PDA

Επιστροφή στο Forum : Koλλανε τα sites!...wtf?



Σελίδες : [1] 2

silverando
23-07-07, 21:23
Θα σας πω τι μου συμβαινει τελευταια και θελω να δω αν συμβαινει και σε αλλους αυτο το φαινομενο ή μονο σε μενα.
Eνω η συνδεση μου (adsl στα 4mbps) φαινεται οτι δουλευει κανονικα και το BitComet εργαζεται ακαταπαυστα, κολλανε τα sites! Mιλαμε για απλο σερφαρισμα.
Ανοιγει μεν το site αλλα με τη δευτερη ή τη τριτη...ή με βγαζει στο auto.search.msn
Τα φωτακια του modem παραμενουν κανονικα πρασινα εκτος απο 1 φορα που κοκκινησαν στιγμιαια και μια αλλη μια που ξαφνικα το router δε ξερω τι επαθε και αναγκαστηκα να του κανω ενα restart οποτε και συνηλθε.
Ειδικα τις τελευταιες μερες εχει γινει αφορητα κουραστικο:mad::mad: Ειδικα σε forums ειναι πολυ εκνευριστικο καθε 3 και λιγο να κολλαει η σελιδα, να μη μπορεις να ανεβασεις το post ή το edit σου και να πρεπει να πας στην αρχικη σελιδα του forum και να ξαναποσταρεις...Συνεχως το κανει τις τελευταιες μερες.
Μηπως υπαρχει τροπος απ τη μερια μου να διορθωθει αυτο το πραγμα, που μου εχει κανει τη ζωη δυσκολη?

hemlock
23-07-07, 21:26
Ριξε και εσυ λιγο το upload στα torrents, δε θα παθεις τιποτα...

silverando
23-07-07, 21:31
Δε προκειται περι αυτου...

Μιλαω για φαινομενο που παρατηρηθηκε μονο τις τελευταιες μερες. Και αφου η tellas με ειχε αφησει 15 μερες χωρις ιντερνετ "για τεχνικους λογους".

Εξαλλου οταν εχεις 4mbps με τιποτα δε δικαιολογειται να μη μπορει να ανοιξει ενα site!!

no_logo
23-07-07, 21:37
για πες τα όρια που έχεις δώσει σε download/upload στο torrent client :rolleyes:

silverando
23-07-07, 21:40
Παιδια ξεχαστε το αυτο, μη το αναφερετε καθολου. Ως τωρα δεν υπηρχε προβλημα, δημιουργηθηκε μονο τις τελευταιες μερες. Ελπιζω να μη χρειαστει να το ξαναπω.

Και καθολου να μη δουλευει το BitComet, παλι θα κολανε οι σελιδες!

minovg
23-07-07, 21:42
Παιδια ξεχαστε το αυτο, μη το αναφερετε καθολου. Ως τωρα δεν υπηρχε προβλημα, δημιουργηθηκε μονο τις τελευταιες μερες. Ελπιζω να μη χρειαστει να το ξαναπω.

Και καθολου να μη δουλευει το BitComet, παλι θα κολανε οι σελιδες!
1. Ποιο ρούτερ έχεις;
2. Με τι ταχύτητα κατεβάζεις από ftp.ntua.gr;

hemlock
23-07-07, 21:44
Παιδια ξεχαστε το αυτο, μη το αναφερετε καθολου. Ως τωρα δεν υπηρχε προβλημα, δημιουργηθηκε μονο τις τελευταιες μερες. Ελπιζω να μη χρειαστει να το ξαναπω.

Και καθολου να μη δουλευει το BitComet, παλι θα κολανε οι σελιδες!
Η επομενη σου κινηση ειναι να αλλαξεις τον IE...:p

no_logo
23-07-07, 21:47
1 βάλε proxy στον browser. Πάρε την tellas και ρώτα την για τις ρυθμίσεις

2 Τσέκαρε στον ρούτερ την ταχύτητα που κλειδώνεις. Μπορεί μετά την βλάβη που λες να κλείδωσε σε κουλή ταχύτητα και αυτός να είναι ο λόγος που κολλάνε οι σελίδες

3 βάλε έναν αξιοπρεπή και γρήγορο browser. Δηλαδή τον Opera (http://www.opera.com/)

silverando
23-07-07, 21:48
1. Ποιο ρούτερ έχεις;
2. Με τι ταχύτητα κατεβάζεις από ftp.ntua.gr;

1. SpeedTouch585 ασυρματο(τις τελευταιες 20 μερες το δουλευω σαν ενσυρματο. Λες γιαυτο?...)
2. Κανονικα...415-430kB/sec.
Δεν υπαρχει σε αυτο προβλημα.


