PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens Προβλημα με siemens cl-110



partali7
28-07-07, 14:55
Καλησπερα σας..Ειμαι καινουριο μελος..Καλως σας βρηκα λοιπον!!

Εδω και 5 μερες μου ενεργοποιηθηκε η forthnet 24mbit.Σημερα παρελαβα το router siemens cl-110.Εκανα ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις οπως αναγραφονταν στο manual και συνδεθηκα κανονικα.Το routeraki κλειδωσε στα 21mbit (χαρηκα:p:p) βουρ λοιπον εγω να κανω το πρωτο μου download να δω ποσα kb/s μπορω να πιασω..Μετα λυπης διαπιστωσα οτι δεν επιασε πανω απο 450kb/s...:(:(:(:( Δεν περιμενα φυσικα να πιασει 2,1mb αλλα τουλαχιστον 1,6 - 1,7mb..
Επισης ενημερωνω οτι δεν δοκιμασα να κατεβασω απο limewire ή utorrent και γενικως p2p,αλλα apo το αξιοπιστο rapidshare!! Επειτα μπηκα και στο site της nvidia να κατεβασω τους τελευταιους drivers για την καρτα γραφικων μου και παραλληλα να τσεκαρω και απο κει το download μου,αλλα τπτ και παλι...450-470 max!!
Τι μπορει να φταιει λοιπον??? Ποια ρυθμιση χρειαζεται(αν χρειαζεται)??
Ευχαριστω:)

29gk
28-07-07, 15:16
1) Καλως ηλθες :)

2) Χρησιμοποιησε καποιον download manager οπως τον Free download manager που θα βρεις και εδω στο φορουμ στα downloads

3) Πρεπει να ανοιξεις πορτες για τα P@P. Οδηγιες στα HOW TO του Adslgr, στο www.portforwarding.com και παλι στο φορουμ στο νημα P2P

partali7
28-07-07, 15:44
1) Καλως ηλθες :)

2) Χρησιμοποιησε καποιον download manager οπως τον Free download manager που θα βρεις και εδω στο φορουμ στα downloads

3) Πρεπει να ανοιξεις πορτες για τα P@P. Οδηγιες στα HOW TO του Adslgr, στο www.portforwarding.com και παλι στο φορουμ στο νημα P2P


Μα μολις ανεφερα οτι δεν δοκιμασα απο p2p αλλα απο rapidshare!!!

globalnoise
28-07-07, 16:05
Επίσης, registry tcp/ip tweak (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1285787#post1285787) (:

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό θα βρεις στο web γενικά, ψάξε και στο www.speedguide.net συγκεκριμένα (;

partali7
28-07-07, 18:08
Πιο συγκεκριμενα να στα ποσα κλειδωνει το router...Παρ'ολα αυτα δεν κατεβαζει με πανω απο 450kb/s!!
Μιλησα με τεχνικο της forthnet πριν απο λιγο και μου ειπε οτι ισως δεν αντεχει η γραμμη τετοια ταχυτητα και γι αυτο κατεβαζει τοσο λιγο,και οτι θα ριξουν λιγο τη γραμμη κατα ενα mbit για να δουμε διαφορα.Ισχυει κατι τετοιο??
Παντως ακομα δεν εχουν κανει κατι....

globalnoise
28-07-07, 18:13
Κάνε το registry tweak που ποστάρω από πάνω και ξαναδοκίμασε (:

Eπίσης χρησιμοποίησε download manager και πολλά connections για ένα αρχείο που θα κατεβάσεις από έναν σίγουρα γρήγορο server. Π.χ. ftp.forthnet.gr

partali7
28-07-07, 18:50
Κάνε το registry tweak που ποστάρω από πάνω και ξαναδοκίμασε (:

Eπίσης χρησιμοποίησε download manager και πολλά connections για ένα αρχείο που θα κατεβάσεις από έναν σίγουρα γρήγορο server. Π.χ. ftp.forthnet.gr

Δεν θελω να πειραξω registry,και απ την αλλη το θεωρω λιγο κοροιδια,να πρεπει να χρησιμοποιησω download manager για να πιασω μια ταχυτητα που θα επρεπε ετσι κι αλλιως να πιανω.Εδω δε μιλαμε οτι μου λειπουν 200-300 kb/s,εδω λειπουν τα 3/4 της ταχυτητας,μιλαω σωστα???

AnastasiosK
28-07-07, 18:56
Θοδωρη καλως ηρθες ;)

Τσεκαρε αυτο που σε λενε τα παιδια (περι download manager) κ τα ξαναλεμε.

29gk
28-07-07, 19:23
Δεν σου λειπει καμια ταχυτητα αλλα συμβαινει ενα απλο γεγονος.

Χονδρικα, αν εσυ λαμβανεις με 24 στελνεις με 0,5. Αρα και οι αλλοι σου στελνουν με 0,5 - 1 ( αυτο ειναι και το upload που εχουν ). Ετσι για να αξιοποιησεις την γραμμη σου χρειαζεσαι πολλαπλες συνδεσεις και "εισροες". Για αυτο το λογο και χρησιμοποιουμε download manager.

