PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas - Η μόνη λύση (;)



MikeDrGK
22-07-07, 00:50
Μπορεί να φανεί αστείο, αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί το Zisto να είναι και η μοναδική επιλογή που μπορεί να έχει κανείς.

Και για να γίνω πιό συγκεκριμένος:
1. όποιος επένδυσε αρκετές χιλιάδες ΕΥΡΩ σε εξοπλισμό ISDN (συσκευές ή/και τηλεφωνικά κέντρα) και επιθυμεί να φύγει από τον ΟΤΕ χωρίς να πάψει να τον χρησιμοποιεί (τον ISDN εξοπλισμό)
2. επιπλέον επιθυμεί να χρησιμοποιεί και τις δυνατότητες της VOIP τεχνολογίας για δωρεάν κλήσεις προς το εξωτερικό, για φθηνότερο κόστος κλήσεων προς κινητά (έως και το μισό από το κόστος των Ελλήνων εναλλακτικών) ή για να έχει αριθμούς κλήσεων άλλης χώρας,
η μοναδική επιλογή που έχει είναι να χρησιμοποιήσει το Fritz!Box Fon 7050.

Με εξαίρεση λοιπόν τις Tellas και Forthnet, όλοι οι υπόλοιποι Πάροχοι (σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις - τους έχω ρωτήσει όλους) δεν σου επιτρέπουν να χρησιμοποιήσεις εξοπλισμό δικής σου επιλογής.
Και αυτό κυρίως γιατί η τηλεφωνία που παρέχουν είναι VOIP και όχι PSTN. Άρα απαιτείται ειδικός εξοπλισμός και ειδικές ρυθμίσεις.

Άρα λοιπόν οι επιλογές περιορίζονται σε Tellas ή Forthnet.

Θα μπορούσε βέβαια κανείς να χρησιμοποιήσει το Fritz!Box μόνο σαν router και όχι σαν modem, συνδέοντάς το στο modem που διαθέτει ο κάθε πάροχος. Έτσι όμως θα έχανε την δυνατότητα QoS που έχει το Fritz (κρυμένη και μη ρυθμίσιμη, αλλά αποτελεσματικότατη) για να εξασφαλίζει καλή ποιότητα VOIP τηλεφωνίας.

Το Fritz!Box πάλι έχει πρόβλημα αναγνώρισης των κλήσεων με την Forthnet. Απ' ότι έχω διαβάσει σε αντίστοιχα topics αυτού του forum, αυτό οφείλεται στον ειδικό εξοπλισμό που χρησιμοποιεί η Forthnet και ότι η AVM είναι ενήμερη για το πρόβλημα το οποίο και αναμένεται να λυθεί με κάποια μελοντική αναβάθμιση του firmware.

Άρα λοιπόν καταλήγουμε σε μία επιλογή: την Tellas. :lol:

Βέβαια ακόμα και αν δεν είχα αυτό το ειδικό πρόβλημα, πάλι ανάμεσα σε Forthnet και Tellas θα είχα να επιλέξω.
Ο λόγος είναι ότι θα ήθελα να έχω ελευθερία επιλογής τόσο του εξοπλισμού που χρησιμοποιώ, όσο και των ρυθμίσεών του. Αν ρίξετε μια ματιά στα σχετικά topics του forum, θα δείτε τι προβλήματα δημιουργούνται σε χρήστες από τα κλειδωμένα router άλλων παρόχων.
Και στο κάτω-κάτω της γραφής είναι τουλάχιστον ενοχλητικό να αποφασίζει κάποιος άλλος τι είναι καλό για μένα, χωρίς εμένα.

Και η δημιουργία προβλημάτων από τα κλειδωμένα modem είναι αναμενόμενη, γιατί όσο μελετημένες και να είναι οι προρυθμίσεις έτσι ώστε να καλύπτουν την πλειοψηφία των χρηστών, δεν μπορούν να εξασφαλίσουν και την ικανοποίηση κάποιων ειδικών απαιτήσεων που μπορεί να έχει κάποιος.
Και ακόμα αν σήμερα δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορεί να δημιουργηθεί στο μέλον από κάποια μελοντική εφαρμογή.

