PDA

Επιστροφή στο Forum : Ubiquity Dream Machine Pro / Cosmote Voip



Σελίδες : [1] 2

Defi
27-01-21, 10:36
Καλημέρα στο φόρουμ.

Θα ήθελα να κάνω αρχικά μία ερώτηση και σε δεύτερο χρόνο θα χρειαστώ σίγουρα τα φώτα σας (προβολείς σας καλύτερα των 10000000 lumen)!
Λοιπόν, έχω αγοράσει ένα μηχάνημα της ubiquity το Dream Machine Pro DMP (στο ρόλο του router) και θέλω να φτιάξω ένα δίκτυο που θα συμπεριλαμβάνει 2 σπίτια (ας πούμε λόγο συντομίας 500 τμ στο σύνολο) όπου φυσικά έχουν καλωδίωση και «συναντιόνται» στο υπόγειο κλπ και θέλω τα πάντα να περάσουν μέσα από το σύστημα της ubiquity. Πατάω πάνω σε μια σύνδεση Cosmote 100ρα και έχω σαν μόντεμ το Speedport Plus. To DMP θέλει το modem/router σου να μπει σε bridge mode (δηλαδή να πάρει τον ρόλο του modem). Εάν έχω καταλάβει σωστά, μιας και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, διαβάζοντας εδώ στα φόρουμ σας πρέπει να βάλω το Speedport σε bridge mode (δηλαδή να το κάνω μόνον modem) αλλά εάν το κάνω αυτό θα χάσω την τηλεφωνία μου μιας και είναι VoIP.

Να δώσω μια μικρή περιγραφή στην συνδεσμολογία την υπάρχουσα: Στο dsl υπάρχει η εξωτερική γραμμή του ΟΤΕ, στο Phone 1 η σύνδεση του τηλεφώνου και στο Phone 2 η σύνδεση με τον συναγερμό. Μετά έχουμε τα UTP καλώδια τα οποία οδηγούν σε access points σε κάθε όροφο κλπ.

Οπότε σαν καλύτερη εναλλακτική έχω να αγοράσω ένα δεύτερο modem/router -> να το βάλω αυτό σε bridge mode -> και μετά να βάλω πίσω από το νέο το Speedport Plus μόνον για την voip και το DMP για όλα τα υπόλοιπα. Οπότε έρχονται και οι εξής ερωτήσεις:

1. Ποιο μόντεμ ρούτερ να αγοράσω για να κάνω αυτή την δουλειά; Είναι ευκαιρία να αγοράσω ένα καλύτερο μόντεμ από το speedport που από ότι έχω διαβάσει εδώ δεν το θεωρείτε και το καλύτερο. Θέλω να είναι value for money αλλά δεν με ενδιαφέρει να είναι το φθηνότερο. Το Asus DSL-AC68U το εγκρίνεται; Κάποιο άλλο;

2. Είναι προτιμότερο να αγοράσω κάποιο από τα μόντεμ της Cosmote μιας και λογικά θα παίρνουν τα credentials αυτόματα; Δηλαδή, μέχρι τώρα με το Speedport Plus όταν είχα πρόβλημα απομακρυσμένα μου έλεγαν τι θέμα υπήρχε γιατί χρησιμοποιούσα το δικό τους μηχάνημα. Μπορώ να έχω την ευκολία αυτή με κάποιο άλλο μηχάνημα δικό τους; Πχ το AVM modem/ router FRITZ!Box 7530

Οπότε ρίξτε καμία ιδέα για modem και όταν το αγοράσω θα αρχίσει το πανηγύρι με τις ρυθμίσεις.

Μετά από προτροπή του χρήστη griniaris ανοίγω καινούργιο θέμα και παραθέτω και την απάντηση του για να συνεχίσω...


Οι επιλογες σου ειναι συγκεκριμενες.
1) ειτε θα αγορασεις αλλο MODEM για να το βαλεις μπροστα. μετα το ρουτερ σου... και μετα το speedport (καταλληλα ρυθμισμενο ) μονο για την τηλεφωνια.
2) ειτε θα βαλεις σε bridge to speedport .. μετα το ρουτερ σου... και θα ζητησεις τους κωδικους της τηλεφωνιας , για να τους βαλεις σε οτι εξοπλισμο θελεις εσυ.
3) αφηνεις οπως ειναι το speedport οπως ειναι. και βαζεις μετα απο αυτο το router σου. θα ειναι σε αλλο υποδικτυο και με 2πλο nat . αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.

Δεν γνώριζα ότι πλέον η cosmote σου δίνει κωδικούς τηλεφωνίας! ΟΚ. Από τις 3 προτάσεις η ευκολότερη μου φαίνεται ότι είναι η 1η, μπορεί φυσικά να έχω άδικο... απλά δεν είναι ευκαιρία να πάρω ένα καινούργιο modem το οποίο να είναι σαφέστατα καλύτερο από το Speedport Plus;
Τέλος πάντων... εάν ήταν να πάρω ένα modem ποιο να έπαιρνα; Θα ήθελα κάποιο το οποίο να έχει οδηγό αναλυτικό μέσα στο φόρουμ ήδη στο πως θα σεταριστεί από πίσω το ρούτερ και το voip για να μην σας ταράξω και στις ερωτήσεις μετά :rolleyes:

griniaris
27-01-21, 11:25
Τα "σκετα" modem ειναι πολυ ακριβα χωρις να σου προσφερουν κατι παραπανω .

θα κοιταξεις λοιπον για modem-router το οποιο θα ρυθμισεις σαν bridge και θα δουλευει σαν σκετο modem.

αν δεις πχ στο σκρουτζ , και βαλεις σαν φιλτρα το vdsl2 + 1000 mbps ethernet , θα σου βγαλει συσκευες απο 65 ευρω και πανω. Οπως το TP-LINK Archer VR400 v2 (https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html) .
ή σε ASUS αν προτιμας το Asus DSL-AC55U στα 90 €


2. Είναι προτιμότερο να αγοράσω κάποιο από τα μόντεμ της Cosmote μιας και λογικά θα παίρνουν τα credentials αυτόματα; Δηλαδή, μέχρι τώρα με το Speedport Plus όταν είχα πρόβλημα απομακρυσμένα μου έλεγαν τι θέμα υπήρχε γιατί χρησιμοποιούσα το δικό τους μηχάνημα. Μπορώ να έχω την ευκολία αυτή με κάποιο άλλο μηχάνημα δικό τους; Πχ το AVM modem/ router FRITZ!Box 7530

και να αγορασεις το 7530 ... παλι σε προβλημα ΔΕΝ μπορουν να κανουν κατι. εφοσον θα εχεις δικο σου router ( UDM ) δεν εχουν προσβαση .

Γραφεις
και θέλω τα πάντα να περάσουν μέσα από το σύστημα της ubiquity. οποτε αυτα τα 2 δεν συνδιαζονται.
ειτε θα εχεις το ρουτερ του παροχου ... ειτε θα εχεις το δικο σου.

Εγω παντως θα εκανα το 2.

με εναν ανταπτορα πχ Grandstream-HT801 (https://www.skroutz.gr/s/24357793/Grandstream-HT801.html) μπορεις να το κανεις ευκολα .
ζητας τους κωδικους απο την cosmote . τους βαζεις στο grandstream.

Οποτε εχεις το speedport σε bridge .μετα το UDM σαν ρουτερ και μετα την τηλεφωνια σου και οτι αλλο θελεις.

jkoukos
27-01-21, 18:17
Προτείνω το Speedport σε Bridge mode και το VoIP σε άλλη συσκευή.
Ο λόγος διότι η συσκευή του παρόχου υποστηρίζει όλα τα πρωτόκολλα vectoring, σε αντίθεση με του εμπορίου, όπου αυτά που υποστηρίζουν το 35b είναι πανάκριβα.

