PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ μην σας "φάει" χρήματα η Forthnet!!!



Σελίδες : [1] 2

maddoctor
25-07-07, 18:49
Το θέμα αυτό το ανοίγω απλώς σαν επισήμανση και ειδοποιήση για άλλους χρήστες της Forthnet. Έχω ήδη κάνει την αναφορά/καταγγελία στο τμήμα πωλήσεων της Forthnet, όπως τους ενημέρωσα ότι θα δημοσιοποιήσω την ιστορία αυτή. Τα στοιχεία μου μπορεί να τα έχει η Forthnet ανά πάσα στιγμή, για να επιβεβαιώσει αυτά που γράφω.
Ερχόμενος από την επαρχία, δεν είχα adsl edώ, οπότε αγόρασα ένα πακέτο adsl in a box της Forthnet με 1Mbps ταχύτητα. Το πακέτο/προσφορά ήταν ότι με το ίδιο ποσό, ανάλογα με το τι ταχύτητα διάλεγες, είχες συνδεση για ανάλογους μήνες. Έτσι εγώ για το 1Mbps, η σύνδεση ήταν για 7 μήνες. Αρχές ιούνη έκανα αίτηση αναβάθμισης της γραμμής από 1 σε 10 τότε (24 τώρα ή μάλλον 19 που πιάνω). Η δυνατότητα αναβάθμισης ήταν δωρεάν σε όσους είχαν 1Mbps σύνδεση. Η αναβάθμιση ενεργοποιήθηκε στις 25/6. Επειδή όμως υπήρχε υπόλοιπο από την προηγούμενη σύνδεση, κατά την εγγραφή της αίτησης, μου είχαν πει στα γραφεία τους στην Καλλιθέα, ότι θα γίνει συμψηφισμός. Προχθές μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός για τα 24. Φυσικά δεν είχαν αφαιρέσει το ποσό από την προηγούμενη σύνδεση και όταν χθες πήγα στα κεντρικά και τον πλήρωσα, η κοπέλα εκεί δεν μου ανάφερε τίποτα για την διαφορά. Έτσι σήμερα πήγα και έκανα αναφορά του περιστατικού, ζητώντας εξηγήσεις γιατί το ξέχασαν και γιατί πάνε να μου φάνε τις 40 μέρες περίπου (5/1 είχε ενεργοποιηθεί η πρώτη σύνδεση). Μου δικαιωλογήθηκε ότι το λογιστήριο βγάζει τις διαφορές στον δεύτερο λογαρισσμό. Εγώ ουσιαστικά δεν έχω λόγο να μην την πιστέψω, αλλά ούτε και να την πιστέψω. Οπότε προσοχή! Τώρα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό, να δω τι θα γίνει.

No-Name
25-07-07, 19:34
Δεν εισαι ο 1ος που έχει συμβεί, με ενα γραπτό παράπονο σου κάνουν αντιλογισμό και πληρώνεις αυτο που πρέπει μόνο

nikosnn
01-08-07, 20:18
Πάντως, σε ολοΐδια περίπτωση, όπως ήταν η δική μου δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Περίμενε να σου έρθει και ο 2ος λογαριασμός για να αντιλογιστεί το ποσό. Αλλιώς κυνήγα τους!!!:clap:

andreasp
02-08-07, 14:31
Και σε εμενα σημερα ηρθε ο λογαριασμος για το 2play.
Φυσικα δεν εχει αντιλογιστει το ποσο που απομένει μεχρι την λήξη του adsl in a box που είχα.

No-Name
02-08-07, 14:36
Εμένα πάλι λόγω βλάβης που ειχα έχουν αφαιρέσει κανονικότατα ότι έπρεπε

nrg_polini
14-08-07, 21:51
Εμενα απο 24/5 δεν μου εχει ερθει λογαριασμος, μηπως επειδη ειχα κανενα 60αρι υπολοιπο απο το adsl in a box ; Αλλα απ'οτι βλεπω το ψιλο-"ξεχνανε" το υπολοιπο.

nikgr
15-08-07, 11:57
Kατ' αρχήν το λογιστηριο τους είναι για τα μπάζα και είναι η κυρια αιτία που τους είπα bye-bye.

Στην περίπτωσή σου απ' ότι κατάλαβα είχες ενα adslinabox και ζήτησες την προσφορά της 1ης Ιουνίου?

Τα boxακια δεν αλλάζουν ταχύτητα σίγουρα γιατί πρεπει να τελειώσει η περίοδος ισχύος τους πρώτα. Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί κι εγώ ήθελα να αλλάξω το 1mbit σε 2 και μου είπαν ότι δε γίνεται αν δεν τελειώσει ο προπληρωμένος χρόνος.

Στην προσφορά 1ης Ιουνίου έλεγαν ξεκάθαρα ότι προηγούμενο υπόλοιποσυνδρομής χάνεται.
Δεν ξέρω τί σου λέει ο κάθε άσχετος υπάλληλος. Το σίγουρο είναι ότι όσους ρωτήσεις εκεί μέσα τόσες διαφορετικές απαντήσεις θα λάβεις.

nrg_polini
15-08-07, 12:32
Ειχα adsl in a box φοιτητικο και πηγα σε 2play soho, και στο τηλεφωνο αλλα και στο site υπαρχει διαβεβαιωση οτι δεν χανεις το υπολοιπο .

Έχω ήδη συνδρομή στη Forthnet. Μπορώ να μετατρέψω την υπηρεσία που χρησιμοποιώ σε Forthnet 2play SoHo;

Βεβαίως και μπορείτε, χωρίς μάλιστα να χάσετε ούτε μία μέρα από την συνδρομή που ήδη έχετε! Η Forthnet με την παραλαβή της αίτησής σας και αφού δηλώσετε τι είδους υπηρεσία ήδη χρησιμοποιείτε θα αναλάβει να κάνει την μετατροπή και φυσικά να μεταφέρει το υπόλοιπο της συνδρομής σας στην νέα υπηρεσία Forthnet 2play SoHo.

http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=190162

psytransas
15-08-07, 12:40
Στο λογιστηριο τους το ειπες ? :p

Εδω δεν ενημερωνεται αμεσα για μια αλλαγη ταχυτητας και με χρεωσε οτι να 'ναι στο παρελθον :down:

TheThing
15-08-07, 12:46
παιδιά τι λέτε τώρα, εδω εμένα με χρέωσε για περίοδο που δεν είμουν καν συνδρομητής της...!!!

Antonis21
16-08-07, 03:11
Ειναι δυσκολο το επαγγελμα του λογιστή απο οτι φαινετε!!