Η επομενη σου κινηση ειναι να αλλαξεις τον IE
Λες να φταιει o ie? Kαι τοσο καιρο γιατι δεν ειχε προβλημα? Εγω πιστευω οτι φταιει η καταραμενη tellas:down: 15 μερες με ειχε αφησει χωρις ιντερνετ.

1 βάλε proxy στον browser. Πάρε την tellas και ρώτα την για τις ρυθμίσεις

2 Τσέκαρε στον ρούτερ την ταχύτητα που κλειδώνεις. Μπορεί μετά την βλάβη που λες να κλείδωσε σε κουλή ταχύτητα και αυτός να είναι ο λόγος που κολλάνε οι σελίδες

3 βάλε έναν αξιοπρεπή και γρήγορο browser. Δηλαδή τον Opera
1. Γιατι να βαλω proxy? To proxy δε περιοριζει τη ταχυτητα? Proxy βαζουμε οταν θελουμε να κρυψουμε την IP μας, σωστα?
2. Κολανε οι σελιδες αλλα το BitComet θα κατεβασει και με 400κΒ/sec... εξακολουθεις να μου προτεινεις το 2? Aς το δω παντως, ΠΩΣ το βλεπω?
3. Aν αλλαξω browser θα βαλω firefox(που ακουσα οτι εχει και καλη search bar για torrents) Aλλα δε νομιζω οτι ειναι θεμα browser.

MikeDrGK
23-07-07, 21:51
Μπορεί τις τελευταίες μέρες να κατεβάζεις κάτι που να το έχουν πολλοί και να έχεις πιάσει μέγιστες ταχύτητες με το torrent, πράγμα που να μην συνέβαινε πριν, και να έχεις μπουκώσει.

Το γεγονός ότι επί μέρες είχες ανοικτό το torrent χωρίς πρόβλημα, μπορεί και να σημαίνει ότι δεν εξαντλούσε το bandwidth σου.

Για μείωσε λίγο τα torrent......

MikeDrGK
23-07-07, 21:55
Ή μπορεί να είσαι και από τους τυχερούς.

Για κοίταξε και αυτό το θέμα:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=116965

silverando
23-07-07, 22:00
ΜikeDrGK ειπαμε, και off να ειναι το BitComet παλι κολανε οι σελιδες.

Ακομα και αν ειμαι στο 1-1.5mbps που λεει το link, και παλι δε δικαιολογειται να μη μπορει να ανοιξει μια σελιδα. Η σελιδα ανοιγει ακομα και με dialup 33...

no_logo
23-07-07, 22:12
Αφού είσαι τόσο σίγουρος για τις ταχύτητες σου βάλε proxy που σου λέω παραπάνω

Δες και αυτό εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3804



πάντως είσαι φοβερός τύπος. μπαίνεις κάνεις μια ερώτηση και αντί να ψάξεις αυτά που σου λένε τόσοι άνθρωποι επιμένεις στο δικό σου. Μακάρι να βρεις άκρη

minovg
23-07-07, 22:20
ΜikeDrGK ειπαμε, και off να ειναι το BitComet παλι κολανε οι σελιδες.

Ακομα και αν ειμαι στο 1-1.5mbps που λεει το link, και παλι δε δικαιολογειται να μη μπορει να ανοιξει μια σελιδα. Η σελιδα ανοιγει ακομα και με dialup 33...
Ποιους DNS έχεις; :hmm:

Για κάνε ένα opendns (http://www.opendns.com/start/windows_xp.php) και βάλε αυτούς και ξαναπες μας αν ανοίγουν καλά οι σελίδες... :hmm:

silverando
23-07-07, 22:34
Edit: [ πάντως είσαι φοβερός τύπος. μπαίνεις κάνεις μια ερώτηση και αντί να ψάξεις αυτά που σου λένε τόσοι άνθρωποι επιμένεις στο δικό σου. Μακάρι να βρεις άκρη ]Καποιοι δεν καταλαβαν τι λεω και αναγκαστηκα να επαναλαμβανομαι. Σε ρωτησα τι κερδιζω με το proxy περαν του οτι κρυβω την iP αλλα δεν μου απαντησες. Επισης σε ρωτησα πως τσεκαρω στα ποσα κλειδωνει ο router και παλι δεν μου απαντησες!
Σε ολους οσους μου εγραψαν απαντησα.
Βασικα εκανα αυτο το thread για να δω αν υπαρχουν ομοιοπαθεις.
Ο μονος που μου προτεινε κατι εισαι εσυ... αλλα χωρις να απαντησεις, οπως ειπα, στα ζητηματα που ο ιδιος μου προτεινες.
Δεν επιμενω σε κατι δικο μου...λεω απλως πως εχουν τα πραγματα !! θα ηθελες να πω ψεμματα?