Όσον αφορά για την τηλεφωνία, κάλιστα μπορεί να παίξει σε ένα μεταχειρισμένο Speedport που βρίσκεται εύκολα, αν και προτιμώ ένα αντίστοιχο Fritz από eBay

K1m0n
27-01-21, 19:01
Εναλλακτικά, θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις το pppoe passthrough στο +,
να κάνεις ένα 2ό pppoe session στο wan του ubnt και πίσω απο εκεί να στήσεις ότι θες.
Θα παίξει και όπως σκέφτεσαι, αλλά θα έχεις +1 συσκευή.

griniaris
27-01-21, 19:07
Ειναι λαθοε τεχνικη αυτη. Εχει αναλυθει πολλες φορες . δημιουργει προβληματα μερικες φορες
και ειναι και ηθικα λαθος. Δεν θεωρω σωστο να παροτρυνουμε τετοιες πρακτικες.

Εχει πληρωσει τοσα χρηματα ο ανθρωπος. Τουλαχιστον να το στησει σωστα.

K1m0n
27-01-21, 19:11
Ειναι λαθοε τεχνικη αυτη. Εχει αναλυθει πολλες φορες . δημιουργει προβληματα μερικες φορες
και ειναι και ηθικα λαθος. Δεν θεωρω σωστο να παροτρυνουμε τετοιες πρακτικες.

Εχει πληρωσει τοσα χρηματα ο ανθρωπος. Τουλαχιστον να το στησει σωστα.

"ηθικά λάθος" = ?

jkoukos
27-01-21, 19:21
Προφανώς αναφέρεται στη διπλή δημόσια ΙΡ σε σχέση με την παγκόσμια έλλειψη των IPv4 και το ότι θα παίξει πιθανόν κάποια στιγμή πίσω από SGNAT, οπότε θα χρειαστεί λύση από τον πάροχο.

Όπως ήδη ανέφερα, προτιμώ τη καθαρή λύση του bridge mode ακόμη και με επιπλέον συσκευή για την τηλεφωνία.

K1m0n
27-01-21, 19:34
Προφανώς αναφέρεται στη διπλή δημόσια ΙΡ σε σχέση με την παγκόσμια έλλειψη των IPv4 και το ότι θα παίξει πιθανόν κάποια στιγμή πίσω από SGNAT, οπότε θα χρειαστεί λύση από τον πάροχο.

Όπως ήδη ανέφερα, προτιμώ τη καθαρή λύση του bridge mode ακόμη και με επιπλέον συσκευή για την τηλεφωνία.

Οκ.
Εγώ σκεφτόμουν κάτι σαν:

1. επικοινωνεί με τον isp να τον αποσυνδέσουν από το tr-069,
με την ευκαιρία παίρνει και τα credentials για το sip.
Στα μείον ότι δεν θα έχει remote support στο cpe, και θα πρέπει να κάνει ο ίδιος τις όποιες αναβαθμίσεις στο firmware.
Στα σύν ότι δεν θα του κάνουν reset όποτε τους έρθει ώστε να χάνει τις ρυθμίσεις του.

2. Στήνει το + o ίδιος, με user otenet@otenet.gr
το cpe θα πάρει wan ip απο cg-nat (0 κόστος σε public ip για τον isp).

3. στήνει το ubnt "πίσω" απ'το + και σηκώνει ένα pppoe session με τα credentials του συνδρομητή
(εδώ λογικά θα πάρει την public).

Δεν βλέπω κάποιο ηθικό κώλυμα.

jkoukos
27-01-21, 21:46
Σωστά όλα αυτά και για τούτο έγραψα λύση από τον πάροχο.
Ωστόσο η άλλη επιλογή είναι αδιάφορη από την όποια απόφαση-ενέργεια του παρόχου και εξαρτάται αποκλειστικά από τις ρυθμίσεις του χρήστη.

ipso
27-01-21, 23:06
3. στήνει το ubnt "πίσω" απ'το + και σηκώνει ένα pppoe session με τα credentials του συνδρομητή
(εδώ λογικά θα πάρει την public).

Δεν βλέπω κάποιο ηθικό κώλυμα.

Το έχω εφαρμόσει με Ubiquity σύστημα πάνω από δυο χρόνια. Όλα δουλεύουν τέλεια. Voip απο το plus.

Defi
28-01-21, 10:30
Την καλημέρα μου σε όλους σας.

Πρώτον ευχαριστώ πάρα πολύ όχι μόνον για τις κατατοπιστικές αλλά και για τις άμεσες απαντήσεις σας. Είναι κατάντια να έχουμε σοβαρά παράπονα για χρόνους απόκρισης του εκάστοτε παρόχου μας σε προβλήματα μας και να σου απαντάνε σε φόρουμ power users άμεσα! Δηλαδή Ήμαρτον!

Στο δια ταύτα… από αυτά που διαβάζω από τις απαντήσεις σας θα πάω σε λύση Speedport Plus σε Bridge mode και το VoIP σε άλλη συσκευή. Εδώ έχω μια απορία, διαβάζοντας παλαιά πόστς είχα μείνει με την εντύπωση ότι προτιμούσατε μπροστά άλλο modem/router σε bridge mode -> δικό σου router -> και Speedport + μόνο για την τηλεφωνία. Το είχα καταλάβει λάθος;

Τώρα θα ήθελα να σας δώσω μια περιγραφή των αναγκών μου: Θέλω μέσα από UDM να περάσω και σύστημα παρακολούθησης (UniFi Protect, κάμερες, και HDD) και υπάρχει ήδη αγορασμένο το Synology DS1520+ με 5 δίσκους (σήμερα παραλαμβάνονται) που θα τρέξουν πάνω του και Virtual Machines. Επιπρόσθετα θέλω απροβλημάτιστη τηλεφωνική επικοινωνία κυρίως για την σύνδεση του συναγερμού (άσχετα εάν το σύστημα συνδέεται και με συσκευή επικοινωνίας GSM/GPRS). Τα γράφω όλα αυτά για δύο λόγους κυρίως, αρχικά γιατί μπορεί να μου πείτε ότι για όλα αυτά που θες τότε καλύτερα να πας στην Χ, Ψ λύση σχετικά με την συνδεσμολογία και δεύτερον γιατί αυτό είναι πολύ σωστό


Εχει πληρωσει τοσα χρηματα ο ανθρωπος. Τουλαχιστον να το στησει σωστα.

Το σύστημα είναι overkill μιας και στην πλήρη του ανάπτυξη θα υπερβεί τα 10.000€ οπότε εάν μου πείτε ότι το Χ συγκεκριμένο modem/router είναι ΟΚ, είναι ακριβότερο αλλά καλύτερο και θα έχεις απλούστερη ρύθμιση κλπ το προτιμάω με τα 1000.

Οπότε, σύμφωνα με griniaris και jkoukos


Προτείνω το Speedport σε Bridge mode και το VoIP σε άλλη συσκευή.
Ο λόγος διότι η συσκευή του παρόχου υποστηρίζει όλα τα πρωτόκολλα vectoring, σε αντίθεση με του εμπορίου, όπου αυτά που υποστηρίζουν το 35b είναι πανάκριβα
Όσον αφορά για την τηλεφωνία, κάλιστα μπορεί να παίξει σε ένα μεταχειρισμένο Speedport που βρίσκεται εύκολα, αν και προτιμώ ένα αντίστοιχο Fritz από eBay


Ποια είναι αυτά που «υποστηρίζουν το 35b και είναι πανάκριβα»; Εάν είναι όντως καλύτερο το Speedport + τότε ποιο modem/router προτείνεται για την τηλεφωνία;

Θα προτιμούσα κάτι το οποίο δεν θα είναι μεταχειρισμένο και θα είναι ετοιμοπαράδοτο λόγο των γνωστών θεμάτων της πανδημίας. Να πάω να το πάρω να κοιταζόμαστε στα μάτια πάνω στο γραφείο μου και μετά να αρχίσουμε το σετάρισμα. Είναι πραγματικά το τελευταίο κομμάτι του hardware παζλ!

