PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και Νομός Κορινθίας



beserker30
27-07-07, 17:02
Έχω εξοχική κατοικία στο Λέχαιο(κοντά στο ΚΤΕΟ) και αυτές τις ημέρες ενεργοποιήθηκε η forthnet adsl(shared llu φυσικά) συνδεσή μου.Τα αποτελέσματα τραγικά!!! Για να συγχρονιστεί το Siemens CL-110 θα πρέπει να έχω "ανοικτή" την τηλεφωνική μου συσκευή,είτε μα μιλάω με κάποιον είτε να το έχω απλά "κατεβασμένο", σε διαφορετική περίπτωση δεν συγχρονίζεται καθόλου ακόμη και να το έχω συνδέσει απευθείας στην πρίζα της τηλεφωνικής γραμμής(χωρις τη χρήση φίλτρου)!Θαυμάστε λοιπόν επιδόσεις της γραμμής μου:
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 576 Kbps 256 Kbps
Attainable Line Rate 608 Kbps 464 Kbps
Noise Margin 6.8 dB 7.0 dB
Line Attenuation 63.5 dB 31.5 dB
Output Power 11.3 dBm 15.7 dBm
Η απόσταση απο το dslam πρέπει θεωρητικά να είναι 4,6km σύμφωνα με τα παραπάνω νούμερα!
Μετά απο συνομιλία μου με την forthnet μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατί απλά είμαι μακριά απο το dslam και οτι λογικά δεν έχει κάποια βλάβη η γραμμή.Θα ήθελα να ξέρω αν εχει κάποιος άλλος adsl σύνδεση εδώ στην περιοχή και με τι αποτελέσματα ή γενικότερα αν έχει να προτείνει κάποιος οτιδήποτε.

ssonic
27-07-07, 17:28
Πως γίνεται να έχεις «shared llu φυσικά» όπως λες, όταν η Forthnet δεν έχει ακόμα LLU στην Κόρινθο; Προφανώς έχεις ΑΡΥΣ (Γραμμή ΟΤΕ και Internet Forthnet).

beserker30
27-07-07, 17:36
Πως γίνεται να έχεις «shared llu φυσικά» όπως λες, όταν η Forthnet δεν έχει ακόμα LLU στην Κόρινθο; Προφανώς έχεις ΑΡΥΣ (Γραμμή ΟΤΕ και Internet Forthnet).

Δίκιο έχεις ΑΡΥΣ έχω, έκανα λάθος.

ssonic
27-07-07, 17:44
Βασικά αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε κάποιο άλλο modem/router για να δεις αν συγχρονίζει και τι τιμές σου δίνει.

nnn
27-07-07, 23:59
Κατάλαβα λάθος ?

Για να συγχρονιστεί το Siemens CL-110 θα πρέπει να έχω "ανοικτή" την τηλεφωνική μου συσκευή,είτε μα μιλάω με κάποιον είτε να το έχω απλά "κατεβασμένο", σε διαφορετική περίπτωση δεν συγχρονίζεται καθόλου ακόμη και να το έχω συνδέσει απευθείας στην πρίζα της τηλεφωνικής γραμμής(χωρις τη χρήση φίλτρου)!
το συνδέεις με φίλτρο το modem ?

beserker30
28-07-07, 00:17
Και με ή χωρίς το φίλτρο/splitter τα αποτελέσματα είναι ίδια!

globalnoise
28-07-07, 02:13
Η γραμμή σου απ'ότι φαίνεται έχει κάκιστη ποιότητα. Η κατοικία βρίσκεται σε αστική περιοχή? Αν δεν βρίσκεται σε αστική (το πιο πιθανό νομίζω) δικαιολογείται η ποιότητα της γραμμής σου. Όλο και κάποιος χαλκός του ΟΤΕ θα είναι εναέριος, σίγουρα πολύ παλιός, κακής ποιότητας κλπ.

beserker30
28-07-07, 14:58
Όντως το σπίτι είναι στο Λέχαιο ενα χωριό 5-6 km εξω απο την Κόρινθο.

notissfak
28-07-07, 20:12
συμφωνώ με τον globalnoise.ξέρω που περίπου είσαι φίλε και ίσως αυτό να είναι το πραγματικό πρόβλημα.ίσως και όχι όμως.ψαξτο λίγο..πάρε κανένα τηλ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.