PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με νεα γραμμή ΟΤΕ (μόνο PCM)



kloklo
26-07-07, 09:36
Εχω ήδη μια γραμμή, αλλα θελουμε να βάλουμε και αλλη μια νεα γραμμή για να μπει και 2ο ADSL πανω σε αυτην την γραμμή.

Εκανα την αιτηση κανονικά και περιμενα 2 εβδομαδες για να ερθει ο τεχνικος του ΟΤΕ να μου περασει την νεα γραμμη, οπου και θα εβαζα DSL από την HOL.

Χτες λοιπον, μολις ηρθε του ειπα πριν ξεκινησει να μετρησει και την γραμμή γιατι δεν θελω να μου παραδωσει μια προβληματικη γραμμη με πολύ θορυβο γιατι θα βαλω ADSL υψηλής ταχύτητας. Αφου ξεκινησε λοιπον, ερχεται μετα από λίγη ώρα και μου λέει "δυστυχως δεν γίνεται, δεν μπορουμε να βαλουμε κανονικη νεα γραμμή, μονο PCM (φερεσυχνο).

Για οσους δεν ξερουν, αν η γραμμή ειναι PCM, περναει από κοινο χαλκινο καλώδιο με αλλες γραμμες, και εν κατακλείδι ειναι μια προβληματική γραμμή με πολύ θορυβο οσον αφορα το ADSL, και καθιστα αδυνατον να βαλεις ποιοτικο ADSL ειδικα μεγάλης ταχύτητας....

ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΓΩ, ειναι δυνατον στο 2007 που μιλάμε για οπτικές ινες και αλλα τετοια, και για μεγάλη πρόοδο της ευρυζωνικότητας, να σου λεει ο κύριος ΟΤΕ ότι δεν μπορουμε να σου βάλουμε γραμμή?? Που ζούμε, για ονομα του Θεου! :evil::evil:

Και το χειροτερο ειναι οτι αυτο απο οτι μου ειπε δεν προκειται να αλλάξει σύντομα, δηλαδή μου αποκλείουν να βάλω γρηγορο Ιντερνετ, και ζω στην πρωτευουσα της χώρας (συγκεκριμενα στο Περιστερι). Μιλάμε μεγαλη ντροπη, ειναι ρεζίληδες και τεμπελχαναδες!! :evil:

Μου ειπε, "τι να κανουμε, ειναι πολλές οι νεες γραμμές, και ο ΟΤΕ τις δινει και εργολαβια, οποτε ενας Θεος ξερει σε ποσο καιρο (ή χρονια) θα μπορει να υπαρξει κανονικη νεα γραμμή (οταν και αν)....

Ειμαι εξοργισμενος, και ειμαι σιγουρος οτι πανω στο ιδιο εμποδιο εχουν πεσει και πολλοι αλλοι σαν και εμενα, εξαιτιας αυτης της πληγής του Ελλινικου λαου που λέγεται ΟΤΕ!!

Οποιος θελει να κανει παρομοια καταγγελια, ας μου πει. Εγω θα κανω και καταγγελια στην ΕΕΤΤ και θα πάρω τηλεφωνο να ζητησω και τον ιδιο τον προεδρο της ΕΕΤΤ (αν μου τον δώσουν - αλλιως στην γραμματεα του) και να του καταθεσω αυτην την απαραδεκτη κατάσταση.


Για ποια προωθηση της ευρυζωνικοτητας μιλαει ο κυριος πρόεδρος της ΕΕΤΤ, οταν στο 2007 στην Αθηνα, καποιος δεν μπορει να βαλει μια κανονικη (οχι PCM) τηλεφωνκη γραμμη και γρηγορο Ιντερνετ??:nono:

deniSun
26-07-07, 09:51
Υπάρχουν πολλές περιοχές σε πολλές πόλεις που ο ΟΤΕ δίνει τηλέφωνο μέσω PCM.
Σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.
Σε κάποιες άλλες μπορείς να πιέσεις καταστάσεις και να σου δώσουν γραμμή χωρίς PCM.
Αν διαβάσεις κάπου στο forum αναφέρεται ότι κάποιοι που ήταν σε PCM ζήτησαν να βάλουν ADSL και τους άλλαξαν.
Κάποιοι λένε ότι για να κάνεις την αλλαγή αυτή πρέπει να τους πεις ότι θέλεις connex ή κάποιο πακέτο της OTENET.
Άλλοι πάλι αναφέρουν ότι και μόνο που τους ζήτησαν ότι θέλουν ADSL τους έκαναν την αλλαγή.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν μπορούν να σε βάλουν γραμμή χωρίς PCM θα το κάνουν (αν τους πεις ότι θέλεις ADSL ανεξάρτητα φυσικά με τον ISP).
Υπάρχουν όμως όντως κάποιες περιοχές που δεν μπορούν να δώσουν καθόλου ή προσωρινά καθαρή γραμμή χωρίς PCM.
Δεν έχει σημασία που στη διπλανή πολυκατοικία δίνουν καθαρές γραμμές.

mavrose
26-07-07, 13:34
....Και καποιοι αλλοι εκαναν αιτηση για ISDN, τωρα αν καταφεραν κατι :hmm:

gatoulas
26-07-07, 13:59
Δεν είναι όλα όσο απλά φαίνονται. Εάν έχουνε τελειώσει τα διαθέσιμα ζεύγη πρέπει να μπούνε νέα καλώδια που θα διανύσουν μεγάλη απόσταση. Σημαίνει σκάψιμο κοκ. Υποχρέωση του ΟΤΕ είναι να σου φέρει τηλέφωνο να μιλάς. Δεν υποχρεούται να περνάς υψίσυχνο σήμα (dsl). Φυσικά όπου γίνεται το κάνει καθώς πληρώνεται γι αυτό. Αλλά όπου δε γίνεται... απλά δε γίνεται και περιμένεις.

petrogazz
26-07-07, 14:01
....Και καποιοι αλλοι εκαναν αιτηση για ISDN, τωρα αν καταφεραν κατι :hmm:

Αυτό είναι εκβιασμός του ΟΤΕ για να πληρώνεις και τα διπλά πάγια. Kloklo, πήγαινε στον ΟΤΕ της περιοχής σου και μίλα με το διευθυντή, όμορφα και ωραία και αν δεν καταλαβαίνουν καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ.

mavrose
26-07-07, 14:22
Αυτό είναι εκβιασμός του ΟΤΕ για να πληρώνεις και τα διπλά πάγια. Kloklo, πήγαινε στον ΟΤΕ της περιοχής σου και μίλα με το διευθυντή, όμορφα και ωραία και αν δεν καταλαβαίνουν καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ.

Kαθαροτατος εκβιασμος :mad:

kloklo
01-08-07, 05:08
Παιδια μιλησα ηδη με τεχνικο προισταμενο, και ....χ@εστκε.....
To ιδιο μου ειπε...οτι δεν γινεται....

Αυτο που εκανα τώρα, οπως μου ειπε ενας υπάλληλος του ΟΤΕ (και οπως ειπαν και μερικοι φιλοι εδω) ειναι οτι ξαναεκανα την αιτηση και ζητησα Connex....

Αυτο ως αποτελεσμα εχει να πληρώσω για 6 μήνες επιπλέον γα@@@τικα, περιπου 100 ευρω στο Connex, μονο και μονο για να μου βαλουν την γραμμή που οι άλλοι πληρώνου 35 ευρω, ενω για εμενα θα ερθει 135 + ευρω...:evil:

Πολύ ωραία!! :down: Βλεπετε τροπο που βρηκε ο ΟΤΕ για να τα πάρει πιο χοντρά?

Πάντως την καταγγελία τους θα την φανε! Να ανοιξουν τα μάτια τους εκει στην ΕΕΤΤ να τα δουνε αυτα, και που φτασαμε,και ας αφησουν τα αλλα φρου φρου και αρώματα....

Αυτο ειναι το #1 που θα πρεπει να ασχοληθει η ΕΕΤΤ και να κοψει τον @ολο του ΟΤΕ, γιατι ειναι απαραδεκτο και καθαρος εκβιασμός!

prodromosfan
02-08-07, 10:10
Αυτό είναι εκβιασμός του ΟΤΕ για να πληρώνεις και τα διπλά πάγια. Kloklo, πήγαινε στον ΟΤΕ της περιοχής σου και μίλα με το διευθυντή, όμορφα και ωραία και αν δεν καταλαβαίνουν καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ.