BlindG
16-08-07, 03:53
Καταρχήν ψυχραιμία τρελλογιατρέ ;)

Μου έτυχε ανάλογη περίπτωση (πρόσφατη ανανέωση της συνδρομής) και μου ήρθε και εμένα ο πρώτος λογαριασμός.
Ε, σου λέω το εξής, η Fnet με το "έτσι θέλω" σε "βάζει μέσα" στον πρώτο λογαριασμό.
Στην ουσία πληρώνεις κάτι σαν "εφάπαξ", ή "τέλος ενεργοποίησης" (πες το όπως θέλεις, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο) και πλέον τα έξοδα λειτουργίας (δηλαδή τα τηλεφωνήματα) σου έρχονται από το δεύτερο και μετά.

Η επίσημη δικαιολογία είναι οτι προπληρώνεις το πάγιο για τον τρέχον μήνα και οι χρεώσεις του σου έρχονται στον επόμενο λογαριασμό (που προπληρώνεις το πάγιο του επόμενου).

Επίσης, αυτό που μου είπαν, ήταν οτι ΔΕΝ ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ αλλά τα λειτουργικά έξοδα του λογαριασμού ;)

Fat Freddy
16-08-07, 10:47
Όπως ισχύει και στην αυτού μεγαλειότητα τον ΟΤΕ (αλλά και στους άλλους εναλλακτικούς) τα πάγια προπληρώνονται.

Η 4νετ ως γνωστόν εκδίδει λογαριασμούς ανά 2 μήνες, συνεπώς εγώ που είμαι συνδρομητής 2play από 10/5/07 προπλήρωσα τα πάγια του διμήνου 10/5 μέχρι 10/7 σε λογαριασμό που μου ήρθε μερικές μέρες μετά την ενεργοποίηση. Η χρέωση των κλήσεων για αυτό το διάστημα εμφανίζεται στον επόμενο λογαριασμό που εκδόθηκε αρχές Ιουλίου και εκεί προπληρώνονται τα πάγια από 10/7 μέχρι 10/9, και πάει λέγοντας όπως ακριβώς συνέβαινε με τον ΟΤΕ τοοοόσα χρόνια.

Να σημειώσω ότι ο συμψηφισμός του υπολοίπου από την προπληρωμένη ΑΡΥΣ που είχα είναι δεδομένος.

Επίσης τους ζήτησα (εγγράφως) πίστωση για το διάστημα που είχα πλημμελή παροχή υπηρεσιών, πράγμα που αποδέχτηκαν και θα με πιστώσουν στον επόμενο λογαριασμό.

maddoctor
29-09-07, 09:32
Συνεχίζοντας το στόρυ...και ο δεύτερος λογαριασμός που μου ήρθε μου ήρθε κανονικά με το πλήρες ποσό που έπρεπε να πληρώσω, χωρίς να έχει κάνει τον κόπο το λογιστήριο να αφαιρέσει την διαφορά από την πρώτη σύνδεση που είχα!Πήγα στα κεντρικά τους στην Καλλιθέα λοιπόν, και η υπάλληλος μου είπε εκεί ότι να τον αφήσω τον λογαριασμό και να μην τον πληρώσω και λογικά την επόμενη φορά θα μου έρθει χρεωστικός!!!
Ουδέν σχόλιο επί τα λεγόμενα της υπαλλήλου από εμένα πια.....

nikosnn
29-09-07, 12:10
'Εχουν χάσει την μπάλλα εντελώς! :mad:

Ufufu
29-09-07, 14:18
Εδώ ρε σεις ο πατέρας μου είχε 2play για ελάχιστο χρονικό διάστημα πριν απο 4-5 μήνες περίπου και τώρα είναι κανονικά στον ΟΤΕ. Απο τη Forthnet συνεχίζουν να του στέλνουν λογαριασμούς με 40 ευρώ κάθε μήνα... Έχει πάει ο λογαριασμός 300 ευρώ (προφανώς δεν τον πληρώνει), κάθε φορά που έρχεται παίρνει τηλ και του λένε βεβαίως, λάθος μας, θα το διορθώσουμε μην ανησυχείτε και λοιπά, και κάθε φορά δεν γίνεται τίποτα. Τραγικό >_<

andreasp
29-09-07, 14:58
Οπως έχω γράψει και αλλού εδω μέσα, μετά απο μια επικοινωνία που είχα με το λογιστήριο της Forthnet, με ενημέρωσαν , μετά απο απίστευτη πίεση, οτι απλά δεν ξέρουν με ποιον λογιστικό μηχανισμό θα μας κάνουν επιστροφή απο τα πακέτα adsl in a box, επειδή δεν έχουν κόψει οι ίδιοι παραστατικό! Το κατάστημα μας πούλησε το πακέτο, και δεν ξέρουν πως να μας επιστρέψουν την διαφορά.

maddoctor
30-09-07, 20:45
Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να κάνουν το εξής λογικό πράγμα!?
Πακέτο in a box πχ για 6 μήνες κάνει 120€, άρα 20€ τον μήνα.Πόσους μήνες δεν χρησιμοποιήσες, 2!?Ωραία, άρα -40 € από τον πρώτο λογαριασμό που θα σου έρθει.Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι αυτό?

JULIANIK
01-10-07, 07:25
...και η υπάλληλος μου είπε εκεί ότι να τον αφήσω τον λογαριασμό και να μην τον πληρώσω και λογικά την επόμενη φορά θα μου έρθει χρεωστικός!!!.....

Ψιλοασχετο, αλλα τα ιδια μου λεει το λογιστηριο της τελλας.
Ειχα σκετο account εκει και το ακυρωσα (επιβεβαιωσα οτι πηραν το φαξ)
...απο τον ΜΑΙΟ.
Απο τοτε, οχι μονο δε μου εστειλαν ακομα τη διαφορα προπληρωμενων, αλλα μου στελνουν κανονικα λογαριαμο λες και ειμαι ακομα κανονικος πελατης...
Οποτε τους παιρνω τηλ μου λενε τα ιδια:
"να μην πληρώσω, και να περιμενω στον επομενο να μου στειλουν τη διαφορα".
Απο τον ΜΑΙΟ ! :lol:

maddoctor
21-11-07, 17:06
Τελικά η ιστορία καλά κρατεί και το λογιστήριο τους εξακολουθεί να δείχνει σημάδια ανικανότητας να κάνει σωστά την δουλειά του όπως οφείλει και μου έστειλαν για άλλη μία φορά να πληρώσω το πλήρες ποσό. Τους έστειλα τελικώς ένα email αγανάκτησης-διαμαρτυρίας, που το αναφέρω παρακάτω, μπας και αλλάξει κάτι!