Ακολουθώντας την συμβουλή σου grianiaris βλέπω στο skroutz το AVM FRITZ!Box 7590, AVM FRITZ!Box 7530 και Asus DSL-AC55U, Asus DSL-AC68U. Ειδικά τα θετικά σχόλια για το 7590 και το AC68U είναι πάρα πολλά. Οπότε ποιο;

Και τελικά, με βάση τις ανάγκες που περιγράφω από πάνω, εμμένουμε στο Speedport + και μετά UDM με ΝΕΟ modem/router μόνον για τηλεφωνία (και τον συναγερμό που σας έλεγα) ή το ανάποδο (ΝΕΟ modem/router – UDM - Speedport + );

Σας ευχαριστώ και πάλι... :worthy::worthy:

griniaris
28-01-21, 12:36
Θα προτιμούσα κάτι το οποίο δεν θα είναι μεταχειρισμένο και θα είναι ετοιμοπαράδοτο λόγο των γνωστών θεμάτων της πανδημίας. Να πάω να το πάρω να κοιταζόμαστε στα μάτια πάνω στο γραφείο μου και μετά να αρχίσουμε το σετάρισμα. Είναι πραγματικά το τελευταίο κομμάτι του hardware παζλ!

Ακολουθώντας την συμβουλή σου grianiaris βλέπω στο skroutz το AVM FRITZ!Box 7590, AVM FRITZ!Box 7530 και Asus DSL-AC55U, Asus DSL-AC68U. Ειδικά τα θετικά σχόλια για το 7590 και το AC68U είναι πάρα πολλά. Οπότε ποιο;

Και τελικά, με βάση τις ανάγκες που περιγράφω από πάνω, εμμένουμε στο Speedport + και μετά UDM με ΝΕΟ modem/router μόνον για τηλεφωνία (και τον συναγερμό που σας έλεγα) ή το ανάποδο (ΝΕΟ modem/router – UDM - Speedport + );

Σας ευχαριστώ και πάλι... :worthy::worthy:

τα φριζτ ειναι modem-router-voip.

εφοσον θα παμε για το speedport( για modem ) - ubiquiti ( για ρουτερ ) - τηλεφωνια , τοτε χρειαζεσαι μονο εναν voip adapter. πχ το Grandstream HT801 οπως ειπαμε.
Η το 802 αν θελεις 2 εξοδους τηλεφωνου , η το 804 αν θελεις 4 εξοδους.

Αληθεια η γραμμη τι στατιστικα εχει ? θα τα "καταφερει" με ολα αυτα που θελεις να κανεις ?

george10111
15-07-21, 10:56
Καλησπέρα σε όλους,

πρόκειται σύντομα να κάνω κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφει ο Defi και θα ήθελα τα φώτα σας μιας και δεν μου είναι απόλυτα ξεκάθαρο το τι πρέπει να συμβεί. Πρόκειται για ένα γραφείο που θέλει να στήσει το Dream Machine (το απλό όχι το pro) και υτή τη στιγμή η συνδεσμολογία είναι η εξής: cosmote modem/router (oxygen) -> τηλεφωνικό κέντρο και στα lan ports του oxygen συνδέεται ένα unmanaged switch και από εκεί το υπόλοιπο (μικρό) δίκτυο.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποιες είναι οι επιλογές μου σχετικά με το setup ώστε να παίζει και η τηλεφωνία. Δεν θέλω να μπλέξω με αγορά δεύτερου modem/router, οπότε από το αρχικό post καταλαβαίνω ότι μένω με τις επιλογές 1 και 3. Δηλαδή είτε να μπει το oxygen σε bridge mode, μετά το Dream Machine και από το Dream Machine να συνδεθεί το switch και ότι είναι μετά από αυτό, είτε να αφήσω το oxygen όπως είναι και να βάλω το Dream Machine να δίνει άλλο δίκτυο στα lan και το WiFi του.

Στη πρώτη επιλογή δεν έχω καταλάβει πως θα παίξει η τηλεφωνία, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι έξτρα εξοπλισμός θα χρειαστεί;
Επίσης, αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι στη δεύτερη επιλογή (τρίτη του αρχικού post) δεν χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στο setup εκτός απο το δίκτυο που θα σερβιρει το Dream Machine.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

jkoukos
15-07-21, 11:18
Τα σκέτα Router, όπως στην δική σας περίπτωση, απαραίτητα χρειάζονται ένα Modem για να κάνει τον συγχρονισμό του DSL (όχι την σύνδεση με το διαδίκτυο).

Από την στιγμή που δεν θέλεις να αγοράσεις-χρησιμοποιήσεις και άλλο Modem, αναγκαστικά σου μένει η τρίτη επιλογή.
Στην πρώτη, εννοεί ότι βάζουμε ένα Modem ώστε ο δικός μας Router να κάνει την σύνδεση στο διαδίκτυο και πίσω του η συσκευή του παρόχου για την τηλεφωνία.
Στην δεύτερη, βάζουμε την συσκευή του παρόχου σε Bridge Mode (δουλεύει μόνο ως Modem) ώστε ο δικός μας Router να κάνει την σύνδεση στο διαδίκτυο και πίσω του μια άλλη συσκευή για την τηλεφωνία.

george10111
15-07-21, 14:34
Ωραία, άρα υλοποιώντας την τρίτη επιλογή συνδέω με ethernet το oxygen στο Dream Machine (wan port) και στη συνέχεια παραμετροποιώ το Dream Machine να δίνει άλλο δίκτυο σε ethernet (υπάρχον switch) και wifi (πχ αντί για 192.168.1.1/24 να δίνει το 10.0.0.0/24) και θα συνεχίσει να παίζει κανονικά η τηλεφωνία που είναι από το oxygen, αλλά το υπόλοιπο δίκτυο θα περνάει από το Dream Machine.

Συγγνώμη για τις επαναλήψεις, είναι η πρώτη φορά που θα στήσω το Dream Machine και θέλω να είμαι σίγουρος 100% για ότι κάνω/αλλάζω.

jkoukos
15-07-21, 14:38
Σωστά όλα. Απλά θα παίζεις σε 2πλό ΝΑΤ με λύση είτε να κάνεις 2πλό port forwarding (όταν χρειαστεί να ανοίξεις κάποια πόρτα) είτε να ενεργοποιήσεις το DMZ στο Oxygen.

ipso
15-07-21, 21:22
Η δικη μου λυση...SPEEDPORT PLUS σε bridge mode μου δινει και voip. Και μετα UDM και μου δινει ιντερνετ.

jkoukos
16-07-21, 11:03
SPEEDPORT PLUS σε bridge mode μου δινει και voip
Δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό σε Cosmote. Κάτι άλλο εννοείς αναφέροντας "bridge mode".

ipso
16-07-21, 21:47
WAN Status
Type Route
Connection Name Internet_VDSL
Transfer Mode PTM
VLAN 835
IP Version IPv4/IPv6
NAT Enabled
MAC Address
IPv4 Connection Status Connected
IPv4 Online Duration 16 Day 15:49:38
IP
Default Gateway
DNS
IPv6 Connection Status Connected
IPv6 Online Duration 16 Day 15:49:39
Default Gateway
LLA
GUA (For VoIP only)
Assigned LAN Prefix
Usable LAN Prefix
DNS
LW4o6 Status Down
LW4o6 AFTR Address
LW4o6 IPv4 Address
LW4o6 IPv4 Port Range
LW4o6 IPv6 Prefix
LW4o6 PSID Offset
LW4o6 PSID Length
LW4o6 PSID
MAP-E Status Down
MAP-E BR IPv6 Address
MAP-E IPv4 Prefix
MAP-E IPv4 Address
MAP-E IPv6 Prefix
MAP-E CE IPv6 Address
MAP-E PSID Offset
MAP-E PSID Length
MAP-E PSID

Type Bridge
Connection Name IPTV_VDSL
Transfer Mode PTM
VLAN 836


κανω κατι λάθος?