με το isdn τωρα πια δεν πληρωνεις 2πλα παγια η διαφορα ειναι στα 5 ευρω το μηνα



Παιδια μιλησα ηδη με τεχνικο προισταμενο, και ....χ@εστκε.....
To ιδιο μου ειπε...οτι δεν γινεται....

Αυτο που εκανα τώρα, οπως μου ειπε ενας υπάλληλος του ΟΤΕ (και οπως ειπαν και μερικοι φιλοι εδω) ειναι οτι ξαναεκανα την αιτηση και ζητησα Connex....

Αυτο ως αποτελεσμα εχει να πληρώσω για 6 μήνες επιπλέον γα@@@τικα, περιπου 100 ευρω στο Connex, μονο και μονο για να μου βαλουν την γραμμή που οι άλλοι πληρώνου 35 ευρω, ενω για εμενα θα ερθει 135 + ευρω...:evil:

Πολύ ωραία!! :down: Βλεπετε τροπο που βρηκε ο ΟΤΕ για να τα πάρει πιο χοντρά?

Πάντως την καταγγελία τους θα την φανε! Να ανοιξουν τα μάτια τους εκει στην ΕΕΤΤ να τα δουνε αυτα, και που φτασαμε,και ας αφησουν τα αλλα φρου φρου και αρώματα....

Αυτο ειναι το #1 που θα πρεπει να ασχοληθει η ΕΕΤΤ και να κοψει τον @ολο του ΟΤΕ, γιατι ειναι απαραδεκτο και καθαρος εκβιασμός!

Για να καταλάβω ζητησες καινουρια γραμμη για να βαλεις adsl και οχι στην ηδη υπαρχουσα γραμμη σου.
Ειναι λογικό σε πολυκατοικιμενες περιοχες ο Οτε να μην εχει τη δυνατοτητα να βάλει και άλλες γραμμες αλλά να σου δινει μόνο pcm γραμμη που κανει για τηλεφωνια και μόνο. Σε καθε τετοια περιπτωση δεν μπορεις να κανεις κατι. Ουτε αιτηση για connex μπορεις να κανεις, ουτε isdn μπορεις να βάλεις. (Κατα τη λογικη του Οτε "Ετσι ειναι και αν σ'αρεσει")

Νικαετός
02-08-07, 10:15
Όντως, αν δεν υπάρχουν γραμμές δεν μπορεί να γίνει κάτι. (Αν έχεις όμως μέσο, μπορεί να πετάξουν κάποιον άλλο που έχει μόνο τηλέφωνο, σε pcm και να σου δώσουν την καθαρή γραμμή...:whistle:)

Επειδή έβαλα και εγώ γραμμή δεύτερη για τον ίδιο λόγο, ζήτησα από την αρχή adsl και είπα στο 134, να σημειώσουν στην αίτηση πως αν δεν μπορεί να μπει adsl στη γραμμή μου δεν θέλω καθόλου. Πήρα την τελευταία ελεύθερη "καθαρή" γραμμή της περιοχής.

prodromosfan
02-08-07, 10:20
Όντως, αν δεν υπάρχουν γραμμές δεν μπορεί να γίνει κάτι. (Αν έχεις όμως μέσο, μπορεί να πετάξουν κάποιον άλλο που έχει μόνο τηλέφωνο, σε pcm και να σου δώσουν την καθαρή γραμμή...:whistle:)

Επειδή έβαλα και εγώ γραμμή δεύτερη για τον ίδιο λόγο, ζήτησα από την αρχή adsl και είπα στο 134, να σημειώσουν στην αίτηση πως αν δεν μπορεί να μπει adsl στη γραμμή μου δεν θέλω καθόλου. Πήρα την τελευταία ελεύθερη "καθαρή" γραμμή της περιοχής.

θα ρωτησω το χοντροτατο μεσο που εχω και εγω αν κατι τετοιο ειναι δυνατο.
αλλα μου φαινεται πρεπει να προσανατολιζεται στο τεχνικο τμημα το μεσο γιατι κατι τετοιο ειναι παρανομο

kloklo
05-08-07, 18:00
Παιδια, οσοι εχετε καποιον γνωστο ρωτηστε και πειτε μου σας παρακαλω....

