PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Apple αφαίρεσε το γνωστό παιχνίδι Fortnite απο το App Store.



Σελίδες : [1] 2

sdikr
14-08-20, 00:09
Η Apple προχώρησε πριν απο λίγο στην αφαίρεση του πολύ γνωστού παιχνιδιού Fortnite απο το App Store ακολουθώντας την αποφασή απο την Epic πως δεν θα κάνει πλέον χρήση μόνο του συστήματος χρεώσεων της Apple για αγορές μέσα στο παιχνίδι.

Η χρήση του συστήματος χρεώσεων της Apple είναι μια απο τις απαιτήσεις που έχει η Apple σε όποιον θέλει να έχει διαθέσιμη την εφαρμογή του στο App Store ωστε να έχει πρόσβαση σε όλους τους κατόχους Iphone Και Ipad εκεί έξω.
Έτσι για κάθε αγορά που γίνεται μέσω του App Store η Apple κρατάει ενα ποσοστό 30% για κάθε αγορά, ακόμα και για αγορές μέσω της Εφαρμογής.
Η Epic θέλησε να παρακάμψει αυτόν τον μηχανισμό και έθεσε σε λειτουργία ενα δικό της σύστημα πληρωμών για συναλλαγές In game, μάλιστα παρέχει και σχετική έκπτωση για παράδειγμα τα 1000 Vbucks κοστίζουν $10 στο App store και $7,99 αν την αγορά την κάνει κάποιος μέσω της Epic.

Το παιχνίδι δεν είναι πλέον διαθέσιμο στο App store, όσοι το έχουν κατεβάσει στην συσκευή τους μπορούν να συνεχίσουν να παίζουν, μπορούν ακόμα να κάνουν και αγορές μέσα απο την εφαρμογή και με τα δυο συστήματα χρεώσεων/πληρωμών.

Η Apple έχει δηλώσει πως θέλει να βρει μια λύση με την Epic ώστε να γίνει διαθέσιμο ξανά το παιχνίδι στο store, αλλά δεν θα παρέχει ειδική μεταχείριση στην Epic, κάτι που ομως έχει κάνει παλιότερα για την Amazon για ενοικιάσεις ταινιών και μουσικής μέσω της εφαρμογής Amazon Prime, έτσι η Amazon δεν έχει υποχρέωση να δίνει το 30% στην Apple αλλά μόνο 15%

Μένει να δούμε που θα φτάσει αυτή η διαμάχη


Πηγή : The Verge (https://www.theverge.com/2020/8/13/21366438/apple-fortnite-ios-app-store-violations-epic-payments)

uncharted
14-08-20, 00:26
Έχει γούστο ο Τιμόθεος στο τρολλάρισμα, του το δίνω:


https://www.youtube.com/watch?v=euiSHuaw6Q4


https://www.youtube.com/watch?v=VtvjbmoDx-I

Τι κρίμα όμως που η πλειοψηφία του κοινού που παίζει Fortnite δεν θα πιάσει το reference (αγέννητοι γαρ). :p

aiolos.01
14-08-20, 04:15
Ε πως είναι δυνατόν να δεχτούν να χάσουν τη μίζα τους;
Καθόλου μονοπωλιακές τακτικές κατα τα άλλα... 'Ολα για το καλό των πελατών-οπαδών της.

Περιμένω απο κάτω τους γνωστούς να πανηγυρίσουν για άλλη μια φορά που η αγαπημένη τους εταιρία φροντίζει για το συμφέρον τους και τους προστατεύει.

Yaponvezos
14-08-20, 06:26
Και η Google αφαίρεσε το Fortnite. Για ακριβώς τον ίδιο λόγο.

Και μην αρχίζουμε με τα μονοπωλιακά έτσι εύκολα χωρίς να μας απασχολεί πρώτα τι ορίζει ο νόμος ως μονοπώλιο. Δεν είναι κλάδος το App Store. Ούτε το iPhone. Ούτε η Apple.

Για μένα περισσότερο δίκιο έχει η Microsoft να διαμαρτύρεται για το κατ' ουσίαν μπλοκάρισμα του xCloud παρά η Epic. Όπως είχαν δίκιο και οι του Hey.

aroutis
14-08-20, 09:54
Και η Google αφαίρεσε το Fortnite. Για ακριβώς τον ίδιο λόγο.

Και μην αρχίζουμε με τα μονοπωλιακά έτσι εύκολα χωρίς να μας απασχολεί πρώτα τι ορίζει ο νόμος ως μονοπώλιο. Δεν είναι κλάδος το App Store. Ούτε το iPhone. Ούτε η Apple.

Για μένα περισσότερο δίκιο έχει η Microsoft να διαμαρτύρεται για το κατ' ουσίαν μπλοκάρισμα του xCloud παρά η Epic. Όπως είχαν δίκιο και οι του Hey.

