PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτιστοποιηση laptop για ασχετο με υπολογιστες



Gordito
28-07-07, 15:59
Προχθες αγορασε το αφεντικο μου ενα laptop ACER απο το Πλαισιο.

O ανθρωπος βεβαια, οντας 50 χρονων, δεν εχει ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση με αυτα τα μαραφετια και επειδη ειχε πιστωτικο απο το καταστημα, αποφασισε να αγορασει ενα laptop.

Τι εχει πανω αυτο το λαπτοπ:

Celeron 1.6
Intel GMA 950
1 GB DDR2
80GB HD


Αυτο προοριζεται για τις εξης χρησεις:

1) Ο ανθρωπος απλα θελει να γραφει μια κατασταση με το οικονομικο παρε δωσε του στυλ:

Βασιλης ελαβε 500€ οφειλονται 100€
Βαγγελης ελαβε 200€ οφειλονται 0€

Να φορτωσω excel ή προτεινετε κατι αλλο?

2) Παιχνιδια. Μη φανταστειτε οτι θα βαλει κανα quake πανω,θελει pcman,space invaders κτλ κτλ

3) Ισως φορτωσω κανα mp3,καμια ταινια κτλ κτλ

Αυτά.:p

Οπως καταλαβαινετε απλα επερεπε να παρει μια γραφομηχανη ο ανθρωπος αλλα ......:lol:



Τι θέλω να κανω?

1) Να σουταρω τα Vista και να βαλω XP? Δεν εχω ορεξη να ψαχνω για οδηγους κτλ κτλ οποτε μαλλον θα μεινω με τα sVista..

2) Θελω να γυμνωσω τελειως τα Vista. Να διωξω wi fi, αχρηστες υπηρεσιες, να βγαλω τελειως antivirus/firewalls κτλ κτλ

Ο υπολογιστης δεν προκειται ποτε να μπει στο ιντερνετ,δεν προκειται ποτε να κανει σοβαρη εργασια,να γραψει cds/dvds,να δεχτει οποιαδηποτε καρτα μνημης.

Θελω να κανω μια πληρη απογυμνωση των windows για να τρεχουν οσο το δυνατον γρηγοροτερα, τωρα το μηχανημα σερνεται ελεεινα.


Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη , εχω και συγκεκριμενες ερωτησεις:

1) Τι περισσοτερο χρειαζεται ενα laptop σε σχεση με ενα desktop pc? Φανταζομαι καποια εργαλεια για την μπαταρια κτλ κτλ?
Το touchpad μπορω να το διωξω/απεγκατασησω τελειως?
Του εχω παρει ενα USB mouse και δεν προκειται να χρησιμοποιηθει ποτε (το touchpad).

2) Ακομα με τα Vista δεν εχω καμια εξοικειωση. Βλεπω πραγματα να τρεχουν και δεν μπορω με την καμια να τα διωξω,π.χ. Windows Defender, κατι αλλα προγραμματα της Acer. Που βλεπω τι εκκινει στο συστημα?

3) Που ρυθμιζω τι μνημη καταλαμβανει η καρτα γραφικων? στο BIOS ισως?

Eυχαριστω για την οποια βοηθεια σας σε οτιδηποτε απο τα παραπανω...

ardi21
28-07-07, 16:17
Πηγαινε κλασσικα run--->msconfig----> startup και απο κει βγαζεις τον Defender.

Οσον αφορα τα services πας παλι msconfig----> services και τικαρεις εκει που λεει Hide all Microsoft Services. Απο αυτα που θα σου μεινουν βλεπεις τι δεν χρειαζεσαι και το βγαζεις. Βεβαια αν θες μπορεις να μην το τικαρεις και να απενεργοποιησεις και ορισμενα Micsrosoft services, αρκει να ξερεις τι κανεις για να μην κρεμασει το pc.

Βασικα ειναι η ιδια διαδικασια με τα xp.

Για τα υπολοιπα δεν εχω αποψη γιατι δεν ειχα ποτε laptop:cool:

Gordito
28-07-07, 16:21
Πως ειχα την ιδεα οτι ειχε καταργηθει το msconfig στα Vista...

Ρε παιδια ειναι ευκολο λετε να βαλω τα ΧΠ πανω? λογικα θα τα αναγνωρισει ολα κατευθειαν....

ardi21
28-07-07, 16:32
Οχι δεν εχει καταργηθει. Ειναι ακριβως το ιδιο.