Εντωμεταξυ εγω εκανα την αιτηση μου, οπως με συμβουλεψε υπάλληλος τυ ΟΤΕ, με την ενδειξη "θελει Connex"....δεν ξερω αν αυτο θα "πιάσει"....στις 10 του μηνός θα σας πω....

Ο υπάλληλος μου επε ότι "αν ζητησεις Connex" ειναι υποχρεωμενοι να σου βαλουν κανονικη γραμμή"....βεβαια και εγω εχω τις αμφιβολιες μου, γιατι αν δεν υπαρχουν γραμμες που θα βρουν?

Εκτος αν κρατανε καβάτζα για το κονεξ, και σου λενε συνηθως -αν δεν κανεις αιτηση και για κονεξ μαζι- οτι υπάρχει μόνο PCM....

Σε καθε περιπτωση, νομίζω οτι πρεπει ακομη και αν δεν υπαρχουν γραμμες, να εγκαταστησουν αμεσα νεα ζευγη χαλκου απο την στιγμή που υπάρχει ζήτηση.....

Κατι τετοια βιώνω, βλεπω και ακούω, και παρακαλιεμαι όλο και περισσότερο να μπει και στην χωρα μας κανα FTTH ή εστω VDSL.....για να γλυτωσουμε ολοκληρωτικα από αυτες τις περιπετειες (δεν ξερω αν ειναι ονειρα θερινης νυχτός....θα δείξει το επόμενο ετος ισως τι μελλει γενεσθαι και με αυτο.....)

ΥΓ. Αα, γι τον φίλο που ειπε για ISDN....δεν το θελω όχι τοσο για το γεγονος του οτι εχω ηδη αρκετα ρουτερς PSTN ή λόγω της ασημαντης τιμολογιακης διαφορας....
Αλλα κυρίως γιατι δεν θελω να κανω την καλωδίωση του σπιτιου μου κ@λο, εξαιτιας το ΟΤΕ...απότι θυμαμαι πιο παλια (πριν 3-4 χρονια) ειχα βαλει ISDN και επρεπε να συνδεονται ολα τα τηλεφωνο με το NetMod , το οποιο επρεπε να ειναι μεσα στο σαλονι, και απο οπου εξερχονταν ενα σωρο καλωδια προς ολες τις κατευθυνσεις...δηλαδη οι πριζες των δωματιων ειχαν καταργηθει λογω ISDN και το τοπιο θυμιζε ...Βατερλω....

Οπότε....οχι, ISDN δεν βαζω....;)

No-Name
05-08-07, 18:03
Λογικά θα στη γυρίσουν τη γραμμή....εαν δεν γίνει τίποτα ζήτα μια ISDN και τελειωσες

prodromosfan
05-08-07, 22:55
παιδια το pcm δεν το βάζουν γιατι ειναι κακοι ή βλακες οι τεχνικοι του οτε
απλα σε οποια πολυκατοικια(γιατι εκει ειναι που σου "ριχνουν" τη γραμμη) εχουν τελειωσει οι γραμμες βαζουν pcm γραμμη.
Το χειροτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να σε βαλουν σε οπτικη ινα οποτε το συνεργειο πρεπει να σκαψει και να περασει χαλκινο καλωδιο.
Το αν θα γραψει πανω στην αιτηση "θελει connex" δεν παιζει τοση σημασια απλα προσπαθουν αντι να τον βαλουν σε pcm να βαλουν κανονικη γραμμη.
ειναι γεγονος παντως οτι σε νεα συγκροτηματα οπως πχ το ολυμπιακο χωριο ειναι ολο pcm

giannis03
06-08-07, 00:19
Εγω ειχα στο εξοχικο pcm και εκανα αιτηση για conn-x και μου αλλαξαν την γραμμη σε pctn σε 20 μερες....αν ειχα προσπαθησει να βαλω hol κλπ, ακομα θα περιμενα...
Σου προτεινω λοιπον να βαλεις conn-x να κανεις υπομονη 6 μηνες και μετα να βαλεις οτι γουσταρεις... αν το μαγαζι (οτε) ηταν δικο σου , θα εκανες πλατες στους provider? Εγω παντως οχι....(οχι οτι συμφωνω μ' αυτο)

@ ADSLgr.com All rights reserved.