PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορά στο Downsteam margin από το upstream



stsalkit
25-07-07, 08:02
Καλημέρα φίλοι. Εχω μία ιδιάζουσα περίπτωση και θα ήθελα βοήθεια / απόψεις όσων γνωρίζουν. Η απόστασή μου από το dslam της περιοχής μου (Αφλιδνες) είναι 4.5 χλμ περίπου. Με κόπο βγάζω 1024 Kbps, με attenuation 63. Ο θόρυβος στην γραμμή είναι ιδιαίτερα μεγάλος και συγκεκριμένα περί τα 2db (καλά διαβάσατε - δύο), στο κατέβασμα αλλά 11 στο ανέβασμα. Με τα ομολογουμένως πολύ λίγα που ξέρω για την τεχνολογία, αυτό πρέπει να επιρρεάζει την σύνδεση και την ταχύτητα.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει την μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο? είναι θέμα καλωδίων(κλώνων)? εάν ναι θα έχω βελτίωση στην ταχύτητα εάν ζητήσω από τον ΟΤΕ να αντιμεταθέσει τους κλώνους, ώστε να αποκτήσω καλύτερη ταχύτητα στο download που με ενδιαφέρει περισσότερο? (ή είναι βλακεία αυτό που σκέφτομαι?) Ευχαριστώ

pan.nl
25-07-07, 09:51
Άλλες συχνότητες στη γραμμή καταλαμβάνονται για το download και άλλες για το upload. Στην περίπτωσή σου επηρεάζεται σημαντικότερα το download...με SNR Margin 2 db δεν έχεις συνεχείς αποσυνδέσεις??

foyltaka
25-07-07, 16:08
Διάβασε τον παρακάτω πολύ καλό οδηγό και πιστεύω να λυθούν οι απορίες σου.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417
Στο downstream χρησιμοποιούνται υψηλότερες συχνότητες απο ότι στο upstream ,γι'αυτό και φυσιολογικά έχεις και χειρότερες τιμές στο θόρυβο.
Το ίδιο ζεύγος καλωδίων (δηλαδή η τηλεφωνική σου γραμμή) που σου δίνει το downstream,σου δίνει και το upstream και φυσικά την τηλεφωνία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.