Καλησπέρα σας

Ονομάζομαι Κωνσταντουδάκης Ευτύχιος και έχω σύνδεση Shared LLU με την εταιρεία Forthnet με username ekonstadou.ath.forthnet Αναγκάζομαι και στέλνω αυτό το email γιατί δεν βλέπω να βρίσκεται κάποια λύση στο πρόβλημα που σας έχω επισημάνει από τον μήνα Αύγουστο, μιας και το λογιστήριο σας θα το έκρινα ανίκανο να κάνει σωστά την δουλειά του και η πολιτική της εταιρίας σας πρέπει να είναι «κάνω την πάπια» όταν έρχεται στο να επιστέψει χρήματα στους πελάτες της! Να πάρω όμως την ιστορία από την αρχή, για να σας εξηγήσω γιατί χαρακτηρίζω έτσι το λογιστήριό σας και την εταιρεία.
Αρχές Ιανουαρίου 2007 αγόρασα ένα πακέτο ADSL in a box από το κεντρικό σας κατάστημα στην Καλλιθέα, δίπλα από την Λ.Συγγρού με ταχύτητα σύνδεσης στο 1Mbps, όπου θα έληγε κάπου στα μέσα Αυγούστου του 2007. Βλέποντας τέλος Μαΐου την αλλαγή πολιτικής της εταιρείας σχετικά με την ταχύτητα σύνδεσης, όπου από 1 γινόταν 10, έκανα νέα αίτηση για αλλαγή του πακέτου σύνδεσης που είχα από ADSL in a box σε Shared LLU στα 10Mbps τότε και 24 τώρα. Έτσι αρχές Ιουνίου έκανα αίτηση για νέα σύνδεση (αφού αλλαγή δεν γινόταν φυσικά) για Shared LLU. Υπόψη η αίτηση δεν έγινε την 1η Ιουνίου, όπου δίνατε συνδέσεις σε προσφορά. Όταν έκανα την αίτηση στο κατάστημά σας, ανάφερα στην υπάλληλο ότι κανονικά είχα ακόμα σύνδεση internet μέσω του in a box και την ρώτησα πως θα γίνει να καλυφθεί η διαφορά (αφού υπολείπονταν 2 μήνες ακόμα). Η υπάλληλος μου ανάφερε ότι θα γίνει η απαραίτητη αφαίρεση του υπολοίπου που δεν χρησιμοποίησα, στον πρώτο λογαριασμό. Ο πρώτος λογαριασμός που μου ήρθε τέλη Αυγούστου, μου ήρθε να πληρώσω το πλήρες ποσό, δηλαδή 43.01€ χωρίς να έχει γίνει απολύτως διόρθωση στο τελικό ποσό. Τον πρώτο λογαριασμό τον πλήρωσα κανονικά, κάνοντας όμως ταυτόχρονα αναφορά στο κατάστημά σας, εκεί να δούνε τι έχει γίνει με το υπόλοιπο των 2 μηνών. Η αναφορά αυτή πρέπει να έχει καταχωρηθεί στο σύστημα σας αφού την έκανα από το κατάστημα στην Ατθίδων. Ο επόμενος λογαριασμός που μου ήρθε τέλη Σεπτεμβρίου, πάλι μου ήρθε να πληρώσω το πλήρες ποσό, χωρίς κανένα ποσό να έχει αφαιρεθεί λόγο των 2 μηνών υπολοίπου από το πακέτο in a box! Παρουσιάστηκα στο κατάστημα σας στη Ατθίδων και όταν ανάφερα την όλη ιστορία στην εκεί υπάλληλο, το μόνο που μου απάντησε ήταν να μην πληρώσω τον λογαριασμό, όπως έλεγα ότι θα κάνω αφού δεν είχατε κάνει κάποια διορθωτική κίνηση στο ποσό που έπρεπε να πληρώσω και να περιμένω τον επόμενο λογαριασμό να πληρώσω το διορθωμένο ποσό που θα μου έρθει. Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός. Όπως φαίνεται και στην επισυναπτόμενη εικόνα που είναι ο λογαριασμός που μου ήρθε, και πάλι δεν έγινε κάποια διόρθωση στο ποσό που πρέπει να πληρώσω και με χρεώνεται το πλήρες ποσό, χωρίς να φαίνεται κάποια κίνηση από το λογιστήριό σας στο να μου επιστρέψει το ποσό που αντιστοιχεί στους 2 μήνες υπόλοιπο από το πακέτο in a box. Για τον λόγο λοιπόν ότι 6 μήνες μετά την αίτηση αλλαγής σύνδεσης, 3 μήνες μετά την αναφορά στο σύστημα σας και 3 λογαριασμούς όπου με χρεώνεται κανονικά χωρίς να μου επιστρέφεται το υπόλοιπο των 2 μηνών, θεωρώ το λογιστήριο σας ανίκανο και την εταιρεία Forthnet ως πολιτική της «να κάνει την πάπια» όταν πρέπει να επιστρέψει χρήματα!!!
Να επισημάνω μόνο ότι το παρόν θέμα το έχω δημοσιοποιήσει σε 2 μεγάλα ελληνικά φόρουμ, γνωρίζοντας έτσι σε μελλοντικούς και νυν πελάτες τις ικανότητες του λογιστηρίου σας και την πολιτική της εταιρείας σας, κατά εμέ πάντα φυσικά!

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=35120
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=117660

andreasp
21-11-07, 19:41
Φυσικα ουτε και σε εμενα εχουν επιστρέψει δεκάρα τσακιστή!
Αντίθετα συνεχίζουν και στέλνουν λογαριασμούς, ακόμα και για γραμμή που η αίτηση 2play ακυρώθηκε με 5fax ακύρωσης, 5 ημέρες πριν την εισάγουν στο σύστημα τους.
Παρόλα αυτά, η γραμμή πέρασε σε 2play, την έκανα επαναφορά στον ΟΤΕ , σύμφωνα με τις υποδείξεις τους, και ακόμα στέλνουν λογαριασμούς!

maddoctor
22-11-07, 09:43
Πήγα τελικά χθες και πλήρωσα τον ένα λογαριασμό (τον άλλο θα δούμε όταν θα γίνει συμψηφισμός). Η υπάλληλος εκεί μου επιβεβαίωσε τα λεγομενά μου. Μέχρι στιγμής σε κανένα πελάτη δεν έχει γίνει συμψηφισμός των χρημάτων του από πακέτο in a box με όποια άλλη σύνδεση έχει διαλέξη μετά και έπρεπε να του επιστραφεί μέρος της σύνδεσης από το in a box που είχε πριν (δηλαδή σαν εμένα), δεν είναι γνωστό πως θα γίνει, πότε θα γίνει, που θα γίνει, κτλ. Κοινώς το λογιστήριο αδυνατεί να κάνει κάτι τέτοιο. Και ερω΄τω εγώ, εάν αποφάσιζα να φύγω σήμερα....πως θα μου γυρνούσα τα λεφτά? ΘΑ μου δίνανε χρεωστικό ? Και εάν ναι, με τι ποσό? ΚΟινώς η όλη ιστορία είναι αστεία και απαράδεκτη για μία εταιρεία σαν την Forthnet που κρατάει έτσι δέσμιους τους πελάτες της σε μία κατάσταση περίεργη!

