PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλε οθόνη στην εκκίνηση (2)



NewMember21
28-07-07, 12:38
Λοιπόν, εγώ έχω άλλο πρόβλημα με "Μπλε οθόνη στην εκκίνηση", σε έναν Η/Υ. Αφού ξεκινήσει βγάζει μία μαύρη σελίδα με εντολές(για safe mode κτλ...) χωρίς να έχω πατήσει F8. Ότι και να πατήσω, αφού μου δείξει ότι φορτώνει τα windows xp, βγάζει μια μπλε οθόνη με κινέζικα και μεταξύ των άλλων λέει "UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME". Τί να κάνω?

ΥΓ. Νομίζω ότι την τελευταία φορά είχε κολλήσει και τον έκλεισα από ένα κουμπί από πίσω...

giwrgosth
28-07-07, 12:42
Μάλλον κάποιο πρόβλημα με το σκληρό σύμφωνα με το μήνυμα. Ή χτύπησε και δεν τον βλέπει, ή κάτι με το λειτουργικό του. Μπορεί να είναι και μνήμη όμως.
Δοκίμασε από DOS ένα chkdsk να δεις τι θα κάνει.
Το περίεργο όμως είναι γιατί σε πάει σε επιλογή χωρίς F8 :hmm: Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Βγάλτο και απο την πρίζα για λίγο και ξαναβάλτο.

edit
εννοείς την τελευταία φορά που δούλεψε σωστά κόλλησε και τον έκλεισες από τον διακόπτη πίσω? και από τότε σου βγάζει το μήνυμα?

29gk
28-07-07, 13:06
Δοκιμασε να μπεις σε safe mode. Αν δεν μπαινεις κοιτα αν ο δισκος φαινεται στο BIOS. Αν ναι βαλε το cd των Windows, ξεκινα και δοκιμασε να κανεις Repair.

Σε καθε περιπτωση ελεγξε τον δισκο, και με scandisk μεσα απο τα windows και με τα εργαλεια του κατασκευαστη.

nnn
28-07-07, 22:42
Χτυπημένος σκληρός ή προβληματική μνήμη.

petrogazz
29-07-07, 21:13
Ο δίσκος μπορεί και να είναι μια χαρά, και απλά να έσκασαν τα windows, format!

opener
29-07-07, 21:26
http://support.microsoft.com/kb/555302

jdm
30-07-07, 15:31
τρεξε chkdsk

ysand
24-08-07, 18:21
Έχω το ίδιο πρόβλημα!
Μόλις έπεσε το ρεύμα μου βγάζει αυτό όταν ανοίγω το πισι...

fixboot
fixmbr

έγιναν χωρίς αποτέλεσμα.

τώρα κάνω chkdsk /r αλλά δεν το κόβω να δουλέψει...

Μπορείτε να με σώσετε από το φορματ? :(

nnn
24-08-07, 22:11
Αν έχεις κενό partition κάνε παράλληλη εγκατάσταση Windows μήπως επιδιορθώσει τον Boot sector αν δεν έχει χτυπήσει ο δίσκος.

NewMember21
27-08-07, 02:15
Έχω το ίδιο πρόβλημα!
Μόλις έπεσε το ρεύμα μου βγάζει αυτό όταν ανοίγω το πισι...

fixboot
fixmbr

έγιναν χωρίς αποτέλεσμα.

τώρα κάνω chkdsk /r αλλά δεν το κόβω να δουλέψει...

Μπορείτε να με σώσετε από το φορματ? :(

Κοίτα και εδω (http://unmountablebootvolume.windowsreinstall.com/)

Όσον αφορά τη δική μου περίπτωση, δεν μπορώ να κάνω ούτε format αφού μου βγάζει σχεδόν αμέσως ό,τι ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα (και πριν από αυτό όμως άνοιγε όποτε του κάπνιζε)! Τί μου προτείνετε να κάνω?


ΥΓ. Όταν έβαλα το σκληρό, πίσω, στο προβληματικό pc (αφού έκανα back up τα δεδομένα στο δικό μου pc) δεν κούμπωσα προσεκτικά τη ram και διαπίστωσα, δια της όσφρησης (μάλλον αργά), ότι κάηκαν δύο σιδεράκια...http://img228.imageshack.us/img228/6002/324ye2.th.jpg (http://img228.imageshack.us/my.php?image=324ye2.jpg)http://img213.imageshack.us/img213/2305/32om0.th.jpg (http://img213.imageshack.us/my.php?image=32om0.jpg) Είναι σοβαρό?

XPHSTOS29
27-08-07, 02:54
Κλεισε απο το ΒΙΟS η βγαλε τελειως το floppy αν εχεις .

H ram απεβιωσε.

NewMember21
27-08-07, 12:39
Κλεισε απο το ΒΙΟS η βγαλε τελειως το floppy αν εχεις .

