PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αποστολή e-mail



MikeDrGK
30-07-07, 01:21
Η Tellas δεν σου επιτρέπει να στείλεις e-mail μέσω του λογαριασμού σου αν δεν είσαι συνεδεμένος στο Internet μέσω αυτής.

Αν π.χ. έχεις ένα laptop και βρεθείς κάπου αλλού (εκτός σπιτιού που έχεις την σύνδεση Tellas) και συνδεθείς στο Internet μέσω άλλου ISP, τότε ενώ μπορείς να λάβεις τα e-mail του λογαριασμού σου χχχχχ@tellas.gr με την χρήση του mail-client προγράμματος που χρησιμοποιείς, δεν μπορείς να στείλεις mail χρησιμοποιόντας τον λογαριασμό της Tellas (δεν σου επιτρέπεται η χρήση του server smtp.tellas.gr).

Αν δοκιμάσεις να στείλεις mail μέσω του smtp server της Tellas, σου βγάζει: Error 550 Relaying not allowed

Απ' ότι ενημερώθηκα, αυτό γίνεται για να αποφευχθεί η χρήση του smtp server τους για αποστολή spam mails.

Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις το WebMail τους, αλλά είναι δύσχρηστο.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις smtp server από άλλον, όπως π.χ. τους servers του AuthSMTP (http://www.authsmtp.com/), αλλά πρέπει να πληρώνεις συνδρομή.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος, έτσι ώστε να μπορούμε να στέλνουμε mails μέσω του mail client προγράμματος που χρησιμοποιούμε, χωρίς πρόσθετο κόστος;

.

Davout
30-07-07, 01:25
Βάλε τζι-μείλ. :p

MikeDrGK
30-07-07, 01:28
Βάλε τζι-μείλ. :p

Το ζήτημα είναι να μην χρησιμοποιείς web mail, αλλά έναν mail cient.

takisx
30-07-07, 08:33
το gmail δουλεύει με το outlook express

euri
30-07-07, 09:31
Δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις το smtp authentication ?

MikeDrGK
30-07-07, 09:50
Δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις το smtp authentication ?

Ναι, αλλα δεν γίνεται τίποτα

MikeDrGK
30-07-07, 09:52
το gmail δουλεύει με το outlook express

Δηλαδή θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον smtp server του gmail για να στέλνω mails με τον λογαριασμό της Tellas?

psyxakias
30-07-07, 09:56
Πολύ λογικό είναι η Tellas να μην επιτρέπει αποστολή e-mails από άλλους ISPs, όμως δεν κατανοώ γιατί με SMTP Authentication να μην λειτουργεί. Είσαι σίγουρος ότι έβαλες checkmark στο Tools, Accounts, <account>, Properties, Servers, My server requires authentication;

Αν δεν λειτουργεί, ενημέρωσε τους ;)

MikeDrGK
30-07-07, 10:28
Τους έχω ήδη στείλει e-mail αναφέροντας το πρόβλημα, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.

Αλλά αν κάνεις ένα search στο ιντερνετ για το Relaying not allowed ή για το Error 550, θα διαπιστώσεις ότι είναι μια πρακτική που την εφαρμόζουν πολλοί providers για να μειωθεί το spam mailing.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν το ήξερα όταν έκανα την σύμβαση με την Tellas, αλλά ούτε και η Tellas το αναφέρει πουθενά στο site της όπως κάνουν άλλοι providers στο εξωτερικό.

Βέβαια αν δώσεις 21 ΕΥΡΩ τον χρόνο, μπορείς να λύσεις το πρόβλημα χρησιμοποιόντας τους smtp servers της Authsmtp, η οποία σαν εταιρεία το μόνο που πουλάει ουσιαστικά είναι λύση σε αυτό το πρόβλημα.

Απλά άνοιξα αυτό το θέμα για να μάθω άν υπάρχει κανένας τρόπος χωρίς κόστος.

.

MikeDrGK
30-07-07, 10:32
Πολύ λογικό είναι η Tellas να μην επιτρέπει αποστολή e-mails από άλλους ISPs

Λογικό μπορεί να φαίνεται, αλλά επί 7χρόνια που ήμουν συνδρομητής της HOL, και πιό πριν της θρυλικής Compulink (από την εποχή που ήταν BBS), δεν αντιμετώπισα ποτέ αυτό το πρόβλημα.

