PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ PC ΜΟΥ?



tsigarasg
24-07-07, 11:05
Γεια σας.εχω προβλημα με τον υπολογιστη μου.τις τελευταιες μερες οταν ανοιγω το pc εμφανιζει μαυρη οθονη με πληροφοριες της μητρικης μου και μου λεει να πατησω F1 για να ανοιξουν τα windows.Να σας πω οτι ανοιξα και καθαρισα την ψυχτρα και τα ανεμιστηρακια απο σκονη,αλλα μετα απο 2 με 3 φορες που το ανοιξα,παλι το ιδιο γινοτανε.Μπορει να με βοηθησει καποιος στο προβλημα μου?Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Cosmonaut
24-07-07, 11:21
Καλό θα ήταν να γράψεις εδώ το ακριβές μήνυμα που σου εμφανίζει μαζί με το press F1 to continue.
Συνήθως αυτό εμφανίζεται αν έχεις κάποιο keyboard error ή κάποια αλλαγή σε κάποιο κομμάτι του Η/Υ σου ή όταν υπάρχει κάπoιο πρόβλημα με το CMOS/BIOS (μπαταρία?).

tsigarasg
25-07-07, 02:21
Καλό θα ήταν να γράψεις εδώ το ακριβές μήνυμα που σου εμφανίζει μαζί με το press F1 to continue.
Συνήθως αυτό εμφανίζεται αν έχεις κάποιο keyboard error ή κάποια αλλαγή σε κάποιο κομμάτι του Η/Υ σου ή όταν υπάρχει κάπoιο πρόβλημα με το CMOS/BIOS (μπαταρία?).

Το μηνυμα που μου εμφανιζει ειναι ΄΄ warning:your computer CHIP FAN FAIL or speed too low.you can also disable this warning message in set up".Τι πρεπει να κανω?

weakwire
25-07-07, 03:56
hmmmm δε στο εξηγεί στο μήνυμα?Για αρχή κοίτα μήπως έχεις πειραάξει τα rpm του FAN από το BIOS.έπειτα check και με ένα άλλο FAN.Η ψυκτρα δουλεύει?
Τη θερμοκρασία ανεβάζει η CPU (αν μιλάει γι'αυτό το FAN

Cosmonaut
25-07-07, 08:04
Το μήνυμα είναι για το ανεμιστηράκι του chipset και οχι της CPU. Το πιο πιθανό είναι οτι κάηκε και δεν γυρίζει. Άνοιξε το κουτί σου και κοίτα το. Αν δεν γυρνά πρέπει να βρείς ένα άλλο να το αντικαταστήσεις, δεν είναι δύσκολο. Λογικά είναι ένα μικρό ανεμιστηράκι κοντά στη CPU.

tsigarasg
25-07-07, 13:09
Το μήνυμα είναι για το ανεμιστηράκι του chipset και οχι της CPU. Το πιο πιθανό είναι οτι κάηκε και δεν γυρίζει. Άνοιξε το κουτί σου και κοίτα το. Αν δεν γυρνά πρέπει να βρείς ένα άλλο να το αντικαταστήσεις, δεν είναι δύσκολο. Λογικά είναι ένα μικρό ανεμιστηράκι κοντά στη CPU.

Το ανεμιστηρακι οπως και ολα τα αλλα γυριζουν κανονικα.προχθες τα καθαρισα απο τη σκονη.τωρα που ανοιξα το pc δεν μου εμφανισε το μηνυμα.Μηπως ειναι τιποτα αλλο?

bannedteam
25-07-07, 13:16
το ποιο πιθανο είναι να ήταν πολυ ζεστο το πισι σου και το συστημα ( να νομιζε) οτι το φανακι ειναι σταματημενο..

εμενα εδω και 2 βδομαδες.. (με τον καυσωνα) το πισι μου καθε φορα που κανω επανεκκινηση.. μου λεει CPU temp ...high... και δεν εχει αδικο βεβαια.. 67αρια πιανω...