απο εδω, με αλλαγές οι οδηγίες.
https://www.adslgr.com/forum/threads/1092524-SpeedPort-2i-%CF%83%CE%B5-Ubiquiti-USG

BillyVan
17-07-21, 10:14
Το πιθανοτερο ειναι να κανεις 2 κληση PPPOE γιατι εχεις το Passthrough στο Speedport.

Δεν ειναι bridge αυτο.

Οπως σου ειπαν και παραπανω οταν κανεις bridge ειναι μονο μοντεμ και τιποτε αλλο.

jkoukos
17-07-21, 13:02
κανω κατι λάθος?

απο εδω, με αλλαγές οι οδηγίες.
https://www.adslgr.com/forum/threads...5-Ubiquiti-USG
Το θέμα που παραθέτεις, έχει οδηγίες για να μπει το USG πίσω από το Speedport, είτε να κάνει και αυτό ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ είτε να παίρνει σύνδεση από το Speedport.

Στα στοιχεία σύνδεσης που δίνεις, επ' ουδενί φαίνεται να παίζει το Speedport σε Bridge Mode. Τουναντίον, κάνει κανονικά κλήση ΡΡΡ και σύνδεση στο διαδίκτυο και γι' αυτό σου παίζει και η τηλεφωνία.
Το USG σίγουρα παίρνει σύνδεση από το Speedport, κάνοντας και αυτό κλήση ΡΡΡ (αν έχει πάρει δημόσια ΙΡ) ή μέσω του Speedport (αν έχει πάρει ΙΡ από το υποδίκτυο του Speedport).
Το μόνο Bridge Mode που που φαίνεται να παίζει, είναι η σύνδεση για το IPTV (άσχετα αν έχει ή όχι τέτοιο πακέτο).

Πολλοί μπερδεύουν τις ορολογίες. Bridge Mode είναι μία και μοναδική κατάσταση στην οποία ένας DSL Router (π.χ. το Speedport) παίζει μόνο ως Modem κάνοντας τον συγχρονισμό του DSL και δεν έχει καθόλου πρόσβαση στο διαδίκτυο.
Την κλήση ΡΡΡ και την σύνδεση στο διαδίκτυο την κάνει άλλος Router που συνδέεται ενσύρματα στο Modem.

ipso
17-07-21, 21:11
Αρα έκανα κάπου λάθος. Ευχαριστώ! θα το ψάξω.

jkoukos
17-07-21, 21:33
Δεν έχεις κάνει κάπου λάθος στην ρύθμιση. Απλά δεν είναι και δεν πρέπει να λέγεται Bridge Mode.

despotak
16-01-22, 15:04
Καταλαβαίνω ότι αυτό το thread είναι παλιό αλλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος για νέο thread.

Καλημερίζω άπαντες.

Σε FFTH γραμμή, που το ρόλο του modem τον έχει το ONT, μπορούμε να βάλουμε το Speedport (i2/plus/smart) (αποκλειστικά και μόνο για Voip) πίσω από το UDM, και αν ναι, με τι ρυθμίσεις;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το thread necromancy.

jkoukos
16-01-22, 15:07
Με τις ίδιες ρυθμίσεις που το βάζουμε πίσω από δικό μας DSL Router σε οποιαδήποτε σύνδεση xDSL.

despotak
16-01-22, 15:18
Σε ευχαριστώ jkoukos για την άμεση απάντηση.

Eliaspan
20-01-22, 02:33
Καλησπέρα, χρειάζομαι και εγω την βοήθειά σας για να υλοποιήσω την συνδεσμολογία από Cosmote FTTH σε UDM PRO (βλπ. Διάγραμμα).

234181

Καταρχήν σκέφτομαι να καταργήσω το ρουτερ του οτε με το UDM PRO (υπάρχει ο εξοπλισμός που φαίνεται στο διάγραμμα), συνδέοντας το καλώδιο του μετατροπέα οπτικής ίνας στο wan port του UDM PRO.
Το UDM-PRO θα συνδέεται με ένα Unifi 24 poe+ switch στο υπόγειο του κτιρίου.
Απο εκεί φεύγει ένα μοναδικό καλώδιο (cat5e) το οποίο καταλείγει στον 2ο όροφο σε Switch usw-lite-16-poe. Ζητούμενο είναι να φτάσει VOIP+DATA στο Switch του 2οθ ορόφου.

Απο Switch usw-lite-16-poe φεύγει 1 γραμμή για το 1ο όροφο,
3 γραμμές για τον 2ο όροφο
και 1 γραμμή για τον 3ο.
Στο τέλος της κάθε γραμμής θα συνδέεται 1 access point uap-iw-hd το οποίο έχει 4 εξόδους ethernet.
Σε μία απο αυτές τις εξόδους θα συνδεθεί τηλεφωνο. Συνοπτικά έχουμε 1 access point σε κάθε όροφο και ένα τηλέφωνο και παροχή Data.

1) Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία θα ήθελα να ρωτήσω τι θα χρειαστώ από τον οτε για τις ρυθμίσεις του VOIP;
2) Μπορείτε να μου δώσετε μια κατευθυνση πως να σετάρω το VOIP στο UDM PRO;
3) Μπορεί να περάσει το σήμα Voip + Data από το μοναδικό καλώδιο που συνδέει το υπόγειο με τον 2ο όροφο και απο εκει μέσω του Switch usw-lite-16-poe να καταλήξει στις θυρες των access points; Εαν δεν γίνεται αυτό μπορεί να συνδεθεί το ρουτερ του οτε Switch usw-lite-16-poe και εκει με ασύρματο τρόπο να μοιράζεται το σημα τηλεφώνου στους ορόφους;
Στο κτίριο αυτή τη στιγμή υπάρχουν 4 απλές ασυρματες συσκευές pstn, όχι Voip. Αυτές μπορούν να χρησιμοποιηθούν; Εαν όχι τι εξοπλισμό χρειάζομαι για την τηλεφωνία;

K1m0n
20-01-22, 13:06
Μια σύγχιση την έχεις...
Επέτρεψε μου:

1 = το pass του voip.

2 = το udm δεν έχει λειτουργίες voip/sip pbx, οπότε, όσον αφορά το voip,
δεν σετάρεις κάτι στο udm.

3. Δεν υπάρχει "σήμα voip+data", δεν είναι 2 διαφορετικά πράγματα.
Μόνο data είναι.
Πάνω/μέσα από τα data, γίνεται established ένα sip session με τον upstream provider (cosmote) και έχεις τηλεφωνία.
Σε οποιοδήποτε σημείο του lan εγκαταστήσεις ένα voip ata/pbx ή ένα voip τηλέφωνο εκεί θα έχεις το sip session.
Το cpe του ote μπορεί να συνδεθεί στο switch, και μπορεί να ρυθμιστεί να κάνει το sip session,
αλλά δεν μπορεί κάπως να μοιράσει ασύρματα την τηλεφωνία.
Θα σου βγάλει την τηλεφωνία στα 2 fxs ports του, και από εκεί την πας όπου θες,
είτε παράλληλα στα τηλέφωνα με την υπάρχουσα(?) τηλ. καλωδίωση (το πιο φτηνό/ανώδυνο),
ή σε αναλογικό pbx αν έχεις ανάγκη χρήσης pbx.

Το ζήτημα γενικά είναι πως "μοιράζεις" την τηλεφωνία μετά το σημείο που γίνεται το sip session upstream
(υποθέτωντας ότι θες να κάνεις κάτι τέτοιο).

