PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπάντηση Tellas σε ομαδική επιστολη καταγγελιών της ΕΕΤΤ



Spanos
25-07-07, 16:35
Σήμερα και μετά απο μήνες μου ήρθε με Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ η εξής επιστολή


Αξιότιμε Κύριε ΜπλαΜπλα

Αναφορικά με τις έγγγραφες επιστολές σας προς την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων και με Αριθμούς Πρωτοκόλλου 2ΧΧΧΦ/ΧΧΧ & 2ΧΧΧ/Φ ΧΧΧ οι οποίες αφορούν την εταιρεία μας με την εμπορική επωνυμία "ΤΕΛΛΑΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΑΙΡΕΙΑ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ" που εδρεύει στο Μαρούσι Αττικής (Λεωφ. Κηφισίας 76-78), θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε τα εξής:

Θα θέλαμε καταρχάς να σας εκφράσουμε την ειλικρινή μας λύπη για τα ζητήματα τα οποία μας έχετε θέσει και να σας διαβεβαιώσουμε ότι η εταιρεία μας ενήργησε άμεσα προκειμένου για την επίλυσση τους. Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να θέσουμε υπ 'όψιν σας οτι λόγω της εμπλοκής στην διαδικασία πλέον του ενός παρόχου αλλα και της αρχικής απόρρριψης εκ μέρους του ΟΤΕ της αίτησης σας, επήλθε και η εν λόγω καθυστέρηση στην οποία αναφέρεστε και στην επιστολή σας.

Σε κάθε περίπτωση , η υπηρεσία Tellas Zisto Tel + DSL έχει πλέον ενεργοποιηθεί παρέχοντας σας τη δυνατότητα πραγματοποίησης απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων καθώς και απεριόριστης πρόσβασης στο διαδίκτυο.

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε τέλος, οτι το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της ΤΕΛΛΑΣ, παραμένει στην διάθεση σας, στο 13800 ή εναλλακτικώς στο 801 500 13800 (κέντρο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης πελατών της ΤΕΛΛΑΣ), 24 ώρες το 24-ωρο και 7 ημέρες την εβδομάδα, για οποιοδήποτε θ'εμα τεχνικής ή άλλης φύσεως, αναφορικά με τις παρεχόμενες προς τους συνδρομητές μας υπηρεσίες.

Με εκτίμηση,
ΤΕΛΛΑΣ Α.Ε.
Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

Spanos
25-07-07, 16:46
Σχετικά λοιπόν με την επιστολή απάντησης, έχω να πώ οτι πρόκειται για μπούρδες. Μου θυμίζει παιδάκι που προσπαθεί να γεμίσει το χαρτί της έκθεσης έτσι ώστε να φανεί οτι κάτι έγραψε.

Η πρώτη παράγραφος είναι για να γνωριστούμε....

Η τρίτη και η τέταρτη παράγραφος ακούγετε πιο πολύ σαν διαφήμιση, άσε που δεν έχω Zisto Tel+DSL αλλα σκέτο Zisto DSL και μην αρχίσουμε τώρα να λέμε πάλι τα ίδια για τιμές και για ταχύτητες...

Μας έμειναν λοιπόν τρείς σειρές στη δεύτερη παράγραφο, όπου τι αλλο να πούν εκτός απο οτι φταεί ο ΟΤΕ. Έκανα μια σελίδα γεμάτη καταγελίες γεμάτη απο δικά τους λάθη και παραλείψεις και αυτοί απαντάνε απλώς οτι φταίει ο ΟΤΕ προσπαθώντας να παραπλανήσουν εμένα και φυσικά την ΕΕΤΤ.


Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να θέσουμε υπ 'όψιν σας οτι λόγω της εμπλοκής στην διαδικασία πλέον του ενός παρόχου αλλα και της αρχικής απόρρριψης εκ μέρους του ΟΤΕ της αίτησης σας, επήλθε και η εν λόγω καθυστέρηση στην οποία αναφέρεστε και στην επιστολή σας.