Με μια διαφορά, στο Android μπορείς να κάνεις install apps εκτός Google App store ακόμη και χωρίς root privileges, στην Apple αυτό δε γίνεται.
Και προφανώς κανένας στο Android δεν έχει πρόβλημα να το κάνει αυτό αφού το store της Epic είναι μια χαρά΄Secure.

emeliss
14-08-20, 10:06
Η αφαίρεση το παιχνιδιού από τα store δεν είναι η είδηση αλλά μια από τις σκηνές του μελό. Η είδηση είναι ότι η Epic ξεκίνησε πόλεμο στις πλατφόρμες κινητών συσκευών, όπως είχε ξεκινήσει πόλεμο και στο steam. Ήξερε ότι παραβίαζε τους κανονισμούς και είχε έτοιμη την αγωγή προς Apple και Google.
Αν θελουμε να μιλήσουμε για μονοπώλιο τότε πρέπει να πούμε για την μάχη ανάμεσα σε μικρά υπάρχουσα μονοπώλια και στο ένα που θέλει να γίνει μεγάλο μονοπώλιο (Epic Games).
Ναι, οι χρήστες Apple έχουν μεγαλύτερο θέμα αφού το side loading εφαρμογών δεν είναι δυνατόν χωρίς αλχημείες.

Για να το συνδέσουμε με το σήμερα, είναι πολλά τα φράγκα, ιδιαίτερα σε αυτές τις περίεργες μέρες και δεν θέλουν να τα μοιραστούν με κανένα (και καλά κάνουν, χάνοντας όμως πελάτες). Στο τέλος της ημέρας για τον χρήστη δεν έχει διαφορά αφού πληρώνει τα ίδια. Απλά πάνε σε άλλες τσέπες.

goku
14-08-20, 10:13
Ε πως είναι δυνατόν να δεχτούν να χάσουν τη μίζα τους;

Δεν είμαι φαν του μήλου αλλά κάποιος προσφέρει μια υπηρεσία, δεν πρέπει να πληρωθεί για αυτό;

sdikr
14-08-20, 10:18
Δεν είμαι φαν του μήλου αλλά κάποιος προσφέρει μια υπηρεσία, δεν πρέπει να πληρωθεί για αυτό;

Είναι άλλο πράγμα το σου κρατάω ποσοστό για την αγορά που θα κάνει κάποιος απο το κατάστημα μου και άλλο πράγμα κρατάω ποσοστό και για τις αγορές που θα κάνει μετά μέσα απο την εφαρμογή σου.
Σαν να πήρες Αμάξι, να κράτησε μια φορά το 30% και μετά να σου παρακρατάει ο Σαρακάκης και 30% απο την βενζίνη που βάζεις

Zus
14-08-20, 10:20
Δεν είμαι φαν του μήλου αλλά κάποιος προσφέρει μια υπηρεσία, δεν πρέπει να πληρωθεί για αυτό;

Καμία σχέση. Η Apple αλλά όχι μόνο αυτή, απαιτεί να γίνουν συνέταιροι για μία ζωή.

emeliss
14-08-20, 10:25
Όλα τα store... Για την ιστορία
https://www.theverge.com/2020/8/13/21368079/fortnite-epic-android-banned-google-play-app-store-rule-violation
https://www.theverge.com/2020/8/13/21368363/epic-google-fortnite-lawsuit-antitrust-app-play-store-apple-removal
https://www.theverge.com/2020/8/13/21368395/fortnite-epic-games-oneplus-deal-google-play-store-lawsuit-lg
Α, ξέχασα, η λέξη Apple φέρνει κλικ, δουλεύει στους άυπνους θα δουλέψει και εδώ...

Chingachgook
14-08-20, 10:29
Από την άλλη όμως, οι όροι ηταν σαφείς και ξεκάθαροι. Δεν είναι ότι η Apple εξαπάτησε κάποιον (ή η Google). Αν συμφωνούμε με την πρακτική της Apple είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, αλλά εδώ έρχεται η Epic και σου λέει άκου να δεις, έχω μερικά εκ/ρια παίκτες, θέλω αυτό το deal.

sdikr
14-08-20, 10:29
Όλα τα store... Για την ιστορία
https://www.theverge.com/2020/8/13/21368079/fortnite-epic-android-banned-google-play-app-store-rule-violation
https://www.theverge.com/2020/8/13/21368363/epic-google-fortnite-lawsuit-antitrust-app-play-store-apple-removal
https://www.theverge.com/2020/8/13/21368395/fortnite-epic-games-oneplus-deal-google-play-store-lawsuit-lg
Α, ξέχασα, η λέξη Apple φέρνει κλικ, δουλεύει στους άυπνους θα δουλέψει και εδώ...

Κάθε φόρα τα ίδια :yawn:

emeliss
14-08-20, 10:32
Κάθε φορά;;; Ίσως, αλλά ισχύει.
Τα ποστ μου είναι πολύ συγκεκριμένα. Αν θες να πεις κάτι ουσιαστικό απλά απάντα σε όποιο κομμάτι θες. Θα ανοίξεις νέα νήματα με την αφαίρεση και την μήνυση προς την Google;

aroutis
14-08-20, 10:34
Η αφαίρεση το παιχνιδιού από τα store δεν είναι η είδηση αλλά μια από τις σκηνές του μελό. Η είδηση είναι ότι η Epic ξεκίνησε πόλεμο στις πλατφόρμες κινητών συσκευών, όπως είχε ξεκινήσει πόλεμο και στο steam. Ήξερε ότι παραβίαζε τους κανονισμούς και είχε έτοιμη την αγωγή προς Apple και Google.
Αν θελουμε να μιλήσουμε για μονοπώλιο τότε πρέπει να πούμε για την μάχη ανάμεσα σε μικρά υπάρχουσα μονοπώλια και στο ένα που θέλει να γίνει μεγάλο μονοπώλιο (Epic Games).
Ναι, οι χρήστες Apple έχουν μεγαλύτερο θέμα αφού το side loading εφαρμογών δεν είναι δυνατόν χωρίς αλχημείες.

