PDA

Επιστροφή στο Forum : H300S - Νέο πρόγραμμα backup VOIP ρυθμίσεων



Σελίδες : [1] 2

Dark_Man
16-11-20, 02:37
Καλησπέρα,

Ύστερα απο πολλά νήματα, συζητήσεις, μηνύματα και ερωτήσεις περί VOIP και πως μπορούμε να κάνουμε backup τα στοιχεία (σε περίπτωση που τα χάσουμε), έγραψα ένα προγραμματάκι (για Windows OS) το οποίο δίνει απευθείας τα στοιχεία που θέλετε να κάνετε backup (voip username, voip password, voip settings, κτλπ) κάνοντας απλά login στο router.

Το πρόγραμμα (.exe, executable) δεν απαιτεί σύνδεση στο ίντερνετ για να χρησιμοποιηθεί, παρά μόνο για να κοιτάξει για νέες διαθέσιμες εκδόσεις. Δεν χρησιμοποιεί/χρειάζεται/μοιράζεται/διαμοιράζεται οποιοδήποτε στοιχείο. Οτι βλέπετε, το βλέπετε μόνο εσείς, κανείς άλλος.

Η παρακάτω έκδοση είναι BETA 1.0 η οποία ήρθε αμέσως μετά την Alpha έκδοση που ξεκίνησε στο γειτονικό forum insomnia απο τέλη Σεπτεμβρίου. Σε αυτή την έκδοση, πέρα απο την δυνατότητα backup ρυθμίσεων, δίνεται η επιλογή για να χρησιμοποιηθεί ως διαχειριστικό εργαλέιο, για τον άμεσο έλεγχο της γραμμής. Οι μεταβλητές και τα νούμερα που χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο ανανεώνονται αυτόματα για όση ώρα βρίσκεται το app ανοιχτό.


220901 220902

220903



DOWNLOAD LINK



H300sVOIPBackup_Beta_1.0.exe (https://gofile.io/d/IE4SR4)

villager
16-11-20, 10:05
Φοβερό, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ, το νέο περιβάλλον φαίνεται όμορφο και εύκολο κ χρήσιμο. Well done :)

Dark_Man
16-11-20, 13:07
Φοβερό, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ, το νέο περιβάλλον φαίνεται όμορφο και εύκολο κ χρήσιμο. Well done :)

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι με το γεγονός ότι το βρίσκεις χρήσιμο, ελπίζω οι επομένες ιδέες να είναι εξίσου καλές. :D

villager
16-11-20, 20:05
...ως beta να φανταστώ τα επιπλέον page 1.2.... και tools δεν δουλεύουν, σωστά; Επίσης δεν μου βγάζει τα στατς ούτε τα πράσινα κουμπιά μόνο το power! Μπόρεσε όμως να τραβήξει τα στοιχεία της τηλεφωνίας!

Dark_Man
17-11-20, 18:53
...ως beta να φανταστώ τα επιπλέον page 1.2.... και tools δεν δουλεύουν, σωστά; Επίσης δεν μου βγάζει τα στατς ούτε τα πράσινα κουμπιά μόνο το power! Μπόρεσε όμως να τραβήξει τα στοιχεία της τηλεφωνίας!

Σωστά, έγινε early beta release γιατί άλλαξαν πολλά απο την alpha, και δεν ήθελα να δώσω μαζεμένα πράγματα χωρίς να έχει τεσταριστεί τίποτα προηγουμένως. Ωστόσο η επόμενη έκδοση θα αργήσει λίγο να βγεί.

Τώρα όσο αναφορά τα πράσινα λαμπάκια, μου φαίνεται περίεργο. Μόλις το έτρεξε απο μεριάς μου, και όλα καλά. Δοκίμασες να το ξανατρέξεις μήπως έφαγε καμιά φλασιά το h300s (αυτό που κολλάει μερικές φορές στη login σελίδα, χωρίς λόγο)

Ωστόσο, αν θες και έχεις χρόνο, μπορείς να μου στείλεις έστω και ενα βίντεο απο κινητό προς οθόνη απο τη στιγμή που θα ανοίξεις το app για ακόμη 10-15 δευτερόλεπτα για να δω συμπεριφορά.

Ευχαριστώ πολύ για το feedback πάντως!

Dark_Man
22-11-20, 11:02
Up and away!

neof1z
23-11-20, 15:31
Να σε καλά φίλε Dark_Man.

Dark_Man
23-11-20, 22:58
Να σε καλά φίλε Dark_Man.

