PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίσκεψη στα γραφεία της Tellas: εντυπώσεις



Davout
24-07-07, 18:36
Ακολούθησα λοιπόν τη συμβουλή μερικών από το φόρουμ και επισκέφτηκα ψιλοσυστημένος τα γραφεία της Τελλάς. Ψιλοσυστημένος σημαίνει πως άτομο από εδώ μέσα μου είχε πει να ψάξω για μια συγκεκριμένη κυρία εκ μέρους του η οποία περιττό να σας πω ότι εκτός από πολύ εξυπηρετική ήταν και κούκλα!:oneup: Τι συμπεράσματα βγήκαν λοιπόν, βάσει των λεγομένων της, αν και πιστεύω πως το 'ψαξε αρκετά (πήρε τηλέφωνα στα αρμόδια τμήματα) και φάνηκε ειλικρινής:

1) Το 13800 είναι ένα νούμερο πιθανώς εκτός γραφείων της Τελλάς που δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν σχεδόν σε τίποτα. Κάντε τον κόπο να πάτε από εκεί.
2) Η αναμονή των 2 τουλάχιστον από τους 4 μήνες οφείλεται όντως (από αυτά που είδε στον υπολογιστή) στον ΟΤΕ (σίγουρα παίζει και η ανοργανωσιά τους για πιο πριν). Η αίτηση φορητότητας μου έχει σταλεί στον τοπικό ΟΤΕ 3 φορές (ενώ το maximum που χε δει ήταν 2!) και υπήρχε κάποιο "πρόβλημα" στο σύστημα το οποίο δε δεχόταν το νούμερο του τηλεφώνου μου. Συνήθως λέει πως αυτό γίνεται όταν υπάρχει ενεργή ή ακόμα και DSL που λειτουργούσε κάποτε και ο ΟΤΕ την κρατάει επίτηδες για να τη δώσει σε δικό του πελάτη (δεν ξέρω κατά πόσο σας ακούγεται σοβαρό αυτό).
3) Μου είπε πως μέχρι 10 Αυγούστου πιστεύει πως θα χω ενεργοποιηθεί (το 'χουμε όλοι ξανακούσει, ναι) αλλά μου έδωσε το όνομα και το τηλέφωνο της να την παίρνω όταν χρειάζεται και υπάρχει πρόβλημα. Επιτέλους θα μιλάω με τον ίδιο άνθρωπο ο οποίος είχε τη δυνατότητα να πάρει τμήμα φορητότητας κλπ για να καταλάβει τι γίνεται.
4) Στο τμήμα φαξ πρέπει να υπάρχουν κι άλλα ξεφτέρια σαν του 13800 διότι είχα στείλει σε κοινό φαξ μια κατάργηση αίτησης για αριθμοδότηση και αλλαγή στοιχείων κατόχου σε μια δεύτερη γραμμή που έχω και πάει για Zisto και αυτοί τι κάναν; Περάσαν ότι ζήτησα ακύρωση του 2ου συμβολαίου για Zisto... :down: Τέλος πάντων θα χρειαστεί ένα φαξ ακόμα για να συνεχίσει και αφού είναι μόνο τηλεφωνία δε βιάζομαι.
5) Μου είπε τέλος και αυτό νομίζω πως ενδιαφέρει πολλούς ότι μόλις με πάρουν τηλέφωνο ότι ενεργοποιούμαι να βγάλω αμέσως το netmod από την πρίζα, ειδάλλως μόλις μπει το internet μάλλον, υπάρχει περίπτωση να "μπλοκάρει" η γραμμή και να μη λειτουργεί η τηλεφωνία (μου πε "θα τρέχετε και δε θα φτάνετε"). Επειδή έχω δει άτομα να παραπονιούνται για χαλασμένο τηλέφωνο είπα να το αναφέρω...

Αυτά εν ολίγοις, η προσωπική επαφή έδωσε (άλλη μια) παράταση 2 εβδομάδων στο χαρτί ακύρωσης που κουβάλούσα μαζί μου (αν και δεν το 'δειξα). Για να δούμε...