Για να το συνδέσουμε με το σήμερα, είναι πολλά τα φράγκα, ιδιαίτερα σε αυτές τις περίεργες μέρες και δεν θέλουν να τα μοιραστούν με κανένα (και καλά κάνουν, χάνοντας όμως πελάτες). Στο τέλος της ημέρας για τον χρήστη δεν έχει διαφορά αφού πληρώνει τα ίδια. Απλά πάνε σε άλλες τσέπες.

Για ποιό μονοπώλιο της Epic μιλάμε; επειδή θέλει να μην ελέγχεται ο τρόπος πληρωμής από google & apple?
Σορρυ ,δεν είναι μονοπώλιο αυτό.

- - - Updated - - -


Δεν είμαι φαν του μήλου αλλά κάποιος προσφέρει μια υπηρεσία, δεν πρέπει να πληρωθεί για αυτό;

Εξαρταται πως το εννοείς. Φυσικά να παίρνει ένα fee,αλλά 30% ?

sdikr
14-08-20, 10:34
Κάθε φορά;;;
Τα ποστ μου είναι πολύ συγκεκριμένα. Αν θες να πεις κάτι ουσιαστικό απλά απαντά σε όποιο κομμάτι θες.

Ναι κάθε φόρα κάποιος θα βγει και θα πει βάζετε την Apple για τα κλικς,

emeliss
14-08-20, 10:40
Από την άλλη όμως, οι όροι ηταν σαφείς και ξεκάθαροι. Δεν είναι ότι η Apple εξαπάτησε κάποιον (ή η Google). Αν συμφωνούμε με την πρακτική της Apple είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, αλλά εδώ έρχεται η Epic και σου λέει άκου να δεις, έχω μερικά εκ/ρια παίκτες, θέλω αυτό το deal.
Όχι δεν κάνει αυτό αλλά κάτι πολύ χειρότερο. Πρώτα χρησιμοποιεί τις πλατφόρμες για να φτιάξει τεράστια βάση χρηστών και μετά λέει δεν θέλω απλά χρήστες αλλά πελάτες που είναι μόνο δικοί μου.

- - - Updated - - -


Ναι κάθε φόρα κάποιος θα βγει και θα πει βάζετε την Apple για τα κλικς,
Κάποιος, κάπου, κάποτε. Τελικά θα ανοίξει νέο νήμα για την ίδια ιστορία προς την Google ή όχι;

sdikr
14-08-20, 10:41
Κάποιος, κάπου, κάποτε. Τελικά θα ανοίξει νέο νήμα για την ίδια ιστορία προς την Google ή όχι;

Ελευθέρα μπορείς να ανοίξεις νήμα εσύ :)

emeliss
14-08-20, 10:41
Good job :oneup:

aroutis
14-08-20, 10:52
Όχι δεν κάνει αυτό αλλά κάτι πολύ χειρότερο. Πρώτα χρησιμοποιεί τις πλατφόρμες για να φτιάξει τεράστια βάση χρηστών και μετά λέει δεν θέλω απλά χρήστες αλλά πελάτες που είναι μόνο δικοί μου.

Εννοείς ότι παρέχει ένα προϊόν στις πλέον δημοφιλείς πλατφόρμες (βασικά 2 είναι στο κόσμο των smartphones) για να παράγει κέρδη.

.... και ?

fadasma
14-08-20, 10:54
Με το ίδιο σκεπτικό και το Fortnite είναι μονοπώλιο στο είδος του. Θα έπρεπε να μπορείς να αγοράζεις Vbucks και από αλλού.

emeliss
14-08-20, 10:55
Δεν είμαι ξεκάθαρος aroutis; Πρώτα χρησιμοποιεί τις πλατφόρμες (γενικά, και με το steam έκανε τα ίδια) ακολουθώντας τους κανόνες για να φτιάξει μεγάλη βάση χρηστών και μετά λέει, αααα οι κανόνες είναι κακοί (που μπορεί να είναι αλλά δεν την νοιάζει), θέλω τους χρήστες ως πελάτες που θα είναι μόνο δικοί μου. Μαλώνουν τα θηρία με βρώμικες τακτικές όχι για το καλό του πελάτη αλλά για να έχουν το μέγιστο κέρδος.

Η αγωγή προς την google ξεκινάει με το "Don't be evil" όχι για την ουσία αλλά για το δικό τους χρήμα. Και όσο εγώ πληρώνω τα ίδια τελικά και όχι λιγότερα (βλέπε Netflix) δεν θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Θα άλλαζε αν έβγαιναν και υποστηρίζαμε πραγματικά αγαθές και τίμιες κινήσεις.