Ποιους DNS έχεις;Toυς DNS που δινει -φυσικα- η tellas.

minovg
23-07-07, 22:40
Toυς DNS που δινει -φυσικα- η tellas.
To έχεις στο αυτόματο ή τους έχεις περάσει χειροκίνητα; Δοκίμασε αυτό που σου είπα παραπάνω με το opendns.

no_logo
23-07-07, 22:41
Καποιοι δεν καταλαβαν τι λεω και αναγκαστηκα να επαναλαμβανομαι. Σε ρωτησα τι κερδιζω με το proxy περαν του οτι κρυβω την iP αλλα δεν μου απαντησες.

το link που σου δίνω παραπάνω προφανώς δεν το διάβασες ;)


Επισης σε ρωτησα πως τσεκαρω στα ποσα κλειδωνει ο router και παλι δεν μου απαντησες!


μπαίνοντας στο interface του, όπως όταν κάνεις portforward

silverando
23-07-07, 22:56
Τους DNS τους εβαλα χειροκινητα(υπαρχει και αυτοματος τροπος?)
Μου προτεινεις δηλαδη, minovg, να βαλω αλλους, πλην tellas, DNS? Eσυ εχεις αλλους?

No_logo, εριξα μια ματια στο link. H απορια ομως παραμενει Αν βαλω proxy δεν θα μειωθει η ταχυτητα μου? Δηλαδη απο δω και περα μου προτεινεις να σερφαρω αποκλειστικα και μονο με proxy?...
Οσο για το αλλο, δε ξερω που ακριβως στο interface, εκανα ενα ενδελεχες ψαξιμο χωρις να εντοπισω το ζητουμενο.

minovg
23-07-07, 23:03
Τους DNS τους εβαλα χειροκινητα(υπαρχει και αυτοματος τροπος?)
Μου προτεινεις δηλαδη, minovg, να βαλω αλλους, πλην tellas, DNS? Eσυ εχεις αλλους?
Βάλε ή αυτόματους DNS ή θα βάλεις τους:

Preferred DNS server address for Open DNS is:

* 208.67.222.222

Alternate DNS server address for Open DNS is:

* 208.67.220.220

Σβήσε αυτούς που έχεις. Πού τους βρήκες; Εγώ ξέρω ότι καλό είναι να μη βάζουμε ποτέ χειροκίνητα DNS των εταιρειών μας (πλην Βιβόντι που είχε παλαιότερα προβλήματα)

no_logo
23-07-07, 23:15
No_logo, εριξα μια ματια στο link. H απορια ομως παραμενει Αν βαλω proxy δεν θα μειωθει η ταχυτητα μου? Δηλαδη απο δω και περα μου προτεινεις να σερφαρω αποκλειστικα και μονο με proxy?...

όχι δεν θα μειωθεί, το αντίθετο, θα αυξηθεί
Απλά πάρε την tellas και ρώτα τους για τον proxy τους


Οσο για το αλλο, δε ξερω που ακριβως στο interface, εκανα ενα ενδελεχες ψαξιμο χωρις να εντοπισω το ζητουμενο.

δεν το ξέρω το ρουτερ σου

silverando
23-07-07, 23:19
Βάλε ή αυτόματους DNS ή θα βάλεις τους:

Preferred DNS server address for Open DNS is:

* 208.67.222.222

Alternate DNS server address for Open DNS is:

* 208.67.220.220

Σβήσε αυτούς που έχεις. Πού τους βρήκες; Εγώ ξέρω ότι καλό είναι να μη βάζουμε ποτέ χειροκίνητα DNS των εταιρειών μας (πλην Βιβόντι που είχε παλαιότερα προβλήματα)

Τι που τους βρηκα?? Καθε παροχος εχει τους επισημους DNS του, αυτους λοιπoν εβαλα κι εγω οπως φανταζομαι το ιδιο θα εκαναν και ολοι οι συνδρομητες της tellas (62.169.194.17 & 62.169.194.18)

Νομιζα οτι εννοουσες "αυτοματος τροπο εισαγωγης" των DNS της tellas.

Λοιπον θα δοκιμασω τα νουμερα που μου ειπες και αν δω διαφορά θα σου πω...
Βεβαια δε περιμενω να αλλαξει κατι αφου οπως πολλακις (:)) ειπα, το προβλημα παρουσιαστηκε ξαφνικα και ολες οι ρυθμισεις ειναι οπως ηταν και πριν, οποτε λογικα δεν ειναι το θεμα να τις αλλαξουμε.