Τέλος (και ίσως και το πιό σημαντικό) η δυνατότητα τηλεχειρισμού που έχουν τα modems που διαθέτουν κάποιοι πάροχοι, δημιουργεί κατά την άποψή μου μεγάλο πρόβλημα ασφάλειας. Ποιός εγγυάται ότι κάποιος τρίτος δεν θα χρησιμοποιήσει την δυνατότητα αυτή κακόβουλα;
.
.
.

BoGe
22-07-07, 01:08
1. όποιος επένδυσε αρκετές χιλιάδες ΕΥΡΩ σε εξοπλισμό ISDN (συσκευές ή/και τηλεφωνικά κέντρα) και επιθυμεί να φύγει από τον ΟΤΕ χωρίς να πάψει να τον χρησιμοποιεί (τον ISDN εξοπλισμό).

Δίνει η FORTHnet τηλεφωνία ISDN;

MikeDrGK
22-07-07, 01:14
Κανείς εναλλακτικός δεν δίνει ISDN.

Το Fritz!Box 7050 σου δίνει την δυνατότητα να συνδέσεις πάνω του ISDN συσκευές, μετατρέποντας ουσιαστικά την PSTN ή VOIP γραμμή σου σε ISDN.

BoGe
22-07-07, 01:24
Κανείς εναλλακτικός δεν δίνει ISDN.

Το Fritz!Box 7050 σου δίνει την δυνατότητα να συνδέσεις πάνω του ISDN συσκευές, μετατρέποντας ουσιαστικά την PSTN ή VOIP γραμμή σου σε ISDN.

H Tellas δίνει
http://www.tellas.gr/page.asp?gid=2258&arid=653&lang=2
βέβαια στο κέντρο μετατρέπεται σε VoIP, αλλά στον πελάτη καταλήγει ISDN.

minovg
22-07-07, 01:55
Άρα λοιπόν καταλήγουμε σε μία επιλογή: την Tellas. :lol:
Αυτά λέτε, θα τα διαβάζουν οι της Τελλάς και θα τρίβουν τα χέρια τους... :whistle:

MikeDrGK
22-07-07, 02:01
Ναι, αλλά αφορά εταιρικό πακέτο.

Εγώ αναφέρομαι για σπίτι που λειτουργεί ένα Siemens ISDN 3060 τηλεφωνικό κέντρο με 4 εσωτερικά τηλέφωνα + τηλεφωνητής + Fax.

Η πλέον συμφέρουσα οικονομική λύση είναι το πρόγραμμα Zisto.

Μάλιστα με κόστος 1 ΕΥΡΩ/μήνα επιπλέον έχω και αριθμό 211.... από την i-call, όπου προωθώ τις κλήσεις από την γραμμή της Tellas όταν είναι κατειλημένη, έστι ώστε να έχω αντίστοιχη λειτουργικότητα με αυτή που είχα με την ISDN του OTE.

minovg
22-07-07, 02:07
Ναι, αλλά αφορά εταιρικό πακέτο.

Εγώ αναφέρομαι για σπίτι που λειτουργεί ένα Siemens ISDN 3060 τηλεφωνικό κέντρο με 4 εσωτερικά τηλέφωνα + τηλεφωνητής + Fax.

Η πλέον συμφέρουσα οικονομική λύση είναι το πρόγραμμα Zisto.

Μάλιστα με κόστος 1 ΕΥΡΩ/μήνα επιπλέον έχω και αριθμό 211.... από την i-call, όπου προωθώ τις κλήσεις από την γραμμή της Tellas όταν είναι κατειλημένη, έστι ώστε να έχω αντίστοιχη λειτουργικότητα με αυτή που είχα με την ISDN του OTE.
Άρα να το διευκρινίσουμε... Μιλάμε για εταιρικό πακέτο.

MikeDrGK
22-07-07, 02:13
Οχι μιλάμε για οικιακό πακέτο.
Zisto Phone + DSL.