Hetfield
14-08-20, 11:36
Ωντας κατοχος premium προϊοντων, με πιανει δεος οταν στα εγκυρα τεχνολογικα sites διαβαζω αποκλειστικες ειδησεις για την Apple.

Σε αλλα νεα, το Fortnite αφαιρεθηκε ταυτοχρονα κι απο App store κι απο το Google play.

aroutis
14-08-20, 11:37
Δεν είμαι ξεκάθαρος aroutis; Πρώτα χρησιμοποιεί τις πλατφόρμες (γενικά, και με το steam έκανε τα ίδια) ακολουθώντας τους κανόνες για να φτιάξει μεγάλη βάση χρηστών και μετά λέει, αααα οι κανόνες είναι κακοί (που μπορεί να είναι αλλά δεν την νοιάζει), θέλω τους χρήστες ως πελάτες που θα είναι μόνο δικοί μου. Μαλώνουν τα θηρία με βρώμικες τακτικές όχι για το καλό του πελάτη αλλά για να έχουν το μέγιστο κέρδος.

Η αγωγή προς την google ξεκινάει με το "Don't be evil" όχι για την ουσία αλλά για το δικό τους χρήμα. Και όσο εγώ πληρώνω τα ίδια τελικά και όχι λιγότερα (βλέπε Netflix) δεν θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Θα άλλαζε αν έβγαιναν και υποστηρίζαμε πραγματικά αγαθές και τίμιες κινήσεις.

Δεν συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Η κάθε εταιρια σαν την Epic πρέπει να μπορει να δραστηριοποιηθεί στις αγορές που στοχεύει και προφανώς πρέπει να πουλήσει. Οταν ξεκινά ένα νέο προϊόν προφανώς δεν έχει καποιο κοινό.
Αρα , οταν κυνηγά online gaming σε πλατφόρμες google και apple, δεν έχει επιλογή παρά να κανει ότι της πουνε.

Αν ή όταν πουλήσει, προφανώς και έχει το κάθε δικαίωμα να διαπραγματεύεται. Τώρα , το ξαναλέω, είναι αστείο να λες ότι η Epic έχει μονοπώλειο. ΔΕΝ έχει. Ενα προϊόν έχει, το οποιο για τη συγκεκριμένη εταιρία αποτελεί cash cow.
Ειναι προφανές ότι δεν θέλει (και καλά κάνει) να μη δίνει απ΄όλες τις πλευρές χρήματα στις google και apple. Γιατί άντε να δίνει 30% για τα Dev fees, αλλά και για τα in app purchases? Ελεος.

- - - Updated - - -


Ωντας κατοχος premium προϊοντων, μονο δεος με πιανει να διαβαζω αποκλειστικες ειδησεις για την Apple.

Σε αλλα νεα, το Fortnite αφαιρεθηκε ταυτοχρονα κι απο App store κι απο το Google play.

Σε άλλα νέα το έχουμε ήδη πει ,3 τουλάχιστον φορές.

emeliss
14-08-20, 11:38
Είπα κάπου ότι έχει μονοπώλιο η Epic; Είπα πως θα ήθελε να γίνει. Πληρώνει για να γίνει. Δικαίωμα του καθένα να πιστεύει ότι θέλει, να γράφει και να ακούει επιχειρήματα.

sdikr
14-08-20, 11:39
Ωντας κατοχος premium προϊοντων, με πιανει δεος οταν στα εγκυρα τεχνολογικα sites διαβαζω αποκλειστικες ειδησεις για την Apple.

Σε αλλα νεα, το Fortnite αφαιρεθηκε ταυτοχρονα κι απο App store κι απο το Google play.

Να σου κάνω μια επανάληψη μιας σημαντικής διαφοράς



Με μια διαφορά, στο Android μπορείς να κάνεις install apps εκτός Google App store ακόμη και χωρίς root privileges, στην Apple αυτό δε γίνεται.
Και προφανώς κανένας στο Android δεν έχει πρόβλημα να το κάνει αυτό αφού το store της Epic είναι μια χαρά΄Secure.

Hetfield
14-08-20, 11:40
Σε άλλα νέα το έχουμε ήδη πει ,3 τουλάχιστον φορές.
Προφανως, αλλα η ειδηση ειναι οτι το αφαιρεσε η Apple ;)
Και λογικο μου φαινεται, ο περισσοτερος κοσμος ασχολειται με τα premium προϊοντα, οχι με τις σαβουρες. :rofl:

emeliss
14-08-20, 11:42
Η ίδια η Epic βέβαια που τονίζει στην αγωγή προς την Apple ότι στο iOS δεν υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης από αλλού, στην αγωγή προς την Google λέει πως μικρή σημασία έχει που στο Android μπορείς να το εγκαταστήσεις από αλλού...