MikeDrGK
24-07-07, 23:37
Εγώ την αίτηση την έκανα στα γραφεία της Τελλας (Κηφισίας στο Μαρούσι) και η κυρία που την συμπλήρωσε και την παρέλαβε μου έδωσε το τηλέφωνο του γραφείου της για να ενημερώνομαι για την πορεία της.

Αν λοιπόν εξαιρέσω τις κάποιες 20 και κάτι μέρες που έμεινα χωρίς τηλέφωνο μέχρι να με συνδέσουν και όποτε την έπαιρνα τηλέφωνο μου έλεγε ανακρίβειες (για να μην πω κάτι άλλο χειρότερο), από εκεί και πέρα (και δεδομένου ότι το CC της Tellas είναι για τα μπάζα) για ότι άλλο θέμα προέκυπτε έπαιρνα αυτή τηλέφωνο και με εξυπηρετούσε άμεσα.

Είναι ευγενικότατη και αποτελεσματικότατη.

Απορώ γιατί δεν μαζεύουν το CC μέσα στο μαγαζί τους (γιατί απ' ότι φαίνεται το έχουν εργολαβίσει) και γιατί δεν το στελεχώνουν με αντίστοιχης ποιότητας υπαλλήλους.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι στον κόσμο, ωστε να δίνουν τις απαντήσεις που δίνουν από το CC που συνεργάζεται η Tellas.

Είμαι σίγουρος ότι το κάνουν επίτηδες για μην λύνονται τα θέματα, να γίνεται νταβαντούρι και να κονομάνε από τα τηλεφωνήματα.

Έχοντας και κάποια ιδέα για το πως δουλεύουν οι ημικρατικές εταιρείες τύπου Tellas, είμαι πάλι σίγουρος ότι η Tellas θα είναι δυσαρεστημένη από την απόδοσή τους, αλλά θα έχουν κάνει καμμία ηλιθιοδέστατη σύμβαση που δεν θα μπορούν να αντιδράσουν.
.
.
.

no_logo
24-07-07, 23:58
Αν λοιπόν εξαιρέσω τις κάποιες 20 και κάτι μέρες που έμεινα χωρίς τηλέφωνο μέχρι να με συνδέσουν και όποτε την έπαιρνα τηλέφωνο μου έλεγε ανακρίβειες (για να μην πω κάτι άλλο χειρότερο), από εκεί και πέρα (και δεδομένου ότι το CC της Tellas είναι για τα μπάζα) για ότι άλλο θέμα προέκυπτε έπαιρνα αυτή τηλέφωνο και με εξυπηρετούσε άμεσα.

τι άλλο έπρεπε να κάνει δηλαδή;
μόνο που δεν σε π*******





Απορώ γιατί δεν μαζεύουν το CC μέσα στο μαγαζί τους (γιατί απ' ότι φαίνεται το έχουν εργολαβίσει) και γιατί δεν το στελεχώνουν με αντίστοιχης ποιότητας υπαλλήλους.

είναι φθηνότερο έτσι

πάρτε το χαμπάρι

το φθηνό το κρέας τ τρώνε οι σκύλοι.

MikeDrGK
25-07-07, 01:09
Πάντως υπάρχουν και χειρότερα.

Η ΒΤ (ο αντίστοιχος Βρετανικός ΟΤΕ), έχει εργολαβίσει το CC του σε Ινδική εταιρεία (και που εδράζεται στην Ινδία) όπου τα μεροκάματα είναι της πείνας.

Και το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις τα Αγγλικά τους με τίποτα, με αποτέλεσμα να μην μπορείς ουτε καν να συνενοηθείς.

Έτσι όπως πάνε τα πράγματα δηλαδή, μπορεί και να δούμε κανένα CC σε καμιά Βαλκανική χώρα και να προσπαθούμε να συνεννοηθούμε με πρώην μετανάστες, με ότι Ελληνικά μπόρεσαν να μάθουν όσο ήταν στην Ελλάδα.