andreasp
22-11-07, 10:50
και εγω χτες, μιλωντας με την Forthnet, αφου επικοινωνησε το παιδι που μιλουσα με το λογιστηριο, μου ειπε οτι δεν γνωριζει ποτε θα γινει.
Εχει πρόβλημα η Forthnet, στην επιστροφη των χρηματων.
Λογικα ισχυει αυτο που μου ειχαν πει και τοτε. "Δεν ξερουμε με ποιον λογιστικο μηχανισμο θα κάνουμε την επιστροφή".
Καποια στιγμή θα γίνει πάντως απο οτι μου είπε, οπως θα γινει και η πίστωση των χρημάτων που μου χρωστάνε, απο τα έξοδα επαναφοράς της δεύτερης γραμμής στον ΟΤΕ, που εντελώς παράτυπα η Forthnet πέρασε στο ιδιόκτητο τους, και ακόμα στέλνουν λογαριασμό.
Εγω του δήλωσα κα το σημείωσε, οτι ΔΕΝ πληρώνω ευρω τσακιστω, μεχρι να κάνουμε "λογαριασμο".
Τι μου χρωστάς... τι σου χρωστάω... έλα να τα βρούμε.

nmavro73
22-11-07, 15:36
Ζήτα κατάθεση σε λογαριασμό σου. Εμένα μου τα έβαλαν τα λεφτά

Παναγιώτης Μελάς
22-11-07, 21:19
Λοιπόν, κύριοι μην πανικοβάλεστε, είναι μακρύς ο δρόμος, όχι για την Ιθάκη αλλά για την σχολή κομμωτών.

Θα μου πείτε "Τί δουλειά έχει η σχολή κομμωτών;"

Εξηγούμαι

Ο σοφός λαός μας εκφράζεται απλά με τις παροιμίες. Μια από αυτές λέει πως ο αδαής "μαθαίνει στου κασίδη το κεφάλι". Εμείς, λοιπόν είμαστε οι κασίδηδες και οι εταιρείες εναλλακτικής τηλεφωνίας οι αδαείς εκκολαπτόμενοι κομμωτές.

Τον Φεβρουάριο του 2007 έκανα κι εγώ αίτηση για 2play. Ήμουν ήδη πελάτης σταθερής τηλεφωνίας ΚΑΙ Internet και μάλιστα ADSL. Έζησα μια απίστευτη περιπέτεια (όπως και πολλοί άλλοι που ανήκαν στους πρώτους αιτήσαντες) και μετά από επανηλειμμένες προσωπικές κρούσεις και επισκέψεις στα κεντρικά τους στην Ατθιδών, εδέησα να συνδεθώ αρχές Ιουνίου.

Η εμπειρία που αποκόμισα ήταν γενικά ότι η εταιρεία (όπως και οποιαδήποτε άλλη παρόμοια) δεν ήταν σε θέση να αντιμετωπίσει την πληθώρα των νέων πελατών γιατί απλούστατα δεν είχε ούτε το προσωπικό ούτε την οργάνωση και την υποδομή για κάτι τέτοιο. Έλα όμως που ο κοσμάκης ήταν και είναι καμμένος με τον ΟΤΕ, τα πάγιά του, τις διαρκώς αυξανόμενες χρεώσεις του - και μάλιστα αυθαίρετα - τις λειψές υπηρεσίες του και έλαβε τα μηνύματα των εναλλακτικών σαν "Μάνα εξ Ουρανού".

Σκέφτηκε ο απλός άνθρωπος: Γιατί να πληρώνω τον ΟΤΕ αφού τα ίδια και καλύτερα μου προσφέρουν οι άλλοι; Βουρ, λοιπόν όλοι στους άλλους. Και φυσικά οι περισσότεροι πήγαν σε αυτούς που ανακοίνωσαν πρώτοι τα πακέτα και που έδειχναν πως είχαν την καλύτερη υποδομή και οργάνωση.

Έτσι βρεθήκαμε όλοι προ μιας πρωτόγνωρης κατάστασης, με τον ΟΤΕ να χάνει ταχύτατα εκατοντάδες χιλιάδες πελάτες και με τους εναλλακτικούς να μην γνωρίζουν καν την διαδικασία αποσύνδεσης και σύνδεσης στο δικό τους το δίκτυο. Άλλο βέβαια που δεν ήθελε ο ΟΤΕ. Είχε που είχε κρυφά αποφασίσει να καθυστερεί όσο μπορούσε την αποσύνδεση, γινόντουσαν και τα λάθη από τις εταιρείες, ήρθε κι έδεσε το γλυκό.

Μετά τις περιπέτειες της καθυστέρησης των συνδέσεων, ξεκινάει ο νέος Γολγοθάς, αυτός της λογιστικής διαχείρισης των λογαριασμών.

Χάος!

Το λογιστήριο της Forthnet - και φαντάζομαι ΟΛΩΝ των εναλλακτικών - ήταν αδύνατον να διαχειριστεί τόσες δεκάδες χιλιάδες νέους λογαριασμούς. Εγώ ελάμβανα επί μήνες δύο λογαριασμούς για το ίδιο τηλέφωνο. Αυτόν της προηγούμενης σύνδεσης και τον άλλο, της νέας (2play).

Είχα καταφέρει μετά από ατέλειωτες ώρες στο τηλέφωνο και μετά από πολλές προσωπικές μου κρούσεις επί τόπου να μπορώ να μεταφέρω τα παράπονά μου τόσο στον Διευθυντή Εξυπηρέτησης Πελατών όσο και σε κάποια κυρία υπεύθυνη του λογιστηρίου.

Σήμερα επί τέλους κατάφερα να πάρω μια ξεκαθαρισμένη λογιστική καρτέλλα, στην οποία - λένε - πως είναι πλέον ξεκάθαρα τα πράγματα και έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις ώστε ο λογαριασμός μου να είναι καθαρός.

Η πλάκα είναι πως τώρα έχουν καθιερώσει το σύστημα να στέλνουν όλους τους πελάτες στο κατάστημα (νέος θεσμός που ξεκίνησε πρόσφατα) και να προσπαθούν οι κοπέλλες να λύσουν τα προβλήματα, πράγμα φυσικά αδύνατον.

Σήμερα γινότανε το Έλα να Δεις. Κάθε πέντε λεπτά έμπαινε στο κατάστημα κάποιος αγανακτισμένος, με προβλήματα που χρόνιζαν και φυσικά προσέκρουε σε τοίχο, γιατί δεν μπορούσε να βρει κανέναν υπεύθυνο.

Εγώ χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω δυναμικά μέσα, ανέβηκα μόνος μου στον ημιόροφο και ζητούσα φωναχτά και επίμονα την προϊσταμένη του λογιστηρίου. Έγινε μια ψιλοφασαρία, ήρθανε οι σεκιουριτάδες και ρώτησα κάποιον αν είχε σκοπό να με δείρει για να μην τους ενοχλώ.