Hetfield
14-08-20, 11:48
Να σου κάνω μια επανάληψη μιας σημαντικής διαφοράς

Και ποιος σου ειπε οτι το sideload χωρις jailbreak δεν ειναι εφικτο στο iOS; ;)
Γρηγορα πισω στα θρανια!
Αυτα βεβαια τα γνωριζουν μονο οι περηφανοι κατοχοι premium προϊοντων.

Zus
14-08-20, 11:48
Και ποιος σου ειπε οτι το sideload χωρις jailbreak δεν ειναι εφικτο στο iOS; ;)
Γρηγορα πισω στα θρανια!

Εϊναι τόσο απλό όσο ένα τικ στο android?

sdikr
14-08-20, 11:50
Και ποιος σου ειπε οτι το sideload χωρις jailbreak δεν ειναι εφικτο στο iOS; ;)
Γρηγορα πισω στα θρανια!

Μιλάς για αυτό;
https://7labs.io/mobile/iphone/install-apps-without-app-store.html

Ελά πες οτι κάνεις πλάκα.

Hetfield
14-08-20, 11:51
Εϊναι τόσο απλό όσο ένα τικ στο android?

Το περνας μεσω PC, εφοσον ο developer σου δωσει το .ipa.

- - - Updated - - -


Μιλάς για αυτό;
https://7labs.io/mobile/iphone/install-apps-without-app-store.html

Ελά πες οτι κάνεις πλάκα.

Φυσικα και οχι.
Υπαρχει μια εφαρμογη καπου στο ιντερνετ, λιτη και δεν χρειαζεσαι καθολου το xcode.

aroutis
14-08-20, 11:52
Είπα κάπου ότι έχει μονοπώλιο η Epic; Είπα πως θα ήθελε να γίνει. Πληρώνει για να γίνει. Δικαίωμα του καθένα να πιστεύει ότι θέλει, να γράφει και να ακούει επιχειρήματα.

Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να επιχειρηματολογεί ότι θέλει,καλό όμως είναι να γνωρίζει και γιατί μιλά (πχ. τι ορίζουμε ως μονοπώλειο)


Definition: A market structure characterized by a single seller, selling a unique product in the market. In a monopoly market, the seller faces no competition, as he is the sole seller of goods with no close substitute.
Υπό αυτό το Definition, θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως η Epic θα μπορούσε να ειναι μονοπώλειο.

Αντίθετα, πχ η Apple παρέχοντας τις υπηρεσίες store για software iOS και ταυτόχρονα απαγορεύοντας σε οποιονδήποτε άλλον να παρέχει store υπηρεσίες για προϊόντα iOS , μάντεψε τι είναι.
Αν δούμε τη Google, δεν είναι ακριβώς έτσι, προφανώς και έχει το μεγαλύτερο store αλλά όχι το μοναδικό. Απλά έχει δεσπόζουσα θέση.

sdikr
14-08-20, 11:54
Το περνας μεσω PC, εφοσον ο developer σου δωσει το .ipa.

- - - Updated - - -



Φυσικα και οχι.
Υπαρχει μια εφαρμογη καπου στο ιντερνετ, λιτη και δεν χρειαζεσαι καθολου το xcode.

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες τότε, θα ενδιαφέρει σίγουρα κάποιους που έχουν Iphone και θα θελήσουν να κάνουν εγκατάσταση το Fortnite

Hetfield
14-08-20, 11:55
Για δώσε παραπάνω πληροφορίες τότε, θα ενδιαφέρει σίγουρα κάποιους που έχουν Iphone και θα θελήσουν να κάνουν εγκατάσταση το Fortnite

Εδω εισαι.
http://www.cydiaimpactor.com/
Καπως ετσι εγκατεστησα κι εγω το kodi σε ενα απαρχαιομενο ipad και το κανα ξανα χρησιμο.
Καλη διασκεδαση!

Στο δια ταυτα, η ειδηση τελικα ειναι οτι το αφαιρεσε η Apple (οπως κι η Google), γιατι η Apple πουλαει premium προϊοντα.
Κι ολος ο κοσμος ασχολειται με τα premium προϊοντα.

sdikr
14-08-20, 12:04
Εδω εισαι.
http://www.cydiaimpactor.com/
Καπως ετσι εγκατεστησα κι εγω το kodi σε ενα απαρχαιομενο ipad και το κανα ξανα χρησιμο.
Καλη διασκεδαση!

Στο δια ταυτα, η ειδηση τελικα ειναι οτι το αφαιρεσε η Apple (οπως κι η Google), γιατι η Apple πουλαει premium προϊοντα.
Κι ολος ο κοσμος ασχολειται με τα premium προϊοντα.

Στα δια ταύτα, η πρώτη αφαίρεση έγινε απο την Apple.