Η δικία μου καταγγελία στηριζότανε στο ότι εξαιτίας δικού τους λάθους και συγκεκριμένα, η κατάθεση στον ΟΤΕ λάθος αίτησης για αριθμοδότηση Tellas σε ενεργό βρόχο αντι για ανενεργό, χωρίς να έχω προσκομίσει λογαριασμό ΟΤΕ και χωρίς να έχω στο όνομα μου κάποια τηλεφωνική γραμμή που μου ανήκει και μετά απο την έλευση στο σπίτι μου δύο κούριερ (ανα δεκαήμερο) αφού ολο κάποιο λάθος είχαν στην προ-συμπληρωμένη αίτηση που μου έστελναν, καθυστέρησε η ενεργοποίηση μου για μήνες αφού ήταν φυσικό ο ΟΤΕ να απορρίψει την αίτηση για πολλούς λόγους (όπως απουσία δικαιολογητικών). Φυσικά εγώ τόσο καιρό που παρακολουθούσα την αίτηση τηλεφωνικά απο το 13800 έπαιρνα λανθασμένες πληροφορίες οτι όλα είναι καλά και οτι όλα προχωράνε όπως πρέπει.

Ζητήστε και μια φορά συγνώμη, έλεος πια με την κοροιδία της Τελλάς.

civil
25-07-07, 17:36
@Spanos
Δικιο εχεις, αλλά με αυτους (Τρελλας) που να το βρεις....
:down:

agmarios
25-07-07, 17:44
καιρός να αφήσουμε το πιπίλισμα της καραμέλας και να ασχοληθούμε με το γλύψιμο του γλειφιτζουριού που έχει και πιο πολύ ενδιαφέρον ως σεξουαλικό υπονοούμενο.

no_logo
25-07-07, 18:02
spanos την επιστολή αυτή την στέλνουν σε όλους τους συνδρομητές τους με ελάχιστες τροποποιήσεις.
Στείλε απαντητική επιστολή με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και tellas όπου θα πιάνεις αυτές τις τρείς παραγράφους και θα τις ξετινάζεις;)

MikeDrGK
25-07-07, 18:18
Είμαι σίγουρος ότι την ίδια απάντηση στέλνουν σε όλους.

Θα ήταν ενδιαφέρον αν και άλλος έχει λάβει απάντηση από την Τελλάς μετά από καταγγελία του στην ΕΕΤΤ να την αναβάσει στο forum έτσι ώστε να διαπιστώσουμε την σοβαρότητα που αντιμετωπίζει τόσο εμάς σαν πελάτες της όσο και την ΕΕΤΤ σαν φορέα που αιτεί την απάντηση.

Spanos
25-07-07, 20:39
spanos την επιστολή αυτή την στέλνουν σε όλους τους συνδρομητές τους με ελάχιστες τροποποιήσεις.



Είμαι σίγουρος ότι την ίδια απάντηση στέλνουν σε όλους.

Mάλλον κάτι τέτοιο γίνεται αλλα είναι δυνατόν σε όλες τις περιπτώσεις να στέλνουν το ίδιο χαρτί και να λένε σε όλους οτι φταίει ο ΟΤΕ;

Εμένα ολα πήγαιναν μια χαρά (σύμφωνα με το 13800) αλλα τα λάθη απο δυσκολία κατανόησης απο ανεκπαίδευτους και κατ 'επέκταση ανίκανουν για αυτή τη δουλειά υπαλλήλους, πήγαιναν σύννεφο με αποτέλεσμα τα κούριερ να πηγαινοέρχονται, να απορρίπτονται οι αιτήσεις ορθώς απο τον ΟΤΕ, αφού ήταν λάθος συμπληρωμένες.

Επίσης να συμπληρώσω οτι απο τότε που παρέδωσε ο ΟΤΕ τον ανενεργό βρόχο (ήμουν μπροστά στην κατασκευή και μίλησα με τον υπάλληλο) έκαναν 10 ημέρες να με ενεργοποιήσουν. Μάλιστα έφτασα σε σημείο να πάρω τον προιστάμενο των τεχνικών στο Περιστέρι κ.Δχχχχ για να μου επιβεβαιώσει οτι όλα είναι ΟΚ απο μεριάς ΟΤΕ.


Στείλε απαντητική επιστολή με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και tellas όπου θα πιάνεις αυτές τις τρείς παραγράφους και θα τις ξετινάζεις:wink:

Μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο.:rant:


Θα ήταν ενδιαφέρον αν και άλλος έχει λάβει απάντηση από την Τελλάς μετά από καταγγελία του στην ΕΕΤΤ να την αναβάσει στο forum έτσι ώστε να διαπιστώσουμε την σοβαρότητα που αντιμετωπίζει τόσο εμάς σαν πελάτες της όσο και την ΕΕΤΤ σαν φορέα που αιτεί την απάντηση.

