PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS AC2400 RT-AC85P



nikgr
05-11-20, 16:46
Αγόρασα αυτο το router της Asus με ονομαστική ταχύτητα στο wireless 1733MBPS στα 5Ghz.
https://www.kotsovolos.gr/computing/networking/modems-routers/204522-asus-ac2400-rt-ac85p

To θέμα ειναι ότι σε μένα πάνω απο 433mbps στα 5Ghz δεν καταφέρνω να δω όσο κι αν πλησιάσω κοντά το κινητό μου.
Ειναι φυσιολογικό αυτο για 5Ghz ? γιατι ψιλοαπογοητεύθηκα...

Ειχα ένα RT-AC68U με χαμηλότερες ονομαστικές και παρ' ολα αυτά 2πλάσιο συγχρονισμό στα 5Ghz... (866mbps)

Δοκιμές με 2 κινητά: ενα Samsung S7 και ένα Samsung S7 plus.

Να το επιστρέψω ως ελαττωματικό?
Ευχαριστώ

griniaris
05-11-20, 18:00
Ανεβασε τις ρυθμισεις που εχεις κανει στο wireless.

nikgr
05-11-20, 18:07
Δεν εχω πειραξει τιποτα. Default ολα. Ακομα και πριν προλαβω να βαλω password η ταχυτητα που συγχρονιζει με το που το εβγαλα απ το κουτι αλλα και μετα απο reset ειναι γυρω στα 400mbps.

Τι να αλλαξω?

griniaris
05-11-20, 20:45
Σορυ κιολας αλλα μια βασικη ρυθμιση όλες οι συσκευες θελουν.

Απο default λογικο να μην τερματιζει. Συνηθης πρακτικη ειναι να ειναι χαμηλωμενα ολα ωστε να ειναι συμβατες οι ρυθμισεις με ολες τις συσκευες και να μπορεσει σιγουρα ο χρηστης να μπει στο μενου.

Δεν το εχω το συγκεκριμενο οποτε θα πρεπει να βαλεις SS για να σου πω τι να κανεις.

nikgr
05-11-20, 22:08
ευχαριστω griniaris αλλα το επέστρεψα πίσω τελικά.

Σε σύγκριση με το RT68U που είχα το βρήκα σαφώς υποδεέστερο.
Δεν είχε αποσπώμενες κεραίες, δεν υποστήριζε imesh παρ' ολο το τελευταίο firmware που του έβαλα, συγχρόνιζε απαράδεκτα χαμηλα χωρίς να έχει και κάποια ρύθμιση performance ή energy saver που είχε το RT68U.
Δεν ξέρω πραγματικά ποια αλλη ρύθμιση θα μπορούσε να δώσει παραπάνω απ' τα 400mbps που μου έδινε στα 5Ghz.

Γενικά ξενέρωσα τρελλά σε σχέση με το παλιο μου 68U που συγχρονίζει στον ίδιο χώρο, με το ίδιο κινητό στα 866mbps χωρίς να παλευω με τα μενου του και ευτυχώς το ξεφορτώθηκα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.