PDA

Επιστροφή στο Forum : ασύρματη επέκταση τηλεφωνικής γραμμής



stonerhash
29-07-07, 15:09
Καλησπέρα


Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω ασύρματα για μπρίζα τηλεφώνου με τα FON1 FON2 του Fritz ή άλλης συσκευής? Ζητάω συγκεκριμένα μία ασύρματη καλωδίωση. Έχω βρεί στο Internet κάτι αντίστοιχες συσκεύες αλλα στην Ελλάδα τίποτα.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν έχω κοντινή δεύτερη πρίζα ώστε να συνδέσω και τα δεύτερο βίσμα στον fon

aris60
29-07-07, 15:27
Καλησπέρα


Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω ασύρματα για μπρίζα τηλεφώνου με τα FON1 FON2 του Fritz ή άλλης συσκευής? Ζητάω συγκεκριμένα μία ασύρματη καλωδίωση. Έχω βρεί στο Internet κάτι αντίστοιχες συσκεύες αλλα στην Ελλάδα τίποτα.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν έχω κοντινή δεύτερη πρίζα ώστε να συνδέσω και τα δεύτερο βίσμα στον fon

Δεν καταλαβα ακριβως το προβλημα σου? το fritz δεν εχει wan. Γραψε ολο το προγραμμα σου να καταλαβω τι θελεις να κανης με τα τηλεφωνα σου και το internet σου.:hmm:

stonerhash
29-07-07, 16:14
Έχω ζητήσει απο την HOL να βάλει και τις δύο τηλεφωνικές γραμμές μου στο 2Play.
Το fritz έχει δύο βίσματα για τηλεφωνικές συσκευές. Δυστυχώς όμως καλώδιο φτάνει μόνο
στην μία πρίζα. Οι πρίζες της δεύτερης γραμμής είναι σε άλλα δωμάτια.

Μία λύση είναι να χρησιμοποίησω ένα ασύρματο τηλέφωνο που δεν θα την ήθελα.
Η άλλη λύση είναι κάτι ασύρματες συσκευές επέκτασης σήματος (σαν ασύρματο τηλεφωνικό καλώδιο). Υπάρχουν τέτοιες συσκευές στην Ελλάδα?

aris60
29-07-07, 20:01
Έχω ζητήσει απο την HOL να βάλει και τις δύο τηλεφωνικές γραμμές μου στο 2Play.
Το fritz έχει δύο βίσματα για τηλεφωνικές συσκευές. Δυστυχώς όμως καλώδιο φτάνει μόνο
στην μία πρίζα. Οι πρίζες της δεύτερης γραμμής είναι σε άλλα δωμάτια.

Μία λύση είναι να χρησιμοποίησω ένα ασύρματο τηλέφωνο που δεν θα την ήθελα.
Η άλλη λύση είναι κάτι ασύρματες συσκευές επέκτασης σήματος (σαν ασύρματο τηλεφωνικό καλώδιο). Υπάρχουν τέτοιες συσκευές στην Ελλάδα?

Υπαρχουν αλλα τωρα δεν θυμαμαι και ειναι και καλες ειναι μια Ελληνικη και σοβαρη εταιρια, εχει μπριζες που μπαινουν στην ρευμα και αυξανουν το σημα και το μεταφερουν σε αλλο μερος κατι τετοιο.

dqk
06-04-09, 16:06
Από ότι ξέρω υπάρχει ειδικά για το σκοπό αυτό ένα προϊόν που λέγεται wireless phone jack και το βγάζει η RTX . Υπάρχει σχετικό site στο www.wireless-phonejack.com. Εγώ πάντως σώθηκα έτσι. Όπου θέλω βάζω μέσα στο σπίτι τηλεφωνική πρίζα σε 5 λεπτά.

jkoukos
06-04-09, 19:58
Αν οι γραμμές του σπιτιού σου έχουν utp καλώδιο τότε μπορούν να περάσουν και οι 2 αριθμοί. Ξέρεις που τερματίζουν όλα τα καλώδια των μπριζών;

jacobgr
07-04-09, 11:10
Από ότι ξέρω υπάρχει ειδικά για το σκοπό αυτό ένα προϊόν που λέγεται wireless phone jack και το βγάζει η RTX . Υπάρχει σχετικό site στο www.wireless-phonejack.com. Εγώ πάντως σώθηκα έτσι. Όπου θέλω βάζω μέσα στο σπίτι τηλεφωνική πρίζα σε 5 λεπτά.