Sovjohn
22-07-07, 04:08
Αν κάποιος έχει "επενδύσει αρκετές χιλιάδες Ε σε εξοπλισμό ISDN", ας πάει στις:

Tellas
Forthnet
HOL
NetOne

Και εξηγούμαι:

Τελλάς: Παρέχει ISDN με 50κάτι Ε / μήνα (και κάτι δωρεάν ώρες ομιλίας...όχι απεριόριστες κλήσεις πάντως. Εταιρικό πακέτο, όχι σε όλες τις περιοχές).
Forthnet: Δεν παρέχει ISDN, παρά μόνο σε μεγάλες εταιρικές λύσεις...Αλλα με "χιλιάδες Ε"...εκεί βρίσκεστε.
HOL: Παρέχει το πακέτο office doubleplay που περιλαμβάνει ISDN γραμμή-γραμμές και λειτουργικότητα αντίστοιχη.
NetOne: Είναι συμβατή με ISDN σε SharedLLU (ενώ οι άλλες δεν είναι) γιατί η τηλεφωνία της είναι VoIP. Που σημαίνει ότι είναι η ΜΟΝΗ εταιρία που με SharedLLU παρέχει τηλεφωνία κανονικά, με απεριόριστες κλήσεις κτλ κτλ. Δεδομένου ότι υποστηρίζει by default και 2 νούμερα τηλεφώνου (με φορητότητα ή χωρίς), ουσιαστικά είναι "ISDN compatible" είτε σαν γραμμή (με Shared LLU) είτε σαν λειτουργίες (2 γραμμές κτλ - σε Full LLU)

Διαλέγετε, και παίρνετε...Και αν βάλετε Netone, μιλάτε και μαζί μου για το πρόγραμμα σύστασης και την έκπτωση των 20 Ε σας...:rofl:

MikeDrGK
22-07-07, 07:22
Ίσως και να κάνω λάθος αλλά διακρίνω κάποια ειρωνία σε σχέση με τις ΄χιλιάδες ΕΥΡΩ'. Αλλά με ένα search στο δίκτυο μπορεί κανείς να διαπιστώσει πόσο κοστίζει ένα Gigaset ISDN 3060, μαζί με 4 dect συσκευές της SIEMENS. Οι λόγοι για την επιλογή χρήσης τηλεφωνικού κέντρου δεν νομίζω ότι αφορούν το παρόν topic και ούτε νομίζω ότι θα ενδιαφέρουν και κανένα.

Για τις εταιρικές λύσεις που έχουν αναφερθεί, η σύμβαση δεν υπογράφεται με φυσικά πρόσωπα αλλά με εταιρείες. Άρα λοιπόν κάποιος που έχει ISDN εξοπλισμό και που θέλει να εξακολουθήσει να τον χρησιμοποιεί και εκτός ΟΤΕ, θα πρέπει να φτιάξει εταιρεία για αυτό;

Τέλος για την VOIP λύση της NetOne με shared LLU, δεν διευκρινίζεται για τί ταχύτητα σύνδεσης στο Internet μιλάμε;
Και βεβαίως με την NetOne δεν ικανοποιείται η δεύτερη προϋπόθεση του συλογισμού μου που είναι η δυνατότητα ελεύθερης επιλογής επιπλέον VOIP providers, για φθηνότερες διεθνείς κλήσεις και κλήσεις προς κινητά (όχι με softphone αλλά με τις ίδιες τηλεφωνικές συσκευές που θα δέχονται τις κλήσεις από το δίκτυο της)

Και βεβαίως με τις λύσεις που προσφέρουν οι OnTelecoms, Vivodi και NetOne (για HOL δεν το έχω ψάξει ακόμα) μιλάμε για κλειδωμένα modems, με ότι αυτό συνεπάγεται τόσο για τις επιλογές σου να χρησιμοποιείς την σύνδεσή σου ελεύθερα, όπως εσύ νομίζεις καλύτερα (και όχι κάποιος άλλος για σένα) όσο και για τα ρίσκα ασφάλειας που σε υποχρεώνουν να αναλάβεις με τα τηλεχειριζόμενα modem τους.
.
.
.

