PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet - ADSL In A Box ή ADSL In A year?



akis1009
14-12-04, 16:41
Καλησπέρα σε όλους, πριν 2 μήνες και εγώ, στις 21 Οκτωβρίου πήγα χαρούμενος στο ΠΛΑΙΣΙΟ να αποκτήσω την πολυπόθητη ADSL In A Box/over ISDN. Αφού την αγόρασα τελικά με 197 ευρώ ενώ είχα την εντύπωση ότι κοστίζει 150, γυρνάω σπίτι , κάνω την αίτηση, παίρνω τηλέφωνο και (η πρώτη ψυχρολουσία) μου λένε ότι θα ενεργοιποιηθεί σε 12 εργάσιμες μέρες [b]το πολύ...[/b.
Περνάνε οι 15 εργάσιμες μέρες και δεν με έχει ειδοποιήσει κανείς για την πρόοδο της συνδεσής μου, οπότε παίρνω την πρωτοβουλία να καλέσω μόνος μου. Αφού μίλησα με κάποια άσχετη με θέματα DSL αφού μου είπε ότι ο ΟΤΕ πρέπει να έρθει πρώτα σπίτι μου να αλλάξει τη γραμμή, κάνω το μ*****α και συνεχίζω να περιμένω.
Έχει περάσει ένας μήνας και τίποτα, ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι είναι στο τελικό στάδιο κατασκευής αφού πρώτα τους έπρηξα να καλέσουν τον ΟΤΕ να ελεγξουν. Στην αρχή μου έλεγαν να καλέσω εγώ να δω και αφού τους έκανα να καταλάβουν, αυτό που είναι αυτονόητο, ότι αυτοι θα έπρεπε να καλούν τον ΟΤΕ καθώς αυτοί ανέλαβαν την σύνδεση μου και ενώ εγώ έχω πληρώσει προκαταβολικά τα λεφτά μου.(Στο ίδιο διάστημα ο ξάδερφος μου που έκανε αίτηση στον ΟΤΕ 2 βδομάδες μετά από εμένα έχει DSL από τις 15 Νοεμβρίου).
Εφόσον είναι τελικό στάδιο κατσκευής δίνω τόπο στην οργή και περιμένω πάλι....
5 δεκεμβρίου και τίποτα, οπότε ξανακαλώ, και αυτή τη φορά μου λένε ότι έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ με αναβάθμιση του DSLAM, πράγμα το οποίο εγώ το ήξερα έξ'αρχής. Μετά από πολλές συνομιλίες απο υπεύθυνο σε υπεύθυνο, μου είπαν ότι θα ενημερώσουν τον ΟΤΕ ότι η σύνδεση επείγει(καθώς τους ενημέρωσα για την περίπτωση του ξάδερφού μου). Δηλάδη έκαναν κάτι το οποίο έπρεπε να είχαν κάνει μετά τις 12 εργάσιμες αυτόματα(H forthnet έχει σύμβαση με τον ΟΤΕ για 12ήμερη ενεργοποίηση των γραμμών της). Εγώ ελαφρώς καθυσηχασμένος κλείνω το τηλ και περιμένω.
Σήμερα έχουμε 14 Δεκεμβρίου και ενώ ξανακάλεσα πάλι μου είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτα ώς προς το πότε θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Και το καλύτερο είναι ότι μου είπαν σαν δικαιολογία, ότι και άλλοι πελάτες έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Και εγώ ερωτώ :
Εφόσον εγώ έχω πληρώσει εδώ και 2 μήνες δεν θα έπρεπε να ήμουν από τους πρώτους που θα είχε συνδεση σε σχέση με αυτούς που έκαναν αίτηση μετά από εμένα?
Η forthnet δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες η οποία αυτή έχει και μου λένε εμένα να καλέσω τον ΟΤΕ?
Δεν θα έπρεπε να ξέρουν το πρόβλημα με τις DSLAM πριν από εμένα?
Δεν θα έπρεπε να ενημερώνονται καθημερινά μετά τις 12 μέρες για την κατάσταση των συνδέσεων τους?
Δεν θα έπρεπε να λαμβάνουν τα λεφτά αφου πραγματοποιήσουν όσα αυτοί υπόσχονται?
Τα υπόλοιπα σας αφήνω να τα αναρωτηθείτε εσείς.

Συμπέρασμα ?
Ποτέ μην πληρώνεται κάτι προκαταβολικώς.....

Φυσικά αύριο πάω να καταθέσω αγωγή στη forthnet καθώς από αυτή την υπόθαση έχω χάσει πάνω από 5.000 ευρώ αφού το internet είναι βασικό εργαλείο της δουλειάς μου.

Το κείμενο έχει σταλθεί και σε περιοδικά υπολογιστών και ελπίζω σε δημοσίευση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.