PDA

Επιστροφή στο Forum : OTENET KAI CONN - X



SAPACO
23-07-07, 23:39
Καλησπέρα,

Καταρχήν αν ποστάρω σε λάθος σημείο ζήτω συγνώμη.
Εχω το εξής προβλημα και ζήτω την βοήθεια σας. Είμαι απο τους πρώτους που είχα πάρει το conn-x απο τότε που το έδινε ο Γερμανός. Τότε λοιπόν δινόταν ξεχωριστά η υπηρεσία και ξεχωριστά η γράμμη. Κάποια στιγμή θέλησα να το ενσωματώσω για να έχω ενιαία χρέωση(οχι χρέωση στον λογαριασμό του ΟΤΕ και επιπλέον χρέωση σε λογαριασμό της ΟΤΕΝΕΤ). Πήρα λοιπόν τον ΟΤΕ και το αλλάξαμε και μου έρχεται πλέον η χρέώση για το ΙΝΕΤ μέσω του λογαριασμού του ΟΤΕ. Το παράλογο όμως είναι οτι συνεχίζει να έρχεται και ο λαγαριασμός της ΟΤΕΝΕΤ παρότι απο τον ΟΤΕ με διαβεβαίωσαν οτι αυτό θα κοβόταν. Παίρνω τον ΟΤΕ και μου λένε πάρε την ΟΤΕΝΕΤ γιατι δεν είναι αρμόδιοι, παίρνω την ΟΤΕΝΕΤ και μου λένε οτι πρέπει να πάρω τον ΟΤΕ. Αποτέλεσμα είναι οτι εγώ χρεώνομαι για το Conn-x δύο φορές και παρόλες τις επαναλαμβανόμενες οχλήσεις μου τίποτα δεν γίνεται. Σας παρακαλώ τα φώτα σας γιατί η κατάσταση δεν πάει αλλο.

Συγνώμη για το μακροσκελές

lamesaint
23-07-07, 23:48
Δεν κάνεις μια καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ...

SAPACO
23-07-07, 23:49
Προφανώς προς τα εκέι θα πάει το πράγμα

SAPACO
24-07-07, 09:40
Καλημέρα,

Αν πάω στο υποκατάστημα του ΟΤΕ στην περιοχή μου και τους βρίσω λέτε να γίνει τίποτα? Αν και νομίζω οτι θα μου πούν να συμπληρώσω καμιά αιτηση παραπόνων.

Jazzer
24-07-07, 09:46
Καλημέρα,

Αν πάω στο υποκατάστημα του ΟΤΕ στην περιοχή μου και τους βρίσω λέτε να γίνει τίποτα? Αν και νομίζω οτι θα μου πούν να συμπληρώσω καμιά αιτηση παραπόνων.
Με τις βρισιές, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να εκνευριστείς και να εκνευρίσεις και άλλους.
Ζήτησε να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο στο oteshop της περιοχής σου, εξήγησέ του με ήρεμο τρόπο το πρόβλημά σου και αν δεν δοθεί λύση, προχώρα σε καταγγελία.:)

sexrazat
24-07-07, 10:05
Πήγαινε στον ΟΤΕ της περιοχής σου με τους λογαριασμούς κάνε ένα έγγραφο παράπονο και κοινοποίησέ το και στην Otenet. Και να μην έχεις τους λογαριασμούς ο ΟΤΕ και η Otenet τους έχουν.
Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν εγγράφως θεωρητικά σε 20 ημέρες. Μπορεί να καθυστερήσουν αλλά πάντα απαντάνε.
Προφανώς δεν πληρώνεις τον δεύτερο λογαριασμό και κατοχυρώνεσαι εφόσον υπάρχει έγγραφο παράπονο μέχρι να σου απαντήσουν Αν σου πούνε (απίθανο) ότι πρέπει να σταλεί μόνο στην Otenet το καταθέτεις με την υποσημείωση ούτε δεν γνωρίζεις ποιος ευθύνεται και έχεις δικαίωμα να το απυθύνεις και στους δύο. Είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν.
Περιμένεις και αν η απάντηση δεν σε ικανοποιεί απευθύνεσαι στην ΕΕΤΤ και όπου αλλού νομίζεις.
Με το έγγραφο παράπονο πετάς το μπαλάκι στην πλευρά τους και δεν χάνεις το χρόνο σου με άσκοπα τηλέφωνα και συννενοήσεις με αναρμόδιους υπαλλήλους.

SAPACO
24-07-07, 12:57
Ευχαριστώ αυτο θα κάνω και θα προσπαθήσω να είμαι ήρεμος.:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.