PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποβάθμιση από FIBER100 σε VDSL50 mbps



pangef
07-08-20, 01:32
Έχω συναντήσει ντροπιαστικά πράγματα ανά περιόδους που μιλάω με υποστήριξη πελατών σταθερής με τις εκάστοτε εταιρείες που είχα συμβόλαιο, αλλά αυτό ξεπερνάει κάθε όριο.
Λοιπόν... 26 Σεπτεμβρίου λήγει το συμβόλαιο που έχω στην Wind, το FIBER 100 και θέλω να πάω σε VDSL 50άρα όταν λήξει το υπάρχον συμβόλαιο, να γίνει ανανέωση με το VDSL 50. Υποβάθμιση προγράμματος θέλω να κάνω δηλαδή. Παίρνω στο 13800, εξηγώ τι θέλω μου λένε θα σας συνδέσω με το ανάλογο τμήμα. Μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών, με το τμήμα ανανεώσεων, ακυρώσεων/υποβαθμίσεων, πωλήσεων, μόνο με τις καθαρίστριες δεν με συνδέσανε. Μιλάμε για ώρες, έδινα ΑΦΜ, εξηγούσα στον κάθε υπάλληλο τι θέλω και φτου ξανά μανά. Ένας μου λέει πρέπει να πάτε σε κατάστημα. Πάω σε κατάστημα και μου έδωσαν ασύρματο τηλέφωνο να μιλήσω στο 13800. Δίνω κινητό να με καλέσει αυτό το αναθεματισμένο τμήμα υποβαθμίσεων. Χτυπάει κάποια στιμή το κινητό μου μισό δευτερόλεπτο, το έκλεισαν. Τάχα μου τώρα με κάλεσαν. Παίρνουν πιο μετά, το σηκώνω, τμήμα εξυπηρέτησης πελατών μου λένε για μια αναβάθμιση. Υποβάθμιση λέω θέλω. Α θα πω να σας καλέσουν, λάθος τμήμα.
Με παίρνουν μετά 15:20 και κοιμόμουν. Τους καλώ το απόγευμα και ζήτησα τον υπεύθυνο του τμήματος των υποβαθμίσεων. Μου είπαν θα με καλέσει έως τις 21:00. Κανένα τηλέφωνο.
Δηλαδή τι πρέπει να λάνω πέρα από τη καταγγελία στον ΕΕΤΤ;
Με το ζόρι πρέπει να μείνω στην 100άρα ή να κάνω συνδυαστικό πρόγραμμα;
25€ πληρώνω VDSL 50 στο πατρικό μου.
Για την ταλαιπωρία το ελάχιστο που πρέπει να μου δώσουν είναι το ίδιο συμβόλαιο. Πόσο γίδια τέλος πάντων.

baskon
07-08-20, 09:34
Θα πρότεινα να τους πάρεις 26/9 ή 27/9..
Τωρα σίγουρα τους είναι δυσκολοτερο να το κάνουν γιατί έχεις δεσμευση..
Όταν θα είσαι αορίστου δε νομίζω να υπάρχει κανένα θέμα..
Τώρα το να τους παίρνεις ενάμιση μήνα πριν και να τους λες θέλω όταν λήξει το συμβόλαιο σε ενάμιση μήνα υποβάθμιση τους πέφτει δύσκολο.. και αυτη η δυσκολία δεν αφορά μόνο τη WIND αλλά όλους τους παρόχους.

pangef
07-08-20, 10:13
Μα δεν ξέρουν τι τους γίνεται εκεί πέρα. Αν μπω σε αορίστου θα πρέπει να πληρώσω και τον 1ο μήνα άλλα 42€(όταν η τιμή του FIBER 100 τώρα είναι 35€ με router), δηλαδή θα μπορούσα να γλιτώσω 14-17€. Τους τα χρωστάω; Όταν έβαλα 100άρα με 42€ άλλοι με προσφορές την πλήρωναν 35-38€ από όταν βγήκε. Δεν θέλω να τους πληρώνω παραπάνω.
Γενικά τους είναι δύσκολη η υποβάθμιση, αν τους έλεγα θέλω 200άρα ή συνδυαστικά πακέτα τότε δεν υπήρχε πρόβλημα να τα φτιάξουν όλα από τώρα. Άλλο που δεν θα ήθελαν. Οι ίδιοι μου έλεγαν τις επιλογές που έχω (αυτές που θέλουν να μου πλασάρουν με το ζόρι).

bill27
07-08-20, 10:22
Νομιζω πως αν κανεις υποβαθμιση πακετου χρεωνεσαι εξτρα...γιατι δεν κοιτας αλλη εταιρια??

baskon
07-08-20, 13:18
Μα δεν ξέρουν τι τους γίνεται εκεί πέρα. Αν μπω σε αορίστου θα πρέπει να πληρώσω και τον 1ο μήνα άλλα 42€(όταν η τιμή του FIBER 100 τώρα είναι 35€ με router), δηλαδή θα μπορούσα να γλιτώσω 14-17€. Τους τα χρωστάω; Όταν έβαλα 100άρα με 42€ άλλοι με προσφορές την πλήρωναν 35-38€ από όταν βγήκε. Δεν θέλω να τους πληρώνω παραπάνω.
Γενικά τους είναι δύσκολη η υποβάθμιση, αν τους έλεγα θέλω 200άρα ή συνδυαστικά πακέτα τότε δεν υπήρχε πρόβλημα να τα φτιάξουν όλα από τώρα. Άλλο που δεν θα ήθελαν. Οι ίδιοι μου έλεγαν τις επιλογές που έχω (αυτές που θέλουν να μου πλασάρουν με το ζόρι).