Δεν μπορείς στην "μία από τις εξόδους των ap" να βάλεις από 1 τηλέφωνο, διότι:
α) Οπωσδήποτε δεν μπορείς να συνδέσεις pstn τηλέφωνο στην eth έξοδο του ap.
β) Θα μπορούσες να βάλεις ένα sip/voip τηλέφωνο σε μία από αυτές τις eth. εξόδους,
και να σηκώσεις εκεί το sip session με την cosmote,
αλλά θα έχεις τηλεφωνία *μόνο* σε αυτήν την συσκευή (που αν αυτό είναι το ζητούμενο, ok done).

Οι υπάρχουσες απλές τηλ. συσκευές θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αν βάλεις ένα voip pbx με τις ανάλογες fxs και την σχετική καλωδίωση.
Αν θες να διανείμεις την τηλεφωνία ασύρματα (dect) τότε voip pbx + dect gateway + dect τηλέφωνα.
Αν θες να διανείμεις την τηλεφωνία ενσύρματα, σαν voip (over ethernet/wifi), τότε: voip pbx + voip τηλέφωνα (ενσύρματα ή/και wifi).

Το λογικότερο που θα μπορούσες να κάνεις για να διανείμεις την τηλεφωνία,
είναι ένα voip pbx για να αναλάβει το sip session,
και μετά 1/2/3/n voip τηλέφωνα ή/και dect gateways + τα ανάλογα dect τηλέφωνα.

Χονδρικά, υποθέτωντας ότι θα βάλεις voip pbx + voip τηλέφωνα + dect (ενδεχομένως?),
θες κανα χιλιάρικο σε υλικά (με κινέζο vendor).

Όλα γίνονται, ανοίγεις ένα θέμα όμως που μπορεί να σου δημιουργήσει πολλούς λόξυγκες στην καθημερινή/οικιακή χρήση.

Αν θες την γνώμη μου:

Βάλε ένα fritzbox να κάνει το routing/sip pbx αντί του cpe του ote (νομίζω το provisioning παίζει και σε ftth, επιβεβαίωσε το).
Μετά ή μοιράζεις την τηλεφωνία από τις fxs του fritzbox,
ή παίρνεις 3-4 voip τηλέφωνα και τα ρυθμίζεις ώς εσωτερικά στο pbx του fritzbox και τα συνδέεις με τις eth. στους ορόφους.

jkoukos
20-01-22, 13:12
1. Τίποτα. Θα εξακολουθεί να δουλεύει στο Speedport, αλλά τώρα αυτό θα παίρνει σύνδεση από το UDM.
2. Δεν γίνεται διότι απλά το UDM δεν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας.
3. Δεν γίνεται με τις συσκευές που έχεις να περάσει το VoIP από το LAN δίκτυο, οπότε ούτε ασύρματα σε IP ή απλές τηλεφωνικές συσκευές. Χρειάζεται άλλος εξοπλισμός για την δουλειά αυτή.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να βάλεις το Speedport στον 2ο όροφο συνδεόμενο στο εκεί switch και από τις θύρες PHONE αυτού να μεταφέρεις το αναλογικό σήμα σε απλές τηλεφωνικές συσκευές, είτε σταθερές είτε ασύρματες.

griniaris
20-01-22, 13:34
Χωρις παρεξηγηση ... αλλα οπως εγραψε και ο @K1m0n κατι δεν ταιριαζει .

Εχεις δωσει σιγουρα κανα χιλιαρικο €€€ και φαινεται να μην γνωριζεις καποιες βασικες εννοιες .

Οχι οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους τα συγκεκριμενα μηχανηματα , αλλα ειναι σαν να παιρνεις τρακτερ ferrari για να σου κανει δουλεια που μπορεις να κανεις και με ενα kubota.

Φιλικα ολα αυτα.

Στο θεμα μας τωρα ... Για την τηλεφωνια.... προσωπικη μου αποψη ειναι να πας σε τηλ.κεντρο voip . να βαλεις εκει την τηλεφωνια της cosmote ... και μετα εισαι ελευθερος να κανεις οτι θες και οπου θες.
μεσω του δικτυου ( δεδομενων) βαζεις ειτε τηλεφωνο voip (https://www.skroutz.gr/c/707/thlefwna-voip/m/1922_2942/Grandstream_or_Yealink.html?o=voip&order_by=pricevat&order_dir=asc) ειτε ενα adapter (https://www.skroutz.gr/c/708/VoIP-adapters-gateways/m/1922/Grandstream.html?o=voip&order_by=pricevat&order_dir=asc) για να βαλεις απλο κλασσικο τηλεφωνο .

για το τηλ.κεντρο voiρ μπορεις να πας ειτε σε ετοιμη λυση (https://www.skroutz.gr/c/295/thlefwnika-kentra/f/1307698/VoIP.html?o=voip&order_by=pricevat&order_dir=asc) ειτε σε freepbx οπου το βαζεις σε οτιδηποτε. ακομα και raspberry3 .

despotak
20-01-22, 21:17
2 = το udm δεν έχει λειτουργίες voip/sip pbx, οπότε, όσον αφορά το voip, δεν σετάρεις κάτι στο udm.


2. Δεν γίνεται διότι απλά το UDM δεν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας.

Μην βαρέσετε, γιατί δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω ακόμη να δω αν δουλεύει, αλλά στην έκδοση 6.5.55 του Unifi Network υπάρχουν οι εξής (κρυμμένες) ρυθμίσεις για SIP.
234220

Φυσικά υπάρχει και το Unifi Talk, το οποίο αν και δεν το διαφημίζει, μπορεί να δεχτεί external SIP providers.
https://help.ui.com/hc/en-us/articles/1500000304422-UniFi-Talk-Use-the-UniFi-Talk-application#add-sip

Φυσικά και η δύο λύσεις δεν δουλεύουν χωρίς voip συσκευή, καθώς δεν υπάρχει FXS έξοδος στα gateways της Ubiquiti.

Όταν θα έχω το χρόνο θα τα δοκιμάσω και θα σας πώ εντυπώσεις. Για τώρα, έχω απλά το Smart πίσω από το UDM SE μόνο για τηλεφωνία και απλή τηλεφωνική συσκευή.

K1m0n
21-01-22, 00:33
Μην βαρέσετε, γιατί δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω ακόμη να δω αν δουλεύει, αλλά στην έκδοση 6.5.55 του Unifi Network υπάρχουν οι εξής (κρυμμένες) ρυθμίσεις για SIP.

Δεν βαράμε, αλλά δεν υπάρχει κάτι για να δουλέψει.
Αυτά είναι για το edu speaker/ap (eol πλέον).
Βασικά είναι για να βγάζεις ανακοινώσεις απο το μεγάφωνο του edu ap,
σε συνεργασία με ένα σχετικό app για android.
Δεν έχουν να κάνουν κάτι με την voip τηλεφωνία του isp σου.
Το talk *ισως* να παίζει αλλά προσωπικά, γνωρίζοντας την ubnt, θα προτιμούσα ένα std voip pbx/τηλέφωνο.

despotak
21-01-22, 10:56
Αυτά είναι για το edu speaker/ap (eol πλέον).

Oh, I see. My mistake. Ευχαριστώ για την διευκρίνιση και με γλύτωσες και από χαμένο χρόνο.

Eliaspan
21-01-22, 17:30
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, μάλλον το βλέπω για Voip τηλεφωνικό κέντρο αλλά θα ήθελα να εξετάσω την λύση Νο 3.

1) Μπορείτε να επιβεβαιώσετε την συνδεσμολογία:
ΟΤΕ Voip στο τηλεφωνικό κέντρο και από εκεί στο κεντρικό Switch του υπογείου που στέλει το σήμα στους άλλους ορόφους και τοποθέτηση Voip τηλεφώνων στα ethernet ports των access Points.