Υ.Γ τα καλα του καυσωνα ειναι αυτα...

Παντως μην ανησυχεις.. αν δε σου κανει ρεσταρτ.. και ακαιρα κολληματα.. εισαι ok:oneup:

tsigarasg
25-07-07, 13:26
το ποιο πιθανο είναι να ήταν πολυ ζεστο το πισι σου και το συστημα ( να νομιζε) οτι το φανακι ειναι σταματημενο..

εμενα εδω και 2 βδομαδες.. (με τον καυσωνα) το πισι μου καθε φορα που κανω επανεκκινηση.. μου λεει CPU temp ...high... και δεν εχει αδικο βεβαια.. 67αρια πιανω...

Υ.Γ τα καλα του καυσωνα ειναι αυτα...

Παντως μην ανησυχεις.. αν δε σου κανει ρεσταρτ.. και ακαιρα κολληματα.. εισαι ok:oneup:

ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΤΟ PC ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ RESTART ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ.

nnn
25-07-07, 23:01
Εφόσον δουλεύει το ανεμιστηράκι, από το Bios απενεργοποίησε το warning για αυτό.

Gordito
25-07-07, 23:03
Για πες μας και τι θερμοκρασιες εχεις στη μητρικη + CPU....

tsigarasg
25-07-07, 23:24
Για πες μας και τι θερμοκρασιες εχεις στη μητρικη + CPU....

cpu θερμοκρασια 48,μητρικης 43.μου βγαζει το εξης μηνυμα ΄΄chassis fun below threshold!"

Gordito
25-07-07, 23:26
Μια χαρα ειναι για τετοιον καιρο παντως οι θερμοκρασιες. Αγνοησε τα και ρυθμισε απο το BIOS να μη σου βγαζει σφαλμα.

ntsioupl
25-07-07, 23:29
για δες μήπως κανένα καλώδιο σε εμποδίζει τον ανεμηστήρα. κατέβασε απο το bios τις στροφές του ανεμιστήρα για τις οποίες θα σου βγάζει low rpm warning. τέλος μπορεί το ανεμηστηράκι να πεθαίνει σιγά σιγα...

tsigarasg
25-07-07, 23:30
Μια χαρα ειναι για τετοιον καιρο παντως οι θερμοκρασιες. Αγνοησε τα και ρυθμισε απο το BIOS να μη σου βγαζει σφαλμα.

το μηνυμα που μου βγαζει ειναι φυσιολογικο?και πως θα ρυθμισω το BIOS?

Gordito
25-07-07, 23:32
Εχει καποια επιλογη που λεει:

Halt on: και εχει καποιες επιλογες εκει, δεν θυμαμαι ποια πρεπει να αφησεις ακριβως.

Εγω θα σου ελεγα να τα αλλαξεις, αν εχεις την ανεση,το ανεμιστηρακι του chipset να εισαι 100% ησυχος.

Απο την αλλη, μπορει απλα ο αισθητηρας ο συγκεκριμενος απλα να δειχνει λαθος πληροφοριες (να εχει χαλασει δηλαδη) και να σου βγαζει αυτο το μηνυμα ενω το fan δουλευει κανονικα...

tsigarasg
25-07-07, 23:37
Εχει καποια επιλογη που λεει:

Halt on: και εχει καποιες επιλογες εκει, δεν θυμαμαι ποια πρεπει να αφησεις ακριβως.

Εγω θα σου ελεγα να τα αλλαξεις, αν εχεις την ανεση,το ανεμιστηρακι του chipset να εισαι 100% ησυχος.

Απο την αλλη, μπορει απλα ο αισθητηρας ο συγκεκριμενος απλα να δειχνει λαθος πληροφοριες (να εχει χαλασει δηλαδη) και να σου βγαζει αυτο το μηνυμα ενω το fan δουλευει κανονικα...

μπορεις να μου πεις που μπορω να το ρυθμισω>δεν το βρισκω

@ ADSLgr.com All rights reserved.