MikeDrGK
25-07-07, 01:12
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα δηλαδή, μπορεί και να δούμε κανένα CC σε καμιά Βαλκανική χώρα και να προσπαθούμε να συνεννοηθούμε με πρώην μετανάστες, με ότι Ελληνικά μπόρεσαν να μάθουν όσο ήταν στην Ελλάδα.

Ωχ! Ελπίζω να μην τους έβαλα καμιά ιδέα. :whistle:

lx911
25-07-07, 01:17
Εξυπνο να βαζουνε μια ομορφη γκομενα να κανει αυτην την δουλεια.
Θυμαααα... :p

LaNuit
30-07-07, 22:06
και από την άλλη έχουν μερικά κορόιδα στο cc με 3 και 60 ή τίποτα φοιτητές που ψάχνουν ένα μεροκαματάκι για να πάνε διακοπές πριν την εξεταστική...και ύστερα σου λένε εξυπηρέτηση!

pwnz0r
01-08-07, 08:07
δεδομένου ότι το CC της Tellas είναι για τα μπάζα

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι στον κόσμο, ωστε να δίνουν τις απαντήσεις που δίνουν από το CC που συνεργάζεται η Tellas.
Γιατί δηλαδη ρε φιλε το CC της Tellas ειναι για τα μπαζα; επειδη καλεις και δεν μπορουνε να σου πουνε καποια πραγματα που ειναι απολυτως λογικο απο την στιγμη που δεν ειναι πανω στη γραμμη σου, εσυ σαν "γνωστης" και καλα επρεπε να τα ξερεις αυτα και να μην κατοιγορεις αδικα το CC της Tellas η οποιοδηποτε αλλο CC. Το να μην γνωριζεις κατι ή να μην εχεις προσβαση σε κατι και για αυτο το λογο να μην μπορεις να εξυπηρετησεις σε ολους τους τομεις δεν ηλιθιοτητα, το να νομιζεις οτι τα ξερεις ολα ομως απο την αλλη ειναι...


και από την άλλη έχουν μερικά κορόιδα στο cc με 3 και 60 ή τίποτα φοιτητές που ψάχνουν ένα μεροκαματάκι για να πάνε διακοπές πριν την εξεταστική...και ύστερα σου λένε εξυπηρέτηση!
πιστευω η πραπανω απαντηση να σε καλυψε οσο αναφορα την εξυπηρετηση. Δεν φταιει κανενας φοιτητης για την εξυπηρετηση... Α και οσο αναφορα το 3 και 60... εσυ που δουλευεις δηλαδη ρε φιλε; εισαι διευθυντης πουθενα; εσυ δηλαδη δεν σκιζεσε για 600 ευρω;

Και για να μην παρεξηγουμαστε... δεν δουλευω σε CC απλα δεν μου αρεσει να ακουω ανακριβειες...

supermario
01-08-07, 12:35
Γιατί δηλαδη ρε φιλε το CC της Tellas ειναι για τα μπαζα; επειδη καλεις και δεν μπορουνε να σου πουνε καποια πραγματα που ειναι απολυτως λογικο απο την στιγμη που δεν ειναι πανω στη γραμμη σου, εσυ σαν "γνωστης" και καλα επρεπε να τα ξερεις αυτα και να μην κατοιγορεις αδικα το CC της Tellas η οποιοδηποτε αλλο CC. Το να μην γνωριζεις κατι ή να μην εχεις προσβαση σε κατι και για αυτο το λογο να μην μπορεις να εξυπηρετησεις σε ολους τους τομεις δεν ηλιθιοτητα, το να νομιζεις οτι τα ξερεις ολα ομως απο την αλλη ειναι...


πιστευω η πραπανω απαντηση να σε καλυψε οσο αναφορα την εξυπηρετηση. Δεν φταιει κανενας φοιτητης για την εξυπηρετηση... Α και οσο αναφορα το 3 και 60... εσυ που δουλευεις δηλαδη ρε φιλε; εισαι διευθυντης πουθενα; εσυ δηλαδη δεν σκιζεσε για 600 ευρω;

Και για να μην παρεξηγουμαστε... δεν δουλευω σε CC απλα δεν μου αρεσει να ακουω ανακριβειες...

