PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΔΔΗΕ χρέωση εναέριου παροχικου καλωδίου



gamsgr
26-07-20, 08:33
Καλημέρα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν σας έχει ξανά τύχει διότι είχα μια βλάβη στο ηλ. Ρεύμα λειτουργούσε η μια εκ των τριών φάσεων στο τριφσδιξο και τελικά αντικατέστησε ο ΔΕΔΔΗΕ το εναέριο παροχικο καλώδιο 4χ6 cu και αποκαταστάθηκε. Το πρόβλημα είναι πως μετά από ένα μήνα μου ήρθε επιστολή από την υπηρεσία ότι θα χρεωθώ τη ζημιά λόγω εργασιών στο παροχικο καλώδιο, ενώ ουδέποτε εμείς κάναμε εργασίες . Σε email τους μου είπαν επειδή μπαίνει μέσα στο ερμάριο ένα μέρος του εναέριου καλωδίου και συνδέεται με το μετρητή ενέργειας είναι ευθύνη πελάτη. Τελικά μου ήρθε προχθές νεότερη επιστολή με κόστος 220,88€ και μάλιστα με προειδοποίηση να πληρωθεί μέσα σε 15 ημέρες σε λογαριασμό του ΔΕΔΔΗΕ στην ΕΤΕ χωρίς να αναφέρει τι αιτιολογία να αναφέρει , ούτε να εκδώσουν λογαριασμό πληρωμής (με κωδικό πληρωμής ΔΙΑΣ) .

Έχω απευθυνθεί και στο συνήγορο του καταναλωτή ο οποίος τους ζήτησε εξηγήσεις για τη φύση της βλάβης, να αποστείλουν αποδείξεις ότι οφείλεται σε ανθρώπινο παράγοντα και τεκμηριωμένο κοστολογιο. Εν τω μεταξύ επειδή έχω και ασφαλείς κατοικίας και ήρθε πραγματογνώμονας μου είπε πως οφείλετε σε τριβή του καλωδίου και λόγω φθοράς αφού το είδαν στηρίξει απλώς με δεματικά και δε το πέρασαν μέσα από τον αλουμινένιο σωλήνα. Φυσικά μου έστειλαν και γραπτός το πόρισμα.



Πώς λέτε να κινηθώ;

Ευχαριστώ πολύ.

Με εκτίμηση.

Doxaios
26-07-20, 12:41
Δηλαδή αλλάξανε το καλώδιο που φεύγει από την κολώνα και καταλήγει στο ρολόι?

gamsgr
26-07-20, 14:38
Δηλαδή αλλάξανε το καλώδιο που φεύγει από την κολώνα και καταλήγει στο ρολόι?

Ακριβώς αυτό το cu 4x6

Doxaios
27-07-20, 21:35
Ακριβώς αυτό το cu 4x6

Λογικά όπως το πληρώνεις για να γίνει η σύνδεση (αρχική) , έτσι θα πρέπει να το πληρώσεις και για αντικατάσταση.

sweet dreams
29-07-20, 19:53
Την αντικατάσταση από φυσιολογική φθορά ή από βλάβη που ευθύνεται η ΔΕΗ δεν την πληρώνεις εσύ, όπως δεν πληρώνεις και τα καλώδια του ΟΤΕ. Τα καλώδια αυτά είναι ιδιοκτησία των εταιριών και είναι υποχρεωμένοι για την αντικατάσταση τους σε περίπτωση φθοράς ή βλάβης.
Μόνο αν με δικιά σου υπαιτιότητα έγινε φθορά ή βλάβη, τότε υπάρχει χρέωση.

Doxaios
30-07-20, 07:40
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λές. Αν το γνωρίζεις βάση κάποιου όρου οκ. Χρεώνουν για καλώδιο που φεύγει από την κεντρική καλωδίωση προς το σπίτι, όχι πχ αυτό που τυχαίνει να περνάει έξω από το σπίτι σου και αυτό είναι που με προβληματίζει ότι προφανώς σε κάποιον όρο συμβολαίου το στηρίζουν. Μήπως σε κάποιους όρους που υπάρχουν για τα τέλή σύνδεσης κτλ.

sweet dreams
30-07-20, 09:32
To γνωρίζω και είναι θέμα του συνεργείου που θα έρθει τι θα γράψει σαν αιτία, αν βάλει αιτία την φθορά ή βλάβη, κόψιμο, κ.λ.π. χωρίς υπαιτιότητα δικιά σου τότε δεν υπάρχει καμία χρέωση.
Αυτό έλειπε να πέσει π.χ. ένα κλωνάρι δέντρου πάνω στο καλώδιο και να το κόψει και να χρεώσουν εσένα για την αντικατάσταση.

gamsgr
30-07-20, 15:59
To γνωρίζω και είναι θέμα του συνεργείου που θα έρθει τι θα γράψει σαν αιτία, αν βάλει αιτία την φθορά ή βλάβη, κόψιμο, κ.λ.π. χωρίς υπαιτιότητα δικιά σου τότε δεν υπάρχει καμία χρέωση.
Αυτό έλειπε να πέσει π.χ. ένα κλωνάρι δέντρου πάνω στο καλώδιο και να το κόψει και να χρεώσουν εσένα για την αντικατάσταση.

