PDA

Επιστροφή στο Forum : Για γελια και για κλαματα



thenetpoet
28-01-21, 20:03
Έχω wind 100 vdsl βεβαίως και όχι "fiber".
Μέχρι πριν 3 μήνες, ο συγχρονισμός καρφωμένος στα 100down / 10up και attainable rate 132down 40up, όλα αυτά με το modem της wind.
Ξαφνικά άρχισαν κάποιες αποσυνδέσεις και η ταχύτητα συγχρονισμού έπεσε στα 79-85 down αλλά το up σταθερά στα 10. Το attainable rate δεν άλλαξε.
Σε επικοινωνία με τη wind πιάνονται στο τυπικό κομμάτι ότι μέχρι 20% κάτω από την ονομαστική ταχύτητα συγχρονισμού δεν θεωρείται πρόβλημα. Με κάποιο μαγικό τρόπο βέβαια, ο συγχρονισμός είναι στο 17% κάτω, έτσι για είμαστε μέσα στα "ορια".
Οταν τους επαναλαμβάνω ότι το δικό τους modem δίνει attainable 132 αλλά συγχρονίζω κοντά στα 80, το παίζουν κινέζοι.
Μετά από 10+ χρόνια στη wind ώρα να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια.

nnn
28-01-21, 20:06
Πριν την κάνεις, δεν κάνεις έναν έλεγχο στην καλωδίωση σου -αν δεν το έχεις κάνει ήδη ?

thenetpoet
28-01-21, 20:18
Αδελφέ το έχω κάνει. Ιδιωτικά κτισμένο το σπίτι μου, καλώδια utp παντού ακόμα και στις τηλεφωνικές συσκευές, με δίκτυα ασχολούμαι επαγγελματικά από το 1995, δύσκολο να υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης και να μην το έχω πάρει χαμπάρι. Το attainable δεν θα έπρεπε να έχει μειωθεί αν υπήρχε πρόβλημα?

sdikr
28-01-21, 20:38
Αδελφέ το έχω κάνει. Ιδιωτικά κτισμένο το σπίτι μου, καλώδια utp παντού ακόμα και στις τηλεφωνικές συσκευές, με δίκτυα ασχολούμαι επαγγελματικά από το 1995, δύσκολο να υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης και να μην το έχω πάρει χαμπάρι. Το attainable δεν θα έπρεπε να έχει μειωθεί αν υπήρχε πρόβλημα?


Μήπως έχει αλλάξει το snr;

thenetpoet
28-01-21, 21:12
Ποια παράμετρος δείχνει το snr στο DGA4130 ? Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει μέχρι τώρα και στο diagnostics δεν μπορώ να καταλάβω αν και που δείχνει το snr.

nnn
28-01-21, 21:46
Τα modem της Wind δεν δείχνουν snr, αν δεν κάνω σοβαρό λάθος.

- - - Updated - - -

Σε τι απόσταση από την καμπίνα είσαι ?

- - - Updated - - -

Για πήγαινε στο diagnostics -> advanced - framing parameters

Framing parametersR 6 8

thenetpoet
29-01-21, 12:51
Αυτό κατάλαβα και εγώ, το έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με SNR.
Είμαι 1 1/2 τετράγωνο από την καμπίνα, περί τα 250 μέτρα καλωδιακή απόσταση από ανεπίσημες πληροφορίες.
Framing parameters R δείχνει 16 16

Βλέπω να επιχειρώ root στο modem μέσω του exploit...

PS. Από εχθές το απόγευμα που γκρίνιαξα στο support, η ταχύτητα έχει ανέβει στα 88 από τα 83... Μπορεί και τυχαίο, μπορεί και όχι.

xaris2335
29-01-21, 14:24
τι ρούτερ έχεις;:hmm:

- - - Updated - - -

πες τους να στο αλλάξουν με zyxel αλλιώς αγοράζεις AVM FRITZ!BOX 7530 (https://www.insomnia.gr/review/hardware/routers/fritzbox-7530-review-r1012/) εγγύηση είναι το πιο VFM.
Πολλοί νοματέοι του χώρου του IT αυτό χρησιμοποιούν.

nnn
29-01-21, 16:25
Το Technicolor είναι κορυφή.

Μάλλον έχει ανέβει το SNR σου, ίσως από σφάλματα, ίσως από αποσυνδέσεις.

Θα πρέπει να σου ρισεταρουν την κάρτα.

Προσπάθησε να μιλήσεις με 2ο στάδιο τεχνικών.

xaris2335
29-01-21, 19:39
Το Technicolor είναι κορυφή.

Μάλλον έχει ανέβει το SNR σου, ίσως από σφάλματα, ίσως από αποσυνδέσεις.

Θα πρέπει να σου ρισεταρουν την κάρτα.

Προσπάθησε να μιλήσεις με 2ο στάδιο τεχνικών.