όχι δεν θα μειωθεί, το αντίθετο, θα αυξηθεί
Απλά πάρε την tellas και ρώτα τους για τον proxy τους
Για τον proxy της tellas μιλας??.. Θα επρεπε να το πεις εξαρχης
Εσυ τον εχεις βαλει?
Oσο για το router πως ειναι δυνατον να μη τον ξερεις αφου εχουμε τον ιδιο!!
Εκτος αν δε το προσεξες, αναφερθηκε ηδη στο thread.

no_logo
23-07-07, 23:29
Για τον proxy της tellas μιλας??.. Θα επρεπε να το πεις εξαρχης

μα το link που σου έδωσα παραπάνω για τέτοιο proxy λέει



Εσυ τον εχεις βαλει?

εγώ είμαι otenet. Εχω της otenet


Oσο για το router πως ειναι δυνατον να μη τον ξερεις αφου εχουμε τον ιδιο!!
Εκτος αν δε το προσεξες, αναφερθηκε ηδη στο thread.

δεν το είχα δει

πήγαινε στο broadband connection


DSL Connection

View more...

Uptime: 32 days, 6:24:57

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 4.092

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 38,58 / 64,69

silverando
23-07-07, 23:38
Συγνωμη αλλα το site που μου εδωσες εχει τιτλο "μικρες χρησιμες συμβουλές" και οπως ειδα μιλαει γενικα, δεν ειναι για το proxy της tellas.

Δεν φανταστηκα οτι εισαι στην otenet! Αρα ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις τι γινεται στο μπαχαλο που λεγεται tellas.

Λοιπον, στο broadband connection μου λεει:


"View more...


Uptime: 0 days, 0:18:51

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 4.095

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 48,52 / 97,93"


Καλος?
Μηπως να βαλω PPPoE?

no_logo
23-07-07, 23:48
Συγνωμη αλλα το site που μου εδωσες εχει τιτλο "μικρες χρησιμες συμβουλές" και οπως ειδα μιλαει γενικα, δεν ειναι για το proxy της tellas.

μιλά γενικά για την χρησιμότητα του proxy
εσύ αρχικά ρώταγες και είχες επιφυλάξεις (ταχύτητα) για αυτόν.
το παραπάνω link ήλπιζα ότι βοηθά να τα ξεδιαλύνεις


Δεν φανταστηκα οτι εισαι στην otenet! Αρα ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις τι γινεται στο μπαχαλο που λεγεται tellas.

μπορώ να φανταστώ :p
ασε που πριν την otenet ήμουν στο μπάχαλο της vivodi :lol:


Λοιπον, στο broadband connection μου λεει:


View more...


Uptime: 0 days, 0:18:51

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 4.095

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 48,52 / 97,93

μια χαρά είσαι κλειδώνει εκεί που πρέπει
το επόμενο βήμα είναι να κάνεις download ένα μεγάλο αρχείο από το ftp του ntua (χωρίς να έχεις ανοιχτό κάποιο p2p)

δοκίμασε το openoffice από εδώ (http://ftp.ntua.gr/pub/OpenOffice/stable/2.2.1/OOo_2.2.1_Win32Intel_install_wJRE_en-US.exe)
περίμενε μέχρι να σταθεροποιηθεί η ταχύτητα (10-15 λεπτά)

γράψε τι ταχύτητα πιάνεις

psyxakias
23-07-07, 23:52
silverando, ξεκίνησα αρχικά να σου γράψω τουλάχιστον 10 λόγους που μπορεί να συμβαίνει το εν λόγω πρόβλημα (που όντως μπορεί να ξεκινήσει εντελώς ξαφνικά αλλά να βρεθεί η αιτία και να επιλυθεί εύκολα και απλά). Διαβάζοντας όμως προσεκτικότερα τα posts σου (ξεκινώντας από το πρώτο, αλλά και τα μετέπειτα), συνειδητοποίησα ότι μάλλον δεν ενδιαφέρεσαι τόσο για βοήθεια αλλά περισσότερο για αντίστοιχες αναφορές από συνδρομητές.

Θα πρότεινα να ξεκαθαρίσεις εάν σκοπός του thread ήταν μόνο για αναφορά αντίστοιχων προβλημάτων ή και αν επιθυμείς βοήθεια, ώστε και εμείς να σεβαστούμε την επιθυμία σου, αλλά και εσύ να μην χρειαστεί να εκνευριστείς που θα πρέπει να απορρίπτεις διαρκώς προτάσεις που δεν ζήτησες.

Αντίθετα, εάν επιθυμείς την βοήθεια όλων μας, θα πρότεινα να ενδιαφερθείς να ακούσεις, σε λίγο πιο φιλικό κλίμα, αλλά ακόμα και να δοκιμάσεις κάποιες προτάσεις δοκιμαστικά(όχι απαραίτητα μόνιμα) ώστε να βγουν κάποια συμπεράσματα, παρά να τις απορρίπτεις απευθείας λέγοντας ότι δεν θα αλλάξει κάτι με αυτό και εκείνο διότι έτσι δεν βοηθάς ούτε αυτούς που προσπαθούν να σε βοηθήσουν, ούτε εσένα τον ίδιο.