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα τους κυνηγήσω όσο δε πάει για την αδικία όχι για τα χρήματα μόνο είναι ντροπή χωρίς αποδείξεις να το λένε αυτό.. και να επιμένουν πως επειδή είναι μέσα στο ερμάριο ένα μέρος του καλωδίου να έχει χρέωση.

sweet dreams
30-07-20, 16:10
Mα το καλώδιο εννοείται ότι θα πάει μέχρι τον μετρητή ή το μπαροκιβώτιο αν υπάρχει διάταξη με περισσότερους μετρητές. Κάτι άλλο θα εννοούν όταν λένε για το "ερμάριο";;
Θα σου πρότεινα να πας μόνος σου και να ζητήσεις να μιλήσεις με τον υπεύθυνο για τις χρεώσεις γιατί αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη, όλα ξεκινάνε από αυτά που έχει γράψει ο τεχνικός που ήρθε για την αντικατάσταση.

gamsgr
30-07-20, 16:55
Mα το καλώδιο εννοείται ότι θα πάει μέχρι τον μετρητή ή το μπαροκιβώτιο αν υπάρχει διάταξη με περισσότερους μετρητές. Κάτι άλλο θα εννοούν όταν λένε για το "ερμάριο";;
Θα σου πρότεινα να πας μόνος σου και να ζητήσεις να μιλήσεις με τον υπεύθυνο για τις χρεώσεις γιατί αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη, όλα ξεκινάνε από αυτά που έχει γράψει ο τεχνικός που ήρθε για την αντικατάσταση.



Για την αποκατάσταση της βλάβης αρχικά απασχολήθηκε τεχνικός υπάλληλος του Τμήματος Βλαβών της Υπηρεσίας μας. Συγκεκριμένα διαπίστωσε ότι το καλώδιο παροχής (4Χ6 Cu) ήταν χτυπημένο και σκασμένο εντός του ερμαρίου. Έγινε προσωρινή αποκατάσταση και διαβιβάστηκε στον αρμόδιο Τομέα για την αντικατάσταση του καλωδίου.



Ο χώρος του ερμαρίου αποτελεί αποκλειστική ευθύνη και αρμοδιότητα του εκάστοτε καταναλωτή, όπως φυσικά αυτές αναφέρονται αναλυτικά στο συμβόλαιο που έχει υπογραφεί μεταξύ του καταναλωτή και του Παρόχου. Κατά συνέπεια ορθώς η εν λόγω περίπτωση χαρακτηρίστηκε ως ζημιά και σας στάλθηκε και η επιστολή ΠΦΚ/7755/08.05.20 από τον Τομέα Χρηστών Δικτύου.

Αυτό μου είπε ο υπεύθυνος.

sweet dreams
30-07-20, 17:12
χτυπημένο και σκασμένο εντός του ερμαρίου

Πως χτυπήθηκε και "έσκασε" μέσα στο ερμάριο;; αλήθεια, τι σημαίνει το "έσκασε";; άνοιξε από υπερθέρμανση/βραχυκύκλωμα;;

Ο δικός σου λες πιο πάνω ότι διαπίστωσε άλλα, οπότε προβλέπω να τρώνε τα μουστάκια τους.

gamsgr
30-07-20, 18:06
Πως χτυπήθηκε και "έσκασε" μέσα στο ερμάριο;; αλήθεια, τι σημαίνει το "έσκασε";; άνοιξε από υπερθέρμανση/βραχυκύκλωμα;;

Ο δικός σου λες πιο πάνω ότι διαπίστωσε άλλα, οπότε προβλέπω να τρώνε τα μουστάκια τους.

Έτσι ακριβώς.

Spanos
30-07-20, 23:07
Το ερμάριο σου κλέινει ή είναι ανοικτό; Μήπως το έφαγαν τρωκτικά;

gamsgr
31-07-20, 09:04
Το ερμάριο σου κλέινει ή είναι ανοικτό; Μήπως το έφαγαν τρωκτικά;

Είναι με υυαλοπίνακες κοινώς τζάμια αλουμινιου με κλειδαριά και cctv.

@ ADSLgr.com All rights reserved.