PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα αποσυνδέσεων: Πιθανή αιτία μεγάλο καλώδιο τηλεφώνου



Vasia
27-07-07, 10:19
Καλημερα! Θα ήθελα αν μπορειτε να με βοηθήσετε σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με τη σύνδεση με το internet. Λοιπον έχω μπει στο tellas zisto 4Μbps για κακη μου τύχη και δυστυχώς όπως και πολλοί άλλοι έχω προβλήματα με συνεχείς αποσυνδέσεις. Οι τεχνικοί της tellas μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το μεγάλο καλώδιο τηλεφώνου που χρησιμοποιώ αφού η πρίζα του τηλεφώνου βρίσκεται περίπου 15 μέτρα μακριά από τον υπολογιστή και συνεπώς και από το router. Παρ' όλα αυτά μου είπαν να μην πάρω το ασύρματο router τους αλλά το ενσύρματο γιατι μπορεί τα πράγματα να γίνουν χειρότερα και μπορεί να μην έχω σήμα. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω καλώδιο ethernet 20m; Και αν ναι δεν θα έχω απώλειες ταχύτητας γιατι η ταχύτητα μου είναι 4Μbps; Το καλώδιο ethernet είναι το ίδιο με το καλώδιο UTP;

panoc
27-07-07, 10:32
Ναι μπορεις να δοκιμασεις καλωδιο για ethernet, απωειες δε θα εχεις καθολου αφου ενα καλο cat5e ειναι εγγυημενο για 100μετρα χωρίς απώλειες.

aris60
27-07-07, 10:43
Καλημερα! Θα ήθελα αν μπορειτε να με βοηθήσετε σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με τη σύνδεση με το internet. Λοιπον έχω μπει στο tellas zisto 4Μbps για κακη μου τύχη και δυστυχώς όπως και πολλοί άλλοι έχω προβλήματα με συνεχείς αποσυνδέσεις. Οι τεχνικοί της tellas μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το μεγάλο καλώδιο τηλεφώνου που χρησιμοποιώ αφού η πρίζα του τηλεφώνου βρίσκεται περίπου 15 μέτρα μακριά από τον υπολογιστή και συνεπώς και από το router. Παρ' όλα αυτά μου είπαν να μην πάρω το ασύρματο router τους αλλά το ενσύρματο γιατι μπορεί τα πράγματα να γίνουν χειρότερα και μπορεί να μην έχω σήμα. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω καλώδιο ethernet 20m; Και αν ναι δεν θα έχω απώλειες ταχύτητας γιατι η ταχύτητα μου είναι 4Μbps; Το καλώδιο ethernet είναι το ίδιο με το καλώδιο UTP;

Καλημερα ειδα την ενημερωση σου εχω 15 μετρα πλακε Lan [isdn] λευκο καλαισθητο και εχω 95% αποδοση,κανε μια δοκιμη και αυτο που λεει ο φιλος πιο κατω,αλλα δεν ειναι νομιζω το προβλημα ειναι ο σερβερ σου δεν ειναι ο καλλιτερος διοτι εχω ενα φιλο στην Πετρουπολι τα ιδια εχει προβληματα με την ιδια εταιρια. :)

Davout
28-07-07, 03:12
Εκτός αν το χει φάει η γάτα σου το καλώδιο δε νομίζω να δικαιολογούνται τέτοια προβλήματα. Κι εγώ είχα 15 μέτρα καλώδιο με Τελλάς DSL και πήγαινε μια χαρά.

Spanos
28-07-07, 03:30
Οι τεχνικοί της tellas μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το μεγάλο καλώδιο τηλεφώνου που χρησιμοποιώ αφού η πρίζα του τηλεφώνου βρίσκεται περίπου 15 μέτρα μακριά από τον υπολογιστή και συνεπώς και από το router.

Εσύ τους το είπες αυτό (τι το ήθελες) και πολύ απλά τα έριξαν σε εσένα χωρίς να ξέρουν και χωρίς να έχουν κοιτάξει. Στα δεκάδες ακόμα και εκαντοντάδες μέτρα χάλκινου καλωδίου τα δικά σου 15m είναι μια σταγόνα.

aris60
28-07-07, 11:58
Εσύ τους το είπες αυτό (τι το ήθελες) και πολύ απλά τα έριξαν σε εσένα χωρίς να ξέρουν και χωρίς να έχουν κοιτάξει. Στα δεκάδες ακόμα και εκαντοντάδες μέτρα χάλκινου καλωδίου τα δικά σου 15m είναι μια σταγόνα.

Kαλημερα εαν το κανης αναποδα στην μπριζα κοντα το ρουτερ και μετα καλοδιο ethernet εχεις προβλημα. Διοτι ετσι τα εχω με 3 pc συνδεδεμενα σε ολο το διαμερισμα και το πιο μακρυνο 15 μετρα καλωδιο.:hmm:

LaNuit
30-07-07, 22:27
Το καλώδιο δεν παίζει ρόλο.
Πάρτους τηλέφωνο, ρίξε κανένα "καλό" λογάκι, ΜΗΝ αναφέρες καλώδια και ζήτα να το δηλώσουν βλάβη.

Μην σου πω να ζητήσεις καμιά πίστωση έτσι για ψυχική οδύνη!

mertz1966
30-07-07, 23:11
εγω εχω 1,5μ καλοδιο και μου ειπαν οτι εχω οιο στο pc μου.χαχα καλο ε? αυτα μου ειπαν φιλε μου.

silverando
31-07-07, 00:18
Συνεχεις αποσυνδεσεις(στιγμιαια εστω) εχω κι εγω, ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα. Η πριζα του τηλεφωνου βρισκεται στα 2 μετρα.

