PDA

Επιστροφή στο Forum : ενεργοποιηση 2 play - 8 μερες χωρις τηλεφωνο;



matrix1
23-07-07, 14:35
Εχω κανει αιτηση κλπ πριν ενα μηνα και βαλε. Πριν 8 μερες κοπηκε η γραμμη του οτε. Περιμενα μετα απο καποια λεπτα (οπως γινεται παντα), αντε ωρες να ερθει η νεα συνδεση.
Πως γινεται να μου εχουν κοψει 8 μερες το τηλεφωνο και να μου λενε οτι φταιει ο ΟΤΕ?

Ο οτε συνδεει το ζευγος καλωδιων στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet???

BlindG
23-07-07, 14:42
Πας σε ένα κατάστημα του ΟΤΕ, εξηγείς ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΑ την κατάσταση και τους ζητάς ένα τηλέφωνο τεχνικής υπηρεσίας του ΟΤΕ και προσπαθείς να βρείς τον πιο κατάλληλο άνθρωπο για να σου απαντήσει.

ΜΗΝ χάσεις την ψυχραιμία σου με τον ΟΤΕ (ακόμα)....

miky_7
23-07-07, 16:29
Μηπως σε εκοψε προωρα ο ΟΤΕ και δεν ενημερωσε την forthnet; Απο την forthnet τι σου ειπαν σε ποιο σταδιο εισαι;

matrix1
23-07-07, 16:38
Μηπως σε εκοψε προωρα ο ΟΤΕ και δεν ενημερωσε την forthnet; Απο την forthnet τι σου ειπαν σε ποιο σταδιο εισαι;

Οπως γραφω παραπανω "μου λενε οτι φταιει ο ΟΤΕ"

Εχουν δηλωσει εδω και 7 μερες βλαβη και ακομα δεν εχουν νεοτερο, ακομα φταιει ο οτε γενικα και αοριστα!

Δεν ξερει κανεις αν την γραμμη την συνδεει ο οτε στο δικτυο της forthnet? Γιατι μου ακουγεται περιεργο να μην την συνδεει η ιδια!

miky_7
23-07-07, 17:00
Ως προς την ερωτηση, ο ΟΤΕ απλα παραδιδει την γραμμη μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας, η forthnet (και ο εκαστοτε παροχος) πρεπει να παει να την συνδεσει με την γραμμη του σπιτιου σου.

miky_7
23-07-07, 17:01
Γι'αυτο και ρωτησα μηπως σε εχει κοψει προωρα ο ΟΤΕ.

matrix1
23-07-07, 20:09
Ξεχασα να αναφερω οτι το ADSL λειτουργει αν και σε χαμηλη ταχυτητα (2Mpbs), αλλα τηλεφωνο τιποτα!

miky_7
23-07-07, 20:30
To adsl το ειχες απο πριν η σου ενεργοποιηθηκε τωρα με την forthnet; αν ναι τοτε ειναι θεμα της forthnet, αν οχι, το ειχες απο πριν, τοτε το θεμα ειναι καθαρα του ΟΤΕ

matrix1
23-07-07, 21:57
Η συγκεκριμενη γραμμη δεν ειχε ποτε adsl. τωρα μπηκε, παρολα αυτα η forthnet επιμενει οτι φταιει ο ΟΤΕ που δεν εχει δωσει τον βρογχο!

karavagos
23-07-07, 22:12
shared/full?
γράψε τα στατιστικά από το modem σου
κάνε και ένα traceroute www.forthnet.gr



Ο οτε συνδεει το ζευγος καλωδιων στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet???
Ο ΟΤΕ συνδέει την γραμμή στον κατανεμητή που αντιστοιχεί στον εκάστοτε πάροχο.

matrix1
24-07-07, 00:41
Υπαρχει double play shared??(!)
Double play λεω και στον τιτλο φιλε Karavago!

Το dsl ειναι forthnet εννοειται, με κωδικους της κανω Login και τον εξοπλισμο της μου εχουν φερει.
Παρολα αυτα εχει δηλωσει λεει η forthnet βλαβη στον ΟΤΕ και επιμενει οτι αυτος φταιει! (τι δουλεια μπορει να εχει ακομα ο ΟΤΕ - οι ανθρωποι απο εκει μου λενε εμεις δεν εχουμε καμια δουλεια και ετσι ειναι το λογικο).
Μου φαινεται εντελως για γελια η κατασταση στην forthnet.

karavagos
24-07-07, 00:55
Υπαρχει double play shared??(!)
Double play λεω και στον τιτλο φιλε Karavago!
οκ, δεν το πρόσεξα...:oops:
Στο broadband status της Forthnet τι σου λέει?



Το dsl ειναι forthnet εννοειται, με κωδικους της κανω Login και τον εξοπλισμο της μου εχουν φερει.
Παρολα αυτα εχει δηλωσει λεει η forthnet βλαβη στον ΟΤΕ και επιμενει οτι αυτος φταιει! (τι δουλεια μπορει να εχει ακομα ο ΟΤΕ - οι ανθρωποι απο εκει μου λενε εμεις δεν εχουμε καμια δουλεια και ετσι ειναι το λογικο).
Μου φαινεται εντελως για γελια η κατασταση στην forthnet.

Αν δεν σου είναι κόπος....
γράψε τα στατιστικά από το modem σου
κάνε και ένα traceroute www.forthnet.gr

matrix1
24-07-07, 11:23
οκ, δεν το πρόσεξα...:oops:
Στο broadband status της Forthnet τι σου λέει?



Αν δεν σου είναι κόπος....
γράψε τα στατιστικά από το modem σου
κάνε και ένα traceroute www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr)

Στο status λεει τελικη φαση και σαν πιθανη ημερομηνια δινει την ημερομηνια που πραγματι ξεκινησε να λειτουργει το adsl και που ηταν η μερα διακοπης της γραμμης απο τον ΟΤΕ.

Τα στατιστικα του modem ειναι φυσιολογικα μπορω να πω, συγχρονιζει στα 11500-12200, η γραμμη λεει οτι φτανει μεχρι 13 και κατι, αλλα απογευματα που βρισκομαι εκει κατεβαζει με 2-3 Mbps οπως τοσο λεει και απο το speedtest της forthnet.
Traceroute δεν μπορω να κανω καθως δεν ειμαι εκει συνηθως. Δεν ειναι σε δικο μου χωρο ακριβως.
Δεν πιστευω ομως οτι το Traceroute Μπορει να δειξει κατι που να "αθωωνει" την forthnet! Το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ και κατ'αυτους φταιει ο ΟΤΕ!!!!

καλημερα!

karavagos
24-07-07, 22:11
Περιοχή?

matrix1
26-07-07, 16:29
Περιοχή?

Αθηνα - Κεντρο!

agaida
26-07-07, 20:37
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ φίλε matrix.10 ημέρες χωρίς τηλέφωνο και ακόμη περιμένω για την ριμάδα αναγνώριση εισερχωμενων.Περιοχη κέντρο.:down:

karavagos
26-07-07, 21:47
Αθηνα - Κεντρο!

ο wizard της Forthnet τι περιοχή σου βγάζει?

@ ADSLgr.com All rights reserved.