Ειναι για τα μπαζα φιλε μου, γιατι αν παρεις 3 φορες τηλεφωνο και σου απαντησουν 3 διαφορετικοι ανθρωποι, θ' ακουσεις 3 διφορετικες αποψεις για το τι συμβαινει.

Αν αυτο σου φαινεται λογικο για ενα τμημα εξυπηρετησης πελατων τοτε τι να πω...

Επισης ενας αλλος λογος για τον οποιο ειναι για τα μπαζα το τμημα εξυπηρετησης πελατων της τελλας ειναι οτι οτι σου λενε ενα σωρο "μπουρδες" (για να μην πω τιποτ' αλλο) για να σε ξεφορτωθουν. Εδω μεχρι και οτι δεν "σηκωνουν" πανω απο 4Mbps οι γραμμες εχουν πει!!!!

Δηλαδη τι αλλο πρεπει να ακουσουμε για να πουμε οτι ειναι για τα μπαζα;;

pts
01-08-07, 12:46
εκτός από πολύ εξυπηρετική ήταν και κούκλα!:oneup:

Μπορούμε να έχουμε και εμείς το τηλέφωνο της κυρίας παρακαλώ;;)

Davout
01-08-07, 13:42
Συμφωνώ πως είναι για τα μπάζα διότι δεν προσφέρει εξυπηρέτηση σε κάποιον που είνα πάνω από το μέσο άσχετο user (που και αυτός ταλαιπωρείται από τις αναμονές διότι στο CC είναι ανήμποροι να βοηθήσουν). Απ'ό,τι έχω καταλάβει μπορούν να απαντάνε μόνο σε παιδικά ερωτήματα και αν χρειαστείς περαιτέρω/πιο ειδικές απαντήσεις αδυνατούν να σε συνδέσουν με κάποιο αρμόδιο τμήμα και προσπαθούν με τακτική να σε αναβάλλουν για την επόμενη εβδομάδα. Όταν πήγα στα γραφεία της Tellas και είπα το προβλημά μου, η υπάλληλος τηλεφώνησε στο αρμόδιο τμήμα για να την ενημερώσει σχετικά, συν του ότι άφησα μια αίτηση που ήθελα αντί να τη στέλνω με φαξ και να ψάχνω να δω αν έφτασε και αν την περάσαν στο σύστημά τους.

pwnz0r
01-08-07, 13:49
Ειναι για τα μπαζα φιλε μου, γιατι αν παρεις 3 φορες τηλεφωνο και σου απαντησουν 3 διαφορετικοι ανθρωποι, θ' ακουσεις 3 διφορετικες αποψεις για το τι συμβαινει.

Σε αυτο εχεις εν μερει δικιο... Αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορουν να κανουν Monitoring ολους τους agents καθε μερα, και να τους κανουν... δεν κανουν σε καθε κληση λαθος, θα το κανουν μια στο τοσο και αν τους πετυχουν βαζω στοιχημα οτι θα τους την πουν αν οχι κατι χειροτερο αν αυτο γινεται κατ' επαναληψη.

the_Mask
03-08-07, 10:18
Σε αυτο εχεις εν μερει δικιο... Αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορουν να κανουν Monitoring ολους τους agents καθε μερα, και να τους κανουν... δεν κανουν σε καθε κληση λαθος, θα το κανουν μια στο τοσο και αν τους πετυχουν βαζω στοιχημα οτι θα τους την πουν αν οχι κατι χειροτερο αν αυτο γινεται κατ' επαναληψη.

