PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 10 και Bitlocker



deniSun
30-08-20, 11:03
Έχω δύο ΗΥ: ένα σταθερό και έναν φορητό.
Και οι δύο είναι στο δίκτυο και βλέπει ο ένας τον άλλον.
Και οι δύο έχουν έναν δίσκο με δύο partition.
Το δεύτερο partition περιέχει τα ίδια αρχεία και στους δύο ΗΥ κατά 99% ενημερωμένα.
Εάν ενεργοποιήσω το bitlocker στο δεύτερο partition που δε περιέχει το λειτουργικό:
1. εάν χαλάσει το λειτουργικό στον Α μπορώ να στήσω το λειτουργικό από την αρχή και να έχω ξανά πρόσβαση στα αρχεία ή χάνονται;
2. στην περίπτωση (1) μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία του από τον Β ΗΥ; θα μου ζητήσει κωδικό κλπ
3. εάν κάνω αντιγραφή και επικόλληση ένα αρχείο από τον Α στον Β, θα μπορεί ο Β να το ανοίξει ή θα ζητήσει κωδικό (στον Β);
4. εάν το (3) γίνει σε ένα usb flash θα μπορεί να ανοίξει σε άλλον ΗΥ;
5. από θέμα επιδόσεων τι γίνεται; Η κρυπτογράφηση/αποκρυπτογράφηση στον ίδιο ΗΥ γίνεται κατά το write/read ή μια φορά στην δημιουργία;
6. από όσους το έχουν ενεργοποιημένο... εντυπώσεις/δυσλειτουργίες;

sdikr
30-08-20, 13:58
1. Έχεις κλειδί/password που κάνεις χρήση, όποτε και να χάσεις το λειτουργικό μπορείς να ανοίξεις τον δίσκο απο άλλον υπολογιστή που υποστηρίζει Bitlocker,
2. Σου ζητάει κωδικό κατα την εκκίνηση ώστε να γίνει Mount ο δίσκος, μετά είναι σαν κανονικός δίσκος όπως και το 3.
4. Ναι εφόσον έχεις τον κωδικό και υποστηρίζει bitlocker Ο υπολογιστής
5. δεν το έχω παρατηρήσει να σου πω την αλήθεια
6. Το έχω βάλει μόνο σε εξωτερικά μέσα, δεν το έχω δοκιμάσει σαν δίσκο συστήματος

sweet dreams
30-08-20, 18:01
Έχω δύο ΗΥ: ένα σταθερό και έναν φορητό.
Και οι δύο είναι στο δίκτυο και βλέπει ο ένας τον άλλον.
Και οι δύο έχουν έναν δίσκο με δύο partition.
Το δεύτερο partition περιέχει τα ίδια αρχεία και στους δύο ΗΥ κατά 99% ενημερωμένα.
Εάν ενεργοποιήσω το bitlocker στο δεύτερο partition που δε περιέχει το λειτουργικό:
1. εάν χαλάσει το λειτουργικό στον Α μπορώ να στήσω το λειτουργικό από την αρχή και να έχω ξανά πρόσβαση στα αρχεία ή χάνονται;
2. στην περίπτωση (1) μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία του από τον Β ΗΥ; θα μου ζητήσει κωδικό κλπ
3. εάν κάνω αντιγραφή και επικόλληση ένα αρχείο από τον Α στον Β, θα μπορεί ο Β να το ανοίξει ή θα ζητήσει κωδικό (στον Β);
4. εάν το (3) γίνει σε ένα usb flash θα μπορεί να ανοίξει σε άλλον ΗΥ;
5. από θέμα επιδόσεων τι γίνεται; Η κρυπτογράφηση/αποκρυπτογράφηση στον ίδιο ΗΥ γίνεται κατά το write/read ή μια φορά στην δημιουργία;
6. από όσους το έχουν ενεργοποιημένο... εντυπώσεις/δυσλειτουργίες;

Έχω σημειώσει το παρακάτω όταν είχα κάνει παλιά δοκιμές, τσεκάρισε το αν θέλεις και πες μας αν ισχύει ακόμη, αλλιώς μόλις βρω ευκαιρία θα το δοκιμάσω

Σε Multi Boot κρυπτογράφησα τον C:, ξεκλείδωνε κανονικά με τον κωδικό και με το USB Stick(όταν το είχα συνδεδεμένο ξεκλείδωνε αυτόματα ο δίσκος στο Boot), αλλά όταν έκανα Boot από άλλο λειτουργικό(8.1) δεν ξεκλείδωνε ούτε με τον κωδικό ούτε με το USB Stick και μου έλεγε ότι είναι λάθος o κωδικός.

deniSun
30-08-20, 20:52
Ευχαριστώ πολύ.