Απ' ότι φαίνεται δεν το κάνουν όλοι οι ISPs.

.

euri
30-07-07, 10:38
Εναλλακτικά μπορείς να βρεις κάποιον free pop3/smtp provider. Πχ το www.freemail.gr έχει δωρεάν χρήση pop3/smtp.

MikeDrGK
30-07-07, 10:43
Εναλλακτικά μπορείς να βρεις κάποιον free pop3/smtp provider. Πχ το www.freemail.gr (http://www.freemail.gr) έχει δωρεάν χρήση pop3/smtp.

Ευχαριστώ.

Κάτι τέτοιο ψάχνω.

psyxakias
30-07-07, 11:44
Λογικό μπορεί να φαίνεται, αλλά επί 7χρόνια που ήμουν συνδρομητής της HOL, και πιό πριν της θρυλικής Compulink (από την εποχή που ήταν BBS), δεν αντιμετώπισα ποτέ αυτό το πρόβλημα.

Απ' ότι φαίνεται δεν το κάνουν όλοι οι ISPs.OTEnet & Forthnet το κάνουν και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν ΟΛΟΙ .- :lock:

Όποιος ISP δε κάνει αποκλεισμό relaying από άλλους ISPs, καλά θα κάνει να πάει σπίτι του διότι είναι απαράδεκτος και επιτρέπει στους spammers να χρησιμοποιούν τους mail servers του. Που σημαίνει ότι και κάποιοι λαμβάνουν spam από αυτή την "τρύπα", αλλά και εσύ που χρησιμοποιείς τον mail server νόμιμα ενδέχεται να έχεις πολλά προβλήματα όπως: α) αρκετοί ISPs να μη λαμβάνουν τα e-mails σου διότι γίνονται blacklisted οι ανοιχτοί mail servers, β) να αργεί και να παραδίδει e-mails με καθυστέρηση λόγω μεγάλου queue από spammers.

Δεν μου απάντησες εάν έλεγξες ότι έχεις το σωστό checkmark και τον σωστό mail server σε αυτό που είπα πιο πάνω. Ξαναλέω εάν δεν λειτουργεί, απλώς κάλεσε τον ISP και ζήτα τους να το φτιάξουν άμεσα. Εναλλακτικά χρησιμοποίησε αυτά που είπαν πιο πάνω για εξωτερικό SMTP με authentication.

MikeDrGK
30-07-07, 12:16
Δεν μου απάντησες εάν έλεγξες ότι έχεις το σωστό checkmark και τον σωστό mail server σε αυτό που είπα πιο πάνω. Ξαναλέω εάν δεν λειτουργεί, απλώς κάλεσε τον ISP και ζήτα τους να το φτιάξουν άμεσα. Εναλλακτικά χρησιμοποίησε αυτά που είπαν πιο πάνω για εξωτερικό SMTP με authentication.

Συγνώμη αλλά νόμισα ότι εννοείται λέγοντάς σου ότι έχω ενημερώσει την Tellas.

Ναι έχω κάνει τις σωστές ρυθμίσεις.

Αλλά αν αυτό που λες ισχύει, τότε τι νόημα θα έχει η ενημέρωση της Τellas?

Θα πρέπει όταν χρησιμοποιώ το laptop εκτός σπιτιού, οπότε και συνδέομαι με άλλον ISP να βρω άλλο τρόπο.

Από το σπίτι μου βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα.

MikeDrGK
30-07-07, 12:23
OTEnet & Forthnet το κάνουν και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν ΟΛΟΙ .- :lock:

Όποιος ISP δε κάνει αποκλεισμό relaying από άλλους ISPs, καλά θα κάνει να πάει σπίτι του διότι είναι απαράδεκτος και επιτρέπει ......


Η HOL π.χ. σου δίνει την δυνατότητα για outgoing mail να χρησιμοποιείς είτε τον server mail.hol.gr είτε τον smtp.hol.gr (με διαφορετική χωρητικότητα του mail box βέβαια για να μειώσει τον κίνδυνο του spamming).