Μπορεις να απενεργοποιησεις και ολα τα effect (θα φαινονται σαν xp) η μερικα απο αυτα για ακομα καλυτερη επιδοση.

Control panel----> System---> Advanced System Settings (αριστερα πανω)---> καρτελα Advanced---> Performance---> Settings και βγαζεις οτι θες.

Γιατι να μην τα αναγνωρισει? Λογικα ολα θα εχουν drivers και για xp.

AddictedToChaos
28-07-07, 17:41
Βάλε XP, θα έχει ΣΤΑΝΤΑΡ drivers και για XP. Θα πας στο ftp site της Acer (ftp://ftp.work.acer-euro.com/notebook/) και θα δεις τα "καλούδια" που θα σου έχουν διαθέσιμα για το μοντέλο που διαθέτεις.

Έξτρα tools για battery, acpi, κλπ δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις.

Προσφέρονται εγγενώς απ'τα ίδια τα windows.

Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις wifi, irda, κλπ, απλώς δεν θα εγκαταστήσεις καν τους αντίστοιχους drivers και στο device management θα φροντίσεις να τα κάνεις disable.

Μετά κλασικά, θα πας στα services και θα κλείσεις τα 2.5/3 αυτών....

Θα απενεργοποιήσεις όλα τα οπτικά εφφέ απ'τα properties του desktop κι απ'το control panel -> system.

Το touchpad, θα το απενεργοποιήσεις απ'το BIOS (έχει ειδική επιλογή) και μην εγκαταστήσεις καθόλου τoν synaptics driver.

Έχει επίσης επιλογή για απενεργοποίηση και της irDA αν τυχόν θα 'χει το laptop.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Τα υπόλοιπα, όπως ακριβώς ισχύουν και στα desktop pc's.


Πάντως, για τη δουλειά που το θέλει, θα του αρκούσε κι ένα PDA :p

Gordito
28-07-07, 17:47
Δεν μπορουσες να εισαι πιο σαφης + περιεκτικος:oneup:

Δυστυχως για το συγκεκριμενο μοντελο βλεπω μονο ενα Vista φακελο οποτε δεν νομιζω να εχει εκει οδηγους.

Οποτε:
Πρεπει να μπω απο linux live cd και να φορμαρω τον δισκο + το κρυφο παρτιτιον?
'Η να μην μπω σε τετοια διαδικασια και να βαλω κατευθειαν τα XP over Vista?

Εχουν δωσει καποιο DVD/CD μαζι με το λαπτοπ το ποιο δεν γνωριζω τι περιεχει. Ισως να ειναι και τα Vista μεσα εκει.

Gordito
28-07-07, 17:57
Παω να μπω στο BIOS αλλα τα πραγματα που μπορω να ακνω απο εκει ειναι παρα πολυ περιορισμενα, μονο να αλλαξω το boot sequence + να ενεργοποιησω/απενεργοποιησω διαφορες επιλογες σχετικα με το boot.
Τιποτα αλλο:evil:

AddictedToChaos
28-07-07, 18:07
Δυστυχως για το συγκεκριμενο μοντελο βλεπω μονο ενα Vista φακελο οποτε δεν νομιζω να εχει εκει οδηγους.

Χμμ. Τότε αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να μπεις στα sites των αντίστοιχων κατασκευαστών των components του και να δεις αν προσφέρουν και XP drivers ή προσπάθησε να μάθεις αν οι drivers για vista, παίζουν και στα XP.

Στην τελική, στείλε κανένα mail στην Acer να τους ρωτήσεις ;)


Οποτε:
Πρεπει να μπω απο linux live cd και να φορμαρω τον δισκο + το κρυφο παρτιτιον?
'Η να μην μπω σε τετοια διαδικασια και να βαλω κατευθειαν τα XP over Vista?

Εχουν δωσει καποιο DVD/CD μαζι με το λαπτοπ το ποιο δεν γνωριζω τι περιεχει. Ισως να ειναι και τα Vista μεσα εκει.

Αν τα cd λένε recovery πάνω και είναι 2-3 στον αριθμό, τότε έχουν σε image τα OEM Vista.

Επομένως, σβήνεις άφοβα το recovery partition γιατί περιέχει τα ίδια πράγματα.