Χαρά μου! Όλα καλά; Υπήρχε κανένα θέμα;

kpetros
25-11-20, 20:08
Μπράβο ρε φίλε Dark_Man... εκανα και γω δουλεια με την εφαρμογουλα που εγραψες, μας ελεισες τα χερια. Με την πρωτη ευκαιρια θα σε κερασω ενα καφεδάκι!!! Να σε καλα, χιλια μπράβο για την δουλεια που εκανες.

golinari
27-11-20, 13:33
Μπραβο φιλε εξαιρετικη δουλεια....συγχαρητηρια

PEPES
27-11-20, 14:52
Άψογος..thanks!

Dark_Man
28-11-20, 01:08
Μπράβο ρε φίλε Dark_Man... εκανα και γω δουλεια με την εφαρμογουλα που εγραψες, μας ελεισες τα χερια. Με την πρωτη ευκαιρια θα σε κερασω ενα καφεδάκι!!! Να σε καλα, χιλια μπράβο για την δουλεια που εκανες.
Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια, να σαι καλα! Ευχαριστω για το καφεδακι! :D


Μπραβο φιλε εξαιρετικη δουλεια....συγχαρητηρια

Ευχαριστω πολυ, χαιρομαι ιδιαιτερα!


Άψογος..thanks!

Να'σαι καλα! Καλοριζικο το νεο μοντεμ :)

apelikpa
07-12-20, 07:00
Ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!!

Dark_Man
10-12-20, 21:10
Ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!!

Να σαι καλα, καλοριζικο το νεο μοντεμ :D

m1john
11-12-20, 13:55
πολύ ωραία δουλειά μπράβο. μπορεί να δουλέψει και σε άλλα ρούτερ? και αν όχι μπορούμε να φτιάξουμε κάτι τέτοιο για zte ας πούμε?

Dark_Man
13-12-20, 00:01
πολύ ωραία δουλειά μπράβο. μπορεί να δουλέψει και σε άλλα ρούτερ? και αν όχι μπορούμε να φτιάξουμε κάτι τέτοιο για zte ας πούμε?

Ευχαριστω!

Δουλευει μονο πανω στο h300s. Δεν νομιζω να δουλεψω επανω σε αλλο μοντεμ, ειναι απαιτητικο σε θεμα χρονου.

m1john
13-12-20, 00:04
Θα ήταν πολύ χρήσιμο αλλά οκ το καταλαβαίνω.

gchrista
15-12-20, 01:02
Καλησπέρα. δεν με βγάζει username kai password. κανω κατι λάθος? Υπάρχει καινούρια έκδοση?

Dark_Man
16-12-20, 14:30
Καλησπέρα. δεν με βγάζει username kai password. κανω κατι λάθος? Υπάρχει καινούρια έκδοση?

Ενημερωση: Ο gchrista τραβηξε κανονικα τα στοιχεια

kpetros
16-12-20, 16:26
Ενημερωση: Ο gchrista τραβηξε κανονικα τα στοιχεια

Σε δυο διαφορετικά H300S που δοκιμασα, τραβιξε κανονικα τα στοιχεία της τηλεφωνίας!

gchrista
16-12-20, 16:50
Εγινε και σε μένα. Ευχαριστω

chros
16-12-20, 18:28
Έχοντας αυτούς τους κωδικούς, μπορούμε να κλείσουμε το voip στο router και να το κουμπώσουμε σε asterisk πχ;

Dark_Man
16-12-20, 18:50
Έχοντας αυτούς τους κωδικούς, μπορούμε να κλείσουμε το voip στο router και να το κουμπώσουμε σε asterisk πχ;

Με δικια σου ευθυνη αν μπορεις να το σετταρεις. Δεν ειναι απλα copy paste username/pass.

didimas
18-12-20, 09:04
έχω ένα θέμα με την αναγνώριση κλήσεων μέσω ενός PBX. απευθείας σε τηλέφωνο δείχνει κανονικά.
επίσης και στην αναμονή κλήσης μέσω ΡΒΧ δείχνει κανονικά.
θα μπορέσω να αλλάξω κάτι μέσω του προγράμματος ώστε να το διορθώσω;

Dark_Man
19-12-20, 01:10
έχω ένα θέμα με την αναγνώριση κλήσεων μέσω ενός PBX. απευθείας σε τηλέφωνο δείχνει κανονικά.
επίσης και στην αναμονή κλήσης μέσω ΡΒΧ δείχνει κανονικά.
θα μπορέσω να αλλάξω κάτι μέσω του προγράμματος ώστε να το διορθώσω;

Το προγραμμα δεν προσφερει τροποποιησεις

sebenaco
25-12-20, 03:52
Working as described!

Thanks Dark_Man

eliasoiko
25-12-20, 19:50
Μπράβο !

f15
28-12-20, 22:31
δεν μου βγάζει username kai password ειναι κενα τα κελιά , μάλλον δεν λειτουργεί σε όλα τα vodafone H300s ?

Dark_Man
29-12-20, 13:53
δεν μου βγάζει username kai password ειναι κενα τα κελιά , μάλλον δεν λειτουργεί σε όλα τα vodafone H300s ?