Ωραίος!! Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.
Αν και γενικώς αξίζει μόνο αν θές να βάλεις κάπου απομακρυσμένα μοντεμ ή φαξ και δεν μπορείς να απλώσεις καλώδιο.
Είναι ακριβώς το ίδιο με ένα dect τηλέφωνο (ιδια συχνότητα-ισχύς-πρωτοκολλο) οπότε αν είναι για φωνή μόνο απλά βάζεις ένα ασύρματο.

digaros
08-05-09, 14:40
Εγώ αγόρασα ενα απο την εδω αντιπροσωπεία και το χρησιμοποιώ. Το συνέδεσα στην έξοδο VOIP του Router μου,που βρίσκεται στο γραφείο μου στο σπίτι, και εβαλα το ασύρματο τηλέφωνο μου στο σαλόνι. Ετσι έλυσα το πρόβλημα εμβέλειας και δεν ειμαι αναγκασμένος να εχω καρφωμένο το τηλέφωνο διπλα στο Router

africa_twin
08-05-09, 17:08
Εγώ αγόρασα ενα απο την εδω αντιπροσωπεία και το χρησιμοποιώ. Το συνέδεσα στην έξοδο VOIP του Router μου,που βρίσκεται στο γραφείο μου στο σπίτι, και εβαλα το ασύρματο τηλέφωνο μου στο σαλόνι. Ετσι έλυσα το πρόβλημα εμβέλειας και δεν ειμαι αναγκασμένος να εχω καρφωμένο το τηλέφωνο διπλα στο Router
Εγώ δεν κατάλαβα τι διαφορά θα είχε αν έβαζες ένα ασύρματο τηλέφωνο πάνω στηο router :hmm:

digaros
09-05-09, 17:04
« Λογική η απορία σου. Το πρόβλημα που είχα ήταν ότι το Γραφείο μου είναι στο Δώμα και το Ασύρματο τηλέφωνο δεν έπιανε σχεδόν καθόλου στον κάτω όροφο. Το wireless phone jack λειτουργεί και σαν DECT Repeater (Περίπου 50 μέτρα μέσα από τοίχους και 200 μέτρα σε ανοιχτό χώρο). Έτσι πρώτον έχω πλέον το ασύρματο κάτω, ένα σταθερό στο γραφείο μου στο δώμα και δεν χρειάζεται άμα τελειώσει η μπαταρία να ανεβαίνω – κατεβαίνω και να είμαι και χωρίς τηλέφωνο στο σαλόνι η στην κρεβατοκάμαρα. Απλά βάζω το extension όπου θέλω και έχω γραμμή τηλεφώνου παντού.»:oneup:

oikonomos
09-05-09, 17:20
« Λογική η απορία σου. Το πρόβλημα που είχα ήταν ότι το Γραφείο μου είναι στο Δώμα και το Ασύρματο τηλέφωνο δεν έπιανε σχεδόν καθόλου στον κάτω όροφο. Το wireless phone jack λειτουργεί και σαν DECT Repeater (Περίπου 50 μέτρα μέσα από τοίχους και 200 μέτρα σε ανοιχτό χώρο). Έτσι πρώτον έχω πλέον το ασύρματο κάτω, ένα σταθερό στο γραφείο μου στο δώμα και δεν χρειάζεται άμα τελειώσει η μπαταρία να ανεβαίνω – κατεβαίνω και να είμαι και χωρίς τηλέφωνο στο σαλόνι η στην κρεβατοκάμαρα. Απλά βάζω το extension όπου θέλω και έχω γραμμή τηλεφώνου παντού.»:oneup:


Παιδιά εγώ έκανα το εξής. Οι γονείς μου μένουν στον 4ο όροφο και εγώ στον 3ο μιας παλιάς πολυκατοικίας. Με μία μόνο συνδρομή στο Internet Double Play με το μαραφέτι αυτό έβαλα και σταθερό και στους γονείς μου στον πάνω όροφο. Με 50 € αγόρασα την συσκευή αυτή και έτσι έχω σταθερό τηλέφωνο και Internet με ένα πάγιο σε δύο σπίτια αντί να πληρώνω δύο πάγια κλπ κλπ κάθε μήνα! Μαγικό!!!.
:clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.