Nαι αυτό θα είχε ενδιαφέρον, γιατί είναι και άλλοι 57 σε αυτή την ομάδικη ειστολή που έστειλε η ΕΕΤΤ στην Τελλάς

Να συμπληρώσω οτι αυτή είναι απάντηση σε μια ομαδοποιημένη καταγγελία που είχε στείλει η ΕΕΤΤ στην Tellas, με Αρ.Πρωτ 8883/Φ300 που αφορούσε επιστολές 57 ατόμων αλλα η Tellas αναφέρει τον Αριθμό Πρωτοκόλου της δικιάς μου καταγγελίας και οχι της ομαδικής επιστολής.

no_logo
25-07-07, 20:55
Μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο.:rant:


απλά επειδή η ΕΕΤΤ είναι μπάχαλο, μην ξεχάσεις να γράψεις ότι είναι συμπλήρωμα στην καταγγελία με αριθ. πρωτοκόλλου τάδε (της αρχικής καταγγελίας)

MikeDrGK
25-07-07, 21:52
Nαι αυτό θα είχε ενδιαφέρον, γιατί είναι και άλλοι 57 σε αυτή την ομάδικη ειστολή που έστειλε η ΕΕΤΤ στην Τελλάς.
.


Σήμερα μου κοινοποίησε η ΕΕΤΤ επιστολή που έστειλε στην Τελλάς για να απαντήσει σε 110 καταγγελίες μεταξύ των οποίων και την δική μου, αιτώντας αποστολή απάντησης στους καταγγέλοντες εντός 10 ημερών:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=117626

Και το ερώτημά μου ήταν πόσο σοβαρό μπορεί να είναι το αίτημα αυτό, δεδομένου ότι είναι ανθρωπίνως αδύνατο να αναλυθούν και να δωθούν οι πρέπουσες απαντήσεις σε 110 ενδεχόμενα διαφορετικές περιπτώσεις σε 10 ημέρες.

Τελικά φαίνεται ότι το κάνουν εκ συστήματος και είναι μια συμπαιγνία Τελλάς και ΕΕΤΤ.
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ.

Ηθικό δίδαγμα για όλους όσους σκέφτονται να κάνουν καταγγελία στην ΕΕΤΤ: Τσάμπα κόπος.

namygd
26-07-07, 18:49
Παντως για τα ματια του κοσμου κάτι έγινε μετά απο τις καταγγελίες των συνδρομητών (απο ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ)


Η ΕΕΤΤ επέβαλε :

1) Στην εταιρεία Tellas διοικητικό πρόστιμο συνολικού ύψους 1.550.000 ευρώ, για παραβιάσεις της ισχύουσας νομοθεσίας αναφορικά με την Προεπιλογή Φορέα, και την Παροχή Αδεσμοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο. Οι ως άνω παραβάσεις, οι οποίες διαπιστώθηκαν κατόπιν διενέργειας από την ΕΕΤΤ τριών αυτοτελών ακροάσεων με αντικείμενο την Προεπιλογή Φορέα, κάθε μία εκ των οποίων αφορούσε μεγάλο αριθμό καταγγελιών καταναλωτών και μίας ακρόασης με αντικείμενο την παροχή αδεσμοποίητης πρόσβασης στον τοπικό βρόχο, εν συντομία έχουν ως εξής:

Αυθαίρετη ενεργοποίηση προεπιλογής φορέα, εξακολούθηση χρέωσης συνδρομητών μετά την κατάργηση της προεπιλογής, αυθαίρετη ακύρωση αιτήσεων κατάργησης προεπιλογής φορέα, καθυστέρηση στην υπαναχώρηση/κατάργηση προεπιλογής φορέα, μη παροχή στοιχείων σε σχέση με ζητήματα καταναλωτών, υπερβολικά μεγάλοι χρόνοι αναμονής στις υπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών, καθυστερημένη προώθηση αιτημάτων για παροχή ΤοΒ στην ΟΤΕ Α.Ε., ελλιπής ενημέρωση σε σχέση με διαθεσιμότητα υπηρεσιών, διακοπές στην παροχή υπηρεσιών λόγω βλαβών.