MikeDrGK
22-07-07, 08:13
NetOne: Είναι συμβατή με ISDN σε SharedLLU (ενώ οι άλλες δεν είναι) γιατί η τηλεφωνία της είναι VoIP. Που σημαίνει ότι είναι η ΜΟΝΗ εταιρία που με SharedLLU παρέχει τηλεφωνία κανονικά, με απεριόριστες κλήσεις κτλ κτλ. Δεδομένου ότι υποστηρίζει by default και 2 νούμερα τηλεφώνου (με φορητότητα ή χωρίς), ουσιαστικά είναι "ISDN compatible" είτε σαν γραμμή (με Shared LLU) είτε σαν λειτουργίες (2 γραμμές κτλ - σε Full LLU)

Διαλέγετε, και παίρνετε...Και αν βάλετε Netone, μιλάτε και μαζί μου για το πρόγραμμα σύστασης και την έκπτωση των 20 Ε σας...:rofl:

Η προσέγγιση των πραγμάτων είναι θέμα αντίληψης. Εκει που εσύ βλέπεις πλεονέκτημα, εγώ βλέπω σκοπιμότητα και πρόβλημα.

Με την δεύτερη γραμμή, η NetOne σου προσφέρει κάτι που δεν έχει κόστος για αυτή με σκοπό να δεσμεύσει και το δεύτερο κανάλι του speedtouch, έτσι ώστε να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για άλλον VOIP provider που θα την ανταγωνίζεται.

Και κατά την άποψή μου, ίσως το σημαντικότερο πλεονέκτημα σου προσφέρει η VOIP τηλεφωνία και που 'ξέχασε' η ΝetOne να αναφέρει στο σχετικό topic που έχει ανοίξει, είναι ακριβώς αυτό: η δυνατότητα χρήσης περισσότερων από έναν providers (και όχι υποχρεωτικά από την ίδια χώρα) έτσι ώστε να δρομολογείς τις κλήσεις σου όπως θεωρείς ότι σε συμφέρει καλύτερα.
Ο ανταγωνισμός πλέον είναι σε διεθνές και όχι σε Εθνικό επίπεδο.

Sovjohn
22-07-07, 17:31
Εχμ..όχι, δεν μίλησα ειρωνικά, απλά η περίπτωση του να είναι κάποιος ιδιώτης "κολλημένος κάπου" με εξοπλισμό χιλιάδων Ε σε ISDN είναι ολίγον τι σπάνια - Αν ανήκεις σε αυτή, μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς τις επιλογές σου ρεαλιστικά.

Κάποιες από τις λύσεις που ανέφερα διατίθενται και σε φυσικά πρόσωπα, και αν η παροχή ISDN είναι τόσο μεγάλο προσόν, θα πρέπει αναμφισβήτητα να το συζητήσεις με πωλητές της εκάστοτε εταιρίας, καθ' ότι ευρεία και ευθυτενής υποστήριξη ISDN για ιδιώτες, μπορείς να μαντέψεις ότι δεν προβλέπεται...από κανέναν...Οι ιδιώτες θεωρείται ότι καλύπτουν τις περισσότερες ανάγκες ISDN με βάση "παροχής 2 γραμμών" είτε αυτές είναι VoIP είτε οτιδήποτε.

Τέλος, εγώ είπα την άποψη μου σχετικά με την παροχή της Netone εφόσον πραγματικά πιστεύω ότι είναι μια λύση που μπορεί να αντικαταστήσει την "ευκολία" ISDN, και το κυριότερο (να μην το ξαναλέω), λειτουργεί με Shared LLU και σε γραμμή ΟΤΕ ISDN, χωρίς να υποχρεώνει τον καθένα να την κάνει PSTN.

Άρα, έχει κάποιος τη δυνατότητα να έχει ΤΕΣΣΕΡΑ κανάλια επικοινωνίας: 2 από την "κλασσική ISDN", και άλλα 2 μέσω Shared LLU από την VOIP τηλεφωνία της Netone. - Οι δε επιλογές τηλεφωνίας είναι μέσω Netone, μέσω computer-voip (π.χ. Icall), μέσω ΟΤΕ, και αν κάποιος θέλει να πληρώνει...3 λογαριασμούς, ακόμα και μέσω προεπιλογής από την γραμμή ΟΤΕ. Αυτό είναι ευέλικτο. Και Internet @ 10/1 MBps...

