PDA

Επιστροφή στο Forum : αποδοχή κληρονομιάς απο παππού



akis111
30-07-20, 02:06
γεια σας

ο παππους μου ειχε δυο ακινητα , η μαμα μου δεν ειχε κανει τις ενεργειες για αποδοχη κληρονομιας και εχει ερθει η σειρα μου να κανω την αποδοχη,

πως θα γινει αυτο ; θα κανω συμβολαιο στο ονομα της μαμας μου και στην συνεχεια συμβολαιο στο δικο μου ονομα ;

K1m0n
30-07-20, 11:00
Δεν είναι τόσο απλό.
Αν η μαμά σου "δεν είχε κάνει τις ενέργειες" (δεν είχε κάνει αποδοχή),
αλλά δεν είχε κάνει και αποποίηση τότε θεωρείται ότι έκανε σιωπηρώς αποδοχή.
Οπότε μεταβιβάζεται ότι είναι να μεταβιβαστεί (κληρονομιά και υποχρεώσεις) στους κληρονόμους (στην Μαμά σου πχ),
εννοείται ότι πληρώνεται αναλόγως η εφορία και ο συμβολαιογράφος,
και μετά οι κληρονόμοι (η Μαμά σου?) μεταβιβάζει/πωλεί/δωρίζει εκείνη όπου θέλει (και ξανα-γίνονται συμβόλαια με τα σχετικά έξοδα).
Το θέμα *δεν* προσφέρεται για να πάρεις συμβουλές από forum.
Μίλα με συμβολαιογράφο/δικηγόρο/λογιστή (θα τους χρειαστείς και τους τρείς...).

Epinefelos
30-07-20, 11:29
Δεν είναι τόσο απλό.
Αν η μαμά σου "δεν είχε κάνει τις ενέργειες" (δεν είχε κάνει αποδοχή),
αλλά δεν είχε κάνει και αποποίηση τότε θεωρείται ότι έκανε σιωπηρώς αποδοχή.
Οπότε μεταβιβάζεται ότι είναι να μεταβιβαστεί (κληρονομιά και υποχρεώσεις) στους κληρονόμους (στην Μαμά σου πχ),
εννοείται ότι πληρώνεται αναλόγως η εφορία και ο συμβολαιογράφος,
και μετά οι κληρονόμοι (η Μαμά σου?) μεταβιβάζει/πωλεί/δωρίζει εκείνη όπου θέλει (και ξανα-γίνονται συμβόλαια με τα σχετικά έξοδα).
Το θέμα *δεν* προσφέρεται για να πάρεις συμβουλές από forum.
Μίλα με συμβολαιογράφο/δικηγόρο/λογιστή (θα τους χρειαστείς και τους τρείς...).

Όπως τα είπες. Αν δεν κάνεις αποποίηση κληρονομιάς μέσα στην προθεσμία θεωρείται ότι έκανες αποδοχή έστω και σιωπηρή. Αρα χρειάζεσαι την αγία τριάδα που σε συμβούλεψε ο Κίμων και εύχεσαι να μην χρειαστεί ο τέταρτος της παρέας (Δικαστήρια).

akis111
30-07-20, 11:59
εχει πεθανει και η μαμα μου γι'αυτο ρωταω, θα ηθελα μια απαντηση μονο σε αυτο το ερωτημα , θα κανω συμβολαιο-αποδοχη στην μαμα μου για να κανω μετα εγω συμβολαιο-αποδοχη ;

Epinefelos
30-07-20, 12:22
εχει πεθανει και η μαμα μου γι'αυτο ρωταω, θα ηθελα μια απαντηση μονο σε αυτο το ερωτημα , θα κανω συμβολαιο-αποδοχη στην μαμα μου για να κανω μετα εγω συμβολαιο-αποδοχη ;

Στην περίπτωση αυτή αλλάζουν οι κληρονόμοι. Εσύ πλέον μαζί με τυχόντες άλλους (αδέλφια, πατέρα) πρέπει να κάνετε αποδοχή της κληρονομιάς της μητέρας η οποία συμπεριλαμβάνει και τα περιουσιακά στοιχεία που κληρονόμησε η μητέρα σου από τον παππού. Δηλαδή μόνο οι εν ζωή κληρονόμοι κάνουν αποδοχή και συμβόλαια.

K1m0n
30-07-20, 12:28
εχει πεθανει και η μαμα μου γι'αυτο ρωταω, θα ηθελα μια απαντηση μονο σε αυτο το ερωτημα , θα κανω συμβολαιο-αποδοχη στην μαμα μου για να κανω μετα εγω συμβολαιο-αποδοχη ;

Αν η μαμά σου (καλή ανάπαυση) είχε κληρονομήσει το όλον ή μέρος της κληρονομιάς του Παππού,
και αν/όσο αυτό δεν αμφισβητείται (ίσως χρειαστεί να δημοσιεύσεις διαθήκη του Παππού για να το εξασφαλίσεις αυτό...),
τότε εσύ κάνεις αποδοχή κληρονομιάς της Μαμάς (και δημοσιεύεις διαθήκη της?) και κληρονομείς την Μαμά
και ότι είχε αυτή (οπότε εμμέσως και του παππού).
Οπότε πάει: αποδοχή (για την Μάνα) -> διαθήκη της(?) -> συμβόλαια -> εφορία -> μεταβίβαση -> τίτλοι/υποθηκοφυλάκειο.
Επειδή όμως αυτό έχει πολλά κενά (άλλοι κληρονόμοι/δικαιούχοι των Παππού/Μάνας?, παλαιές/εκκρεμείς υποχρεώσεις των?),
και πολύ εύκολα μπορείς να βρεθείς μπλεγμένος, και μέχρι να τελειώσουν αυτά (που θα φας κάτι μήνες στην καλύτερη περίπτωση...) είναι όλα στον αέρα,
μίλα με συμβολαιογράφο/δικηγόρο/λογιστή.
Ετσι-και-αλλιώς δεν τους γλυτώνεις, οπότε ξεκίνα να ψάχνεσαι.
Το θέμα δεν προσφέρεται για να το λύσεις σε forum.

- - - Updated - - -


Στην περίπτωση αυτή αλλάζουν οι κληρονόμοι. Εσύ πλέον μαζί με τυχόντες άλλους (αδέλφια, πατέρα) πρέπει να κάνετε αποδοχή της κληρονομιάς της μητέρας η οποία συμπεριλαμβάνει και τα περιουσιακά στοιχεία που κληρονόμησε η μητέρα σου από τον παππού. Δηλαδή μόνο οι εν ζωή κληρονόμοι κάνουν αποδοχή και συμβόλαια.

^αυτό...

akis111
30-07-20, 12:58
σας ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.