2) Επίσης μία Βάση DECK πόσους ορόφους μπορεί να καλύψει (κάθετο άξονα);

3) Η λύση να συνδεθεί το router του ΟΤΕ στο Switch του δευτέρου ορόφου φαίνεται ενδιαφέρουσα.
Συνδεσμολογία: Μετατροπέας οπτικού σήματος - UDM PRO - κύριο Switch υπογείου - Router OTE - Phone 1+2 έξοδοι στο Switch τoυ 2oυ ορόφου και στα access Points Voip τηλέφωνα ή ασύρματα αναλογικά.
Σε αυτή την περίπτωση τι ρυθμίσεις βάζω στο UDM PRO και στο Router OTE για να μην έχω διπλό Νατ;

Σας ευχαριστώ.

K1m0n
21-01-22, 17:48
1. ναί, βασικά το pbx το βάζεις σε οποιοδήποτε switch σε βολεύει, φτάνει να βγαίνει στο internet,
δεν είναι ανάγκη να είναι στου υπογείου.

2. Τυπικά έναν (και όχι 500 m2 ε?, μέχρι 100-120 θάναι ok).

3. Κάτι έχεις μπλέξει (ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω?).
Αν βάλεις το cpe της cosmote να έχει την τηλεφωνία πάνω του,
θα πάρεις την τηλεφωνία στις 2 fxs πόρτες του.
Αυτή πρέπει να συνεχίσει στο υπόλοιπο σπίτι σαν παραδοσιακή τηλεφωνία, ώς pstn,
σε δικό της (αμιγώς τηλεφωνικό) κύκλωμα/πρίζες.
Και σε αυτό το κύκλωμα, θα πρέπει να συνδεθούν αναλογικές/pstn τηλ. συσκευές (όχι voip).
Και θα είναι όλες οι συσκευές παράληλες (dublex).
Καμία σχέση με τα λοιπά switches και το lan (στα οποία συνδέεις ethernet),
και καμία σχέση με voip τηλ. συσκευές στα ap ή αλλού.

Όσον αφορά το πως ρυθμίζεται το speedport, υπάρχει σχετικό νήμα για χρήση speedport
πίσω απο άλλο router που τα εξηγεί.
Αν το βάλεις πίσω από το ubnt δεν θα έχεις διπλό nat (δλδ, θα έχεις πίσω απο το speedport, αλλά δεν σε ενδιαφέρει όσο δεν θα χρησιμοποιείς εκείνο το subnet).

Eliaspan
25-01-22, 23:54
1. ναί, βασικά το pbx το βάζεις σε οποιοδήποτε switch σε βολεύει, φτάνει να βγαίνει στο internet,
δεν είναι ανάγκη να είναι στου υπογείου.

2. Τυπικά έναν (και όχι 500 m2 ε?, μέχρι 100-120 θάναι ok).

3. Κάτι έχεις μπλέξει (ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω?).
Αν βάλεις το cpe της cosmote να έχει την τηλεφωνία πάνω του,
θα πάρεις την τηλεφωνία στις 2 fxs πόρτες του.
Αυτή πρέπει να συνεχίσει στο υπόλοιπο σπίτι σαν παραδοσιακή τηλεφωνία, ώς pstn,
σε δικό της (αμιγώς τηλεφωνικό) κύκλωμα/πρίζες.
Και σε αυτό το κύκλωμα, θα πρέπει να συνδεθούν αναλογικές/pstn τηλ. συσκευές (όχι voip).
Και θα είναι όλες οι συσκευές παράληλες (dublex).
Καμία σχέση με τα λοιπά switches και το lan (στα οποία συνδέεις ethernet),
και καμία σχέση με voip τηλ. συσκευές στα ap ή αλλού.

Όσον αφορά το πως ρυθμίζεται το speedport, υπάρχει σχετικό νήμα για χρήση speedport
πίσω απο άλλο router που τα εξηγεί.
Αν το βάλεις πίσω από το ubnt δεν θα έχεις διπλό nat (δλδ, θα έχεις πίσω απο το speedport, αλλά δεν σε ενδιαφέρει όσο δεν θα χρησιμοποιείς εκείνο το subnet).

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Σχετικά για το νο 3 εαν βάλω το cpe της cosmote στον 2ο και συνδέσω μια βάση ασύρματη pstn με 3 ασυρμ. ακουστικά θα έχω τηλεφωνο στον 3, 2, και 1 όροφο προσωρινά μέχρι να βάλω voip κέντρο; Τα τηλέφωνα αυτά μέχρι στιγμής καλύπτουν τους χώρους που αναφέρω.

K1m0n
26-01-22, 00:21
Εάν βάλεις το cpe κάπου και επιτυχώς κάνει το sip session, θα πάρεις την τηλεφωνία στις fxs του.
Αν συνδέσεις εκεί μία dect βάση, και η βάση σου καλύπτει και τους τρείς ορόφους, μια χαρά, θα έχεις τηλεφωνία και στους τρείς.

Eliaspan
26-01-22, 21:31
Εάν βάλεις το cpe κάπου και επιτυχώς κάνει το sip session, θα πάρεις την τηλεφωνία στις fxs του.
Αν συνδέσεις εκεί μία dect βάση, και η βάση σου καλύπτει και τους τρείς ορόφους, μια χαρά, θα έχεις τηλεφωνία και στους τρείς.


Εάν βάλεις το cpe κάπου και επιτυχώς κάνει το sip session, θα πάρεις την τηλεφωνία στις fxs του.
Αν συνδέσεις εκεί μία dect βάση, και η βάση σου καλύπτει και τους τρείς ορόφους, μια χαρά, θα έχεις τηλεφωνία και στους τρείς.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα να κάνω και μερικές ακόμα ερωτήσεις:
1) Ο άνθρωπος που πέρασε την οπτική ίνα (δεν έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση ακόμα. Πρέπει να περάσουν 3 συνεργεία ακόμα) μου είπε ότι το Nokia box που μετατρέπει το σήμα, δεν είναι μόντεμ. Φαντάζομαι οτι το UDM PRO θα πάρει internet με σύνδεση καλωδίου από το Νοκια. Ισως να μπορω να καταργήσω και το νοκια, συνδέοντας την οπτική ινα στην οπτική θύρα wan του UDM PRO γίνεται;

2) Σκέφτομαι αργότερα να βάλω Voip τηλεφωνικό κέντρο και συγκεκριμένα:
α) GRANDSTREAM UCM6301 IP PBX
β) 1 χ GRANDSTREAM DP752 LONG-RANGE DECT VOIP BASE STATION
γ) 3 χ GRANDSTREAM DP722 IP DECT CORDLESS HD HANDSET FOR MOBILITY
δ) 1 χ GRANDSTREAM GRP2613 CARRIER-GRADE IP PHONE
Έχει κανεις εμπειρία χρήσεις των παραπάνω. Εχω απορεία με την συνδεσμολογία και συγκεκριμένα:
-Συνδέω το PBX στον 2ο όροφο στο switch (δες το σχήμα στα προυγούμενα posts).
-Σε ποιά θύρα του PBX συνδέω τη Βάση Deck DP752;
-Σε αυτή συνδέω τα 3 DP722 έτσι θα καλύψω τον 3ο 2ο και 1ο όροφο εαν φτάνει η εμβέλεια της βάσης, αλλιως θα προστέσω άλλη μία.
- Εαν βάλω το δ) GRP2613 στο υπόγειο στο κύριο Switch θα έχει επικοινωνία με το PBX;
Στην λύση με το Voip κέντρο δεν χρειάζεται το CPE της Cosmote σωστά;

3) Για τις ρυθμίσεις του PBX θα μου δώσει ή Cosmote τα στοιχεία:
Server, Port Protocol, Username, Password;
Χρειάζομαι να τους ρωτήσω κάτι άλλο;

jkoukos
26-01-22, 21:45
1. Το Nokia ONT είναι απαραίτητο και υποχρεωτικά σε αυτό τερματίζει η οπτική ίνα. Πάνω του θα συνδεθεί με καλώδιο υ ι δικός σου Router.