Με τον mail.hol.gr δεν υπήρχε κανένας τέτοιος περιορισμός αλλά έχει πολύ μικρή χωρητικότητα το mailbox.

Άρα λοιπόν, υπάρχουν τρόποι να λυθούν τα προβλήματα και με κριτήριο την εξυπηρέτηση του συνδρομητή.

psyxakias
30-07-07, 12:40
Με τον mail.hol.gr δεν υπήρχε κανένας τέτοιος περιορισμός αλλά έχει πολύ μικρή χωρητικότητα το mailbox. Άρα λοιπόν, υπάρχουν τρόποι να λυθούν τα προβλήματα και με κριτήριο την εξυπηρέτηση του συνδρομητή.Μπερδεύεις μάλλον τον POP3 με τον SMTP. Mailbox, χώρητικότητες κτλ δίνει ο POP3 που λαμβάνεις e-mails. Τόση ώρα μιλάμε για τον SMTP που στέλνει e-mail ή κάνω λάθος; Οποιοδήποτε SMTP εάν δεν θέλει authentication είναι λάθος. Με authentication πάσο αυτό που λες.

Τους SMTP είναι υποχρεωμένοι οι ISPs να τους έχουν χωρίς authentication μόνο στο δίκτυο τους, διότι σε περίπτωση spam μπορούν από την IP να βρουν το account που ανήκει και να ενημερώσουν / πάρουν μέτρα. Ειδάλλως το να αφήνουν οποιαδήποτε IP εκτός ISP, δημιουργεί άπειρα προβλήματα και δε το συζητάμε ότι το relaying πρέπει να απαγορεύεται ;)

euri
30-07-07, 12:41
Θα έπρεπε με την επιλογή του smtp authentication να μπορεί ο συνδρομητής να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία smtp από οποιονδήποτε provider. Το anonymous relaying πρέπει να απαγορεύεται διά ροπάλου.

MikeDrGK
30-07-07, 13:17
Μπερδεύεις μάλλον τον POP3 με τον SMTP. Mailbox, χώρητικότητες κτλ δίνει ο POP3 που λαμβάνεις e-mails. Τόση ώρα μιλάμε για τον SMTP που στέλνει e-mail ή κάνω λάθος; Οποιοδήποτε SMTP εάν δεν θέλει authentication είναι λάθος. Με authentication πάσο αυτό που λες.

Δίκιο έχεις, αλλά δεν τα μπερδεύω.

Την επιλογή χρήσης του SMTP server την κάνεις πρώτα στο web site της HOL στις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου και μετά στον mail client σου, επιλέγοντας ταυτόχρονα (στις ρυθμίσεις στο site) και το επίπεδο προστασίας anti-spam που επιθυμείς σε επίπεδο server.

Τώρα θα μου πεις τι σχέση έχει η anti-spam προστασία με τα outgoing mails και τον smtp server, ειλικρινά δεν ξέρω, αλλά έτσι δουλεύει.

Καταλληλότερος να απαντήσει θα ήταν κάποιος τεχνικός της HOL.


Τους SMTP είναι υποχρεωμένοι οι ISPs να τους έχουν χωρίς authentication μόνο στο δίκτυο τους, διότι σε περίπτωση spam μπορούν από την IP να βρουν το account που ανήκει και να ενημερώσουν / πάρουν μέτρα. Ειδάλλως το να αφήνουν οποιαδήποτε IP εκτός ISP, δημιουργεί άπειρα προβλήματα και δε το συζητάμε ότι το relaying πρέπει να απαγορεύεται ;)

Συμφωνώ μαζί σου.

Αλλά εδώ λέμε ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να στείλεις ούτε με authentication.

.

MikeDrGK
30-07-07, 13:34
Θα έπρεπε με την επιλογή του smtp authentication να μπορεί ο συνδρομητής να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία smtp από οποιονδήποτε provider. Το anonymous relaying πρέπει να απαγορεύεται διά ροπάλου.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι δεν μπορώ μα στείλω e-mail από άλλον provider ακόμη και με authentication.