Ηρέμησε, αντιλήφθηκε ότι στους ανθρώπους της ηλικίας μου δεν βιαιοπραγούν και μου υποσχέθηκε να φροντίσει ο ίδιος να εξυπηρετηθώ. Φυσικά πέρασε άλλη μια ώρα, μέχρι που επιτέλους βρέθηκε η προϊσταμένη του λογιστηρίου και στα επόμενα 15 λεπτά διευθετήθηκε το θέμα μου.

Ελπίζω στο μέλλον να μην βρω άλλα προβλήματα.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτές οι εταιρείες είναι ακόμα σε νηπιακή κατάσταση υποδομής και οργάνωσης και φαντάζομαι ότι θα χρειαστούν περί τα 3-4 χρόνια ακόμα να μάθουν να λειτουργούν με το κοινό τους όπως πρέπει.

Προς το παρόν, εμείς είμαστε οι κασίδηδες.:(

maddoctor
04-12-07, 14:00
Μόλις με πήραν τηλέφωνο από Forthnet.Απ ότι φαίνεται κοιτάνε τελικά τα email που στέλνονται (αυτό καλό, αφού συχνά στο τηλέφωνο δεν μπορείς να τους βρεις ή να βγει κάτι). Η υπάλληλος με την οποία μίλησα μου επιβεβαίωσε ότι πραγματικά δεν έχει γίνει καμία διορθωτική κίνηση ούτε για εμένα αλλά ούτε και για κάποιον άλλο πελάτη της Forthnet. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα χάσουμε τον χρόνο/χρήματα που μας αντιστοιχούν, απλώς δεν ξέρουν πότε θα γίνει αυτό, δηλαδή εάν θα είναι στον επόμενο ή στον παραεπόμενο λογαριασμό. Όταν επισήμανα στην υπάλληλο ότι ούτε και στο site της Forthnet υπάρχει κάποια επίσημη σχετική ανακοίνωση, το επιβεβαίωσε και αυτό, ζήτησε σύγνωμη και με ευχαρίστησε που της το επισήμανα. Τώρα εάν θα βγει κάτι τελικά μετά από όλα αυτά...θα το δούμε. Έχω να πω πάντως ότι έστω και το τηλεφώνημα αυτό δείχνει κάτι, ένα ενδιαφέρον. Εν αναμονή λοιπόν....

anonymous-root
04-12-07, 14:58
Δεν είχα δει αυτό το τοπικ.

Να και η δικιά μου ιστορία:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1612016&postcount=1

takis73
05-12-07, 01:28
Καλα παιδια ειναι πολυ πισω το λογιστιριο τους.
Εμενα πρεπει να μου επιστρεψουν λεφτα απο το Μαιο και ακομα τιποτα (εχουν εκδοθει 3 λογαριασμοι 2play).
Η υπομονη καποτε σταματαει, πρεπει να την πατησει απο καποιον για να βαλουν λιγο μυαλο
:hmm: :hmm: :hmm: :rtfm: :rtfm: :rtfm:

anonymous-root
05-12-07, 17:50
Δεν είχα δει αυτό το τοπικ.

Να και η δικιά μου ιστορία:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1612016&postcount=1


Σήμερα μίλησα με εκπρόσωπο τους. Μου εξήγησε την κατάσταση (είναι στο τοπικ) και γενικά μου είπε ότι θα κοπεί πιστωτικό (εφόσον πρέπει να κοπει) απλά μπορεί να αργήσει αρκετά (λόγω προβλήματος στη μηχανοργάνωση)

icy20
06-12-07, 09:37
Επειδη ειχα ποσταρει το ιδιο και σε αλλο τοπικ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ηταν σχετικο και δεν πηρα απαντηση απο καπου το βαζω και εδω :
"Αν κανεις μπορει να βοηθησει ας μου πει.Ειχα παρει το φλεβαρη του 2005 ενα dsl in a box της forthnet 3 μηνες +3 δωρο.Διεκοψα τη forthnet τον αυγουστο του 2006.Μεχρι τοτε κανενα προβλημα ειχα πληρωσει τα παντα και πουθενα δεν μου ειπαν οτι εχω υπολοιπο.ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ομως... με πηρανε τηλεφωνο και μου λενε χρωστατε το τριμηνο 5/05-8/05 (το οποιο βεβαια ειχα στο ΔΩΡΟ)!!!Εχει κανεις η ειχε παρει τοτε το πακετο αυτο της forthnet και να εχει καποια αποδειξη η κατι τετοιο?Εγω βεβαια μετα απο 2.5 χρονια εχω πεταξει ολα τα χαρτια!Αν θυμαται εστω καποιος κατι να μου πει αν εχω δικιο η οχι!"

manos.cr
07-12-07, 10:50
ΠΡΟΣΟΧΗ
απ ότι φαίνεται έχουν κάνει διδακτορικό στην απάτη

Μόνο τα γραπτά μένουν γι αυτό ΠΡΟΣΕΞΤΕ, σε οποιαδήποτε συναλλαγή μαζί τους να κρατάτε αποδείξεις, να μαγνητοφωνείτε τις συνομιλίες σας να…να δεν ξέρω τι.

Διακοπές συνδρομών μέσω τηλεφώνου δεν κάνουν . Σου λένε ΟΚ αλλά οι λογαρισμοί τρέχουν και άντε μετά να αποδείξεις εσύ ότι τους πήρες τηλέφωνο

Πριν δυο χρόνια περίπου, τους πήρα τηλ. «Κύριοι θέλω να διακόψω την adsl που έχω ».
Φυσικά δεν κατέγραψα τη συνομιλία, ούτε βέβαια ζήτησα το όνομα της κοπέλας που μίλησα.

Με το που τελείωσε ο μήνας, τσεκάρω, και όντως η σύνδεση είχε διακοπεί (δεν μου αναγνώριζε τον κωδικό).

Το Μάϊο του 2007 λαμβάνω μια επιστολή, ότι χρωστάω 170 Ε ληξιπρόθεσμα και αν δεν τα πληρώσω άμεσα θα και θα προχωρήσουν στις νόμιμες διαδικασίες
Τους πήρα τηλέφωνο:
«Από πού σας χρωστάω κύριοι 170Ε ???»
«Έχετε να πληρώσετε 17 μήνες»
«Είναι ενεργή η σύνδεση μου κύριοι????»
«Βεβαίως και η σύνδεση σας είναι ενεργή αυτούς τους 17 μήνες»
«Μα εγώ πήρα τηλέφωνο και είπα να κοπεί. Και καλά…. σας έχω απλήρωτους 17 μήνες και δεν μου την έχετε κόψει ακόμα.??»
«Πήρατε τηλέφωνο ????? και με ποιον μιλήσατε???»!!!!!!!
«Με μια κοπέλα…»
«Ακούστε να δείτε κύριε,εδώ δεν φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ. Αν διαβάσετε τους όρους της σύμβασης που έχετε υπογράψει θα δείτε ότι για να διακόψετε τη σύνδεση θα πρέπει να υποβάλετε γραπτό αίτημα»

«Δεν πληρώνω ΜΙΑ τους είπα»

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ
Μετά από 2 μήνες με παίρνει τηλέφωνο μια κοπέλα: «Ξέρετε είδαμε το αίτημα σας, αλλά… να… οι όροι κλπ.. Να πληρώσετε 100ε να κλείσει η υπόθεση.