2. Όλες οι συσκευές που αναφέρεις είναι ΙΡ που σημαίνει ότι τις βάζεις όπου θέλεις, αρκεί να υπάρχει πρόσβαση στο LAN.

3. Η Cosmote δίνει τον κωδικό και τον ρυθμίζεις στο IP PBX, με οδηγίες που υπάρχουν στο φόρουμ.
Την συσκευή του παρόχου δεν την χρειάζεσαι πλέον.

K1m0n
26-01-22, 22:07
μου είπε ότι το Nokia box που μετατρέπει το σήμα, δεν είναι μόντεμ.

Δεν είναι modem, είναι ont (το αντοίστιχο του modem στο ftth).
Τυπικά σου βγάζει μια eth και εκεί συνδέεις το δικό σου router.


Ισως να μπορω να καταργήσω και το νοκια, συνδέοντας την οπτική ινα στην οπτική θύρα wan του UDM PRO γίνεται;

Δεν γίνεται.


Σε ποιά θύρα του PBX συνδέω τη Βάση Deck DP752;
Σε καμία.
Το 752 είναι sip client, το συνδέεις στο lan (με ethernet),
και το αναθέτεις στο pbx ώς extension (εσωτερικό).
Επειδή μια σύγχιση ακόμα την έχεις, θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις τα docs της grandstream και να το ρίξεις στο διάβασμα.


Εαν βάλω το δ) GRP2613 στο υπόγειο στο κύριο Switch θα έχει επικοινωνία με το PBX;
Εφόσον θα είναι μέρος του ιδίου lan, ναί.


Στην λύση με το Voip κέντρο δεν χρειάζεται το CPE της Cosmote σωστά;
Σωστά.


Για τις ρυθμίσεις του PBX θα μου δώσει ή Cosmote τα στοιχεία:
Server, Port Protocol, Username, Password;

H cosmote θα σου δώσει user/pass, τα υπόλοιπα θα τα πάρεις από τις ρυθμίσεις του speedport,
ή από τα πολά threads που εξηγούν τα σχετικά.


Χρειάζομαι να τους ρωτήσω κάτι άλλο;

Όχι, αλλά έχε υπόψιν ότι άν/όταν έχεις το όποιο πρόβλημα,
εφόσον δεν θα χρησιμοποιείς speedport ή fritzbox, ο isp δεν θα θέλει/μπορεί να βοηθήσει.

Οπότε, αν θες την γνώμη μου (και εδώ επαναλαμβάνομαι), αν θες να μπείς στην διαδικασία του voip pbx,
κατέβασε το admin guide της grandstream και κάτσε να διαβάσεις.

despotak
26-01-22, 22:17
. . . το Nokia box που μετατρέπει το σήμα, δεν είναι μόντεμ.

This is technically correct (the best kind of correct.) Ναι, το ONT (Optical Network Terminator) δεν είναι MOdulator/DEModulator και οι όροι αυτοί χρησιμοποιούνται για τηλεφωνικά, dsl, και καλωδιακά modems όταν μιλάμε καθαρά τεχνικά. Αλλά στην καθομιλουμένη ο όρος modem έχει συνιφαστεί με "το μηχανάκι που αλλάζει το σήμα από κάτι που καταλαβαίνει το pc σε κάτι που καταλαβαίνει η γραμμή του τηλεφώνου ". Οπότε, αν και δεν είναι modem, παίζει το ίδιο ρόλο με το modem.

Όσον αφορά τη σύνδεση του ONT με το UDM-PRO, ναί είναι ένα απλό καλώδιο δικτύου με RJ45 plugs.

Αν και το UDM-PRO έχει και SFP wan port, και υπάρχουν SFP ONTs, κανένας πάροχος (στην Ελλάδα) δεν σου δίνει την δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσεις (όπως και να χρησιμοποιήσεις δικό σου, 3rd-party ONT γενικότερα). Ναι, θα γλύτωνες μία πρίζα ηλεκτρικού και θα ήσουν πιο φαντεζί, αλλά αυτό είναι το όλο κέρδος (εκτός και αν είχες σύνδεση μεγαλύτερη του 1Gigabit που είναι το όριο του RJ45 WAN port του UDM-PRO).

Eliaspan
28-01-22, 14:52
Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, οι οποίες με βοήθησαν πολύ για να αποκτήσω μια σφαιρική εικόνα.
Περιμένω να ολοκληρωθούν οι εργασίες από πλευρά Cosmote.

Έχετε μήπως εικόνα για την ποιότητα ήχου των συσκευών GRANDSTREAM που ανέφερα;
Επίσης σχετικά για την υποστήριξη void κέντρου, σε περίπτωση προβλήματος, έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεία;

K1m0n
28-01-22, 16:16
Έχετε μήπως εικόνα για την ποιότητα ήχου των συσκευών GRANDSTREAM που ανέφερα;

Απο τις συγκεκριμένες δεν έχω πείρα,
γενικότερα με τα grandstream, αν δεν ψωνίσεις την πολύ φτηνή σειρά, ok είναι.

Eliaspan
26-03-22, 14:13
Επιτέλους μετά από αρκετό καιρό ήρθε ο τεχνικός και ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση οπτικής (100/10).
Θα ήθελα να με βοηθήσετε να ρυθμίσω σωστά τις συσκευές για να αποφύγω το διπλό ΝΑΤ.

Συγκεκριμένα η συνδεσμολογία για να έχω την τηλεφωνία από το Speedport plus είναι:

Νοκια Gpon ——> Speedport Plus ——>unifi UDM PRO SE.


Speedport settings:
Το Ethernet καλώδιο συνδέεται στο lan1 του SP και έχει οριστεί ως wan.
Το SP έχει τσεκαρισμένο το PPoE pass throughout, Έχει VLAN 835, και username και password.
Και τα αλλά πεδία είναι στο default.
Ανάβουν τα led: POWER - ONLINE - TELEPHONE - WLAN.
Στο SP έχω πρόσβαση από 192.168.1.1

Το καλώδιο από το lan1 του SP συνδέεται στο wan port του UDM PRO αλλιώς δεν προχωρά η διαδικασία του setup. Όταν ολοκληρώσει την αυτόματη διαδικασία έχει πάρει:
WAP IP (PORT 9) 192.168.1.4 και
LAN IP 192.168.0.1.
Εάν βάλω στο UDM PPoE, VLAN 835, USERNAME & PASSWORD δεν συνδέεται στο internet.
Εάν βάλω ip config: using DHCP συνδεεται.

Το Pc συνδέεται στο Udm pro και Lan 192.168.0.2.

Νομίζω ότι έχω double nat και δεν μπορώ να κάνω port forwarding για να δουλέψουν κάποιες εφαρμογές που αναφέρουν κλειστά ports.
Τι πρέπει να κάνω για να συνδεθεί σωστά;
Εάν μπορείτε να με βοηθήσετε αναλυτικά (βήμα -βήμα).
Προσπάθησα να ακολουθήσω έναν παλαιότερο οδηγό αλλά δεν τα κατάφερα.

https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=6496540#post6496540

K1m0n
26-03-22, 14:47
Εάν βάλω στο UDM PPoE, VLAN 835, USERNAME & PASSWORD δεν συνδέεται στο internet.

Υποθέτωντας ότι το speedport έχει ενεργό το pppoe passthrough,
αν βάλεις στο udm τα παραπάνω *χωρίς* vlan λογικά θα συνδεθεί,
θα σηκώσει ένα 2ό pppoe session upstream και θα έχει μία public(?) ip στην wan του, και πλέον δεν θα κάνεις double nat.