Davout
26-07-07, 21:04
Ηθικό δίδαγμα για όλους όσους σκέφτονται να κάνουν καταγγελία στην ΕΕΤΤ: Τσάμπα κόπος.

Να κάτι στο οποίο διαφωνώ απόλυτα. Μπορεί να είμαστε σε εμβρυϊκό στάδιο όσον αφορά και υπηρεσίες και δικαιώματα αλλά τα παραπάνω δείγματα είναι πολύ ενθαρρυντικά. Απλά προχωράμε με ελληνικούς ρυθμούς...

harry79
27-07-07, 14:19
Ωραία επιστολή! Θα κυκλοφορήσει και σε dvd?

MikeDrGK
27-07-07, 16:39
Να κάτι στο οποίο διαφωνώ απόλυτα. Μπορεί να είμαστε σε εμβρυϊκό στάδιο όσον αφορά και υπηρεσίες και δικαιώματα αλλά τα παραπάνω δείγματα είναι πολύ ενθαρρυντικά. Απλά προχωράμε με ελληνικούς ρυθμούς...

Μάλλον εγώ υιοθέτησα την απόλυτα απαισιόδοξη άποψη, και εσύ την απόλυτα αισιόδοξη.

Η αλήθεια κάπου στην μέση πρέπει να είναι.

Davout
27-07-07, 16:43
Ξαναδιάβασε μια φορά την απάντηση μου, νομίζω πως είναι αρκετά "στη μέση". Μιλάω για ενθαρρυντικά δείγματα (δεν είπα ότι λύθηκαν τα προβλήματα) αν και βρισκόμαστε σε εβρυϊκό στάδιο όσον αφορά όχι μόνο σε υπηρεσίες αλλά και σε δικαιώματα (δηλαδή ως καταναλωτές). ;)

Spanos
27-07-07, 16:56
Eμένα πάντως με καλύπτει πλήρως το πρόστιμο των 1.550.000€ αφού πολλοί λόγοι για τους οποίους επιβλήθηκε με καλύπτουν και ήταν μέσα στη καταγγελία μου

Τώρα αν θα τα πληρώσει ή οχι δεν ξέρω, πάντως εγώ νιώθω μια ηθική δικαίωση και μάλλον δε θα το συνεχίσω παραπέρα αφού δεν έχει πλέον νόημα να ασχολούμαι με μια καταγγελία που έγινε τον Ιανουάριο.

Davout
28-07-07, 11:32
Πάρτε και αναλυτικά τα πρόστιμα όπως δημοσιεύτηκαν χτες (Παρασκευή 27/7) στα ΝΕΑ:

ΟΤΕ: 27.000.000 ευρώ
Tellas: 1.550.000
Teledome: 1.200.000
Forthnet: 350.000
Vivodi: 200.000
HoL: 50.000

minovg
30-07-07, 14:55
Σήμερα μου ήρθε μια επιστολή από ΕΕΤΤ για μια καταγγελία που είχα κάνει (ούτε που θυμάμαι για ποια από όλες :lol: ) και μέσα αναφέρει καμιά 60αριά άλλα ονόματα συνδρομητών Τελλάς με όλα τους τα στοιχεία. :blink:

Καλά έτσι δημοσιοποιούν αυτοί από ΕΕΤΤ τα ονόματά μας στους άλλους συνδρομητές; Εμένα μπορεί να ήθελα να ήταν απόρρητη η καταγγελία μου και δεν ήθελα να μαθευτεί σε άλλους συνδρομητές. Επίσης με ποιο δικαίωμα δημοσιεύουν τα στοιχεία μου (διεύθυνση+τηλ.) στους άλλους 60 συνδρομητές της Τελλάς;

Μου φαίνεται θα πάμε για καταγγελία στην Αρχή Προστασίας προσωπικών δεδομένων που θα στρέφεται στην καταγγελία στην ΕΕΤΤ εις βάρος της Τελλάς. :mad:

ssonic
30-07-07, 15:03
Η ΑΔΑΕ είναι η Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών. Προφανώς την μπέρδεψες με την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.

minovg
30-07-07, 15:10
Η ΑΔΑΕ είναι η Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών. Προφανώς την μπέρδεψες με την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.
Ναι σόρυ, αυτήν εννοούσα. :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.