Αλλά ναι μετά το κάναμε για τα κλικς απο τις διαφημίσεις που δεν έχουμε

Αλήθεια διαβασες το λινκ που σου έδωσα;
Μάλλον όχι


Follow the steps below to install an IPA file without jailbreaking your iOS device (iPhone, iPad, iPod Touch):

Download and install Cydia Impactor on your Mac or Windows PC.
Connect your iOS device to your Mac or Windows PC via a USB cable.
Once the device is connected, launch Cydia Impactor and drag the downloaded IPA file onto the application window.
You’ll be requested to enter a working Apple ID and password. It is recommended to create a separate account exclusively for this purpose.
Next, click OK on the Apple Developer certificate warning. The intended app will now be installed on your device.
On your iPhone or iPad, go to the Profiles settings screen. Depending on the iOS version running on your device, this may be achieved by going through either “Settings >> General >> Profiles & Device Management” or “Settings >> General >> Device Management” or “Settings >> General >> Profiles”.
Tap on the Apple ID that you signed the IPA file with, and “Trust” the developer. This will enable your iOS device to run apps that are signed with the above Apple ID.

You have successfully installed the IPA file without jailbreaking your iOS device.

paradox21
14-08-20, 12:14
Αφού μπορείς να την εγκαταστήσεις και εκτός store ακόμα και δυσκολότερα, δεν βλέπω πρόβλημα.

..... It is recommended to create a separate account exclusively for this purpose..... Που θα μπορούσε να επηρεάζει αυτό?

Hetfield
14-08-20, 12:14
Στα δια ταύτα, η πρώτη αφαίρεση έγινε απο την Apple.

Αλλά ναι μετά το κάναμε για τα κλικς απο τις διαφημίσεις που δεν έχουμε

Αλήθεια διαβασες το λινκ που σου έδωσα;
Μάλλον όχι

Απο που προκυπτει οτι η πρωτη αφαιρεση εγινε απο το App store;
Εγω πρωτα ειδα το Fortnite να εξαφανιζεται απο το Play store.

Στο δια ταυτα, οχι δεν διαβασα ολοληρο το link που εστειλες.
Καπου στο xcode σταματησα να διαβαζω γιατι ειναι προφανες οτι το link σου ειναι outdated.
Η τελευταια εκδοση του Cydia impactor αρκει.
Αλλα αυτο για να το γνωριζεις, οχι μονο πρεπει να εχεις iOS, αλλα και να ασχοληθεις.
Αν δεν ασχολεισαι με iOS, προφανες ειναι οτι η γνωμη σου δεν θα ειναι σχετικη με την πραγματικοτητα.

sdikr
14-08-20, 12:16
Απο που προκυπτει οτι η πρωτη αφαιρεση εγινε απο το App store;
Εγω πρωτα ειδα το Fortnite να εξαφανιζεται απο το Play store.

Στο δια ταυτα, οχι δεν διαβασα το link που εστειλες ολοκληρο.
Καπου στο xcode σταματησα να διαβαζω γιατι ειναι προφανες οτι το link σου ειναι outdated.
Η τελευταια εκδοση του Cydia impactor αρκει. ;)

Προκύπτει απο τις ημερομηνίες και ώρες
Για να φτάσεις στο Xcode έπρεπε να διαβάσεις για το cydiaimpactor, καθόλου Outdated δηλαδή, απλά οι παρωπίδες σου δεν σε αφήνουν να το διαβάσεις σωστά.

Hetfield
14-08-20, 12:21
Προκύπτει απο τις ημερομηνίες και ώρες
Για να φτάσεις στο Xcode έπρεπε να διαβάσεις για το cydiaimpactor, καθόλου Outdated δηλαδή, απλά οι παρωπίδες σου δεν σε αφήνουν να το διαβάσεις σωστά.
Καμια παρωπιδα.
To λινκ σου ειναι outdated (καμια σημασια δεν εχει η ημερομηνια που εγινε τελευταια φορα cached το λινκ).
Το Cydia impactor αρκει για να κανεις την εγκατασταση με το πιστοποιητικο.
https://cydiaimpactor.online/#Method_1_Install_IPA_Files_on_iOS_devices_with_two-factor_verification_disabled
Αλλα ειπαμε, αμα δεν εισαι σχετικος με το iOS, προφανως δεν το γνωριζεις.

sdikr
14-08-20, 12:26
Καμια παρωπιδα.
To λινκ σου ειναι outdated (καμια σημασια δεν εχει η ημερομηνια που εγινε τελευταια φορα cached το λινκ).
Το Cydia impactor αρκει για να κανεις την εγκατασταση με το πιστοποιητικο.
https://cydiaimpactor.online/#Method_1_Install_IPA_Files_on_iOS_devices_with_two-factor_verification_disabled
Αλλα ειπαμε, αμα δεν εισαι σχετικος με το iOS, προφανως δεν το γνωριζεις.

Τι cached link μου λες; αναφέρομαι για το ποιος το έβγαλε πρώτος
Το τι λέει το λινκ πάλι σου το έχω στο quote, αυτό που διάβασες για το Xcode, αλλά όχι για το cydiaimpactor

Hetfield
14-08-20, 12:32
Τι cached link μου λες; αναφέρομαι για το ποιος το έβγαλε πρώτος
Το τι λέει το λινκ πάλι σου το έχω στο quote, αυτό που διάβασες για το Xcode, αλλά όχι για το cydiaimpactor

Το Cydia impactor δουλευει τοσο απλα, οσο ενα drag n drop.
Αν εχεις το 2ffa ανοιχτο, θελει απλα ενα επιπλεον βημα.
Δοκιμασε το πρωτα και μετα ελα να μας πεις τη γνωμη σου.

sdikr
14-08-20, 12:34
Το Cydia impactor δουλευει τοσο απλα, οσο ενα drag n drop.
Αν εχεις το 2ffa ανοιχτο, θελει απλα ενα επιπλεον βημα.
Δοκιμασε το πρωτα και μετα ελα να μας πεις τη γνωμη σου.