Νομίζω ότι έχω double nat και δεν μπορώ να κάνω port forwarding για να δουλέψουν κάποιες εφαρμογές που αναφέρουν κλειστά ports.

Ακόμα και όταν κάνεις double nat (που δεν είναι ιδανικό),
αν κάνεις τα σχετικά port forward/mappings και στο speedport και στο udm,
όσο δεν είσαι πίσω απο cg-nat και δεν έχεις ενεργή την "αυξημένη προστασία" στο cpanel του isp, θα πρέπει να δουλεύει.

Eliaspan
26-03-22, 23:37
Στο Speedport plus είναι τσεκαρισμένο το pass through. Υποθετω έτσι ότι είναι ανοιχτό. Θα ανεβάσω αύριο screen shot.
Στο Udm βάζοντας PPoE, με κενό το Vlan δεν συνδέεται.
Δυστυχώς δεν ξέρω εάν είμαι πίσω από cg-Nat και στο Chanel πως έχω πρόσβαση;

Εάν υποθέσουμε ότι θέλω να ανοίξω το port 3600 στο pc για εφαρμογή utorrent πως το κάνω;
Το pc έχει στατική ip 192.168.0.1.
Το udm έχει wan lp 192.168.1.4 και lan ip 192.168.0.1
Τι βάζω στο speedport; Εάν βάλω την ip του pc στο port forward του Speedport δεν την δέχεται.
Δέχεται οποία ip με μορφή 192.168.1.x. Ip με μορφή 192.168.0 δεν την δέχεται. Έβαλα την wan ip του Udm χωρίς αποτέλεσμα. Δεν ξέρω τι να βάλω. Επίσης δεν ξέρω πως να συνεχίσω στο Udm.

K1m0n
27-03-22, 16:47
Στο Udm βάζοντας PPoE, με κενό το Vlan δεν συνδέεται.

PPPoE είναι, και θα έπρεπε να συνδέεται.
Ψάξε στα fora της ubnt, δεν έχω εμπειρία του udm τι ιδιοτροπίες έχει.


Δυστυχώς δεν ξέρω εάν είμαι πίσω από cg-Nat
Αν η ip που σου αποδίδει ο isp στην wan του x router σου είναι άλλη από αυτήν που φαίνεται να προέρχεται η κίνηση σου
(πράγμα που θα δεις εύκολα σε μια σχετική σελίδα, πχ ->https://www.whatismyip.com/ )
τότε είσαι πίσω από cg-nat.


στο Chanel πως έχω πρόσβαση;

Cpanel (από Control Panel), όχι chanel.
Αν θυμάμαι καλά απο-> https://account.cosmote.gr/
κάπου πρέπει να έχει επιλογή περί αυξημένης προστασίας στις συνδέσεις dsl.
Ατυχώς δεν έχω dsl κάτω από το account μου για να σου πω ακριβώς τα βήματα.


Εάν υποθέσουμε ότι θέλω να ανοίξω το port 3600 στο pc για εφαρμογή utorrent πως το κάνω;
Το pc έχει στατική ip 192.168.0.1.
Το udm έχει wan lp 192.168.1.4 και lan ip 192.168.0.1
Τι βάζω στο speedport; Εάν βάλω την ip του pc στο port forward του Speedport δεν την δέχεται.
Δέχεται οποία ip με μορφή 192.168.1.x. Ip με μορφή 192.168.0 δεν την δέχεται. Έβαλα την wan ip του Udm χωρίς αποτέλεσμα. Δεν ξέρω τι να βάλω.

Επί της αρχής, όταν έχεις cascaded routers:

---xdsl--->[router_a]---lan_a--->[router_b]----lan_b-->[whatever]

θα πρέπει πρώτα να κάνεις port forward τις πόρτες/πρωτόκολλα που θες από την wan του router_a (speedport)
στην wan του router_b (udm: 192.168.1.4),
και μετά θα πρέπει να κάνεις πάλι τα ίδια port forwards από το router_b (udm) στον όποιο host στο lan_b που
περιμένει να δει ανοιχτές τις ανάλογες πόρτες.

Και οπωσδήποτε δεν γίνεται αν έχεις την ίδια ip και στην lan του udm και στο pc, ε?
Και δυστυχώς δεν γίνεται αυτόματα (upnp) παρά μόνο στο ίδιο subnet.
Θα μπορούσες όμως να κάνεις port-forward στο speedport και να έχεις ενεργό το upnp στο udm
ώστε ο torrent client να κάνει αυτόματα τα mappings που χρειάζεται στο udm (φτάνει να είναι οι ίδιες πόρτες).

Αυτά επί της αρχής, πως ακριβώς γίνεται στο gui των speedport/udm δεν ξέρω να σου πω.

Eliaspan
27-03-22, 22:55
1) με το PPoE και το Udm Se δεν έχω βρει ακόμα άκρη.
2) η εξωτερική ip που εμφανίζεται στο speedport είναι ίδια με αυτή που μου δείχνει η σελίδα στο findmyip
3) η wan του speedport είναι αυτή του lan1 που έχει οριστεί σαν wan δηλ 192.168.1.1 ; Σωστά;
4) Στο link για τον λογαριασμό μου cosmote δεν αναφέρει κάτι με αυξημένη ασφάλεια.

Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα ανεβάσω αύριο εικόνες.

ThReSh
27-03-22, 23:13
Γιατί δεν ψήνεσαι να βάλεις κατευθείαν πάνω στο ΟΝΤ το UDM και μετά πάνω στο UDM το Speedport για να δουλεύει μόνο για το τηλέφωνο?

Τα δικά σου PPPoE credentials στο UDM και τα "generic" μετά στο Speedport.

K1m0n
27-03-22, 23:25
3) η wan του speedport είναι αυτή του lan1 που έχει οριστεί σαν wan δηλ 192.168.1.1 ; Σωστά;

Μια σύγχιση την έχεις, επίτρεψε μου:

H wan του speedport είναι η ip του isp στο xdsl μέρος του.
Η lan του speedport είναι η 192.168.1.1 στην lan/eth#1 του.
Εφόσον στήνεις cascaded router με το 2ό router (udm) πίσω από το 1ό (speedport)
η wan του 2ού router αναγκαστικά θα ανήκει στο subnet που δημιουργεί το speedport lan-side (lan-side για το speedport).
Οπότε, η wan του udm θα πάρει μια ελεύθερη ip από το private subnet 192.168.1.0/24 που δημιουργεί το speedport lan-side.
Δοκίμασε μια ελεύθερη ip στο range 192.168.1.2->192.168.1.254.
Μπορείς να βάλεις το udm να πάρει αυτόματα μια ip στην wan του (dhcp) ή (καλύτερα) να του αναθέσεις εσύ μία στατικά.
Δεδομένων των παραπάνω, για το udm η wan του θα είναι η private ip που του έδωσες παραπάνω,
και το gateway του θα είναι το 192.168.1.1
Απο κει και πέρα, *πίσω* από το udm μπορείς να στήσεις ότι θέλεις αναλόγως αναγκών.
Αν τα κάνεις ok μέχρι εδώ, λογικά έχεις internet πίσω απ'το udm.
Μετά για να ανοίξεις πόρτες είναι απλώς θέμα του να κάνεις τα σχετικά port forwardings στα 2 routers.


4) Στο link για τον λογαριασμό μου cosmote δεν αναφέρει κάτι με αυξημένη ασφάλεια.

Έχει κάπου μια σελίδα που μπαίνεις στο ote self care (αν θυμάμαι καλά το όνομα),
και έχει την σχετική επιλογή.
Δεν έχω link πρόχειρο.
Ψάξε στο forum, έχει αναφερθεί πολλές φορές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.