Αν, σε περίπτωση ιδιώτη, βρεις μια πιο "φιλική προς την ISDN" λύση, εδώ είμαι να την ακούσω... Εγώ ειλικρινά πιστεύω ότι αυτό το δεδομένο (εναλλαγή τηλεφωνίας μεταξύ ΟΤΕ και Netone για όσους "δεν εμπιστεύονται την τηλεφωνία" κτλ) είναι μακράν το πιο flexible...

Την καλησπέρα μου!

Γιάννης

BoGe
22-07-07, 17:46
Εχμ..όχι, δεν μίλησα ειρωνικά, απλά η περίπτωση του να είναι κάποιος ιδιώτης "κολλημένος κάπου" με εξοπλισμό χιλιάδων Ε σε ISDN είναι ολίγον τι σπάνια - Αν ανήκεις σε αυτή, μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς τις επιλογές σου ρεαλιστικά.

Κάποιες από τις λύσεις που ανέφερα διατίθενται και σε φυσικά πρόσωπα, και αν η παροχή ISDN είναι τόσο μεγάλο προσόν,

Πλέον στην αγορά υπάρχουν ενδιαφέρουσες λύσεις σε πολύ καλές τιμές.
Τα δε πλεονεκτήματα τεράστια.
Ένα από αυτά, όταν μιλάς μέσω του δικτύου του ΟΤΕ, βλέπεις σε πραγματικό χρόνο στην οθόνη της συκεσυής την χρέωση του τηλεφωνήματος.

Spanos
22-07-07, 17:48
Τέλος για την VOIP λύση της NetOne με shared LLU, δεν διευκρινίζεται για τί ταχύτητα σύνδεσης στο Internet μιλάμε;
Και βεβαίως με την NetOne δεν ικανοποιείται η δεύτερη προϋπόθεση του συλογισμού μου που είναι η δυνατότητα ελεύθερης επιλογής επιπλέον VOIP providers, για φθηνότερες διεθνείς κλήσεις και κλήσεις προς κινητά (όχι με softphone αλλά με τις ίδιες τηλεφωνικές συσκευές που θα δέχονται τις κλήσεις από το δίκτυο της)

Και βεβαίως με τις λύσεις που προσφέρουν οι OnTelecoms, Vivodi και NetOne (για HOL δεν το έχω ψάξει ακόμα) μιλάμε για κλειδωμένα modems, με ότι αυτό συνεπάγεται τόσο για τις επιλογές σου να χρησιμοποιείς την σύνδεσή σου ελεύθερα, όπως εσύ νομίζεις καλύτερα (και όχι κάποιος άλλος για σένα) όσο και για τα ρίσκα ασφάλειας που σε υποχρεώνουν να αναλάβεις με τα τηλεχειριζόμενα modem τους.
.
.
.

Tαχύτητα 10/1 Mbits (σίγουρα περισσότερα απο την Tellas), επίσης με τα κλειδωμένα routes δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στη NetOne και σε οποιοδήποτε άλλο πάροχο που σου δίνει δυνατότητα να ανοίξεις πόρτες μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε ΑΤΑ και να έχεις VoIP με οποιονδήποτε πάροχο απευθείας σε τηλεφωνικές συσκευές.

Όπως είπανε και πιο πάνω υπάρχει η λύση με Shared LLU, ας πούμε FORTHnet Fast Internet ADSL 24Mbps shared LLU (http://www.adslgr.com/forum/../features/ispsdirectory/prod_info.php?prod_id=12600) στα 21.50 που συμφέρει πιο πολύ απο το να περιμένεις 6 μήνες για να συνδεθείς στο δίκτυο της Tellas και να πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλα για 4Mbps.

Κρατάς τον εξοπλισμό ISDN, χωρίς να ανησυχείς για προβλήματα συμβατότητες και διακοπές τηλεφώνου και αν θές πετάς και ένα απο τα πολλα προγράμματα προεπιλογής με όλα τα τηλέφωνα τσάμπα και τελειώνεις.