orestian
23-05-21, 21:19
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

έχω ενα pc σεταρισμένο από εταιρία με bitlocker για ασφάλεια. Το pc δεχεται και δευτερο δίσκο οπότε έβαλα και έναν δικό μου για να έχω και δικά μου windows, για προσωπική χρήση. Έχω δηλαδή δύο δίσκους με windows στο λαπτοπ. Από το δικό μου setup, έβλεπα τον εταιρικό δίσκο, αλλά δεν είχα access, λόγω bitlocker, δε με ενδιέφερε άλλωστε να μπαίνω στο δίσκο. Το πρόβλημα είναι ότι όταν έκανα boot το image από την εταιρία λόγω GPO, κλείδωσε και το δευτερο δίσκο με bitlocker οπότε δεν μπορεσα να μπουτάρω ξανά τα windows με τη δική μου εγκατάσταση. Υπάρχει τρόπος να συνυπάρξουν οι δύο δίσκοι στο ίδιο λαπτοπ χωρίς να κλειδώνεται ο δίσκος για προσωπική χρήση; Σκέφτηκα να περάσω bitlocker στην δική μου εγκατάσταση ώστε να μην μπορεί να τρέξει πάνω το το policy του corporate image. Έχει βάση το σκεπτικό μου; Θα δημιουργηθεί κάποιο conflict;

sweet dreams
23-05-21, 22:57
Λειτουργώ υπολογιστή με δύο λειτουργικά και το ένα με Bitlocker χωρίς πρόβλημα. Έχω βάλει το EasyBCD (https://neosmart.net/EasyBCD/) για να αλλάζω τα λειτουργικά.

orestian
23-05-21, 23:24
Λειτουργώ υπολογιστή με δύο λειτουργικά και το ένα με Bitlocker χωρίς πρόβλημα. Έχω βάλει το EasyBCD (https://neosmart.net/EasyBCD/) για να αλλάζω τα λειτουργικά.

Το pc όταν τρέχει με την εγκατάσταση που έχει bitlocker και αφού τρέχει το group policy κλειδώνει όποιον δίσκο βλέπει ξεκλείδωτο. Αυτό πώς το γλυτώνεις; Το easyBCD από πού το τρέχεις;

sweet dreams
23-05-21, 23:36
Δεν ξέρω ποια ρύθμιση είναι αυτή του group policy και ούτε υπάρχει by default, αν γίνεται αυτό, κάποιος το έχει ενεργοποιήσει.
Βάζεις το ένα λειτουργικό στον έναν δίσκο, τον αφαιρείς και μετά βάζεις το άλλο λειτουργικό στον άλλον.
Βάζεις και τους δύο δίσκους και εγκαθιστάς στον έναν(σε όποιον να' ναι) το easyBCD. Φτιάχνεις το Boot Menu.
Kάνεις επανεκκίνηση και επιλέγεις από το Boot Menu ποιον δίσκο/λειτουργικό θέλεις, ο ένας θα σου ζητάει κωδικό ή θα μπαίνει αυτόματα αν έχεις πάνω το USB Stick(αν το έχεις φτιάξει) και ο άλλος θα μπαίνει κατευθείαν.

orestian
24-05-21, 00:02
Ούτε κωδικό έχω για τον κλειδωμένο δίσκο, ούτε usb. Δεν είμαι admin. Οπότε να υποθέσω ότι δεν θα κάνω δουλειά με το πρόγραμμα. Ο δίσκος είναι κλειδωμένος. Απλά έλεγα ότι αν βάλω έναν δευτερο SSD να μπορέσω να έχω και μια δική μου εγκατάσταση στο ίδιο PC. Αν ενεργοποιήσω bit locker στη δική μου εγκτάσταση, θεωρητικά θα κλειδώσει και ο προσωπικός μου δίσκος και δε θα μπορεί να κλειδώσει από τον άλλον. Από το Bios του laptop δεν υπάρχει η επιλογή να απενεργοποιώ κάποιον δίσκο ώστε να μήν είναι προσβάσιμος. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μένει να το δοκιμάσω λοιπον.... Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!

sweet dreams
24-05-21, 00:03
Aφού δεν έχεις κωδικό πως μπαίνεις??

orestian
24-05-21, 00:09
Aφού δεν έχεις κωδικό πως μπαίνεις??

Κανονικά μπαίνω όπως μπαινω σε ένα pc χωρίς bitlocker.

sweet dreams
24-05-21, 00:14
Βλέπεις στις ιδιότητες του δίσκου να είναι ενεργοποιημένο και μπαίνεις χωρίς κωδικό ή USB?? πως ξεκλειδώνει??

orestian
24-05-21, 00:29
Βλέπεις στις ιδιότητες του δίσκου να είναι ενεργοποιημένο και μπαίνεις χωρίς κωδικό ή USB?? πως ξεκλειδώνει??