Και από ότι είδα με ένα ψάξιμο στο google, δεν είναι κάτι που το κάνει μόνο η Tellas.

Πολλοί providers στο εξωτερικό δεν επιτρέπουν να στέλνεις e-mail με τον server τους αν είσαι συνδεδεμένος στο internet με άλλον ISP, ακόμα και με authentication.

Γιαυτό υπάρχουν υπηρεσίες σαν την Authsmtp, αλλά πρέπει να πληρώνεις συνδρομή.

Βλέπε π.χ. τι συμβουλεύουν στο http://www.livinginternet.com

'Relaying not allowed. Many Internet access providers require clients within their network to use their own servers for sending mail, as a policy intended to cut down on email spammers sending spam through other provider's servers. If you have more than one email address and can download mail without problems from a POP (http://www.livinginternet.com/e/ew_pop_pop3.htm) account with a different domain name (http://www.livinginternet.com/i/iw_dns_name.htm) than is used by your Internet access provider, but get the error "Relaying not allowed" when you try to send, then you probably need to set the outgoing SMTP (http://www.livinginternet.com/e/ew_smtp.htm) server address to the mail server of your Internet service provider, instead of your email provider. Search your Internet network provider's home page or call technical assistance to obtain the address of their SMTP server, and enter it in your email client settings (first copy and save your existing server setting in case you need to set it back). This error message can also be produced by the "send on check" issue described in the bullet above.'

Βέβαια δεν μπορείς όταν ταξιδεύεις και χρησιμοποιείς το laptop σου να αλλάζεις κάθε φορά τον smtp server του ISP που χρησιμοποιείς, γιατί πολλές φορές δεν τον ξέρεις.

psyxakias
30-07-07, 15:22
Και όταν επικοινωνείς μαζί τους, αρνούνται κατηγορηματικά να παρέχουν SMTP με authentication ώστε να στέλνεις e-mail από άλλους providers; Κράχτους :hmm:

MikeDrGK
30-07-07, 15:37
Δεν έχουν απαντήσει ακόμα στο mail μου.
Μόλις πάρω απάντηση, θα σας ενημερώσω.

MikeDrGK
31-07-07, 11:00
Πέρασαν 30 ώρες από το πρώτο e-mail που τους έστειλα και δεν πήρα ακόμα απάντηση.

Σήμερα τους έστειλα το παρακάτω reminder:

Είναι το δεύτερο e-mail που σας στέλνω για το ίδιο θέμα και παρακαλώ να μου απαντήσετε.
Όπως σας έχω ήδη αναφέρει, δεν μπορώ να κάνω χρήση του λογαριασμού e-mai μου (xxxxxxxxx@tellas.gr (xxxxxxxxx@tellas.gr)) όταν συνδέομαι στο internet με άλλον ISP και όχι εσάς.
Αν και στις ρυθμίσεις του mail account στον mail client που χρησιμοποιώ είναι ενεργοποιημένη η επιλογή 'My server requires authentication', κάθε φορά που δοκιμάζω να στείλω mail βγάζει error 550.
Παρακαλώ να μου απαντήσετε στα εξής:
1. Είναι πολιτική της εταιρείας σας να μην επιτρέπετε την χρήση του smtp server σας όταν γίνεται login από άλλον ISP ακόμη και με authentication?
2. Αν όχι ποιές επιπλέον ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να επιλύσω το πρόβλημα?
3. Δεδομένου ότι διαμένω στο Λονδίνο και δεν μπορώ να χρησιμοποιώ το 13800, υπάρχει άλλο τηλέφωνο για να επικοινωνήσω μαζί σας?

.
.

MikeDrGK
31-07-07, 12:11
Λοιπόν κατάφερα να επικοινωνήσω με το τεχνικό τους τμήμα μέσω του τηλεφώνου 210... που υπάρχει στο site της Tellas.

Η απάντηση που πήρα είναι η εξής:

Όχι, δεν μπορείς να συνδεθείς με τον smtp server της Tellas, ακόμα και με authentication, αν έχεις κάνει Login στο Internet με άλλον ISP.

Οι λόγοι που επικαλέστηκαν δεν είναι τεχνικοί αλλά εμπορικοί (συμφωνίες μεταξύ ISPs).