εδω την πάτησα.
Αποδείξεις δεν είχα.... που να τρέχω σε δικηγόρους κλπ... Τους βάζω τα λεφτά στην τράπεζα έμεινα με την εντύπωση ότι είχα καθαρίσει…

Αμ Δε.
Προχθές παίρνω μια επιστολή από ένα δικηγορικό-διαμεσολαβητικό γραφείο να πληρώσω λέει 70 ε αλλιώς έχουν εντολή από τον πελάτη τους να προχωρήσουν στα δέοντα !!!!!!!

DSLLSD
07-12-07, 11:12
ΠΡΟΣΟΧΗ
απ ότι φαίνεται έχουν κάνει διδακτορικό στην απάτη

Μόνο τα γραπτά μένουν γι αυτό ΠΡΟΣΕΞΤΕ, σε οποιαδήποτε συναλλαγή μαζί τους να κρατάτε αποδείξεις, να μαγνητοφωνείτε τις συνομιλίες σας να…να δεν ξέρω τι.

Διακοπές συνδρομών μέσω τηλεφώνου δεν κάνουν . Σου λένε ΟΚ αλλά οι λογαρισμοί τρέχουν και άντε μετά να αποδείξεις εσύ ότι τους πήρες τηλέφωνο

Πριν δυο χρόνια περίπου, τους πήρα τηλ. «Κύριοι θέλω να διακόψω την adsl που έχω ».
Φυσικά δεν κατέγραψα τη συνομιλία, ούτε βέβαια ζήτησα το όνομα της κοπέλας που μίλησα.

Με το που τελείωσε ο μήνας, τσεκάρω, και όντως η σύνδεση είχε διακοπεί (δεν μου αναγνώριζε τον κωδικό).

Το Μάϊο του 2007 λαμβάνω μια επιστολή, ότι χρωστάω 170 Ε ληξιπρόθεσμα και αν δεν τα πληρώσω άμεσα θα και θα προχωρήσουν στις νόμιμες διαδικασίες
Τους πήρα τηλέφωνο:
«Από πού σας χρωστάω κύριοι 170Ε ???»
«Έχετε να πληρώσετε 17 μήνες»
«Είναι ενεργή η σύνδεση μου κύριοι????»
«Βεβαίως και η σύνδεση σας είναι ενεργή αυτούς τους 17 μήνες»
«Μα εγώ πήρα τηλέφωνο και είπα να κοπεί. Και καλά…. σας έχω απλήρωτους 17 μήνες και δεν μου την έχετε κόψει ακόμα.??»
«Πήρατε τηλέφωνο ????? και με ποιον μιλήσατε???»!!!!!!!
«Με μια κοπέλα…»
«Ακούστε να δείτε κύριε,εδώ δεν φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ. Αν διαβάσετε τους όρους της σύμβασης που έχετε υπογράψει θα δείτε ότι για να διακόψετε τη σύνδεση θα πρέπει να υποβάλετε γραπτό αίτημα»

«Δεν πληρώνω ΜΙΑ τους είπα»

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ
Μετά από 2 μήνες με παίρνει τηλέφωνο μια κοπέλα: «Ξέρετε είδαμε το αίτημα σας, αλλά… να… οι όροι κλπ.. Να πληρώσετε 100ε να κλείσει η υπόθεση.

εδω την πάτησα.
Αποδείξεις δεν είχα.... που να τρέχω σε δικηγόρους κλπ... Τους βάζω τα λεφτά στην τράπεζα έμεινα με την εντύπωση ότι είχα καθαρίσει…

Αμ Δε.
Προχθές παίρνω μια επιστολή από ένα δικηγορικό-διαμεσολαβητικό γραφείο να πληρώσω λέει 70 ε αλλιώς έχουν εντολή από τον πελάτη τους να προχωρήσουν στα δέοντα !!!!!!!

δικηγορική-εισπρακτική εταιρεία Μ.....ς-Ν.....η ΑΕ είναι;

manos.cr
07-12-07, 11:21
Γ και Μ Ν-------ς

όπως λέμε Ντέμης

DSLLSD
07-12-07, 11:23
lol Σούτσου 24, Πατησιων 112 ε;

hel
07-12-07, 17:11
Αν στους όρους του συμβολαίου λέει ότι για να διακόψεις την σύνδεση πρέπει να κάνεις γραπτό το αίτημά σου, γιατί παραπονιούνται όσοι θέλουν να κάνουν την διακοπή τηλεφωνικά;

dfinikis
07-12-07, 23:47
ΠΡΟΣΟΧΗ
απ ότι φαίνεται έχουν κάνει διδακτορικό στην απάτη

Μόνο τα γραπτά μένουν γι αυτό ΠΡΟΣΕΞΤΕ, σε οποιαδήποτε συναλλαγή μαζί τους να κρατάτε αποδείξεις, να μαγνητοφωνείτε τις συνομιλίες σας να…να δεν ξέρω τι.

Διακοπές συνδρομών μέσω τηλεφώνου δεν κάνουν . Σου λένε ΟΚ αλλά οι λογαρισμοί τρέχουν και άντε μετά να αποδείξεις εσύ ότι τους πήρες τηλέφωνο

Πριν δυο χρόνια περίπου, τους πήρα τηλ. «Κύριοι θέλω να διακόψω την adsl που έχω ».
Φυσικά δεν κατέγραψα τη συνομιλία, ούτε βέβαια ζήτησα το όνομα της κοπέλας που μίλησα.

Με το που τελείωσε ο μήνας, τσεκάρω, και όντως η σύνδεση είχε διακοπεί (δεν μου αναγνώριζε τον κωδικό).

Το Μάϊο του 2007 λαμβάνω μια επιστολή, ότι χρωστάω 170 Ε ληξιπρόθεσμα και αν δεν τα πληρώσω άμεσα θα και θα προχωρήσουν στις νόμιμες διαδικασίες
Τους πήρα τηλέφωνο:
«Από πού σας χρωστάω κύριοι 170Ε ???»
«Έχετε να πληρώσετε 17 μήνες»
«Είναι ενεργή η σύνδεση μου κύριοι????»
«Βεβαίως και η σύνδεση σας είναι ενεργή αυτούς τους 17 μήνες»
«Μα εγώ πήρα τηλέφωνο και είπα να κοπεί. Και καλά…. σας έχω απλήρωτους 17 μήνες και δεν μου την έχετε κόψει ακόμα.??»
«Πήρατε τηλέφωνο ????? και με ποιον μιλήσατε???»!!!!!!!
«Με μια κοπέλα…»
«Ακούστε να δείτε κύριε,εδώ δεν φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ. Αν διαβάσετε τους όρους της σύμβασης που έχετε υπογράψει θα δείτε ότι για να διακόψετε τη σύνδεση θα πρέπει να υποβάλετε γραπτό αίτημα»

«Δεν πληρώνω ΜΙΑ τους είπα»

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ
Μετά από 2 μήνες με παίρνει τηλέφωνο μια κοπέλα: «Ξέρετε είδαμε το αίτημα σας, αλλά… να… οι όροι κλπ.. Να πληρώσετε 100ε να κλείσει η υπόθεση.