H ram απεβιωσε.

Δεν προλαβαίνω να μπω στα Bios, μου πετάει σχεδον αμέσως τη μαύρη σελίδα με τις εντολές, όταν τελικά ανοίξει ο H/Y μετά από πολλές προσπάθειες (άσε που όταν γίνει αυτό μπορεί να βγάλει μήνυμα με αντίστροφη μέτρηση). Μήπως τελικά δε φταίει μόνο ο σκληρός?

Όσον αφορά τη Ram, και στην υποδοχή της, πάνω στη μητρική, νομίζω ότι πειράχτηκαν 1-2 ελασματάκια. Λες να υπάρξει πρόβλημα με τη μητρική ή απλά θα πρέπει να βάλω τη νέα Ram στη διπλανή υποδοχή Ram?

Μπορώ να κάνω format τον προβληματικο(?) σκληρό από το δικό μου pc, έτσι δεν είναι?

ΥΓ. Όταν λέμε απέθανε εννούμε τελείως ή μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για λίγο ακόμα?:)

XPHSTOS29
29-08-07, 02:43
Πατα κατα το ξεκινημα F2 η/και Del εναλαξ (οταν πατησεις το κουμπι να ξεκινησει ο υπολογιστης),
Απενεργοποιησε και το quick boot η οπως το εχει ,και βαλε να κανει halt on all errors .

NewMember21
29-08-07, 14:53
Πατα κατα το ξεκινημα F2 η/και Del εναλαξ (οταν πατησεις το κουμπι να ξεκινησει ο υπολογιστης),
Απενεργοποιησε και το quick boot η οπως το εχει ,και βαλε να κανει halt on all errors .

Τις τελευταίες 2 μέρες δεν ανοίγει με τίποτα. Όταν τελικά ανοίξει μου λες σε παρακαλώ πού θα βρω τις εντολές ''quick boot'' καιι ''halt on all errors'' στο bios?

XPHSTOS29
29-08-07, 21:15
Διαβασε το manual της μητρικης σου .:rtfm:
Αν δεν το εχεις αναζητησε το στην σελιδα του κατασκευαστη. ;)

NewMember21
29-08-07, 21:22
Διαβασε το manual της μητρικης σου .:rtfm:
Αν δεν το εχεις αναζητησε το στην σελιδα του κατασκευαστη. ;)

ok θα το ψάξω;)

NewMember21
30-08-07, 15:16
Παιδιά τίποτα! Έβαλα και το δικό μου σκληρό και τη δική μου RAM και πάλι είναι όπως πριν. Ανάβουν τα τρία λαμπάκια πάνω δεξιά στο πληκτρολόγιο και μετά απλά δουλεύει η CPU(όταν άνοιγε κανονικά αμέσως μετά-τα τρία λαμπάκια- άναβε το λαμπάκι στο ''Num Lock'' και έμπαινε στα Windows). Τί μπορεί να φταίει τελικά?:what:

29gk
30-08-07, 16:28
Πηγαινεις σε τεχνικο για ελεγχο motherboard και οχι μονο.:(

NewMember21
31-08-07, 01:06
Ναι αυτό θα κάνω. Σήμερα κατάφερα να το ανοίξω-κατά περίεργο τρόπο δεν άναψαν τα λαμπάκια στο πληκτρολόγιο, όπως γινόταν πάντα- και απ'ότι πρόλαβα να δω, κάπου στην αρχή, έλεγε κάτι για ''several times...windows...failed to enter...'' ή κάτι τέτοιο(παρεμπιπτόντως, πώς ''παγώνω'' μια σελίδα, στην αρχή, για να τη δω?) και μετά κόλλησε σε μια μαύρη σελίδα όπου έγραφε ''Reboot and Select proper Boot Device or Insert Boot Media in Selected Boot device and press a key''. Πώς μπορεί να προέκυψε αυτό?




υγ1 Να πάω για έλεγχο μόνο τη CPU?

υγ2 Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά άνοιξε αφού φύσηξα λίγο τη σκόνη που είχε μέσα-άλλη φορά αφού είχα φτιάξει λίγο τα καλώδια απ'έξω(όλο το σύστημα είναι περίπου 1,5 χρόνου).

XPHSTOS29
31-08-07, 10:17
Καθαρισε το πολυ καλα και δωσε εμφαση στις ψυκτρες (επεξεργαστη , chipset )
Πιθανων το προβλημα να ειναι απο υπερθερμανση (η οχι καλη ψυξη) του chipset.

NewMember21
31-08-07, 13:53
Καθαρισε το πολυ καλα και δωσε εμφαση στις ψυκτρες (επεξεργαστη , chipset )
Πιθανων το προβλημα να ειναι απο υπερθερμανση (η οχι καλη ψυξη) του chipset.

XPHSTOS29 να το καθαρίσω με μπατονέτα ή κάτι άλλο?

