PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα συνδεσης



xarists
21-07-07, 19:32
Εχω γραμμη 8 εδω ακι 1 μηνα ενω μεχρι τωρα ειχα το πολυ 2 αποσυνδεσεις και μετα μου επανερχοταν απο μια ωρα ,απο σημερα το πρωι δεν μπορω να συνδεθω.Το μοντεμ ειναι sagem 1500,η γραμμη adsl ειναι κανονικα πρασινη αλλα το alarm αναβει κοκκινο.Mιλησα με οτενετ και μου λενε οτι κατι δεν μπορω να παρω ip και οτι θα το δηλωσουνε ως βλαβη στον οτε.Αυτα γινονται το πρωι στις 8.Μιλαω με 1242 στις 2 και μου λενε οτι δεν εχει δηλωθει τιποτα και να μιλησω ο ιδιος με 121 τισ βλαβες.Τζιφος οι βλαβες σαββατο δουλεουν μεχρι τις 2.Παιρνω ξανα οτενετ και μου αρχιζουν τις βλακειες οτι δεν δηλονεται αμεσως βλαβες στον οτε,καποιος δικος τους τεχνικος πρεπει να ελεγξει πρωτα και αν δεν μπορεσει αυτος τοτε δηλονεται.Ισχυει αυτο?
Τι μπορει ναφταει ρε παιδια?Γνωριζει κανεις?Η γραμμη μου ειναι παρα πολυ καλη και κατεβαζω με 800 ,γιατι αυτο το πραγμα τωρα?Του οτε ειναι η βλακει ή της οτεννετ?

gdscream
21-07-07, 21:21
Απο τον ποτε είναι το προβλημα!

Εχω και γω προβληματα αποσύνδεσης κ συγχρονισμου του μοντεμ. παιρνω το 121, δηλωνω 2 φορες βλαβη κ λυση ακομα δεν βλεπω. Απο σεπτεμβρη παω φορθετ.

Αντε γεια Ποτε και Ποτενετ!!:down:

HereToLearn
21-07-07, 21:51
Απο τον ποτε είναι το προβλημα!

Εχω και γω προβληματα αποσύνδεσης κ συγχρονισμου του μοντεμ. παιρνω το 121, δηλωνω 2 φορες βλαβη κ λυση ακομα δεν βλεπω. Απο σεπτεμβρη παω φορθετ.

Αντε γεια Ποτε και Ποτενετ!!:down:

Που ακριβώς στυρίζεις ότι φταίει ο ΟΤΕ? Δεν είδα το επιχειρημα σου!
Υπάρχει βέβαια περίπτωση να φταίει όντως αλλά δεν μπορείς να τα ξέρεις από τα προυγούμενα μηνύματα.
1 Αν το ADSL λαμπάκι ανάβει σταθερά κοίταξε ΞΑΝΑ το username και password, γιατί ο νούμερο ένα λόγος να μην πάρεις ΙΡ είναι λάθος εκεί.
2 Αν είσαι σίγουρος ότι είσαι σωστός τότε το θέμα εξαρτάται όντως από τον ΟΤΕ και είναι ή βλαμμένη πόρτα στο DSLAM ή λάθος configuration αυτής.

Η διαδικασία είναι να δηλώσεις βλάβη ADSL στο 121 με σύμπτωμα "δεν πάιρνω ΙΡ" και να περιμένεις τον Τεχνικό.
Επείδη αυτό μπορεί να αργήσει δοκίμασε πριν να συνδεθείς με το δοκιμαστικό account otenet@otenet.gr με password otenet.

Καλή τύχη!

Υ.Γ
Αν μπεις με το δοκιμαστικό πάρ την otenet να σου κάνει reset το password

iwnas
22-07-07, 02:06
Που ακριβώς στυρίζεις ότι φταίει ο ΟΤΕ? Δεν είδα το επιχειρημα σου!
Υπάρχει βέβαια περίπτωση να φταίει όντως αλλά δεν μπορείς να τα ξέρεις από τα προυγούμενα μηνύματα.
1 Αν το ADSL λαμπάκι ανάβει σταθερά κοίταξε ΞΑΝΑ το username και password, γιατί ο νούμερο ένα λόγος να μην πάρεις ΙΡ είναι λάθος εκεί.
2 Αν είσαι σίγουρος ότι είσαι σωστός τότε το θέμα εξαρτάται όντως από τον ΟΤΕ και είναι ή βλαμμένη πόρτα στο DSLAM ή λάθος configuration αυτής.

Η διαδικασία είναι να δηλώσεις βλάβη ADSL στο 121 με σύμπτωμα "δεν πάιρνω ΙΡ" και να περιμένεις τον Τεχνικό.
Επείδη αυτό μπορεί να αργήσει δοκίμασε πριν να συνδεθείς με το δοκιμαστικό account otenet@otenet.gr με password otenet.

Καλή τύχη!

Υ.Γ
Αν μπεις με το δοκιμαστικό πάρ την otenet να σου κάνει reset το password

για να το εχει η στειλει η οτενετ στον οτε βλαβη μαλλον τα εχουν κανει αυτα τα βηματα στο 801...στο 1242 δεν μπορουν να δουν τις βλαβες ειδικα αν εχεις ondsl kit το 721 ειναι κλασικο προβλημα γραμμης.

dreez
22-07-07, 11:41
φιλε xaristis ειναι απλο τι θα κανεις!και εγω ειχα αυτο το προβλημα πριν απο λιγο καιρο που λυθηκε μετα απο 3 μερες ΠΟΛΛΩΝ τηλεφωνηματων στο 1242!πρηξιμο θελει!

gdscream
22-07-07, 23:40
Που ακριβώς στυρίζεις ότι φταίει ο ΟΤΕ? Δεν είδα το επιχειρημα σου!
Υπάρχει βέβαια περίπτωση να φταίει όντως αλλά δεν μπορείς να τα ξέρεις από τα προυγούμενα μηνύματα.
1 Αν το ADSL λαμπάκι ανάβει σταθερά κοίταξε ΞΑΝΑ το username και password, γιατί ο νούμερο ένα λόγος να μην πάρεις ΙΡ είναι λάθος εκεί.
2 Αν είσαι σίγουρος ότι είσαι σωστός τότε το θέμα εξαρτάται όντως από τον ΟΤΕ και είναι ή βλαμμένη πόρτα στο DSLAM ή λάθος configuration αυτής.

Η διαδικασία είναι να δηλώσεις βλάβη ADSL στο 121 με σύμπτωμα "δεν πάιρνω ΙΡ" και να περιμένεις τον Τεχνικό.
Επείδη αυτό μπορεί να αργήσει δοκίμασε πριν να συνδεθείς με το δοκιμαστικό account otenet@otenet.gr με password otenet.

Καλή τύχη!

Υ.Γ
Αν μπεις με το δοκιμαστικό πάρ την otenet να σου κάνει reset το password

Μην επιμενεις μου ετυχε και μενα και το προβλημα ηταν απο τον οτε.
Εισαι μαλλον απο τους τυχερους που δεν εχεις προβληματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.