Είναι λαπτοπ εργασίας. Είναι σεταρισμένο με windows και μπαίνω κανονικά χωρίς τίποτε παραπάνω. Ο δίσκος είναι κλειδωμένος και όποιος άλλος δίσκος μπεί σαν stoorage από τη στιγμή που τρέξει το Policy, κλειδώνει κι αυτός. Τα usb sticks δεν κλειδώνουν. Γιατί είναι περιέργο;

sweet dreams
24-05-21, 09:46
Ο δίσκος είναι κλειδωμένος

Ο δίσκος είναι κλειδωμένος και μπαίνεις χωρίς κωδικό, αν αυτό δεν είναι περίεργο, τότε τι είναι??
Τον δίσκο τον κλειδώνουμε για να μπορεί να μπαίνει μόνο αυτός που έχει τον κωδικό, αν είναι να μπαίνει όποιος βρίσκει τότε δεν υπάρχει κλείδωμα.
Με το Bitlocker ενεργοποιημένο δεν μπαίνεις χωρίς κωδικό, κάτι άλλο γίνεται και δεν το ξέρεις.

227767

orestian
24-05-21, 10:02
Αν εννοείς κωδικό το Windows login στο εταιρικό domain, ναι βάζω κωδικό για να μπω στο πισι. Τίποτα παραπάνω.

sdikr
24-05-21, 10:09
Aφού δεν έχεις κωδικό πως μπαίνεις??

Μέσω του tpm που έχει ενσωματωμένο το laptop

sweet dreams
24-05-21, 10:17
Αν εννοείς κωδικό το Windows login στο εταιρικό domain, ναι βάζω κωδικό για να μπω στο πισι. Τίποτα παραπάνω.

Δεν έχει σχέση αυτό με το Bitlocker, κοίταξε αν είναι όπως στο screenshot.

- - - Updated - - -


Μέσω του tpm που έχει ενσωματωμένο το laptop

Aπό που παίρνει εντολή??

sdikr
24-05-21, 10:22
Δεν έχει σχέση αυτό με το Bitlocker, κοίταξε αν είναι όπως στο screenshot.

- - - Updated - - -



Aπό που παίρνει εντολή??

Τι εννοείς απο που παίρνει εντολή;
Ρωτάς πως γίνεται χωρίς να βάζει κωδικό, αυτό γίνεται μέσω του tpm που στην ουσία κάνει Unlock τον δίσκο απο την στιγμή που θα βρει των κωδικό μέσα στο tpm chip.
έτσι σε περίπτωση που κάποιος βγάλει τον δίσκο να μην μπορεί να τον διαβάσει.

sweet dreams
24-05-21, 10:30
Eντάξει, θα πρέπει ο υπολογιστής να υποστηρίζει TPM, μόνο σ' αυτόν γίνεται αυτόματα.

sdikr
24-05-21, 10:31
Eντάξει, θα πρέπει ο υπολογιστής να υποστηρίζει TPM, μόνο σ' αυτόν γίνεται αυτόματα.

Κάτι που το βρίσκεις σε όλους τους Business class Υπολογιστές

sweet dreams
24-05-21, 10:42
Αυτός που κάνω δοκιμές ανήκει στην παλαιολιθική εποχή, θα πρέπει κάποια στιγμή να τον αλλάξω.

orestian
24-05-21, 10:52
Γίνεται λοιπόν να βάλω δεύτερο δίσκο χωρίς να κλειδώνει; μπορώ να τον κλειδώσω εγώ ώστε να έχω πρόσβαση στην δική μου εγκατάσταση λειτουργικού;

sweet dreams
24-05-21, 10:57
Στον δικό μου που δεν έχει TPM γίνεται, αν κάνω δοκιμή σε κάποιον με ΤPM θα το ανεβάσω ή περίμενε να σου απαντήσει κάποιος άλλος που το δοκίμασε σε υπολογιστή με TPM.

sdikr
24-05-21, 11:14
Γίνεται λοιπόν να βάλω δεύτερο δίσκο χωρίς να κλειδώνει; μπορώ να τον κλειδώσω εγώ ώστε να έχω πρόσβαση στην δική μου εγκατάσταση λειτουργικού;

Ανάλογα το πως το έχει φτιάξει ο admin, λογικά απο την στιγμή που δει bitlocked volume δεν θα το ξανακάνει

- - - Updated - - -

Δεν έχει σχέση αυτό με το tpm (αν θα το κάνει ή οχι)

orestian
25-05-21, 16:50
Ευχαριστώ για τον χρόνο και των δύο σας!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.