εδω την πάτησα.
Αποδείξεις δεν είχα.... που να τρέχω σε δικηγόρους κλπ... Τους βάζω τα λεφτά στην τράπεζα έμεινα με την εντύπωση ότι είχα καθαρίσει…

Αμ Δε.
Προχθές παίρνω μια επιστολή από ένα δικηγορικό-διαμεσολαβητικό γραφείο να πληρώσω λέει 70 ε αλλιώς έχουν εντολή από τον πελάτη τους να προχωρήσουν στα δέοντα !!!!!!!

Απίστευτη υπόθεση. Και εγώ έχω ανοιχτά μέτωπα με την Forthnet (1. υπόλοιπο σε εκκρεμότητα που έχω πληρώσει από τον Μάιο 07 και συνεχίζουν να το περιλαμβάνουν στον λογαριασμό και 2. είμαι 6.5 μήνες Forthnet 2Play μέσω ΟΤΕ στο κέντρο Τερψιθέας-Αθήνα και ΑΚΟΜΑ να με μεταφέρουν στο ιδιόκτητο!)΄.

Ξέρετε τι έχει καταφέρει με αυτή την συμπεριφορά της και θα μιλήσω για μένα. Το Ιντερνετ είναι κομμάτι της δουλειάς μου, είμαι 31 ετών και με έχει φέρει στα όρια να ΜΕ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ.
Αν πολλοί έφευγαν μαζί με μένα ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα σεβόταν ΙΣΩΣ τον πελάτη. Γιατί ο πελάτης-καταναλωτής ΕΧΕΙ δύναμη και πρέπει να προασπίζει το ΔΙΚΙΟ του!

//dfinikis :rtfm:

icy20
07-12-07, 23:55
Κατι πρεπει να κανουμε ΟΛΟΙ που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι τους χρωσταμε!Εγω δεν τους δινω παντως ουτε δραχμη!

ΥΓ Να παρακαλεσω κατι ρε παιδια...Αν εχει μεινει κατα λαθος σε κανεναν καποια αποδειξη του 2005 για dsl in a box που να δειχνει οτι ειναι 3 μηνες και 3 δωρο και μπορουσε να μου την περασει με ενα φαξ ας μου στειλει μηνυμα!

teop
07-12-07, 23:59
Απίστευτη υπόθεση. Και εγώ έχω ανοιχτά μέτωπα με την Forthnet (1. υπόλοιπο σε εκκρεμότητα που έχω πληρώσει από τον Μάιο 07 και συνεχίζουν να το περιλαμβάνουν στον λογαριασμό και 2. είμαι 6.5 μήνες Forthnet 2Play μέσω ΟΤΕ στο κέντρο Τερψιθέας-Αθήνα και ΑΚΟΜΑ να με μεταφέρουν στο ιδιόκτητο!)΄.

Ξέρετε τι έχει καταφέρει με αυτή την συμπεριφορά της και θα μιλήσω για μένα. Το Ιντερνετ είναι κομμάτι της δουλειάς μου, είμαι 31 ετών και με έχει φέρει στα όρια να ΜΕ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ.
Αν πολλοί έφευγαν μαζί με μένα ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα σεβόταν ΙΣΩΣ τον πελάτη. Γιατί ο πελάτης-καταναλωτής ΕΧΕΙ δύναμη και πρέπει να προασπίζει το ΔΙΚΙΟ του!

//dfinikis :rtfm:

Αυτά φίλε μου γίνονται σχεδόν με όλους, είμαι επαγγελματίας στο χώρο και τα βλέπω κάθε μέρα. Δυστυχώς μόνο ο ακριβώς οτε είναι αξιόπιστος. Ίσως πλέον θα πρέπει να κινούμαστε κάνοντας αγωγές στις εταιρίες, καθώς στα συμβόλαια αναφέρονται και οι δικές τους υποχρεώσεις που δεν τηρούν ποτέ..

dfinikis
08-12-07, 00:08
Αυτά φίλε μου γίνονται σχεδόν με όλους, είμαι επαγγελματίας στο χώρο και τα βλέπω κάθε μέρα. Δυστυχώς μόνο ο ακριβώς οτε είναι αξιόπιστος. Ίσως πλέον θα πρέπει να κινούμαστε κάνοντας αγωγές στις εταιρίες, καθώς στα συμβόλαια αναφέρονται και οι δικές τους υποχρεώσεις που δεν τηρούν ποτέ..

Το γνωρίζω ότι γίνεται σχεδόν σε όλους καθώς και εγώ είμαι σχετικός στο χώρο. Όλες οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών/internet στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν προβλήματα με καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση του συνδρομητή-καταναλωτή-πελάτη κυριώς λόγω φόρτου εργασίας, υπάρχουν όμως μερικές που ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ επανελλειμένως ή λένε ψέμματα στους πελάτες τους. Μια μικρή αναζήτηση στο ADSL.GR forum αρκεί ...

Είναι υποχρέωση του καταναλωτή να ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ τον κακό επαγγελματία και να κάνει την καλύτερη επιλογή που νομίζει ότι καλύπτει τις ανάγκες του.

//dfinikis :whistle:

teop
08-12-07, 01:37
Το γνωρίζω ότι γίνεται σχεδόν σε όλους καθώς και εγώ είμαι σχετικός στο χώρο. Όλες οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών/internet στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν προβλήματα με καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση του συνδρομητή-καταναλωτή-πελάτη κυριώς λόγω φόρτου εργασίας, υπάρχουν όμως μερικές που ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ επανελλειμένως ή λένε ψέμματα στους πελάτες τους. Μια μικρή αναζήτηση στο ADSL.GR forum αρκεί ...

Είναι υποχρέωση του καταναλωτή να ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ τον κακό επαγγελματία και να κάνει την καλύτερη επιλογή που νομίζει ότι καλύπτει τις ανάγκες του.

