!! :clap:

HereToLearn
21-07-07, 22:01
1 Εχεις δοκιμάσει να βάλεις για μια δυο μέρες ένα δανεικό routeraki να δεις αν έχει την ίδια συμπεριφορά? Για να αποκλείσουμε το θέμα της γραμμής αρχικά......
2 Τι μετρήσεις έχεις σε Noise Margin????

Stelios GR
22-07-07, 22:55
1] Εδώ θα σου πω πως όχι, δεν το έχω δοκιμάσει. Απλά ένιωσα καλυμμένος με την απάντηση του τεχνικού, καθώς και εγώ βλέπω λογικό το γεγονός ότι μετά την αποσύνδεση του JetSpeed από την τροφοδοσία η σύνδεση λειτουργεί κανονικά. Από την άλλη όμως δεν το αποκλείω, θεωρώ το πρόβλημα γραμμής ως μικρή πιθανότητα.

2] Ξέρεις, έχω ακουστά το Noise Margin και λίγο-πολύ ξέρω ότι πρόκειται για το θόρυβο που προκαλεί παρεμβολές, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία σ'αυτό.

Σκέφτομαι αρχικά να μετρήσω το θόρυβο, πώς γίνεται το test; :hmm:

HereToLearn
25-07-07, 18:51
Το noise margin είναι η τιμή του θορύβου, μετρημένη σε db, που μπορει να αντέξει η γραμμή σου χωρίς να κάνει disconnections. Οσο μεγαλύτερη η τιμή τοσο καλύτερα. Θεωρητικά η γραμμή ειναι οκ αν και πολυ οριακα από 7 και πάνω, αλλά εγω θα ενοιωθα καλά με >15.

Αν μπεις στο web interface του router σου και δεις τα details θα δεις αυτή την τιμη μεταξύ άλλων όπως το attenuation (απόσβεση του σήματος) και a.d.r (μέχρι πόσο μπορεί να σηκωσει η γραμμή σου σε Mbits)
Για ρίξε μια ματιά και τα ξαναλέμε!

Stelios GR
26-07-07, 03:17
Οι τιμές που έχουν σχέση με τη μονάδα dB είναι οι παρακάτω:

Local Tx Power: 11.55 dB
Remote Tx Power: 15.72 dB
Local Line Atten.: 42.0 dB
Remote Line Atten.: 31.5 dB
Local SNR Margin: 32.0 dB
Remote SNR Margin: 27.0 dB

Υποθέτω πως οι τιμές είναι ικανοποιητικές, τι λες;

Όσο για το a.d.r. που ανέφερες, που μπορώ να δω τα στατιστικά; :hmm:

HereToLearn
28-07-07, 09:53
Οι μετρήσεις σου είναι καλές. Το attenuation είναι λίγο μεγάλο αλλά φαντάζομαι ότι είσαι > 3 χιλ. μακριά από το κέντρο...
Οσον αφορά το adr πρέπει να υπάρχει στα details της σύνδεσης σου, στο fritzbox που έχω εγώ υπάρχει.
Αλλιώς δοκίμασε αυτό : http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Υ.Γ
Υπάρχει μια περίπτωση να σου κάνει αποσυνδέσεις η πόρτα του DSLAM αλλά αν δεν δοκιμάσεις με άλλο router δεν το ξέρουμε.....

Stelios GR
29-07-07, 05:29
OK, μου φαίνεται πως είμαστε καλυμμένοι από τη 2η πιθανή περίπτωση βλάβης. Τώρα όσο για την 1η περίπτωση με το εναλλακτικό modem/ router, έχω το απλό [δώρο από τον ευγενικό ΟΤΕ] Sagem F@st 800 και αν βρουν το δρόμο της επιστροφής στα πάτρια εδάφη οι αποσυνδέσεις θα το συνδέσω. Είναι περίεργο, αλλά δεν είδα αποσύνδεση μετά το πρώτο μου μήνυμα στο topic. :hmm:

Και ακόμα, να σε ρωτήσω για κάτι που προανέφερες.


Το noise margin είναι η τιμή του θορύβου, μετρημένη σε db, που μπορει να αντέξει η γραμμή σου χωρίς να κάνει disconnections. Οσο μεγαλύτερη η τιμή τοσο καλύτερα.

Ξέρεις, έτσι από περιέργεια δοκίμασα να δώσω τυχαίες τιμές στο Maximum Speed Calculator παρατήρησα πως όσο υψηλότερο είναι το Downstream Attenuation [dB], τόσο χαμηλότερο το όριο της ταχύτητας και το αντίστροφο. Δηλαδή ισχύει το: υψηλότερο Downstream Attenuation = χαμηλότερη ταχύτητα = λιγότερα disconnections;

HereToLearn
30-07-07, 23:04
Οσο μεγαλυτερο είναι το attenuation τόσο ασθενές είναι το σήμα που φτάνει σε σένα άρα και η απόσταση σου από το κέντρο είναι μεγάλη. Ο λόγος που σου δείχνει μικρες ταχυτητες σε μεγαλα attenuation είναι πολύ απλά γιατί μόνο αυτές μπορούν να φτάσουν τόσο μακρυα. Αν δεις ενα απλό γράφημα για το attenuation σε σχέση με ταχύτητα και απόσταση θα καταλάβεις απόλυτα!!
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417

@ ADSLgr.com All rights reserved.