Αυτό για ενημέρωση όσων έχουν το ίδιο πρόβλημα, μια και η Tellas δεν φροντίζει να το αναφέρει στο site της.

.

psyxakias
31-07-07, 15:03
Άδικο το θεωρώ αρκετά, αλλά ΟΚ. Σε ευχαριστούμε που το επιβεβαίωσες για εμάς, είναι κάτι που δε περίμενα από οποιοδήποτε ISP να κάνει. Βρες κανένα άλλο SMTP με authentication να κάνεις τη δουλειά σου και άστους (για να μην πω χ*στους). Γιατί δεν χρησιμοποιείς του ISP που συνδέεσαι;

Πχ αν συνδέεσαι με HOL πλέον, τότε ο mail.hol.gr πρέπει να σου επιτρέπει να στέλνεις e-mails ακόμα και με @tellas.gr διεύθυνση. Καλώς ή κακώς δεν υπάρχει έλεγχος στους περισσότερους SMTP servers για την διεύθυνση που στέλνεις, αρκεί η IP σου να ανήκει στις IP ranges του ISP που έχουν γίνει allow.

MikeDrGK
31-07-07, 15:22
Μάλλον θα χρησιμοποιώ τον smtp server του ISP που συνδέομαι.

Εντάξει, είναι ένα πρόβλημα που μπορείς να ζήσεις με αυτό.

Αλλά γιατί δεν το αναφέρουν κάπου για να μην ψάχνεται ο κάθε ανυποψίαστος συνδρομητής τους.

Εγώ προσωπικά ξόδεψα αρκετό χρόνο παίζοντας με διάφορες ρυθμίσεις πριν αποφασίσω να ζητήσω βοήθεια σε αυτό το forum και να επικοινωνήσω με την Tellas, δεδομένου ότι η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι κάπου κάτι έχω ρυθμίσει λάθος.

.

euri
03-08-07, 12:25
Ναι, αλλά έτσι υποχρεώνουν τον πελάτη τους που κινείται με ένα φορητό να γνωρίζει ανά πάσα στιγμή τον smtp server του εκάστοτε ISP που συνδέεται. Δεν είναι ούτε πάντα εφικτό, ούτε όλοι (χρειάζεται να) γνωρίζουν τι ειναι αυτό και πώς γίνεται η ρύθμιση.

waste
03-08-07, 20:52
πάντως αυτό είναι πολύ συνηθισμένο στους ISP. Δυστυχως πρέπει καθε φορα να ψαχνεις τον εκαστοτε SMTP του provider που έχεις...

απο τους ελληνικους ISP ποιος επιτρέπει SMTP απο αλλο provider έστω και με Auth??

MikeDrGK
03-08-07, 23:38
πάντως αυτό είναι πολύ συνηθισμένο στους ISP. Δυστυχως πρέπει καθε φορα να ψαχνεις τον εκαστοτε SMTP του provider που έχεις...

απο τους ελληνικους ISP ποιος επιτρέπει SMTP απο αλλο provider έστω και με Auth??

Η HOL το επιτρέπει

waste
04-08-07, 00:20
ναι αλλα νομιζω tellas forthnet otenet δεν το επιτρεπουν... γενικα θεωρειται παγεια πρακτικη

sdikr
04-08-07, 00:26
ναι αλλα νομιζω tellas forthnet otenet δεν το επιτρεπουν... γενικα θεωρειται παγεια πρακτικη

Η Οτενετ το παρέχει με auth, ίσως και η fort, γιατί σου βγάζει μήνυμα οτι θέλει proper auth αλλά μάλλον δεν έβαζα σωστά τα στοιχεία

MikeDrGK
05-08-07, 02:46
το gmail δουλεύει με το outlook express


Τελικά το o smtp server του gmail μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να στέλνει μηνύματα, αλλά σαν αποστολέας φαίνεται η διεύθυνση του gmail και όχι της Tellas.

Άρα πρόβλημα.

Δοκίμασα με τον smtp.hol.gr (από ένα λογαριασμό που έχω της HOL) και δουλεύει άψογα.

Τελικά αυτόν θα χρησιμοποιώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.