Το λινκ λέει να κάνεις ακριβώς αυτά που λέει αυτό που δίνεις εσύ, μόνο που το κάνει χωρίς φωτογραφίες
Πραγματικά δηλαδή έλεος

emeliss
14-08-20, 12:46
Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να επιχειρηματολογεί ότι θέλει,καλό όμως είναι να γνωρίζει και γιατί μιλά (πχ. τι ορίζουμε ως μονοπώλειο)


Υπό αυτό το Definition, θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως η Epic θα μπορούσε να ειναι μονοπώλειο.

Αντίθετα, πχ η Apple παρέχοντας τις υπηρεσίες store για software iOS και ταυτόχρονα απαγορεύοντας σε οποιονδήποτε άλλον να παρέχει store υπηρεσίες για προϊόντα iOS , μάντεψε τι είναι.
Αν δούμε τη Google, δεν είναι ακριβώς έτσι, προφανώς και έχει το μεγαλύτερο store αλλά όχι το μοναδικό. Απλά έχει δεσπόζουσα θέση.
Νομικός δεν είμαι. Αυτό που βλέπω είναι ότι η Epic προσπαθεί να μαζέψει όλο το distribution παιχνιδιών στο δικό της μαγαζί. Αυτό που μπορώ να διαβάσω είναι κατηγορεί την Google για μονοπώλιο στην αγωγή. Άρα δεν είναι τόσο απλό και δεν έχει τόση σημασία πως θα το ονομάσω εγώ, αφού ήδη εσύ διαφωνείς με την Epic. Σημασία έχει για αυτούς τι θα πει ο δικαστής.

uncharted
14-08-20, 13:47
Μόνο εμένα μου φαίνεται αστείο το γεγονός ότι η Epic χρησιμοποιεί τα πιτσιρίκια ως στρατό (#FreeFortnite κίνημα/επανάσταση) για τους δικούς της ιδιοτελείς (και φυσικά 100% καπιταλιστικούς) σκοπούς; :hmm:

Κάποτε οι επαναστάσεις γίνονταν για ευγενείς σκοπούς, τώρα γίνονται για το ψωμί παντεσπάνι του Τιμ...

Οι μόνοι ωφελημένοι από την όλη ιστορία προβλέπω να είναι οι κονσόλες, ειδικά το Switch και λιγότερο ίσως το PS4. Θα πήξουν τα μαγαζιά ηλεκτρονικών με δυσαρεστημένους γονείς. :p

- - - Updated - - -

Να σημειώσω ότι και στις κονσόλες 30% cut ζητάνε, αλλά εκεί δεν βλέπω να κάνει κάτι ο Τιμ. Μόνο στις Google/Apple κατέθεσε μήνυση.

- - - Updated - - -

Όσο για τα in-app purchases, μιλάμε για F2P app/game, οπότε δεν υπάρχει άλλος τρόπος να βγάλουν χρήματα οι platform holders. Δωρεάν το παιχνίδι/είσοδος, πλέρω για ρουχαλάκια.

sdikr
14-08-20, 13:55
Το xbox πάντως 7,99 χρεώνει τα 1000 vbucks

217852

https://www.digitaltrends.com/gaming/epic-games-fortnite-v-bucks-cut/

- - - Updated - - -



https://www.windowscentral.com/microsoft-store-now-gives-app-developers-bigger-cut-revenue



Microsoft Store now gives app developers a bigger cut of revenues
Developers can now receive up to a 95 percent cut of their app sales.

lewton
14-08-20, 14:06
Η αφαίρεση το παιχνιδιού από τα store δεν είναι η είδηση αλλά μια από τις σκηνές του μελό. Η είδηση είναι ότι η Epic ξεκίνησε πόλεμο στις πλατφόρμες κινητών συσκευών, όπως είχε ξεκινήσει πόλεμο και στο steam. Ήξερε ότι παραβίαζε τους κανονισμούς και είχε έτοιμη την αγωγή προς Apple και Google.
Αν θελουμε να μιλήσουμε για μονοπώλιο τότε πρέπει να πούμε για την μάχη ανάμεσα σε μικρά υπάρχουσα μονοπώλια και στο ένα που θέλει να γίνει μεγάλο μονοπώλιο (Epic Games).
Ναι, οι χρήστες Apple έχουν μεγαλύτερο θέμα αφού το side loading εφαρμογών δεν είναι δυνατόν χωρίς αλχημείες.

Για να το συνδέσουμε με το σήμερα, είναι πολλά τα φράγκα, ιδιαίτερα σε αυτές τις περίεργες μέρες και δεν θέλουν να τα μοιραστούν με κανένα (και καλά κάνουν, χάνοντας όμως πελάτες). Στο τέλος της ημέρας για τον χρήστη δεν έχει διαφορά αφού πληρώνει τα ίδια. Απλά πάνε σε άλλες τσέπες.