Σου εύχομαι να βρεις άκρη και να λυθεί σύντομα το πρόβλημα σου πάντως, σε ότι και να οφείλεται :)

Ή γκαβός είμαι, ή είχα αρκετή ώρα το thread ανοιχτό και προστέθηκε αυτό αργότερα "Μηπως υπαρχει τροπος απ τη μερια μου να διορθωθει αυτο το πραγμα, που μου εχει κανει τη ζωη δυσκολη?" :whistle:

silverando
24-07-07, 00:02
το επόμενο βήμα είναι να κάνεις download ένα μεγάλο αρχείο από το ftp του ntua (χωρίς να έχεις ανοιχτό κάποιο p2p)
δοκίμασε το openoffice από εδώ
περίμενε μέχρι να σταθεροποιηθεί η ταχύτητα (10-15 λεπτά)
γράψε τι ταχύτητα πιάνεις
Kαι παλι με συγχωρεις αλλα και αυτο εχει συζητηθει στο thread αυτο. Δηλωσα ηδη οτι σε ftp server πιανω τα κανoνικα(415-430kB/sec)

συνειδητοποίησα ότι μάλλον δεν ενδιαφέρεσαι καθόλου για βοήθεια...Απο που το καταλαβες αυτο αγαπητε ψυχάκια? Μενω εκπληκτος, βεβαια κατι παρομοιo μου ειπε και no_logo προφανως εχετε παρερμηνευσει τα πραγματα. Και βεβαια θελω βοηθεια και βεβαια ακουω προσεκτικα ολους. Πρεπει ομως να διευκρινιζω σε οποιον δε καταλαβε πως εχει το πραγμα, μαλλον αυτο ειναι το σημειο που παρεξηγησες.

...να απορρίπτεις διαρκώς προτάσεις... πότε απόρριψα προταση?? Mηπως δε διαβασες προσεκτικα το thread? Mε θρησκευτικη ευλαβεια ακολουθησα οποια προταση ειχα.

Δε καταλαβα που κολαει το edit που εκανες (με τα κοκκινα γραμματα) Να σε ενημερωσω οτι δεν το προσθεσα μετα, αν εχει καποια σημασια.

MikeDrGK
24-07-07, 00:08
Μου φαίνεται ότι τον έχουμε μπερδέψει τον άνθρωπο.

Βεβαίως και το κατέβασμα μέσω proxy θα βελτιώσει την ταχύτητα σερφαρίσματος (αν και νομίζω ότι η Tellas δεν έχει), αλλά δεν λύνει την αιτία του προβλήματος.

Απ' ότι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον, πριν (και χωρίς proxy και με τους DNS official servers) δεν είχε πρόβλημα στο σερφάρισμα.
Το πρόβλημα ξεκίνησε από κάποια στιγμή και μετά.

Δυστυχώς μπορεί να έχει συμβεί το οτιδήποτε, και εκ του μακρώθεν δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να κάνει διάγνωση και διόρθωση του προβλήματος - εκτός αν δωθούν κάποιες πληροφορίες για κάτι που συνέβει πριν από την δημιουργία του και οδήγησε σε αυτό.

Όπως και ο ίδιος ανέφερε, σκοπός του όταν άνοιξε το θέμα ήταν να δει μήπως και είναι κάποιο γενικότερο πρόβλημα της Tellas και υπάρχει κάποιος που το έχει ήδη αντιμετωπίσει για να τον βοηθήσει.

Αλλά απ' ότι φαίνεται δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Το μόνο που βλέπω εγώ (και δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει) είναι ότι η ταχύτητα που συγχρονίζει (4.095/509) δεν είναι ADSL2+ (4.092/511).
Οπότε αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει πρόβλημα από την Tellas.

Θα πρότεινα έλεγχο της γραμμής.
.
.
.

no_logo
24-07-07, 00:08
Kαι παλι με συγχωρεις αλλα και αυτο εχει συζητηθει στο thread αυτο. Δηλωσα ηδη οτι σε ftp server πιανω τα κανoνικα(415-430kB/sec)

ωραία
πάει και αυτό
έκανες την μέτρηση πρόσφατα έτσι; Απο την στιγμή που σου εμφανίστηκε το πρόβλημα που λές;



πότε απόρριψα προταση?? Mηπως δε διαβασες προσεκτικα το thread? Mε θρησκευτικη ευλαβεια ακολουθησα οποια προταση ειχα.

