PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμμένο Pixel



kostinio
22-07-07, 12:41
Καλησπέρα σε όλους.Πρόσφατα αγόρασα το καινούριο Laptop της Fujitsu-Siemens,το S7110.
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος σε όλα τα επίπεδα και ειδικά σε αυτό της φορητότητας μιας και ζυγίζει μόλις 1,8kg,όπως επίσης και με 5ωρη διάρκεια στη μπαταρία.

Δυστυχώς προχθές μόλις τον άνοιξα βρήκα ένα κόκκινο pixel...Δεν τρέχει και τιποτα μιας και είναι μόνο 1 και φαίνεται μόνο σε μαύρο φόντο αλλά είναι αμαρτία γιατι είναι 1 μηνός Laptop.Έτρεξα κάποια διαγνωστικά utilities για scan αλλά κυρίως για fix αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.Μετά από ψάξιμο βρήκα αυτο τό άρθρο http://www.wikihow.com/Fix-a-Stuck-Pixel-on-an-LCD-Monitor
το οποίο θα το δοκιμάσω ως τελευταία λυση.

Μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Κάποιος με ανάλογη εμπειρία;

Να σημειώσω ότι επικοινώνησα με την Fujitsu-Siemens και μου είπαν ότι με καλύπτει η εγγύηση στα 3 pixel.(Α ρε αθάνατη LG)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά,

Κώστας.

ludist
22-07-07, 14:36
Εγώ θα το άφηνα, τα συνηθίζω μετά από κάποιο διάστημα!

Αν καταφέρεις να το διορθώσεις με ασφαλή τρόπο, γράψε μας πώς το έκανες.

nikgr
22-07-07, 14:48
Έχω ένα προγραμμα που εντοπίζει και ξεμπλοκάρει κολλημένα (και όχι καμένα) pixels, κάνοντας πολύ γρήγορες εναλλαγές χρωμάτων στην οθόνη.
Δεν το χω δοκιμάσει αλλα απο άλλους άκουσα ότι κάνει δουλειά.
LCD Monitor Tools AiO λέγεται.

Skaf
22-07-07, 14:48
Μπορεί το pixel να μην είναι καμμένο, άλλα απλά "κολλημένο". Πήγαινε στο http://www.psp-vault.com/Article168.psp και κατέβασε το βίντεο. Βάλε το να παίξει σε πλήρη οθόνη (ή απλά μετακίνησε το παράθυρο έτσι ώστε να είναι πίσω απο το συγκεκριμένο pixel) για 1-2 ώρες. Αν και πάλι δεν γίνεται τίποτα, μάλλον θα σου μείνει.

Avesael
14-04-08, 10:14
Είναι αλήθεια ότι με την ιστορία των "κολλημένων" και "καμμένων" pixels δεν είχα ασχοληθεί εκτενέστερα όλα αυτά τα χρόνια...
Είχα μία 17' Miro εδώ και 3,5 χρόνια και από την αρχή είχε ένα "καμμένο" (που στη συνέχεια κατάλαβα ότι είναι "κολλημένο") pixel.
Δοκίμασα τις τεχνικές που βρήκα στο internet και τελικά το pixel ξεκόλλησε!

Η γκαντεμιά μου όμως με τις TFT δεν έχει όριο!
Απέκτησα προχθές μία νέα 20' Samsung με 1 "κολλημένο" pixel και δεν πρόλαβα να το διορθώσω ακόμα (μιας κι έλειπα από το σπίτι).

Προτείνω λοιπόν σε όσους έχουν "κολλημένα" pixels να δοκιμάσουν τα 5-6 προγραμματάκια που κυκλοφορόυν στο internet, αλλά να αποφύγουν τις τεχνικές "πίεσης" του panel ή "τριψίματος" διότι είναι πιθανότερο να δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα από το να επιλύσουν αυτό που έχουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.