BoGe
22-07-07, 18:04
Tαχύτητα 10/1 Mbits (σίγουρα περισσότερα απο την Tellas), επίσης με τα κλειδωμένα routes δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ίσως κάποιο πρόβλημα υπάρχει, τα συγκεκριμένα modem δεν αντέχουν πολλά connections που δημιουργούνται ειδικά από εφαρμογές P2P.
Το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο όταν θες να βάλεις από πίσω δίκτυο.

MikeDrGK
23-07-07, 00:42
Ok, σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες σας.

Βέβαια το πρόβλημά μου είναι λίγο διαφορετικό. Η ιστορία πάει πολύ πίσω στο 2001.
Εκείνη την εποχή η ταχύτερη σύνδεση internet ήταν η ISDN οπότε και αναγκάστικα να την χρησιμοποιήσω.

Δυστυχώς όμως ο ΟΤΕ χρησιμοποίησε το υφιστάμενο τηλ. δίκτυο του σπιτιού για να φέρει την γραμμή στο NetMod, οπότε και το αχρήστευσε.
Για να μπορέσω να ανακτήσω την χαμένη λειτουργικότητα του τηλ. δικτύου , θα έπρεπε να τραβήξω νέα γραμμή από τον κατανεμητή στο NetMod που είχε κάποιες σημαντικές δυσκολίες.

Έτσι για να μην μπω σε μπελάδες και για να βελτιώσω λιγάκι το δίκτυο, αποφάσισα να εγκαταστήσω ένα ασύρματο ISDN τηλ. κέντρο, το οποίο και πλήρωσα χρυσάφι εκείνη την εποχή.

Τώρα, με τους εναλλακτικούς δεν το έχω στην πραγματικότητα ανάγκη. Έλα όμως που το έχω βολευτεί και δεν θέλω να το αλλάξω.

Άρα το θέμα μου δεν είναι ότι θέλω ISDN γραμμή, αλλά θέλω να χρησιμοποιήσω ISDN εξοπλισμό σε κάποιο από τα βασικά οικιακά προγράμματα που προσφέρουν οι εναλλακτικοί.

Επιπλέον, όπως ανέφερα στο πρώτο μου μήνυμα, είναι απαραίτητο να χρησιμοποιώ και επιπλέον VOIP παρόχους γιατί έχω λόγους να έχω αριθμούς κλήσης Γερμανίας και Μ. Βρετανίας - όχι με softphones αλλά με τα τηλέφωνα του τηλεφωνικού μου κέντρου.

Ο συνδιασμός των παραπάνω απαιτήσεων, οδηγεί στην αναγκαστική χρήση του FRitz!Box 7050 (ίδιο μοντέλο - άλλο ANNEX χρησιμοποιούσα ακόμα και όταν είχα ISDN, λόγω της αναγκαιότητας χρήσης εναλλακτικά και VOIP τηλεφωνίας από το τηλεφωνικό κέντρο).

Τώρα που αποφάσισα να πάω σε εναλλακτικό, δεν ήθελα να χάσω την λειτουργικότητα που είχα συνηθίσει και με βόλευε - άρα ήθελα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το Gigaset 3060 πάνω στο Fritz!Box 7050.

Έτσι κατέληξα στο συλογισμό του πρώτου μου μηνύματος.

Τέλος εξίσου μεγάλη σημασία με την λειτουργικότητα, έχει για μένα και η πολιτική που εφαρμόζει η κάθε εταιρεία.
Θεωρώ ότι η προσέγγιση 'εσύ μην ασχολείσαι ή δεν ξέρεις ή δεν έχεις την δυνατότητα να αποφασίσεις' ΄και 'μπορώ εγώ να ασχοληθώ για σένα ή εγώ ξέρω γιατί είμαι ειδικός και μπορώ να αποφασίσω καλύτερα' που προωθείται από τις εταιρείες με τα κλειδωμένα modem ότι είναι απαράδεκτη και με βρίσκει και ιδεολογικά αντίθετο.

Ενώ γίνεται ολόκληρη προσπάθεια για την υποστήριξη και καταξίωση προγραμμάτων ανοικτού κώδικα για να σπάσουν κάποια μονοπώλια, μέσα στην πρεμούρα να αποκτήσουμε μεγάλες ταχύτητες πρόσβασης στην συγκεκριμένη περίπτωση ακολουθούμε άλλες προσεγγίσεις.

