PDA

Επιστροφή στο Forum : Windowsminimal install (FLP and XP PRO)



waste
28-07-07, 13:55
Επειδή έχω ένα παλιό laptop με 192 RAM και περισσότερο για πλάκα είπα να προσπαθήσω να εγκαταστήσω μια όσο το δυνατό μικρότερη και ελαφρύτερη έκδοση των Windows.

Εφτιαξα λοιπον 2 VM και στο ένα έβαλα τα κανονικά Windows XP Pro SP2 ενώ στο 2ο
έβαλα το Windows Fundumantels for Legacy PCs. (ειδική ελαφριά έκδοση, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την άδεια από ένα κανονικο WinXP)

μετά την εγκατάσταση αφαίρεσα και από τα δύο όλα εκείνα τα services που δεν μου ήταν απαραίτητα και συγκεκριμένα

Application Layer Gateway Service
Automatic Updates
Background Intelligent Transfer Service
DHCP Client (αχρηστο εαν έχετε καρφωτή IP)
Distributed Link Tracking Client
Error Reporting Service
Fast User Switching Compatibility
Help and Support
IMAPI CD-Burning COM Service
Indexing Service
IPSEC Services
NetMeeting Remote Desktop Sharing
Print Spooler
Protected Storage
Remote Access Auto Connection Manager
Remote Access Connection Manager
Remote Desktop Help Session Manager
Remote Registry
Security Center
System Restore Service
TCP/IP NetBIOS Helper
Terminal Services
Themes
Universal Plug and Play Device Host
Windows Firewall/Internet Connection Sharing (ICS)
Wireless Zero Configuration

λογικά απενεργοποιώ και το
computer browser
(και λειτουργω στα share με map network drives)

επιεπλεον στο FLP απενεργοποιω
IPv6 helper
Message Queing (x2)
SMNP
SMNP Trap



απενεργοποιήσα επίσης τα
recent documents
active desktop
screen saver
wallpaper
last access (attribute)


έβαλα
explorer classic
adjust for performance

και απο 192 MB RAM κατάφερα να αφήσω ελεύθερα στην εκκίνηση
124 ΜΒ στα Windows XP
131 MB στα Windows FLP

το μέχρι στιγμής συμπέρασμά μου είναι πως τα Windows XP και τα Windows FLP δεν εχουν
μεγάλες διαφορές στη χρήση μνήμης όταν τους εφαρμώσεις τις ίδιες "βελτιώσεις"


τώρα δοκιμάζω το K-meleon για internet browser (με ενεργοποιημένο το flash block που ρίχνει πολύ τη χρήση μνήμης από τις βαρυφορτωμένες διαφημίσεις)

σένα βαρύ παράθυρο (euro2day.gr) ο K-meleon κερδίζει 10ΜΒ σε σχέση με τον Firefox, είτε έχεις ενεργοποιημένο το flashblock είτε όχι


επειδή κι άλλοι φαντάζομαι έχετε παίξει αντίστοιχα ασ το τελειοποιησουμε το Thread.

Οι ερωτησεις που έχω μέχρι στιγμής
ελαφριά σουίτα γραφείου
ελαφρύ μαιλ client
και προχωραμε

waste
27-08-07, 21:10
για σουίτα γραφείου χρησιμοποίησα το abiword και το gnumeric που είναι τα ίδια που χρησιμοποιεί και το xubuntu.

Η λειτουργία του σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλή και μπορεις να πεις πως είναι και ελαφρά πιο αποκρίσημο από το επίσης ελαφρύ αλλά καθόλου παραμετροποιημένο xubuntu που έχω στο αλλο partition. Φαντζομαι εαν έκλεινα και διαφορα deamons του xubuntu που δεν θέλω θα πετύχαινα καλύτερα αποτελέσματα, καθώς στην εκκίνηση τρώει 88MB από τα 192, αν και οι εφαρμογες του xubuntu ειναι σαφέστατα πιο ελαφριες και έτσι η SWAP χρησιμοποιείται ελάχιστα

AddictedToChaos
28-08-07, 00:48
Με το nlite μπορείς να φτιάξεις πραγματικά ελαφρύ win setup, με προρυθμισμένα τα services, με tweaks, με αφαίρεση περιττών components, κλπ.

Ψάξε το.

Ελαφρύ mail client -> POP Peeper (http://www.poppeeper.com/)

Για ελαφρύ office, δύσκολα θα βρεις κάτι. Είναι απαιτητικό task για τόση λίγη μνήμη.

Για word αντίστοιχο όμως, μπορείς να δοκιμάσεις το abiword.

waste
28-08-07, 11:07
με το abiword για κειμενογραφο και το gnumeric για λογιστικο φύλο είναι αρκετά ελαφριά. Γενικά όταν τρέχεις 2-3 πράγματα μαζί μολις, δεν περνάς ποτέ στη SWAP...

Το nlite είναι για να φτιάξεις δική σου διανομή βασικά που να μπορείς να την κάνεις deploy σε πολλούς υπολογιστές , αλλα ναι είναι πολύ καλή λύση.

ευχαριστω για τις συμβουλες θα δοκιμασω σιγουρα το pop peeper γιατι το thunderbird ειναι overkill για τετοιο συστημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.