Βεβαιώσου όμως πρώτα αν αυτά τα DVD περιέχουν όντως το recovery image και τους drivers.

Το partition μπορείς να το σβήσεις και με το gparted νομίζω. Πρέπει να μπορεί να διαγράφει compaq setup partitions (σε τέτοιο είναι το recovery συνήθως).

Αλλιώς, με κάποιο εμπορικό -> Acronis Disk Director Suite.


Παω να μπω στο BIOS αλλα τα πραγματα που μπορω να ακνω απο εκει ειναι παρα πολυ περιορισμενα, μονο να αλλαξω το boot sequence + να ενεργοποιησω/απενεργοποιησω διαφορες επιλογες σχετικα με το boot.
Τιποτα αλλο:evil:

Το Phoinix ΒΙΟS δεν έχει λογικά;

Σ'εμένα έχει επιλογές για αυτά που σου είπα. Έχει γύρω στα 4 tabs με επιλογές.

Αν δεν υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση του touchpad από εκεί, τότε πάτησε το fn+F7 και θα απενεργοποιηθεί.

Gordito
28-07-07, 18:18
Χμμ. Τότε αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να μπεις στα sites των αντίστοιχων κατασκευαστών των components του και να δεις αν προσφέρουν και XP drivers ή προσπάθησε να μάθεις αν οι drivers για vista, παίζουν και στα XP.

Στην τελική, στείλε κανένα mail στην Acer να τους ρωτήσεις ;)

Καλα και drivers να μην υπαρχουν..... Αφου δεν προκειται να χρησιμοποιηθουν:p




Αν τα cd λένε recovery πάνω και είναι 2-3 στον αριθμό, τότε έχουν σε image τα OEM Vista.

Επομένως, σβήνεις άφοβα το recovery partition γιατί περιέχει τα ίδια πράγματα.

Βεβαιώσου όμως πρώτα αν αυτά τα DVD περιέχουν όντως το recovery image και τους drivers.

Δε θυμαμαι τι γραφει πανω αλλα το DVD ειναι ενα οποτε πρεπει να το δω αυτο


Το partition μπορείς να το σβήσεις και με το gparted νομίζω. Πρέπει να μπορεί να διαγράφει compaq setup partitions (σε τέτοιο είναι το recovery συνήθως).

Αλλιώς, με κάποιο εμπορικό -> Acronis Disk Director Suite.


Καλα δε τραβαω και κανα ζορι να το σβησω, φανταζομαι δεν ενοχλει σε ενδεχομενη εγκατασταση των XP.

Αληθεια πως bootαρω απο το hidden partition?


Το Phoinix ΒΙΟS δεν έχει λογικά;

Σ'εμένα έχει επιλογές για αυτά που σου είπα. Έχει γύρω στα 4 tabs με επιλογές.

Αν δεν υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση του touchpad από εκεί, τότε πάτησε το fn+F7 και θα απενεργοποιηθεί.

Aυτο εχει αλλα οπως ειπα και παραπανω εχει μονο επιλογες Boot/ρυθμιση μνημης της VGA και τιποτα παραπανω :evil:

AddictedToChaos
28-07-07, 18:24
Καλα και drivers να μην υπαρχουν..... Αφου δεν προκειται να χρησιμοποιηθουν:p


Drivers θα χρειαστείς οπωσδήποτε για τη mobo, τη vga και τη sound card.

Δεν σε καλύπτουν σκέτοι οι generic των windows .-


Δε θυμαμαι τι γραφει πανω αλλα το DVD ειναι ενα οποτε πρεπει να το δω αυτο

Θα είναι bootable λογικά.


Καλα δε τραβαω και κανα ζορι να το σβησω, φανταζομαι δεν ενοχλει σε ενδεχομενη εγκατασταση των XP.

Δεν ενοχλεί καθόλου σε επιπλέον εγκαταστάσεις. Απλώς σου δεσμέυει πολύτιμο χώρο απ'το δίσκο κι ένα ολόκληρο partition.


Αληθεια πως bootαρω απο το hidden partition?

Δεν boot-άρεις από εκεί. Απλώς το χρησιμοποιείς όταν το χρειαστείς. Συνήθως το χρησιμοποιούν οι υπέυθυνοι στην Acer ή στο Πλαίσιο σε περίπτωση που ο άλλος δεν γνωρίζει από αυτά.