1. Δεν εχεις voip

Ή

2. Πατησες το retrieve πριν κανεις login στο ρουτερ

Η'

3. Run as administrator

Σε ολα δουλευει.

kyriakos82
29-12-20, 21:28
Οντως δουλευει, τα καταφερα κι εγω, σας ευχαριστω παιδια.

savvas
29-12-20, 21:43
Ωραίο, αλλά σε εμένα το αρχειο JPG βγαινει μια γαλανή εικόνα!

Edit: εκανα capture του παραθυρου με αλλο προγραμμα, αλλα και παλι το αρχειο jpg ειναι μια τετραγωνη γαλανη εικονα!

adveyes
19-01-21, 19:54
Λίγο αργά ίσως, αλλά σε μένα έπαιξε με alt+Print Screen

Dark_Man
20-01-21, 18:55
Ωραίο, αλλά σε εμένα το αρχειο JPG βγαινει μια γαλανή εικόνα!

Edit: εκανα capture του παραθυρου με αλλο προγραμμα, αλλα και παλι το αρχειο jpg ειναι μια τετραγωνη γαλανη εικονα!

Πιθανοτατα γιατι πρεπει να ανοιξεις το app σαν administrator. Κανονικα δεν χρειαζεται, αλλα αν εχεις πολυ "strict" το Windows Defender, θα χρειαστει να το κανεις για να μπορει να αποθηκευσει αρχεια στην επιφανεια εργασιας.

GoofyX
22-01-21, 16:01
Δοκίμασα την εφαρμογή σήμερα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου και παίρνω το εξής:

223693

Δοκίμασα από Windows 8.1 και 10. Καμιά ιδέα...;

Dark_Man
22-01-21, 21:14
Δοκίμασα την εφαρμογή σήμερα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου και παίρνω το εξής:

223693

Δοκίμασα από Windows 8.1 και 10. Καμιά ιδέα...;

Το προβλημα εχει λυθει απο τον GoofyX ηδη.

Ενημερωτικα, μετα το ΟΚ, πρεπει κανονικα να πηγαινει στο login παλι, οπου και θα δουλεψει.

GoofyX
22-01-21, 21:30
Από Windows 7 μου έπαιξε. Από 8.1 και 10, δεν έπαιζε, πετούσε javascript error επειδή το interface του router απαιτεί νέο browser και η εφαρμογή ανοίγει το component του IE από πίσω.

Σε κάθε περίπτωση, πήρα αυτά που χρειαζόμουν και ήδη έχω το τηλέφωνο στο Fritz. Να είσαι καλά Dark_Man! :oneup:

Dark_Man
22-01-21, 21:43
Από Windows 7 μου έπαιξε. Από 8.1 και 10, δεν έπαιζε, πετούσε javascript error επειδή το interface του router απαιτεί νέο browser και η εφαρμογή ανοίγει το component του IE από πίσω.

Σε κάθε περίπτωση, πήρα αυτά που χρειαζόμουν και ήδη έχω το τηλέφωνο στο Fritz. Να είσαι καλά Dark_Man! :oneup:

Το javascript, ειναι απλα warning, πατα yes/no/x και απλα συνεχιζεις τη δουλεια σου, δεν ειναι κατι. Οσο για το νεο browser, οταν πατησεις ΟΚ στο μηνυμα και ξανακανεις login δεν στο ξαναπεταει και σε βαζει κανονικα μεσα.

Χαιρομαι, καλοριζικο το νεο μοντεμ. Να'σαι καλα!

sarpan
26-01-21, 15:44
DarK_Man συγχαρητηρια. Εξαιρετικο εργαλειο δουλευει αψογα τουλαχιστον για τις ρυθμισεις VOIP που δοκιμασα. Μενει να δω αν αν θα μπορεσω να τις περασω σε καποιο αλλο ετσι ωστε το Η300 να παει πισω στο κουτι του. Ενα μεγαλο ευχαριστω

stavai
28-01-21, 12:54
Μπράβο φίλε εξαιρετική δουλειά....συγχαρητήρια ! ! !

Hellraiser76
29-01-21, 12:50
Παιδες βοηθεια...ενεργοποιηθηκε σημερα η γραμμη μου και παω με το προγραμματακι του Darkman να παρω τους κωδικους του Voip αλλα οταν παταω navigate μου βγαζει ενα ασπρο παραθυρο το οποιο κλεινει μονο του μετα και δεν συνδεεται στο router.

Τι κανω;

ΑΚΥΡΟ

το βρηκα....

Dark_Man
03-02-21, 17:15
Παιδες βοηθεια...ενεργοποιηθηκε σημερα η γραμμη μου και παω με το προγραμματακι του Darkman να παρω τους κωδικους του Voip αλλα οταν παταω navigate μου βγαζει ενα ασπρο παραθυρο το οποιο κλεινει μονο του μετα και δεν συνδεεται στο router.