Μπορεί να λες ότι θέλει να γίνει μεγάλο μονοπώλιο, αλλά άλλο τι θέλει και άλλο τι μπορεί.
Αντικειμενικά, χωρίς έλεγχο του hardware ή έστω του λειτουργικού, δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.
Να ασχοληθούμε καλύτερα με τα πραγματικά μονοπώλια (Apple 100% και Google μόνο κατά 90% γιατί επιτρέπει sideloading);

aroutis
14-08-20, 15:10
Νομικός δεν είμαι. Αυτό που βλέπω είναι ότι η Epic προσπαθεί να μαζέψει όλο το distribution παιχνιδιών στο δικό της μαγαζί. Αυτό που μπορώ να διαβάσω είναι κατηγορεί την Google για μονοπώλιο στην αγωγή. Άρα δεν είναι τόσο απλό και δεν έχει τόση σημασία πως θα το ονομάσω εγώ, αφού ήδη εσύ διαφωνείς με την Epic. Σημασία έχει για αυτούς τι θα πει ο δικαστής.

Μπορεί να μην είμαι νομικός όμως λόγω θέσης/αντικειμένου στην εταιρία που εργάζομαι σεμιναριάζομαι τουλάχιστον κάθε 6 μήνες ακριβώς για θέματα δεσπόζουσας θέσης και μονοπωλειακών πρακτικών.
ΔΕΝ τίθεται θέμα μονοπωλείου από την Epic όσο και να το θες.
Για την Apple (ειδικά) βεβαίως όσο με τις πρακτικές της απαγορεύει τη θεσπιση εναλλακτικών stores.

Τώρα , θες να συνεχισεις να υπερασπίζεσαι τη θέση σου,ελευθερα.

emeliss
14-08-20, 15:39
Μπορεί να λες ότι θέλει να γίνει μεγάλο μονοπώλιο, αλλά άλλο τι θέλει και άλλο τι μπορεί.
Αντικειμενικά, χωρίς έλεγχο του hardware ή έστω του λειτουργικού, δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.
Να ασχοληθούμε καλύτερα με τα πραγματικά μονοπώλια (Apple 100% και Google μόνο κατά 90% γιατί επιτρέπει sideloading);
Να ασχοληθούμε με το θέμα όπως είναι. Το αν είναι η Apple και η Google μονοπώλιο έχουν ήδη ασχοληθεί και θα ασχοληθούν ξανά επιτροπές και δικαστήρια σε πολλές χώρες. Εγώ ως χρήστης δεν υποστηρίζω καμία από τις δυο πλευρές. Και οι δύο, Epic και πλατφόρμα κινητής θέλουν τον οβολό μου. Αν πραγματικά πίστευα πως στο τέλος αυτής της ιστορίας θα είχα καλύτερες και φθηνότερες υπηρεσίες/προϊόντα τότε σίγουρα θα υποστήριζα κάποιον. Όμως δεν το πιστεύω. Ποια ήταν η κατάληξη στον ίδιο πόλεμο της epic προς το steam; Απλά μειώθηκε η αξία του προϊόντος για τον χρήστη. Έπεσαν οι τιμές του Netflix όταν άφησε τις συνδρομές μέσω των store; Όχι, είναι ακριβώς οι ίδιες.

Και τώρα θα μπορούσε να αφήσει η Epic τα in app purchase και να έπρεπε να μπεις στο site της, να κάνεις την αγορά εκεί, να πας στο app και να δεις αυτά που πήρες. Ότι συμβαίνει δηλαδή με το Netflix. Κάνει τον πολεμο της, δικό της θέμα. Εγώ στο τέλος της ημέρας θα δίνω τα ίδια (αποδεδειγμένα από την μέχρι σήμερα πορεία), τα ποσοστά ας τα βρουν αυτοί.

spiderman
14-08-20, 16:49
Εγώ στο τέλος της ημέρας θα δίνω τα ίδια (αποδεδειγμένα από την μέχρι σήμερα πορεία), τα ποσοστά ας τα βρουν αυτοί.

Στο πρώτο μήνυμα γράφει το παρακάτω. Δεν ισχύει;



Η Epic θέλησε να παρακάμψει αυτόν τον μηχανισμό και έθεσε σε λειτουργία ενα δικό της σύστημα πληρωμών για συναλλαγές In game, μάλιστα παρέχει και σχετική έκπτωση για παράδειγμα τα 1000 Vbucks κοστίζουν $10 στο App store και $7,99 αν την αγορά την κάνει κάποιος μέσω της Epic.

emeliss
14-08-20, 17:12
Το έκανε για να την κόψουν και να κάνει μήνυση. Το ίδιο είχε κάνει αν θυμάμαι καλά το Spotify όταν έγινε η ίδια ιστορία.

Ο κανόνας λέει ότι η τιμή πρέπει να είναι ίδια. Το αποδεδειγμένα έχει να κάνει με εφαρμογές που εγκατέλειψαν την δυνατότητα αγοράς μέσω store αλλά η τιμή τους παρέμεινε η ίδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.