//dfinikis :whistle:

Έτσι είναι. Ελλάδα 2007:mad:

maddoctor
21-03-08, 20:25
Πήγα σήμερα και πλήρωσσα άλλο ένα λογαριασμό. Επειδή είχε κάτι μειώσεις στον λογαριασμό, είπα να ρωτήσω τι είναι και μήπως τελικά δέησε η Forthnet να γυρίσει τα χρήματα από το in a box που είχα πάρει και έχω 2 μήνες υπόλοιπο. Η υπάλληλος στα κεντρικά που πήγα, μου είπε ότι είναι από τις μειώσεις. Αναφορικά με το θέμα του in a box, η Forthnet αποφάσισε να μην γυρίσει τα χρήματα πίσω!!!!. Θα τους στείλω ένα email να δω και εγγράφως τι θα μου απαντήσουν. Πάντως μου είπε η υπάλληλος εκεί, ότι ήδη πελάτες έχουν καταθέσει ενστάσεις στην απόφαση αυτή.
Εάν είναι αλήθεια, τότε η Forthnet θέλει απελπισμένα χρήματα για την αγορά της Nova και είναι αποφασισμένη να τα πάρει με όποια παρανομία μπορεί, εφόσον είπα είναι αλήθεια αυτό που μου είπαν!!!

kos_greece
22-03-08, 02:48
Παιδια εγω που αυτο το διμηνο εχω κανει καπου 7 κλησειs σε κινητα λετε να πατησουν εκει και να μου κανουν καμια γκαφα???
Οσεs φορεs μιλουσα σε κινητο,πανω απο ενα λεπτο δεν ηταν...
Ελπηζω να ειναι ολα οκ....

hel
22-03-08, 14:08
Παιδια εγω που αυτο το διμηνο εχω κανει καπου 7 κλησειs σε κινητα λετε να πατησουν εκει και να μου κανουν καμια γκαφα???
Οσεs φορεs μιλουσα σε κινητο,πανω απο ενα λεπτο δεν ηταν...
Ελπηζω να ειναι ολα οκ....

Δεν είναι σύνηθες να χρεώνουν κόσμο με λάθος χρεώσεις. Απλά πολλές φορές γίνονται μπερδέματα στη μηχανογράφηση και αργούν να επιστραφούν κάποια ποσά.
Και στον ΟΤΕ είχα διαβάσει ότι χρέωσαν σε έναν 35 Ε παραπάνω για τέλος ενεργοποίησης για connx ενώ δεν θα έπρεπε. Ευτυχώς που το κατάλαβε ο φίλος έγκαιρα.
Μπορείς να δεις πόσο χρεώθηκες προς κινητά σε 2play, αν έχεις κωδικούς για online παρακολούθηση λογαριασμού.

kos_greece
22-03-08, 14:22
Κωδικουs για online??
Πωs το κανω αυτο????

........Auto merged post: kos_greece added 10 Minutes and 56 Seconds later........


Δεν είναι σύνηθες να χρεώνουν κόσμο με λάθος χρεώσεις. Απλά πολλές φορές γίνονται μπερδέματα στη μηχανογράφηση και αργούν να επιστραφούν κάποια ποσά.
Και στον ΟΤΕ είχα διαβάσει ότι χρέωσαν σε έναν 35 Ε παραπάνω για τέλος ενεργοποίησης για connx ενώ δεν θα έπρεπε. Ευτυχώς που το κατάλαβε ο φίλος έγκαιρα.
Μπορείς να δεις πόσο χρεώθηκες προς κινητά σε 2play, αν έχεις κωδικούς για online παρακολούθηση λογαριασμού.

Τελικα εμαθα,εισαι πρωτοs thanks ουτε που το ηξερα...

andreasp
22-03-08, 20:18
Πήγα σήμερα και πλήρωσσα άλλο ένα λογαριασμό. Επειδή είχε κάτι μειώσεις στον λογαριασμό, είπα να ρωτήσω τι είναι και μήπως τελικά δέησε η Forthnet να γυρίσει τα χρήματα από το in a box που είχα πάρει και έχω 2 μήνες υπόλοιπο. Η υπάλληλος στα κεντρικά που πήγα, μου είπε ότι είναι από τις μειώσεις. Αναφορικά με το θέμα του in a box, η Forthnet αποφάσισε να μην γυρίσει τα χρήματα πίσω!!!!. Θα τους στείλω ένα email να δω και εγγράφως τι θα μου απαντήσουν. Πάντως μου είπε η υπάλληλος εκεί, ότι ήδη πελάτες έχουν καταθέσει ενστάσεις στην απόφαση αυτή.
Εάν είναι αλήθεια, τότε η Forthnet θέλει απελπισμένα χρήματα για την αγορά της Nova και είναι αποφασισμένη να τα πάρει με όποια παρανομία μπορεί, εφόσον είπα είναι αλήθεια αυτό που μου είπαν!!!

Εμένα μου έχουν υποσχεθεί οτι θα τα επιστρέψουν!
Το πρόβλημα τους, είναι οτι δεν ξέρουν πώς! Λογιστικά εννοώ.
Οπως και να έχει, αυτά ειναι πρακτικές καφενείου, και όχι σοβαρής εταιρίας!

makiavely
22-03-08, 20:39
Αναφορικά με το θέμα του in a box, η Forthnet αποφάσισε να μην γυρίσει τα χρήματα πίσω!!!!.

ναι ομως το εχουν υποσχεθει... δηλαδη τι σου ειπαν? οτι σας κοροιδεψαμε?
εχει φυγει καταγγελια στην εεττ και φευγει τωρα και δευτερη :evil:

hel
22-03-08, 21:19
Μιλάμε για προπληρωμένο πακέτο και αλλαγή υπηρεσίας πριν από την λήξη του;

lias712
23-03-08, 01:51
Εγω ειχα 2 mbps συνδεση μεχρι 25/2 και μετα πηγα στα 24 μεσω ιδιοκτητου forthnet
οταν ηρθε ο πρωτος λογαριασμος ειχαν αφαιρεσει ενα ποσο αναλογο των ημερων που
ειχα πληρωσει και ετσι πληρωσα μονο 16.90 αντι για 24.90 μικρη διαφορα αλλα να που
γινεται και κατι σωστα μερικες φορες.

maddoctor
24-03-08, 11:58
Μιλάμε για προπληρωμένο πακέτο και αλλαγή υπηρεσίας πριν από την λήξη του;
Ακριβώς. Και σε εμένα μου έχουν πει κάμποσες φορές ότι θα μου τα γυρνούσανε τα χρήματα των 2 μηνών. Μάλιστα είχα στείλει και email και στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν μαζί μου, μου είχαν πει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Σε λίγες μέρες θα πάω να κάνω αίτηση διακοπής της σύνδεσης και τότε θα ρωτήσω εγγράφως τι γίνεται με το υπόλοιπο που μου χρωστάνε, αφού θα πρέπει να κλείσω ταμιακά ότι τους χρωστώ (επίτηδες τους χρωστώ ένα μικρό ποσό) και τι μου χρωστάνε. Δεν έχω στείλει ακόμα email, αφού σκέφτομαι να κάνω αυτό. Είναι κανείς άλλος που ρώτησε και του είπαν τα ίδια αυτές τις ημέρες!?

hel
24-03-08, 13:31
Το συμβόλαιο τι λέει;
Θυμάμαι σε vivodi ότι δεν έδιναν πίσω χρήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.