Μπορεις να ξεχασεις τις παλιες συνηθειες της 768 ;)

Innersense
28-07-07, 19:36
Φίλε μην πανικοβάλεσαι το Modem δεν είναι τόσο μούφα και μάλον πρέπει να το ψάξεις με την γραμμή σου.

Το δικό μου Siemens συγχρονίζει στα 20016/509 Kbps ΣΤΑΘΕΡΑ ΧΩΡΙΣ Disconect και κατεβάζω Direct απο Microsoft me 1,5-1,7 mb/s

Σε πολαπλά DL έχω δει μέχρι και 2,1 mb/s και μου έτρεξε ένα δάκρυ...

Τα παιδιά έχουν δίκιο σε ότι σου γράφουν

globalnoise
28-07-07, 21:14
Δεν θελω να πειραξω registry,και απ την αλλη το θεωρω λιγο κοροιδια,να πρεπει να χρησιμοποιησω download manager για να πιασω μια ταχυτητα που θα επρεπε ετσι κι αλλιως να πιανω.Εδω δε μιλαμε οτι μου λειπουν 200-300 kb/s,εδω λειπουν τα 3/4 της ταχυτητας,μιλαω σωστα???

Δικαίωμά σου να μην θες να πειράξεις registry, πληροφοριακά όμως σου λέω πως τα windows δεν είναι ρυθμισμένα από την "μαμά" για ταχύτητες μεγαλύτερες των 8Mbps περίπου. (:


και απ την αλλη το θεωρω λιγο κοροιδια,να πρεπει να χρησιμοποιησω download manager για να πιασω μια ταχυτητα που θα επρεπε ετσι κι αλλιως να πιανω.Εδω δε μιλαμε οτι μου λειπουν 200-300 kb/s,εδω λειπουν τα 3/4 της ταχυτητας,μιλαω σωστα???

Τους servers που κατεβάζεις, τους ρώτησες αν σου προσφέρουν σε ένα μόνο connection την Max ταχύτητα με την οποία συγχρονίζεις?;)

partali7
28-07-07, 21:29
Ολα κομπλε παιδες,εβαλα free download manager και ειδα το πολυ ομορφο και θαυμασιο και απιστευτο 1,9mb/s!!!! Τρελααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!
Εχω αλλο προβλημα ομως:p:p:p
Εχω premium στο rapidshare και παροτι βαζω στο manager τα στοιχεια του premium δεν μου κατεβαζει απο rapidshare...Το μονο που κανει ειναι να κατεβαζει ενα μικρο rar που παντα ειναι 5,61kb αν δεν κανω λαθος...Τι παιζει???

stefpatra
29-07-07, 16:09
Ολα κομπλε παιδες,εβαλα free download manager και ειδα το πολυ ομορφο και θαυμασιο και απιστευτο 1,9mb/s!!!! Τρελααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!
Εχω αλλο προβλημα ομως:p:p:p
Εχω premium στο rapidshare και παροτι βαζω στο manager τα στοιχεια του premium δεν μου κατεβαζει απο rapidshare...Το μονο που κανει ειναι να κατεβαζει ενα μικρο rar που παντα ειναι 5,61kb αν δεν κανω λαθος...Τι παιζει???

Σε αυτο το κολληματάκι θα βοηθήσει ενα δωρεάν πρόγραμμα raget που είνια download manager ειδικά για
sites like rapishare!!!! Try it :clap:

partali7
30-07-07, 10:19
Κατεβασα την νεα beta εκδοση και λυθηκε το προβληματακι με το rapidshare!!! Ολα good!!!:oneup::oneup:

partali7
30-07-07, 22:35
Αλλαγη και παλι...DAP τωρα πια...και για πιο πρακτικα αποτελεσματα...οριστε...

bandit4
31-07-07, 00:18
Καλα που ειδα το συγκεκριμενο θεματακι!!!
συναντω ακριβως τα ιδια προβληματα που αντιμετωπιζε ο partali7.
ειχα ποσταρει και καπου αλλου στο φορουμ και εν μερει βρηκα λυση(να'ναι καλα το παιδι που βοηθησε).
Να τα παρουμε απ'την αρχη: μιλαμε για forthnet2play με τις παρακατω επιδοσεις

"Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19127 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 19076 Kbps 1241 Kbps
Noise Margin 6.6 dB 29.4 dB
Line Attenuation 22.0 dB 11.1 dB
Output Power 12.3 dBm 19.0 dBm"

η μεγαλυτερη ταχυτητα που ειδα σε download ηταν γυρο στο 1μβ απο δυνατο σερβερ και η συνηθης ταχυτητα σε τορρεντ γυρω στα 700.(ολα αυτα για τις 2 πρωτες μερες)
τις επομενες μερες μεχρι και τωρα δεν εχω δει ταχυτα πανω απο 700 απο πουθενα στα τορρεντς δε η ταχυτητα 100-200 αντε 280.εν τω μεταξυ ειχα προβλημα και με τη θυρα του τορρεντ που η ενδειξη ηταν μονιμως κιτρινη η κοκκινη.τεσπα ανοιξα μια θυρα μεσω της διαδικασιας που μου περιεγραψαν και τωρα η ενδειξη ειναι πρασινη αλλα το download οπως προανεφερα μαπα για τετοια γραμμη.τα τορρεντς να προσθεσω οτι ειναι ταινιες με 1000+ seeds.