Aυτο εχει αλλα οπως ειπα και παραπανω εχει μονο επιλογες Boot/ρυθμιση μνημης της VGA και τιποτα παραπανω :evil:

Ε τότε θα απενεργοποιήσεις το touchpad με το fn+F7 και ίσως να το κάνεις και disable αν το έχει στο device management.

Edit. Πες μου λίγο και το μοντέλο. Να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

Gordito
28-07-07, 18:29
Drivers θα χρειαστείς οπωσδήποτε για τη mobo, τη vga και τη sound card.

Δεν σε καλύπτουν σκέτοι οι generic των windows .-


Mα δεν προκειται για μενα:p Αυτα φανταζομαι θα τα βρω καπου στο ιντερνετ



Δεν ενοχλεί καθόλου σε επιπλέον εγκαταστάσεις. Απλώς σου δεσμέυει πολύτιμο χώρο απ'το δίσκο κι ένα ολόκληρο partition.

Καμενο ρε παει το λαπτοπ, για πιιον χωρο μου μιλας? Για pc-man + wordpad προοριζεται
:rofl:




Δεν boot-άρεις από εκεί. Απλώς το χρησιμοποιείς όταν το χρειαστείς. Συνήθως το χρησιμοποιούν οι υπέυθυνοι στην Acer ή στο Πλαίσιο σε περίπτωση που ο άλλος δεν γνωρίζει από αυτά.


Αυτο εννοω. Σε περιπτωση που θελω να βαλω τα Vista απο εκει δεν εχω προσβαση?



Edit. Πες μου λίγο ποιό μοντέλο είναι. Να δω αν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Ειναι το Aspire 5310.

Aυτο εδω δηλαδη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907865) αγορασμενο απο Πλαισιο

AddictedToChaos
28-07-07, 18:38
Mα δεν προκειται για μενα:p Αυτα φανταζομαι θα τα βρω καπου στο ιντερνετ

Δεν έχει σημασία. Η vga θα υπολειτουργεί τέρμα χωρίς τον driver της. Ούτε την μέγιστη υποστηριζόμενη ανάλυση δεν θα μπορεί να πιάσει.

Θα τα βρεις στα sites των κατασκευαστών προφανώς όπως σου είπα και πιο πριν.

Αν δεν βαριέσαι, μπες και ψάξε.


Καμενο ρε παει το λαπτοπ, για πιιον χωρο μου μιλας? Για pc-man + wordpad προοριζεται
:rofl:

Τότε κράτησε εσύ το laptop και δώστου κανένα gameboy να 'χει να κάνει τη δουλειά του :rofl:


Αυτο εννοω. Σε περιπτωση που θελω να βαλω τα Vista απο εκει δεν εχω προσβαση?

Δεν ξέρω αν είναι bootable αυτό το recovery. Ο μόνος τρόπος για να το διαπιστώσεις, είναι να το κάνεις active και να boot-άρεις κανονικά.

Αν θα σου εμφανίσει κάποιο wizard κλπ, τότε έτσι θα μπορείς να κάνεις το recovery.

Αλλιώς, το partition αυτό θα χρησιμοποιείται αυτόματα απ'το recovery DVD ;)

Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα με τη χωρητικότητα, τότε το κρατάς, σβήνεις το partition με τα Vista και περνάς XP.


Ειναι το Aspire 5310.


Τελικά, όντως, κάτι @@ιες έχει στο ftp της Acer γι'αυτό το μοντέλο. Πετύχατε μοντελάρα κι εσείς :lol:

Βρες driver για vga τουλάχιστον που λες και θα 'ναι -κακήν κακώς- ΟΚ το μηχανάκι :cool:

Gordito
28-07-07, 18:54
Τελικά, όντως, κάτι @@ιες έχει στο ftp της Acer γι'αυτό το μοντέλο. Πετύχατε μοντελάρα κι εσείς :lol:

Βρες driver για vga τουλάχιστον που λες και θα 'ναι -κακήν κακώς- ΟΚ το μηχανάκι :cool:

Και οχι μονο αυτο αλλα το πηραμε και 60€ ακριβοτερα :rofl::rofl:

Τωρα βαριεμαι να κανω οτιδηποτε, παω να παρω καμια μπυρα και να τραβηξω την αριδα μου σε καμια παραλια.