1 δοκίμασε και την πρόταση του minovg αν και έχω επιφυλάξεις. Αν ήταν dns πρόβλημα θα έπρεπε να είχε αναφερθεί και από άλλους χρήστες της tellas

2 ρώτα την καταραμαμένη αν έχει proxy και βάλ' τον

Hwoarang
24-07-07, 00:10
Πειτε ομως και του ανθρώπου οτι οτιδηποτε κάνει στο ιντερνετ και έχει proxy (μπορει να) καταγράφεται. Οχι οτι έχει μεγάλη σημασια αλλα μην παραβλέπουμε την ασφάλεια για την ταχύτητα;)

no_logo
24-07-07, 00:16
Πειτε ομως και του ανθρώπου οτι οτιδηποτε κάνει στο ιντερνετ και έχει proxy (μπορει να) καταγράφεται. Οχι οτι έχει μεγάλη σημασια αλλα μην παραβλέπουμε την ασφάλεια για την ταχύτητα;)


ο proxy του provider είναι

Αυτός είτε το θέλουμε είτε όχι ξέρει τα πάντα. Αντίθετα ο proxy μας προστατεύει από τα περίεργα μάτια των τρίτων :rolleyes:

silverando
24-07-07, 00:19
Ας μου πει καποιος συνδρομητης της tellas, εχει proxy η tellas? το εβαλε? Ειδε βελτιωση?

Το μόνο που βλέπω εγώ (και δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει) είναι ότι η ταχύτητα που συγχρονίζει (4.095/509) δεν είναι ADSL2+ (4.092/511).
Οπότε αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει πρόβλημα από την Tellas.
Θα πρότεινα έλεγχο της γραμμής.
Οριστε? Ωστε η διαφορα 2-3 ψηφιων (4095 με 4092 & 511 με 512) συνιστουν τοσο μεγαλη διαφορα? Ειναι σταθερα αυτα τα νουμερα ή μηπως μεταβαλλονται απο στιγμη σε στιγμη?
Οσο για ελεγχο της γραμμης... τι να μιλησεις τωρα με αυτους τους αχρειους, αφου ειπα οτι με ειχαν αφησει τοσες μερες χωρις ιντερνετ και μονο οταν αγριεψα το επανεφεραν...πολυ πιθανο να μου πουν οτι εχω προβληματακι ή, ακομα χειροτερα να μου κοψουν παλι το ιντερνετ. Αστους λοιπον αυτους.

δοκίμασε και την πρόταση του minovg αν και έχω επιφυλάξεις. Αν ήταν dns πρόβλημα θα έπρεπε να είχε αναφερθεί και από άλλους χρήστες της tellas
no_logo, ειναι η 3η φορα που σε πιανω αδιαβαστο:) Ηδη ειπωθηκε οτι εβαλα τους DNS του minovg και περιμενω να δω τι θα γινει...

giorgosts
24-07-07, 00:19
Ξέρει κανένας μήπως τον proxy της tellas? Εγώ με λίγο ψάξιμο και σε αυτό το forum και στο google δεν τον βρήκα.

@no_logo thanks! με τον proxy τα sites κατεβαίνουν γρηγορότερα, ιδίως όταν τρέχουν και p2p.

@silverando οι πιό γρήγοροι DNS είναι του ΕΔΕΤ, 194.177.210.210 και 194.177.210.211
ping 194.177.210.210
PING 194.177.210.210 (194.177.210.210) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 194.177.210.210: icmp_seq=1 ttl=250 time=22.1 ms
64 bytes from 194.177.210.210: icmp_seq=2 ttl=250 time=20.6 ms
64 bytes from 194.177.210.210: icmp_seq=3 ttl=250 time=21.4 ms
64 bytes from 194.177.210.210: icmp_seq=4 ttl=250 time=21.6 ms
64 bytes from 194.177.210.210: icmp_seq=5 ttl=250 time=20.2 ms
64 bytes from 194.177.210.210: icmp_seq=6 ttl=250 time=21.2 ms

--- 194.177.210.210 ping statistics ---
6 packets transmitted, 6 received, 0% packet loss, time 5008ms
rtt min/avg/max/mdev = 20.202/21.233/22.169/0.658 ms

Hwoarang
24-07-07, 00:21
ο proxy του provider είναι

Αυτός είτε το θέλουμε είτε όχι ξέρει τα πάντα. Αντίθετα ο proxy μας προστατεύει από τα περίεργα μάτια των τρίτων :rolleyes:

Που ξέρεις τι είδους "μάτι" administrator το κοιτάει:rolleyes:

no_logo
24-07-07, 00:27
Που ξέρεις τι είδους "μάτι" administrator το κοιτάει:rolleyes:

καλά μην το ψάχνεις

τα αντιτρομοκρατικά μέτρα έχουν παρθεί εδώ και καιρό.
Ήδη τα ηλεκτρ. μηνύματα καταχωρούνται με απόφαση της ΕΕ αν δεν κάνω λάθος.
Το ερώτημα μου παραμένει, πως μπορείς να προστατευθείς από τον provider σου; ξέρει ήδη όλες τις κινήσεις σου, ο proxy δεν είναι τίποτα


Ξέρει κανένας μήπως τον proxy της tellas? Εγώ με λίγο ψάξιμο και σε αυτό το forum και στο google δεν τον βρήκα.