παιδια τι να πουμε, γι αυτο το θεμα εχουν αναφερθει παρα πολλα παιδια στo forum, οτι το cc ανηκει σε συνεργαζομενη εταιρεια η οποια με δινει τον ελαχιστοτερο δυνατο βασικο μισθο αυτη την στιγμη στην αγορα, κατα συνεπεια προσλαμβανει πλεον οτι να ναι, γιατι φυσικα ποιος θα παει να δουλεψει για 600 και να υπαρχει και η απαιτηση για αποδοτικοτητα, μονο και μονο να φαινεται στην tellas οτι απαντανε στις κλησεις τον πελατων, αυτο τους αρκει!

kmixalis
03-08-07, 20:53
[QUOTE=Davout;1326722]Ακολούθησα λοιπόν τη συμβουλή μερικών από το φόρουμ και επισκέφτηκα ψιλοσυστημένος τα γραφεία της Τελλάς. Ψιλοσυστημένος σημαίνει πως άτομο από εδώ μέσα μου είχε πει να ψάξω για μια συγκεκριμένη κυρία εκ μέρους του η οποία περιττό να σας πω ότι εκτός από πολύ εξυπηρετική ήταν και κούκλα!:oneup: Τι συμπεράσματα βγήκαν λοιπόν, βάσει των λεγομένων της, αν και πιστεύω πως το 'ψαξε αρκετά (πήρε τηλέφωνα στα αρμόδια τμήματα) και φάνηκε ειλικρινής:

1) Το 13800 είναι ένα νούμερο πιθανώς εκτός γραφείων της Τελλάς που δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν σχεδόν σε τίποτα. Κάντε τον κόπο να πάτε από εκεί.
2) Η αναμονή των 2 τουλάχιστον από τους 4 μήνες οφείλεται όντως (από αυτά που είδε στον υπολογιστή) στον ΟΤΕ (σίγουρα παίζει και η ανοργανωσιά τους για πιο πριν). Η αίτηση φορητότητας μου έχει σταλεί στον τοπικό ΟΤΕ 3 φορές (ενώ το maximum που χε δει ήταν 2!) και υπήρχε κάποιο "πρόβλημα" στο σύστημα το οποίο δε δεχόταν το νούμερο του τηλεφώνου μου. Συνήθως λέει πως αυτό γίνεται όταν υπάρχει ενεργή ή ακόμα και DSL που λειτουργούσε κάποτε και ο ΟΤΕ την κρατάει επίτηδες για να τη δώσει σε δικό του πελάτη (δεν ξέρω κατά πόσο σας ακούγεται σοβαρό αυτό).
3) Μου είπε πως μέχρι 10 Αυγούστου πιστεύει πως θα χω ενεργοποιηθεί (το 'χουμε όλοι ξανακούσει, ναι) αλλά μου έδωσε το όνομα και το τηλέφωνο της να την παίρνω όταν χρειάζεται και υπάρχει πρόβλημα. Επιτέλους θα μιλάω με τον ίδιο άνθρωπο ο οποίος είχε τη δυνατότητα να πάρει τμήμα φορητότητας κλπ για να καταλάβει τι γίνεται.
4) Στο τμήμα φαξ πρέπει να υπάρχουν κι άλλα ξεφτέρια σαν του 13800 διότι είχα στείλει σε κοινό φαξ μια κατάργηση αίτησης για αριθμοδότηση και αλλαγή στοιχείων κατόχου σε μια δεύτερη γραμμή που έχω και πάει για Zisto και αυτοί τι κάναν; Περάσαν ότι ζήτησα ακύρωση του 2ου συμβολαίου για Zisto... :down: Τέλος πάντων θα χρειαστεί ένα φαξ ακόμα για να συνεχίσει και αφού είναι μόνο τηλεφωνία δε βιάζομαι.
5) Μου είπε τέλος και αυτό νομίζω πως ενδιαφέρει πολλούς ότι μόλις με πάρουν τηλέφωνο ότι ενεργοποιούμαι να βγάλω αμέσως το netmod από την πρίζα, ειδάλλως μόλις μπει το internet μάλλον, υπάρχει περίπτωση να "μπλοκάρει" η γραμμή και να μη λειτουργεί η τηλεφωνία (μου πε "θα τρέχετε και δε θα φτάνετε"). Επειδή έχω δει άτομα να παραπονιούνται για χαλασμένο τηλέφωνο είπα να το αναφέρω...