AddictedToChaos
28-07-07, 19:12
Και οχι μονο αυτο αλλα το πηραμε και 60€ ακριβοτερα :rofl::rofl:

Ένα TravelMate έπρεπε να του χτυπήσεις. :oneup:

Δεν πειράζει. Την επόμενη φορά, στο επόμενο αφεντικό σου :whistle: :p


Τωρα βαριεμαι να κανω οτιδηποτε, παω να παρω καμια μπυρα και να τραβηξω την αριδα μου σε καμια παραλια.

Πρόσεχε τι γράφεις γιατί με μια γρήγορη ανάγνωση, μπορεί να μπερδευτεί και να πάει αλλού ο νους του αναγνώστη :rofl:

Άντε καλό άραγμα. :cool:

Gordito
28-07-07, 19:17
Πρόσεχε τι γράφεις γιατί με μια γρήγορη ανάγνωση, μπορεί να μπερδευτεί και να πάει αλλού ο νους του αναγνώστη :rofl:

Άντε καλό άραγμα. :cool:

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Ρε πο*:censored:*τη εκει πηγε το μυαλο σου ? :p

AddictedToChaos
28-07-07, 19:19
Disclaimer παραθέτω απλώς :p

21century
28-07-07, 19:36
ΤΟυλαχιστον με τα xp θα ελαφρυνει το μηχανημα που ειναι πολυ αδυναμο για τα Βιστα..προσεξε να κατεβασεις ολους τους 'οδηγους'

Gordito
28-07-07, 19:41
Τωρα που το εφερε η κουβεντα τη μητρικη πως ακριβως θα τη δω? Θα βαλω Everest πανω και θα με πει ακριβως το μοντελο?

Φανταζομαι drivers για την vga θα υπαρχουν everywhere (Ιντελ GMA 950)

AddictedToChaos
28-07-07, 19:46
Ναι. Το everest θα σου πει κατά πάσα πιθανότητα.

Για vga, εδώ (http://www.intel.com/support/chipsets/sb/CS-020683.htm) είσαι... :cool:

(Ρε δεν του χώνεις και κανένα "βρωμόπουλο", να τα δει όλα τ'αφεντικό; :lol:)

Gordito
28-07-07, 19:48
Ναι. Το everest θα σου πει κατά πάσα πιθανότητα.

Για vga, εδώ (http://www.intel.com/support/chipsets/sb/CS-020683.htm) είσαι... :cool:

(Ρε δεν του χώνεις και κανένα "βρωμόπουλο", να τα δει όλα τ'αφεντικό; :lol:)

:p:p

Μαλλον και για μητρικη εκει ειμαι γιατι φοραει το 945, δεν ξερω τι ακριβως:p

Υ.Γ. Βρωμοπουλο? Επρεπε να τονε δεις με το touchpad

:rofl::rofl::rofl::rofl:

AddictedToChaos
28-07-07, 19:52
:p:p

Μαλλον και για μητρικη εκει ειμαι γιατι φοραει το 945, δεν ξερω τι ακριβως:p

Καλά βασικά και χωρίς τον driver της mobo θα παίξει normal το σύστημα, σ'εμένα τουλάχιστον παλιά που δεν τον περνούσα, δεν είχα κάποιο πρόβλημα σχετιζόμενο με αυτό.

Αλλά καλό είναι να τον εγκαθιστάς γιατί κάνει καλύτερη διαχείριση των υπόλοιπων συνδεδεμένων components της ;)


Υ.Γ. Βρωμοπουλο? Επρεπε να τονε δεις με το touchpad

:rofl::rofl::rofl::rofl:

Κι όμως το touchpad αν το συνηθίζεις, δύσκολα ξεκολλάς :cool:

Gordito
29-07-07, 19:44
Παω να βαλω ΧΠ και μου λεει δεν αναγνωριζει το δισκο.

Αντε να βρουμε ακρη τωρα......

AddictedToChaos
29-07-07, 19:46
Παω να βαλω ΧΠ και μου λεει δεν αναγνωριζει το δισκο.

Αντε να βρουμε ακρη τωρα......