υπάρχει και η εξυπηρέτηση πελατών


@no_logo thanks! με τον proxy τα sites κατεβαίνουν γρηγορότερα, ιδίως όταν τρέχουν και p2p.

ειδικά ο proxy της otenet είναι βράχος και γρήγορος, όχι σαν την ακατανόμαστη εταιρεία που είχα πιο πριν

Hwoarang
24-07-07, 00:29
Επι του θέματος συμφωνω. Super Douper της Otenet. Της Vivodi ( τον ειχα για 1-2 μέρες ) σέρνει άσχημα. Καλήτερα να τον κλεινουν ( και όχι μονο τον proxy :whistle: )

MikeDrGK
24-07-07, 00:31
Είμαι συνδρομητής της Tellas, και εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τις τελευταίες μέρες, ξέρω ότι δεν έχει proxy server.

Αναφορικά με την ταχύτητα που συγχρονίζεις, δεν είναι η ελάχιστη διαφορά που παρατήρησες και που κάνει την διαφορά.

Απλά το κάθε πρωτόκολο έχει συγκεκριμένες ταχύτητες που συγχρονίζει (θεωρητικά).
Τα 4 Mbps μπορεί να σου τα δώσει και το απλό ADSL και το ADSL2 και το ADSL2+.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι αφού η Tellas έχει ADSL2+, γιατί εσύ συγχρονίζεις σε ADSL?

Μήπως έχεις πρόβλημα στην γραμμή σου?

Γιαυτό πρότεινα έλεγχό της.

silverando
24-07-07, 00:42
Πως καταλαβες οτι συγχρονιζω σε adsl και οχι adsl2+ ή adsl2 ?

Παντως εδω και μιση ωρα που εβαλα τους νεους DNS σερφαρω κανονικα!

Spanos
24-07-07, 00:44
H tellas δεν έχει proxy

Όσο για το πως βάζεις τους servers του OpenDNS απο Τelnet στο 585, οι εντολές είναι


dns server route add dns=208.67.222.222 metric=10 intf=Internet
dns server route add dns=208.67.220.220 metric=10 intf=Internet
saveall

Την κάρτα δικτύου την αφήνουμε στο αυτόματο.

MikeDrGK
24-07-07, 00:49
Από την ταχύτητα που συγχρονίζεις.

Δεν ξέρω το router σου (δεν το χρησιμοποίησα ποτε - είναι ακόμα σφραγισμένο στο κουτί του), αλλά κάπου πρέπει να υπάρχει αυτή η πληροφορία.
Το πρωτόκολο για το ADSL2+ είναι το 992.5

Αν συγχρονίζεις σε 992.1 ή 992.3 (χωρίς αυτό να είναι και απαραίτητο), ενδεχόμενα να έχεις πρόβλημα.

Αναφορικά με τους proxy, αν σε ενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3804

silverando
24-07-07, 01:03
Στο κουτι του SpeedTouch 585 γραφει απεξω ADSL2+
Aυτο σημαινει οτι δουλευει μονο σε γραμμη adsl2+ ?
Ωστοσο δεν εχω καταλαβει απο που διεκρινες οτι εγω συγχρονιζω σε 992.1 ή 992.3
Και καλο ειναι να μας πουν οι συνδρομητες της tellas και κατοχοι του συγκεκριμενου router σε τι τετοιο νουμερο συγχρονιζουν...

MikeDrGK
24-07-07, 01:10
Αυτό που λέει το κουτί δεν σημαίνει ότι συγχρονίζει μόνο σε ADSL2+.
Μπορεί να συγχρονίσει χρησιμοποιόντας και προγενέστερα modulation.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=110983

και εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807

silverando
24-07-07, 01:24
Εριξα μια ματια ωστοσο δεν εχω καταλαβει ακομα πως διακρινω το αν εχω adsl2+, adsl2 ή adsl σκετη... Eπισης το πως μαθαινω σε ποιο απο τα νουμερα που ειπες συγχρονιζω.
Μηπως μπορεις να μου πεις?