Αυτά εν ολίγοις, η προσωπική επαφή έδωσε (άλλη μια) παράταση 2 εβδομάδων στο χαρτί ακύρωσης που κουβάλούσα μαζί μου (αν και δεν το 'δειξα). Για να δούμε...[/:rtfm:

vaggoulas
03-08-07, 22:51
Συμφωνώ πως είναι για τα μπάζα διότι δεν προσφέρει εξυπηρέτηση σε κάποιον που είνα πάνω από το μέσο άσχετο user
Τα Call Centers των άλλων ISPs είναι καλά?Προσφέρουν "εξυπηρέτηση"?Σε όλες τις εταιρίες έχουν φοιτητές να σηκώνουν τις γραμμές.Φθηνά μεροκάματα χωρίς εκπαίδευση φυσικά.Οι πτυχιούχοι δεν πάνε να σηκώσουν γραμμές και να ακούν μπινελίκια κάθε μέρα.Μόνο όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη θα το κάνουν.Έτσι και αλλιώς σε αυτές τις δουλειές πάνω από 2-3 μήνες δεν κάθεται κανένας.Μήπως κάνω λάθος?

MikeDrGK
03-08-07, 23:19
Γιατί δηλαδη ρε φιλε το CC της Tellas ειναι για τα μπαζα;
... δεν δουλευω σε CC απλα δεν μου αρεσει να ακουω ανακριβειες...

Αφού θέλεις να ακούσεις συγκεκριμένα πράγματα, άκουσέ τα:

1. Είναι ανοργάνωτοι: σε ένα οργανωμένο CC, όταν αναφέρεις ένα θέμα σου δίνουν ένα αριθμό (ticket) με το οποίο παρακολουθείς την υπόθεσή σου. Στο CC της Τελλάς όχι μόνο δεν υπάρχει δυνατότητα follow-up, αλλά όταν ξανακαλέσεις πρέπει να τους ξαναεξηγήσεις την περίπτωση. Και δεδομένου ότι δεν υπάρχει το ticket number που να ταυτοποιεί το πρόβλημά σου, πολύ πιθανό τις επόμενες φορές που θα ξανακαλέσεις (για να δεις αν έχει γινει κάποια πρόοδος) να ξανακαταχωρείται ανεξάρτητα σαν άλλη βλάβη με αποτέλεσμα να μπλεκουν τα μπούτια τους.

2. Είναι ανεκπαίδευτοι: δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι αν καλέσεις 3 διαφοερικές φορές για το ίδιο θέμα (είτε αυτό είναι τεχνικό πρόβλημα είτε κάποιο διαδικαστικό θέμα), θα πάρεις 3 διαφορετικές απαντήσεις.

3. Είναι μίζεροι και δεν επενδύουν: με αποτέλεσμα να μην διαθέτουν τον κατάλληλο εξοπλισμό: Η Τελλάς έχει εργολαβίσει το CC (στην Teleperformance). Για να λειτουργήσει αποτελεσματικά θα έπρεπε να έχει link με την data base της Tellas, έτσι ώστε να μπορεί να βλέπει διάφορες πληροφορίες που είναι απαραίτητες προκειμένου να εξυπηρετηθούν όσοι τους καλούν. Αντίθετα αν καλέσεις κάποιον υπάλληλο της Tellas (αν γνωρίζεις κάποιον και έχεις το τηλέφωνό του), τότε κατά κανόνα παίρνεις αξιόπιστη απάντηση.

.

MikeDrGK
03-08-07, 23:34
Σε όλες τις εταιρίες έχουν φοιτητές να σηκώνουν τις γραμμές. Φθηνά μεροκάματα χωρίς εκπαίδευση φυσικά.Οι πτυχιούχοι δεν πάνε να σηκώσουν γραμμές και να ακούν μπινελίκια κάθε μέρα.

Με τι ποιότητα ανθρώπων στελεχώνεται ένα CC, έχει να κάνει με την πολιτική της εκάστωτε εταιρείας.