Ναι για αυτό βάζουν όλοι Fritz!box (https://www.adslgr.com/forum/threads/1068344-AVM-FRITZ!Box-7530) επειδή τα technicolor είναι σάπια. :whistle:

φιλαράκο άλλαξε το ρούτερ σου και αν συνεχίσει, τότε άλλαξε πάροχο. Μην πονοκεφαλιάζεις με σπάσιμο root του ρούτερ σου.
Ορίστε και το λινκ το προτείνει τεχνικός Δικτύων. (https://www.giantstride.gr/snr-margin-adsl/)

nnn
29-01-21, 21:21
'Άσε εμείς που το έχουμε να ξέρουμε αν είναι καλό ή όχι. Να βάλει Fritz και να μην έχει τηλεφωνία ?

Το έχω δοκιμάσει το 7530 -το είχα αγοράσει μάλιστα- φρου φρου και αρώματα, το Techicolor που δίνει η Wind είναι θηρίο.

thenetpoet
30-01-21, 09:36
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας φίλοι μου.
Ρουτερ δεν προτίθεμαι να αλλάξω γιατί το πρόβλημα που αντιμετωπίζω δεν οφείλεται στο technicolor, εξάλλου το χρησιμοποιώ μόνο για την διασύνδεση του κυκλώματος και τη φωνή. Όλα τα υπόλοιπα δικτυακά του σπιτιού (security, vpn, routing, port forwarding, nat, vlans, wifi, κτλ) τα χειρίζομαι με εξοπλισμό cisco (asa 5506, managed switches & access points) που τα παίζω στα δάχτυλα λόγω επαγγέλματος. Δεν διατείνομαι ότι είναι τα καλύτερα, όμως με αυτό τον συνδυασμό εξοπλισμού έχω σταθερότατο δίκτυο και μπορώ να κάνω ότι χρειαστεί σε χρόνο μηδέν.
@nnn θα προσπαθήσω να βρω τρόπο να μου κάνουν reset την κάρτα στο DLSAM.

thenetpoet
31-01-21, 10:09
Επικοινώνησε μαζί μου η τεχνική υπηρεσία της wind, τους εξήγησα τι πρόβλημα υπάρχει και τους ζήτησα να κάνουν reset την κάρτα στο dslam.
Θεωρητικά την έκαναν γιατί υπήρξε μια ολιγόλεπτη διακοπή, αλλά διαφορά δεν είδα στον συγχρονισμό, παίζει ακομα στα 86.5/10.99

vasilisk
31-01-21, 11:36
Θα βοηθουσε αν ειχες καποιο γνωστο-γειτονα, σχετικα κοντα, με παρομοιο (αν οχι ιδιο προγραμμα) να ρωτησεις αν εχει και αυτος καποιου ειδους μειωση.

nnn
31-01-21, 11:55
Αν σου δείχνει μέγιστο συγχρονσιμός 132 -άρα εξαντλέι το 17a profile- είναι πολύ περίεργο να σε κλειδώνει κάτω από 100. Σαν να τρως παρεμβολές στην διαδρομή και να ρίχνει την ταχύτητα σου.

- - - Updated - - -

Θα βοηθούσε να ερχόταν τεχνικός με όργανο, να μετρήσει στην καμπίνα και στην εισαγωγή σου.

thenetpoet
01-02-21, 14:25
Από αρχές Νοεμβρίου, τους ζητάω έλεγχο και στην καμπίνα και στο κουτί του ΟΤΕ στην κολώνα δίπλα στο σπίτι μου που είναι μισάνοιχτο και θα μπάζει υγρασία... Δεν είχαν απαντήσει ποτέ.
Εχθές πρώτη φορά με πήρε τεχνικός τους μετά από την έντονη γκρίνια μου και θεωρητικά έκανε reset την κάρτα.
Θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους και βλέπουμε.

Επίσης λέω να συνδέσω ένα speedport του ΟΤΕ να δω τι συμπεριφορά έχει.

nnn
01-02-21, 18:23
Από αρχές Νοεμβρίου, τους ζητάω έλεγχο και στην καμπίνα και στο κουτί του ΟΤΕ στην κολώνα δίπλα στο σπίτι μου που είναι μισάνοιχτο και θα μπάζει υγρασία... Δεν είχαν απαντήσει ποτέ.
Εχθές πρώτη φορά με πήρε τεχνικός τους μετά από την έντονη γκρίνια μου και θεωρητικά έκανε reset την κάρτα.
Θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους και βλέπουμε.

Επίσης λέω να συνδέσω ένα speedport του ΟΤΕ να δω τι συμπεριφορά έχει.

Αν έχεις άλλο modem ναι. Δες βασικά τι συγχρονισμό σου δίνει.

SpiritCrusher
02-02-21, 12:25
Γενικά απότι εχω παρατήρησει οι περισοτεροι οσοι έχουμε 100αρα έχουμε το ιδιο πρόβλημα.

Πριν 3 χρόνια ειχα βαλει την 100αρα και ειχα ακριβώς οτι ίδιο πρόβλημα απο τη πρώτη στιγμή, το πρόβλημα λύθηκε μετά απο 3 μήνες υπομονής και πολλά ραντεβού τεχνικών ώσπου να βρεθεί ο ένας που θα ασχολήθεί.