ιδεα για το τι συμβαινει?
η διαδικασια που προτεινετε στον partali7 βρισκει εφαρμογη στην περιπτωση μου?
ενα παλικαρι μου προτεινε το get right και δεν καταφερα να κανω κατι.
αυτο το DAP που αναφερεται πιο πανω τι ειναι?η εξελιξη των τορρεντ?

ζητω συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και αν ολα αυτα εχουν ξαναειπωθει

partali7
31-07-07, 09:29
Καλα που ειδα το συγκεκριμενο θεματακι!!!
συναντω ακριβως τα ιδια προβληματα που αντιμετωπιζε ο partali7.
ειχα ποσταρει και καπου αλλου στο φορουμ και εν μερει βρηκα λυση(να'ναι καλα το παιδι που βοηθησε).
Να τα παρουμε απ'την αρχη: μιλαμε για forthnet2play με τις παρακατω επιδοσεις

"Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19127 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 19076 Kbps 1241 Kbps
Noise Margin 6.6 dB 29.4 dB
Line Attenuation 22.0 dB 11.1 dB
Output Power 12.3 dBm 19.0 dBm"

η μεγαλυτερη ταχυτητα που ειδα σε download ηταν γυρο στο 1μβ απο δυνατο σερβερ και η συνηθης ταχυτητα σε τορρεντ γυρω στα 700.(ολα αυτα για τις 2 πρωτες μερες)
τις επομενες μερες μεχρι και τωρα δεν εχω δει ταχυτα πανω απο 700 απο πουθενα στα τορρεντς δε η ταχυτητα 100-200 αντε 280.εν τω μεταξυ ειχα προβλημα και με τη θυρα του τορρεντ που η ενδειξη ηταν μονιμως κιτρινη η κοκκινη.τεσπα ανοιξα μια θυρα μεσω της διαδικασιας που μου περιεγραψαν και τωρα η ενδειξη ειναι πρασινη αλλα το download οπως προανεφερα μαπα για τετοια γραμμη.τα τορρεντς να προσθεσω οτι ειναι ταινιες με 1000+ seeds.

ιδεα για το τι συμβαινει?
η διαδικασια που προτεινετε στον partali7 βρισκει εφαρμογη στην περιπτωση μου?
ενα παλικαρι μου προτεινε το get right και δεν καταφερα να κανω κατι.
αυτο το DAP που αναφερεται πιο πανω τι ειναι?η εξελιξη των τορρεντ?

ζητω συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και αν ολα αυτα εχουν ξαναειπωθει

Το DAP ειναι επιταχυντης για το κατεβασμα!
Ειναι αρκετα παλιο προγραμματακι(εγω τουλαχιστον το γνωριζω απ το 2001)και αρκετα καλο παραλληλα.Απλα τα παιδια στο forum με βοηθησανε να καταλαβω οτι δεν γινεται κατεβασμα σε τετοιες γραμμες χωρις download manager.Μου προτεινενε μερικους,εβαλα εναν απ αυτους(free download manager)αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος,οχι απο ταχυτητα(απο ταχυτητα μια χαρα ειναι,επιανα μεχρι 1800 που πριν επιανα μονο 450),αλλα απο πλευρας interface του προγραμματος...
Ετσι θυμηθηκα το παλιο καλο DAP,το εβαλα και βρηκα την υγεια μου!!!:oneup::oneup::oneup:
Αν ειδες τη φοτο λιγο πιο πανω που εχω βαλει,θα καταλαβες για τι ταχυτητες μιλαμε πια!!! Κατω απο 1800 δεν πηγε!!! Maximum εφτασε καποια στιγμη και 2500!!!!!
Μπορεις να το ψαξεις ως download accelerator plus.Καντο και πιστευω οτι δεν θα χασεις.Ως αναφορα για το torrents που ρωτας,οχι δεν ειναι εξελιξη των torrents,τωρα αν υποστηριζει και torrent δεν ξερω γιατι δεν το εχω ψαξει ακομα!

titus_the_fox
27-08-07, 15:42
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα ρε παιδιά, η γραμμη μου είναι :

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 17026 Kbps 509 Kbps

και εγκατέστησα και εγώ τον DAP. Είδα σίγουρα κάποια βελτίωση αλλά όχι κάτι τόσο σπουδαίο,πχ κατέβασα τους drivers της nvidia με το πολύ 600-700.Το βασικό πρόβλημα είναι όμως στα torrent.Έχω utorrent και κατεβάζω με 30-50 ενώ ανεβάζω με περίπου την ίδια ταχύτητα ,ούτε σύνδεση 768 να είχα .Ο αριθμός seeds είναι 13(15) και 2(8) peers
Τι γίνεται δε μπορώ να καταλάβω.Έχετε καμία λύση?Γιατί συμβαίνει αυτό?

@ ADSLgr.com All rights reserved.