Το χειροτερο ειναι που σου(αρα 'μας') ειπαν οχι οτι θα το φτιαξουν αλλα οτι φταιει το ταδε ή το δεινα:evil:

Davout
31-07-07, 03:24
Εγώ όταν είχα συνεχείς αποσυνδέσεις είχε χαλάσει το ρούτερ.

harris
31-07-07, 03:28
αφού η πρίζα του τηλεφώνου βρίσκεται περίπου 15 μέτρα μακριά από τον υπολογιστή

Πόσο δύσκολο σου είναι να πάρεις τον υπολογιστή και το ρούτερ σου και να πας στην πρώτη πρίζα του σπιτιού και να δοκιμάσεις την γραμμή; :hmm:

aris60
31-07-07, 13:46
Εγώ όταν είχα συνεχείς αποσυνδέσεις είχε χαλάσει το ρούτερ.

Σε ενα μεγαλο ποσοστο ειναι αυτη η αιτια το εχω συναντησει και εγω στην δικη μου συνδεση παλαιοτερα, και απο τις πολλες δοκιμες το εκαψα και εγινε αντικατασταση δωρεαν ειμουνα στην εγγυηση.

manutd14
04-08-07, 16:39
Ρε παιδιά εμένα πέφτει το δίκτυο με P2P και με torrents. Μπορει να πέσει σε 30 λεπτά μπορεί και σε 5 ώρες. Στα torrents έχω βάλει περιορισμό 180 kb/s και κρατάει λίγο παραπάνω. Αλλιώς πέφτει αμέσως. Ξέρει κανεις τι φταίει? Το Zisto 4mbps έχω και ρούτερ Νetgear DG834N. Ευχαριστώ.

hlapatsas
11-08-07, 01:06
Μιας και λέμε για καλώδια,εγώ προσωπικά έχω 20 μέτρα απλό τηλε-φωνικό καλώδιο από την πρίζα του τοίχου και πάει σφαίρα το διαδίκτυον δίχως προβλήματα.Όταν στην αρχή είχα αποσυνδέσεις, τους πήρα ένα τηλέφωνο και έφτιαξε.

Gordito
11-08-07, 01:14
Μπορει το καλωδιο να μην εχει προβλημα αλλα η μπριζα ή κατι αλλο απο τον κατανεμητη και μετα.
Σε τετοια θεματα το ορθο ειναι να δοκιμασουμε να συνδεσουμε τον υπολογιστη + το ρουτερ απευθειας στην μπριζα που ειναι πιο κοντα στην "εξοδο" του σπιτιου".

Madvil
16-08-07, 20:44
Μπορει το καλωδιο να μην εχει προβλημα αλλα η μπριζα ή κατι αλλο απο τον κατανεμητη και μετα.
Σε τετοια θεματα το ορθο ειναι να δοκιμασουμε να συνδεσουμε τον υπολογιστη + το ρουτερ απευθειας στην μπριζα που ειναι πιο κοντα στην "εξοδο" του σπιτιου".

Ακριβώς. Για να μην σου πω το κλασικό του "ψαγμένου" , να φωνάξεις τεχνικό και να κατεβάσεις στον κατανεμητή το router μαζί με ένα laptop για να ελέγξεις τι γίνεται από κεί ;) (νομίζω έχει πάρει το μάτι μου εδώ ένα guide how-to).

tazio nuvolari
20-08-07, 23:22
βρήκα ότι όταν γίνονται οι αποσυνδέσεις και κλείσω-ανοίξω το μοντεμ μπαίνει κανονικά για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά πάλι τα ίδια . Καμμιά ιδέα;

vaggoulas
21-08-07, 03:44
βρήκα ότι όταν γίνονται οι αποσυνδέσεις και κλείσω-ανοίξω το μοντεμ μπαίνει κανονικά για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά πάλι τα ίδια . Καμμιά ιδέα;
Μιας και έχεις το Speestream αναβάθμιση το firmware έχεις κάνει?Θα βοηθήσει λογικά καθώς λύνει κάποια προβλήματα με αποσυνδέσεις αν δεν κάνω λάθος.

tazio nuvolari
21-08-07, 16:59
Μιας και έχεις το Speestream αναβάθμιση το firmware έχεις κάνει?Θα βοηθήσει λογικά καθώς λύνει κάποια προβλήματα με αποσυνδέσεις αν δεν κάνω λάθος.
εχω κάνει αναβάθμιση αλλά τπτ...

SoFGR
22-08-07, 05:51
Εγω το μονο που κερδισα με την αλλαγη του MTU και του firmware ητανε να σερφαρω στο myspace ( πραγμα που δεν κανω, απλα εμπαινα απτο ενα profile στο αλλο για δοκιμη ) χωρις να μου βγαζει μυνημα " το καλωδιο αποσυνδεθηκε " τα DC συνεχυζουν αλλα ειναι περισσοτερο αραια πλεον, μηπως κανουν εργασιες στην περιοχη μου ? λεω να παρω τηλεφωνο αλλα κατι μου λεει πως θα τα φορτωσουν μετα στην γατα του γειτονα ή στο δωματιο μου που δεν ειναι συμφωνο με το feng shui, καμια σοβαρη απαντηση απ'την εξυπηρετηση πελατων ελαβε κανενας ?

tazio nuvolari
22-08-07, 15:58
καμια σοβαρη απαντηση απ'την εξυπηρετηση πελατων ελαβε κανενας ?
όχι βέβαια

lx911
23-08-07, 04:41
Πιστευω πως και ασυρματο να βαλεις δεν θα εχεις προβλημα.

saxlabouxlas
24-08-07, 02:59
3 μετρα καλωδιο ειναι πολλα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.