Το Good Industry Practice είναι τα CC να στελεχώνονται με το πλέον έμπειρο τεχνικό προσωπικό, αφού εκαιδευτεί επιπλέον και στα διαδικάστικά και διαχειριστικά θέματα της εταιρείας προκειμένου να αποκτήσει την σφαιρική εκείνη αντίληψη που απαιτείται για να μπορέσει να αντιμετωπίσει τα θέματα που τίθενται από αυτούς που καλούν.

Και κατά κανόνα είναι από τους πλέον καλοπληρωμένους υπαλλήλους μίας εταιρείας.

Στην περίπτωσή μας ισχύει ακριβώς το αντίθετο.

Κάλεσα πρόσφατα το CC της AVM στην Γερμανία για ένα θέμα που έχω με ένα Fritz!Box, και ο άνθρωπος που μίλησα πρέπει να ήταν Technical Expert, με βαθειά τεχνική γνώση. Το πρόβλημά μου λύθηκε σε 1 λεπτό.

Η Τελλάς, με την συνεργασία της με την Teleperformance δίνει την εντύπωση ότι αντιμετωπίζει το after sales care σαν ένα αναγκαίο κακό που αν μπορούσε δεν θα το είχε και καθόλου.

.

Davout
04-08-07, 10:16
Εγώ για την Τελλάς ξέρω και γι'αυτή μιλάω. Αυτό δεν αποκλείει και τα CCs άλλων ISPs να είναι για τα μπάζα.

Μια ενημέρωση όσον αφορά το αρχικό μου post μιας που πλησιάζει η ημερομηνία που μου παν ότι θα ενεργοποιηθεί η γραμμή: Όσες φορές δοκίμασα να πάρω το σταθερό που μου 'δωσε η κοπέλα δεν απαντάει κανείς, θα 'θελα να 'ξερα αν είναι εσκεμμένο. Φυσικά θα πάω από 'κει όταν έρθει η ώρα γιατί είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου.

nightsky_30
04-08-07, 10:39
Ακολούθησα λοιπόν τη συμβουλή μερικών από το φόρουμ και επισκέφτηκα ψιλοσυστημένος τα γραφεία της Τελλάς. Ψιλοσυστημένος σημαίνει πως άτομο από εδώ μέσα μου είχε πει να ψάξω για μια συγκεκριμένη κυρία εκ μέρους του η οποία περιττό να σας πω ότι εκτός από πολύ εξυπηρετική ήταν και κούκλα!:oneup: Μήπως ήταν η κυρία Β.Χ. ;:respekt:

Davout
05-08-07, 00:52
Ναι, ναι, νααααααιιιιι... ;)

Embrance
05-08-07, 02:58
Τι το θελες και ειπες οτι ηταν κουκλα?Τωρα κολαστηκα!:)
Παντως το οτι υπαρχουν ανθρωποι που μπορει να σε βοηθησουν υπαρχουν,αλλ καμια φορα αυτο απο μονο του δεν αρκει.Φανταστητε,λεω να φιακοψω την συνδεση μου και βαριεμαι διοτι εαν τολμησω και το κανω,θα μεινω για κανα 2 μηνες χωρις ιντερνετ+τους μπελατες με τον ΟΤΕ+την ασυνενοησια με δαυτους.

nightsky_30
05-08-07, 13:44
Ναι, ναι, νααααααιιιιι... ;)Λοιπόν, για την συγκεκριμένη κυρία δεν έχω να πω παρά μόνο τα καλύτερα. Πέρα από το ότι είναι μια πολύ ευχάριστη παρουσία που σε προδιαθέτει θετικά, είναι όπως θα έπρεπε να είναι κάθε άνθρωπος που ασχολείται με το customer support και με τις δημόσιες σχέσεις γενικότερα. Αν σκεφτούμε δε, ότι καθημερινά από το πρωί έως το βράδυ αντιμετωπίζει μεγάλο αριθμό εξαγριωμένων πελατών, που άλλοι δίκαια φωνάζουν, και άλλοι επειδή απλά δεν ξέρουν τι θέλουν και δεν έχουν καταλάβει ούτε τα βασικά, τότε θα έπρεπε να την προτείνουμε για βραβείο. Είναι αλήθεια ότι δεν έχει πάντα όλες τις απαντήσεις, ούτε αυτές που έχει είναι πάντα οι σωστές, αλλά προσπαθεί για το καλύτερο μέσα στο χάος της Tellas. Το θέμα όμως είναι ότι τέτοιοι άνθρωποι μπορούν πραγματικά να βοηθήσουν μόνο από υψηλότερες θέσεις, φροντίζοντας οι υπόλοιποι να έχουν το ίδιο υψηλό επίπεδο με αυτούς, γιατί ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Μπράβο λοιπόν στην κυρία Β.Χ. και εύχομαι αυτή η άθλια επικοινωνιακά εταιρία που λέγεται Tellas, να την αξιοποιήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να μπορούμε και εμείς να αισθανόμαστε άνθρωποι όταν χρειάζεται να έρθουμε σε επαφή για κάποιο ζήτημα :respekt:

Davout
20-08-07, 21:48
Λοιπόν, αν και έλεγα να περιμένω να δω στα σίγουρα τι γίνεται ας κάνω ένα ενημερωτικό post. Είχα απογοητευτεί διότι δεν απαντούσε κανείς στο τηλέφωνο που μου χε δώσει η κυρία Β.Χ. και όταν πήγαινα στα γραφεία της Tellas απουσίαζε και έπεφτα σε κάποιον λιγότερο εξυπηρετικό (όσον αφορά και την ουσία του πράγματος). Μια μέρα λοιπόν που ήμουν στην παραλία την Άνδρου και αφού είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω με τη συγκεκριμένη υπάλληλο χτυπάει το κινητό μου και ακούω "Ναι από Tellas σας καλώ, είμαι η κα Β.Χ. και με καλέσατε". Της λέω ποιος είμαι, φιλικότατη μου λέει πως με θυμάται, της έτυχαν κάτι οικογενειακά θέματα και αναγκάστηκε να λείψει για κάποιο καιρό και σπεύδει να κοιτάξει το θέμα μου. Βλέπει στον υπολογιστή ότι έχει αργήσει πάλι η απάντηση φορητότητας και μου λέει πως θα το ερευνήσει και θα με ξανακαλέσει σε λίγο. Μετά από 10 λεπτά με ξαναπαίρνει και μου λέει πως έχει ευχάριστα νέα, η απάντηση του ΟΤΕ είναι θετική και σε 10 περίπου μέρες θα ενεργοποιηθώ (έχουν περάσει οι 5 και ακόμα δεν έχει περαστεί στο σύστημα του 13800 το ΟΚ για φορητότητα, βλέπε παρακάτω). Εύγε στην κοπέλα που ασχολήθηκε, είδε την κλήση μου και με πήρε πίσω. :oneup:

Σε αντιδιαστολή τώρα το 13800, που πήρα σήμερα να δω αν περάστηκε και εκεί το ΟΚ του ΟΤΕ, το σηκώνει μια κυρία και μου λέει πως η απάντηση του ΟΤΕ είναι αρνητική. Μένω κάγκελο και την κλείνω για να πάρω την πρώτη για διευκρινήσεις, όταν ευτυχώς με καλεί από το 13800 στο κινητό μου να μου πει πως έκανε λάθος νούμερο (έχω ζητήσει Zisto σε 2 αριθμούς και εννοούσε το άλλο). Να αναφέρω βέβαια ότι για το άλλο έλαβε η Tellas αρνητική απάντηση λόγω "ελλιπών δικαιλογητικών" (με δική τους ευθύνη προφανώς αφού τα έχω δώσει όλα και δε μου ζητήθηκε τίποτα νέο) και επαναπροωθήσαν την αίτηση μου.

Βγάλτε τα συμπεράσματα σας. Εγώ περιμένω να δω αν όντως θα ενεργοποιηθώ σε 10 (άντε 20 γιατί ούτως ή άλλως θα λείψω) μέρες και αν ναι θα στείλω μια επιστολή για τη συγκεκριμένη άριστη υπάλληλο στα γραφεία τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.