Τι κανω;

ΑΚΥΡΟ

το βρηκα....

Αν και δεν καταλαβα σε ποιο σημειο κολλησες, χαιρομαι που εφτιαξε.

Καλοριζικο το νεο μοντεμ.

to Pontiki
16-02-21, 01:20
Δούλεψε και σε μένα και πήρα τις ρυθμίσεις. Δοκίμασα να τις περάσω στο Technicolor 788 αλλά δεν κάνει register. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Έχω περάσει κανονικά Intertelecom και Callingcredit παλιότερα.

cathan
21-06-21, 11:36
Καλησπέρα το link δεν δουλεύει ? απο που μπορώ να κατεβάσω το αρχείο?

nikosmelt
21-06-21, 20:01
Βάζω link από το Onedrive μου, που το έχω αποθηκευμένο. Ελπίζω να μην έχει κάποιο πρόβλημα ο δημιουργός του προγράμματος. Αν ναι θα το κατεβάσω άμεσα.

https://1drv.ms/u/s!Ao_IfukLIpMNguAoWLznB4cC5BCRCQ?e=3Pqf6S

Dark_Man
22-06-21, 22:44
Βάζω link από το Onedrive μου, που το έχω αποθηκευμένο. Ελπίζω να μην έχει κάποιο πρόβλημα ο δημιουργός του προγράμματος. Αν ναι θα το κατεβάσω άμεσα.

Καλησπερα,

Ευχαριστω για τη βοηθεια. Δεν γνωριζα οτι ξανα επεσε το λινκ. Θα ζητησω να ανανεωσουν το λινκ στο 1ο μηνυμα, κατα τα αλλα βαζω λινκ και σε αυτο το μηνυμα.



DOWNLOAD LINK



H300sVOIPBackup_Beta_1.0.exe (https://gofile.io/d/IE4SR4)

brainshaker
21-07-21, 14:13
Καλησπέρα το Link έπεσε παλι.

Dark_Man
21-07-21, 21:12
Καλησπέρα το Link έπεσε παλι.

Καλησπερα,

https://www.insomnia.gr/forums/topic/750707-h300s-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-backup-voip-%CF%81%CF%85%CE%B8%C

cretan
04-08-21, 02:39
Καλησπέρα, το link που παραθέτεις βγάζει bad request . Που αλλού μπορούμε να βρούμε το πρόγραμμα;
Άκυρο φίλε μου το βρήκα, συγχαρητήρια για τη δουλειά σου. Επίσης: που μπορώ να βρω το username Kai password για το login μέσω PPOEE.
; Ξέρω ότι το default username είναι guest@adsl.gr, το password ποιο είναι;

netblues
04-08-21, 08:39
password guest

ny_
30-08-21, 08:35
Καλησπέρα,

Ύστερα απο πολλά νήματα, συζητήσεις, μηνύματα και ερωτήσεις περί VOIP και πως μπορούμε να κάνουμε backup τα στοιχεία (σε περίπτωση που τα χάσουμε), έγραψα ένα προγραμματάκι (για Windows OS) το οποίο δίνει απευθείας τα στοιχεία που θέλετε να κάνετε backup (voip username, voip password, voip settings, κτλπ) κάνοντας απλά login στο router.

Το πρόγραμμα (.exe, executable) δεν απαιτεί σύνδεση στο ίντερνετ για να χρησιμοποιηθεί, παρά μόνο για να κοιτάξει για νέες διαθέσιμες εκδόσεις. Δεν χρησιμοποιεί/χρειάζεται/μοιράζεται/διαμοιράζεται οποιοδήποτε στοιχείο. Οτι βλέπετε, το βλέπετε μόνο εσείς, κανείς άλλος.

Η παρακάτω έκδοση είναι BETA 1.0 η οποία ήρθε αμέσως μετά την Alpha έκδοση που ξεκίνησε στο γειτονικό forum insomnia απο τέλη Σεπτεμβρίου. Σε αυτή την έκδοση, πέρα απο την δυνατότητα backup ρυθμίσεων, δίνεται η επιλογή για να χρησιμοποιηθεί ως διαχειριστικό εργαλέιο, για τον άμεσο έλεγχο της γραμμής. Οι μεταβλητές και τα νούμερα που χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο ανανεώνονται αυτόματα για όση ώρα βρίσκεται το app ανοιχτό.


220901 220902

220903



DOWNLOAD LINK



H300sVOIPBackup_Beta_1.0.exe (https://gofile.io/d/IE4SR4)

Καλημερα!

Θα κανεις αναβαθμιση το προγραμμα σου συντομα? Μετα το τελευταιο update δεν δουλευει, ενημερωσε μας!

@ ADSLgr.com All rights reserved.