Sata είναι; Μήπως πρέπει να περάσεις πρώτα τον driver του;

Πάτα το F6 στην αρχή που σου δίνει κάτι επιλογές να φορτώσεις, δεν θυμάμαι καλά.

wi fi thief
29-07-07, 19:55
(Ρε δεν του χώνεις και κανένα "βρωμόπουλο", να τα δει όλα τ'αφεντικό; :lol:)

μην γελατε καθολου...
Μια χαρα ιδεα ειναι!!! :oneup:
Γιατι τα xp τα ηξερε και απο χτες?
βαλτου ενα kubuntu με το οπεν οφις και καμμια 200 παιχνιδακια open GL και θα ειναι μια χαρουλα. (Αν δεν σου κολλαει τα ενσημα, βαλτου gentoo...:twisted:)
;)

Gordito
29-07-07, 19:59
Ti Ubuntu ρε wi fi thief εδω εγω δεν το ξερω σε desktop θα το βαλω σε λαπτοπ.

Απο την αλλη ισως παρατησω τη δουλεια και να πληρωνομαι να μαθω ubuntu μουαχαχαχα

Ψαχνω να βρω τι πρεπει να κανω γιατι στην Acer τον παιζουν.....:whistle:

A_gamer
29-07-07, 20:01
Καλά λέει ο wi fi.

Οδήγησε το αφεντικό σου στη bright side of the Force (καλά το είπα; Έχω και καιρό να τις δω τις ταινίες Star Wars).:p

Gordito
29-07-07, 20:06
Πατησα το F6 αλλα δεν βρηκε τιποτα.
Δεν μπορει να εγκαταστησει Χπ.

Τι κανουμε ρε παιδια?

sonic
29-07-07, 20:08
Σε βλέπω στο ταμείο ανεργίας:p Βάλε βρωμόπουλο και πες του οτι είναι νεα έκδοση γουιντοουζ.

haHa
29-07-07, 20:24
Παω να βαλω ΧΠ και μου λεει δεν αναγνωριζει το δισκο.

Αντε να βρουμε ακρη τωρα......


Επειδη προφανως το λαπτοπ θα εχει sata σκληρο και τα windows xp δεν εχουν drivers ενσωματωμενους για
sata σκληρους,κατα πασα πιθανοτητα κατα την εγκατασταση του λειτουργικου δε θα αναγνωριστει
ο σκληρος.
Στα desktop αυτο το προβλημα λυνοταν πατωντας F6 κατα τη αρχη της εγκαταστασης και βαζοντας τους drivers μεσω floppy.

Ομως το λαπτοπ δεν εχει floppy,οποτε θα πρεπει να ενσωματωσεις στο Cd windows xp τους σωστους drivers
για τον sata σκληρο σου.

Η ολη διαδικασια ειναι λιγο μπερδεμα και λεγεται slipstreaming.

Ομως μπορει να μην χρειαζεται να το κανεις αυτο,
Μπαινεις στο BIOS και ψαχνεις για επιλογη emulate IDE (ή SATA emulation ή κατι τετοιο τελος παντων).
Δηλαδη να κανει τους sata να φαινονται σαν ide για να μπορεσεις να κανεις τηνεγκατασταση του λειτουργικου,
μετα να βαλεις με την ησυχια σου τους drivers και υστερα να ξαναγυρισεις σε sata native mode(να βγαλεις το emulation).

Αλλα αυτην την επιλογη δεν την εχουν ολα τα λαπτοπ.

Gordito
29-07-07, 21:11
Mαλλον για slipstream παω.....

Αλλα πως θα ξερω τι ακριβως αρχεια πρεπει να βαλω? Το λαπτοπ εχει πανω τον matrix storage manager...

haHa
29-07-07, 21:44
Πρεπει να υπαρχει και ετοιμο με αυτον τον driver αν ψαξεις λιγο...

Eδω 2 οδηγοι για να το φτιαξεις μονος σου το cd:

http://st118.startlogic.com/~macproxp/

http://www.thinkdigit.com/forum/showthread.php?t=559

Gordito
29-07-07, 23:49
Δεν μπορω πουθενα να βρω drivers για τον σκληρο να κανω slipstream.

Το laptop φοραει τον 82801 SATA AHCI Controller και παντου βρισκω ενα .exe με εναν matrix controller που φυσικα δεν μπορω να τον κανω τιποτα.

wi fi thief
30-07-07, 00:11
ρε συ ακομα παιδευεσαι?

http://www.kubuntu.org/

dual boot με τα vista και δεν θα του ξεφευγει κανενας βερεσακιας του αφεντικου σου
(για τεφτερι δεν ειπες οτι τον θελει???)
τελειωνεεεεε!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.