Και αλλη μια ερωτηση, PPPoA ή PPPoE?

minovg
24-07-07, 01:34
Εριξα μια ματια ωστοσο δεν εχω καταλαβει ακομα πως διακρινω το αν εχω adsl2+, adsl2 ή adsl σκετη... Eπισης το πως μαθαινω σε ποιο απο τα νουμερα που ειπες συγχρονιζω.
Μηπως μπορεις να μου πεις?

Και αλλη μια ερωτηση, PPPoA ή PPPoE?
Kατέβασε το προγραμματάκι αυτό, θα δεις πώς βλέπεις σε τι modulation «κλειδώνεις».

Σε ΡΡΡοΕ βάλτο. ;)

MikeDrGK
24-07-07, 01:40
Οπως προανάφερα, αν ψάξεις τα menu του router σου κάπου θα δεις με τι πρωτόκολο συγχρονίζεις - είναι της μορφής 992.χ
ADSL2+ είναι το 992.5

Τώρα αν συγχρονίζεις χρησιμοποιόντας κάποιο άλλο modulation, θεωρητικά δεν θα πάρεις είδηση τίποτα γιατί τα 4Mbps τα παίρνεις με το οποιοδήποτε.

Το ερώτημα όμως είναι γιατί? Η Tellas δίνει ADSL2+ και αυτό το modulation θα πρέπει να χρησιμοποιείς.
Μήπως λοιπόν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή σου, και μήπως λόγω αυτού του προβλήματος είχες και το πρόβλημα στο σερφάρισμα?

Όπως είδες στο πρώτο από τα links που σου έδωσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, σε αντίστοιχη περίπτωση προτάθηκε η αναφορά βλάβης στην Tellas.

Aν το router σου κρατάει Log, θα μπορούσες επίσης να δεις αν από την χρονική στιγμή που άρχισαν τα προβλήματά σου μήπως άλλαξε και το modulation?

Αυτό θα ήταν μία ένδειξη για το ότι αυτό είναι και η αιτία του.

Τέλος το PPPoE το βρήσκω σταθερότερο.

Εγώ πάντως στο Fritz!Box που χρησιμοποιώ το έχω στο αυτόματο.
.
.
.

no_logo
24-07-07, 01:41
Στο κουτι του SpeedTouch 585 γραφει απεξω ADSL2+
Aυτο σημαινει οτι δουλευει μονο σε γραμμη adsl2+ ?
Ωστοσο δεν εχω καταλαβει απο που διεκρινες οτι εγω συγχρονιζω σε 992.1 ή 992.3



πήγαινε Broadband Connection --> DSL Connection

σε μένα που είμαι otenet

Link Information

Uptime: 32 days, 8:36:54

Modulation: G.992.5 Annex A

minovg
24-07-07, 01:46
Uptime: 32 days, 8:36:54

Modulation: G.992.5 Annex A
32 μέρες χωρίς disconnect ε; :D Μπράβο. Κι εγώ κάπου εκεί έχω αλλά δυστυχώς το πρωί έχει προγραμματισμένη διακοπή ρεύματος οπότε θα μηδενίσει το κοντέρ. :p

silverando
24-07-07, 01:53
Uptime: 0 days, 2:40:01

Modulation: G.992.5 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 4.095

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 366,90 / 550,08



Λοιπον, τι εχω?

MikeDrGK
24-07-07, 01:57
ADSL2+ έχεις.
Συγνώμη που σε έβαλα σε λάθος δρόμο, αλλά νόμισα ότι μπορεί εκεί να είναι το πρόβλημα.

MikeDrGK
24-07-07, 02:00
32 μέρες χωρίς disconnect ε; :D Μπράβο. Κι εγώ κάπου εκεί έχω αλλά δυστυχώς το πρωί έχει προγραμματισμένη διακοπή ρεύματος οπότε θα μηδενίσει το κοντέρ. :p

Πως το έχεις εκεί με Tellas?

Νόμιζα ότι κάνει σε όλους reset την σύνδεση κάθε 72 ώρες.

Σε εμένα κάνει reset με φανταστική ακρίβεια κάθε 3 μέρες τα μεσάνυχτα.

Για κοίτα εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=117089

minovg
24-07-07, 02:02
Πως το έχεις εκεί με Tellas?

Νόμιζα ότι κάνει σε όλους reset την σύνδεση κάθε 72 ώρες.

Σε εμένα κάνει reset με φανταστική ακρίβεια κάθε 3 μέρες τα μεσάνυχτα.

Για κοίτα εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=117089
Τα μπερδέψαμε κάτσε. :p Μιλάμε για το DSL uptime. Όχι για το internet uptime το οποίο όντως ανά 3 ημέρες ακριβώς αλλάζει ΙΡ (αφού έχουμε όλοι μας Dynamic IP).

@ ADSLgr.com All rights reserved.