Φυσικά το πρόβλημα δεν ήταν ουτε της κάθετης ουτε γενικότερα της καλωδίωσης του σπιτιού. Έγινε αλλαγη ζεύγους στο KV και είχε λυθεί το θέμα μέχρι πρόσφατα ώσπου άρχισε πάλι τα ίδια, συγχρονισμός 75-80, attainable υψηλό αλλα δε κλειδώνει παραπάνω.

Ξανακάλεσα τεχνικό, ο πρώτος δεν είδε πρόβλημα αλλα δεν έκλεισε τη βλάβη, ξαναήρθε ο δευτερος όπου και ασχολήθηκε αρκετά προς τιμήν του, το έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ, έγινε εκ νεου αλλαγή ζεύγους και κάποιες ρυθμίσεις στο προφίλ.

Το πρόβλημα σχεδών λύθηκε (δεν κλείδωνα τέρμα τη γραμμη) για καμιά βδομάδα περίπου ώσπου άρχισε πάλι τα ίδια.

Αγόρασα ενα fritz 7530 έβαλα το γνωστό tweak, συγχρονίζω γύρω στα 97-100mbit (απο 110) αλλά αυτο που έχω παρατηρήσει είναι όταν γίνει ο συχρονισμός της γραμμής το SNR είναι πάρα πολυ χαμηλό και όταν περάσουν 2 λεπτά λαμβανει τη τιμή 9db που ορίζει ο ΟΤΕ. Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι αν κλείδωνε κατευθείαν στα 9db θα έιχα χαμηλότερο συγχρονισμό αλλα λόγω του tweak δε συμβάινει αυτό.

Δε ξέρω τη συμπέρασμα να βγάλω, έχουν πειράξει ρυθμίσεις στα KV? Έχουν πειράξει τα προφίλ? Μπήκε πολύς κοσμος και πάιζουν παρεμβολές? Αλλά ότι συνέβει, συνέβει ξαφνικά και έπειτα απο συγχρονισμό που με αναγκάζει να υποθέτω πως κάτι έχουν πειράξει συν του ότι οι περισσοτεροι παίζουμε στα 75-80.


ΥΓ. Ειμαι συνδρομητής Vodafone.

GregoirX23
04-02-21, 02:46
Στο Καλαμάκι οι καμπίνες vdsl δεν είναι του οτε; Έχει βάλει και η wind καμπίνες εκεί; :hmm:
Αν είναι του οτε πάντως η wind δεν μπορεί να κάνει reset τη πόρτα, μόνο επανεκκίνηση/ρεσετ του ρουτερ νομίζω..
Η και ίσως να δει μερικές πληροφορίες χωρίς να μπορεί να τις αλλάξει σε ότι αφορά τη καμπίνα..
Για ότι άλλο πρέπει να το ζητήσει από το πάροχο της καμπίνας vdsl..
Στατιστικά μπορούμε να δούμε;

- - - Updated - - -

https://www.adslgr.com/forum/threads/1187456-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=6976792#post6976792
Αν πάντως αυτό που έγραψες εδώ με το 16/16 είναι το σνρ και η καμπίνα είναι του οτε, τότε παίζει να έχεις γνωστό θέμα που έχει επηρεάσει και άλλους..
Απάντησε στα παραπάνω και θα σου πω μετά τα υπόλοιπα..

thenetpoet
04-02-21, 13:14
Ναι οι καμπίνες στο καλαμάκι είναι του ΟΤΕ.
Στατιστικά
224121

To R, χωρίς να μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, αφορά RS Check Bytes(RFEC). To snr δεν φαίνεται στο technicolor. Το απόγευμα θα συνδέσω και ένα ΟΤΕ router μήπως και καταλάβω τίποτα περισσότερο.

GregoirX23
04-02-21, 16:42
Ναι οι καμπίνες στο καλαμάκι είναι του ΟΤΕ.
Στατιστικά
224121

To R, χωρίς να μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, αφορά RS Check Bytes(RFEC). To snr δεν φαίνεται στο technicolor. Το απόγευμα θα συνδέσω και ένα ΟΤΕ router μήπως και καταλάβω τίποτα περισσότερο.

https://kitz.co.uk/adsl/linestats_errors.htm ;)

Τα πιο χρήσιμα.. Καθώς τα άλλα τα έχουν κρυμμένα..

D = Interleave Depth. (D = M * I + 1)
OR - Overhead Rate Λέει εκεί.. Αλλά εγώ το βλέπω για Obtainable Rate.. Όπως λέει & εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1127853-TG789vac-v2-Framing-Parameters)..
INP - Impulse Noise Protection
Delay - The delay due to interleaving being applied on the line - recorded in microseconds.

Βάλε το άλλο να πάρουμε μια εικόνα και βλέπουμε..
Πάνε και τα κρύβουν.. Τι νόημα έχει αυτό; :rtfm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.