29gk
31-08-07, 15:16
Αν αποφασισεις να το καθαρισεις, κανεις τα εξης :

1 ) Διαλεγεις ενα ΣΚ που δεν εχεις αλλες ασχολιες

2) Εφοδιαζεσαι με καθαρη βενζινη, σπρευ αερα η αλλα φυσητηρια, πινελο και μπολικο χαρτι κουζινας

3) Λυνεις ΟΛΟ το κουτι και ολα τα εξαρτηματα.

4) Βγαζεις επεξεργαστη, αφαιρεις την παλια παστα, βαζεις ( σωστα ) φρεσκια, δενεις καλα στην θεση του και το ανεμιστηρι

5) βγαζεις, καθαριζεις με βενζινη τις μνημες, και τις ξανατοποθετεις

6) περνας με το πινελο ολη τη μητρικη, τα ανεμιστηρια και γενικα ολα τα δυσκολα σημεια που εχουν σκονη και χνουδια

7) καθαριζεις αντιστοιχως και τις καρτες

8 ) συνδεεις τα καλωδια και δοκιμαζεις την τυχη σου

Α) Δεν βιαζεσαι

Β) Κανεις ενα ΚΑΛΟ καθαρισμα

Γ) Ελεγχεις τα παντα να εχουν πατησει και συνδεθει καλα. Πριν απο αυτο τσεκαρεις και για τυχον καψιματα, σπασιματα και τσακισματα και ενεργεις αναλογως

Δ) Φροντιζεις να αποφυγεις την υγρασια, τα τοξικα καθαριστικα και εισαι παντα γειωμενος.

NewMember21
31-08-07, 20:02
Αν αποφασισεις να το καθαρισεις, κανεις τα εξης :

1 ) Διαλεγεις ενα ΣΚ που δεν εχεις αλλες ασχολιες

2) Εφοδιαζεσαι με καθαρη βενζινη, σπρευ αερα η αλλα φυσητηρια, πινελο και μπολικο χαρτι κουζινας

3) Λυνεις ΟΛΟ το κουτι και ολα τα εξαρτηματα.

4) Βγαζεις επεξεργαστη, αφαιρεις την παλια παστα, βαζεις ( σωστα ) φρεσκια, δενεις καλα στην θεση του και το ανεμιστηρι

5) βγαζεις, καθαριζεις με βενζινη τις μνημες, και τις ξανατοποθετεις

6) περνας με το πινελο ολη τη μητρικη, τα ανεμιστηρια και γενικα ολα τα δυσκολα σημεια που εχουν σκονη και χνουδια

7) καθαριζεις αντιστοιχως και τις καρτες

8 ) συνδεεις τα καλωδια και δοκιμαζεις την τυχη σου

Α) Δεν βιαζεσαι

Β) Κανεις ενα ΚΑΛΟ καθαρισμα

Γ) Ελεγχεις τα παντα να εχουν πατησει και συνδεθει καλα. Πριν απο αυτο τσεκαρεις και για τυχον καψιματα, σπασιματα και τσακισματα και ενεργεις αναλογως

Δ) Φροντιζεις να αποφυγεις την υγρασια, τα τοξικα καθαριστικα και εισαι παντα γειωμενος.

Σέυχαριστώ για όλα αυτά που έγραψες, αλλά λέω τελικά να το πάω για έλεγχο στο πλαίσιο(νομίζω 10-15 ευρώ), για να αποφύγω οιοδήποτε λάθος.

NewMember21
04-09-07, 18:17
Στο ''πλαίσιο'' μου είπαν(μετά από τον έλεγχο) ότι τελικά έφταιγε η μητρική, η οποία κάηκε από τη ram(την οποία δεν τοποθέτησα καλά, και κάηκε). Τους είπα βέβαια ότι το πρόβλημα προυπήρχε της καμένης ram(και κατ'επέκταση της καμένης μητρικής), αλλά αυτοί επέμεναν ότι η ζημιά προκλήθηκε από τη ram. Όταν μάλιστα τους ρώτησα αν θα διορθωθεί το πρόβλημα αλλάζοντας τη μητρική και τη ram, μου απάντησαν ότι, σε κάθε περίπτωση, τελοσπάντων, αυτά τα δύο θέλουν αντικατάσταση! Παιδιά ξέρετε κανένα αξιόπιστο μαγαζί για τεχνικό έλεγχο ώστε να μου βρουν ποιό είναι τελικά το πρόβλημα?

ΥΓ Δεν είχα καμία πρόθεση να δυσφημίσω τον τεχνικό έλεγχο που κάνουν στο ''πλαίσιο'', μπορεί να έφταιγε ο συγκεκριμένος τεχνικός.


Μήπως να τους πω να βάλουν δική τους μητρική και ram?

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=1033
http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=18

@ ADSLgr.com All rights reserved.