Η αλλαγή του πακέτου υπό κανονικές συνθήκες γίνεται γρήγορα (ώρες εως 2-3 εργάσιμες) . Η χρέωση επίσης είναι αναλογική άρα αντε να χρεωθείς ένα ευρώ..
Έστω πάρτους τηλέφωνο 4-5 μέρες πριν λήξει. Τώρα τους ζητάς υποβάθμιση ενώ είσαι μέσα σε δέσμευση. Πρόσεχε μη στη κάνουν την υποβάθμιση και μετά σου ζητάνε ρήτρες. Και τελικά πληρώσεις πολύ πάνω από 15 ευρώ
Σε όλες τις εταιρίες το να πας σε μεγαλύτερο πακέτο είναι εύκολο.. Το να πας σε μικρότερο ενώ είσαι σε δέσμευση όχι. Αυτή είναι η έννοια της δέσμευσης.

pangef
08-08-20, 01:10
Καλησπέρα. Είμαι σε περιοχή με καφάο Wind κοντά μου και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή.

- - - Updated - - -

Εγώ τους είπα θέλω αλλαγή προγράμματος όταν λήξει το υπάρχον να μπω σε 50άρα. 2-3 μέρες, βάλε ΣΚ, καθυστερήσεις δικές τους κτλ, θα μπω στο αορίστου και θα σκάσω 1 42άρι επειδή έτσι, γιατί θα έχει μπει ο επόμενος μήνας . Δεν θέλω να με πιάνουν κορόιδο, αρκετά πληρώνουμε από εδώ και από εκεί.
Και απ'ότι κατάλαβα 30€ είναι η υποβάθμιση και ας μην έχεις υπόλοιπο. Σου λέει πας να γλιτώσεις λεφτά; Πλήρωνε. Ωραίες πολιτικές έχουν. Καλά θα πάρω ένα τηλ στην ΕΕΤΤ να ρωτήσω αν όλα αυτά είναι νόμιμα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου πάντως.

paanos
08-08-20, 15:46
Μπορείς απλά να αλλάξεις εταιρία.

Η υποβάθμιση χρεώνεται, έτσι είναι και στους όρους που υπέγραψες, άσχετα με το αν έχεις δέσμευση ή οχι.

Δεν θα χρεωθεις 42€ γιατί όπως είπαμε η χρέωση είναι αναλογική.

pangef
11-08-20, 12:22
Ευχαριστώ, καλημέρα.

angeliki82
02-12-20, 12:50
28 Ιανουαρίου λήγει το FIBER 100 στην VODAFONE, και θέλω να πάω σε VDSL 50άρα. Μιλάω με εκπρόσωπο και μου λέει ότι δε μπορώ να κάνω υποβάθμιση γραμμής, παρά μόνο διακοπή χάνοντας τον αριθμό μου. Στη συνέχεια ζητάω αντίγραφο του συμβολαίου που ήδη έχω για να δω τους όρους και που το λέει αυτό και μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο να μου στείλουν γιατί μετά τους 12 μήνες διαγραφονται τα προσωπικά δεδομένα και δε μπορώ να δω με λιγα λόγια τι είχα υπογράψει!!!!!!! Ζητάω λοιπόν να δω τους όρους που υπάρχουν γενικά σε συνδέσεις fiber και μου λένε ότι πρέπει να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση για να δω κάτι τέτοιο. Δηλαδή ή πρέπει να χάσω το νούμερο μου ή θα πρέπει να έχω fiber και μόνο από εδώ και πέρα? Δηλαδή θα πρέπει και να αποδέχομαι με λίγα λόγια και την τιμή που θα μου δίνουν κάθε φορά που λήγει το συμβόλαιο μου γιατί δε θα έχω εναλλακτική?

GregoirX23
03-12-20, 00:40
28 Ιανουαρίου λήγει το FIBER 100 στην VODAFONE, και θέλω να πάω σε VDSL 50άρα. Μιλάω με εκπρόσωπο και μου λέει ότι δε μπορώ να κάνω υποβάθμιση γραμμής, παρά μόνο διακοπή χάνοντας τον αριθμό μου. Στη συνέχεια ζητάω αντίγραφο του συμβολαίου που ήδη έχω για να δω τους όρους και που το λέει αυτό και μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο να μου στείλουν γιατί μετά τους 12 μήνες διαγραφονται τα προσωπικά δεδομένα και δε μπορώ να δω με λιγα λόγια τι είχα υπογράψει!!!!!!! Ζητάω λοιπόν να δω τους όρους που υπάρχουν γενικά σε συνδέσεις fiber και μου λένε ότι πρέπει να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση για να δω κάτι τέτοιο. Δηλαδή ή πρέπει να χάσω το νούμερο μου ή θα πρέπει να έχω fiber και μόνο από εδώ και πέρα? Δηλαδή θα πρέπει και να αποδέχομαι με λίγα λόγια και την τιμή που θα μου δίνουν κάθε φορά που λήγει το συμβόλαιο μου γιατί δε θα έχω εναλλακτική?

Για ftth μιλάμε; Οπτική ίνα μέχρι το σπίτι;
*Βλέπω ότι έχεις ανοίξει θέμα και εδώ... https://www.adslgr.com/forum/threads/1181978-ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ-ΑΠΟ-FIBER-100
Οπότε που το συζητάμε;

angeliki82
03-12-20, 13:22
NAI FTTH. Ας συνεχισουμε τη συζητηση εκεί που ανοιξα θεμα και οχι εδω

@ ADSLgr.com All rights reserved.