Δεν θέλω να έχει κανένας πρόσβαση στο modem μου (γιατί δεν εμπιστεύομαι κανένα) και εγώ θέλω να αποφασίζω για το επίπεδο ασφάλειας που επιθυμώ να έχω.

Για να κάνω έναν παραλληλισμό, θα άφηνε κανείς την Microsoft να έχει πρόσβαση στο λειτουργικό του σύστημα προκειμένου να του εξασφαλίσει την βέλτιστη λειτουργικότητα και ασφάλεια;
Εγώ πάντως όχι.

Με αυτό το σκεπτικό ανέφερα στο πρώτο μου μήνυμα, ότι ακόμα και αν δεν είχα αυτό το ιδιαίτερο πρόβλημα, πάλι ανάμεσα σε Tellas και Forthnet θα είχα να επιλέξω.

Εφαρμόζοντας την ίδια αρχή, και στο σπίτι μου στο Λονδίνο έχω επιλέξει σαν πάροχο την Bulldog (τώρα Pipex) που μου δίνει ελευθερία επιλογής εξοπλισμού και ρυθμίσεων, αγνοόντας φθηνότερα προγράμματα 3-play που προσφέρονται από το SKY, την ΒΤ, και άλλους με κλειδωμένα modems.
.
.
.

gnikolaidis
24-07-07, 17:08
Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό του φίλου MikeDrGK. Και εγώ διάλεξα την συγκεκριμένη υπηρεία ακριβώς για αυτούς τους λόγους, δηλαδή ISDN ασύρματο ψηφιακό κέντρο σε συνδυασμό με Fritz!Box 7170 για κλήσεις VOIP.

Όμως από αυτά που διαβάζω για την tellas έχω ήδη :sorry: τρομοκρατηθεί! Συγκεκριμένα σήμερα 24/07/07 υποτίθεται ότι θα γίνει η μετάπτωση της γραμμής μου από τον ΟΤΕ στην TELLAS. Το τηλέφωνο έχει κοπεί για πάνω από τέσσερις ώρες και ακόμα περιμένω... Επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης εταιρικών πελατών και μου λένε να μην ανυσηχώ. Κανένας άλλος με σχετική εμπειρία επί του θέματος?

gkosto
24-07-07, 17:16
αυτο που ξερω και εχω ακουσει, για τους εταιρικους πελατες η τελλας δειχνει μια ευαισθησια μεγαλυτερη , αλλα αν δεν εχεις επικοινωνησει με το 1212 , κανε εν ατηλεφωνο και ρωτα τους , ξερω απο εν αφιλο που του εκαναν την μεταπτωση χωρις κανενα προβλημα και παιζει απιστευτα καλα , αυτος ειναι καλλιθεα , δεν ξερω βεβαια για την περιοχη σου

MikeDrGK
24-07-07, 19:23
αυτο που ξερω και εχω ακουσει, για τους εταιρικους πελατες η τελλας δειχνει μια ευαισθησια μεγαλυτερη

Δεν μιλάμε για εταιρικά προγράμματα.

Μιλάμε για zisto (οικιακό) που με την χρήση Fritz!Box (7050 ή 7170) μπορείς να συνδέσεις μέχρι 8 ISDN τηλεφωνικές συσκευές και 3 αναλογικές.

Επιπλέον να έχεις την δυνατότητα δρομολόγησης των κλήσεών σου είτε μέσω της Tellas είτε μέσω (μέχρι 10 διαφορετικών) VOIP provider, ανάλογα με τις ανάγκες σου (είτε αυτόματα μέσω προγραμματιζόμενων dialing rules, είτε manual).

Επίσης έχεις την δυνατότητα να έχεις μέχρι και 10+1(Tellas) διαφορετικούς αριθμούς κλήσης, και μέσω ενός πολύ απλού web interface να προγραμματίσεις ποιά ή ποιές συσκευές θα απαντάνε σε ποιά νούμερα.
.
.
.

@ ADSLgr.com All rights reserved.