PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυνατότητα αλλαγής παρεχόμενου modem.



jj1
29-01-21, 14:42
Μια ερώτησε που δεν βρήκα απάντηση όσο και να έψαξα. Υπάρχει η δυνατότητα στους παρόχους FTTH να χρησιμοποιήσεις δικό σου modem και να αφαιρέσεις εντελώς αυτό που σου δίνουν; Το εχει κάνει κάποιος;

sdikr
29-01-21, 16:38
Το τερματικό που κάνει την σύνδεση στην οπτική, όχι δεν μπορείς σε κανέναν που δίνει Home σύνδεση

jj1
29-01-21, 16:59
Το τερματικό που κάνει την σύνδεση στην οπτική, όχι δεν μπορείς σε κανέναν που δίνει Home σύνδεση

Ευχαριστώ. Λόγο ρυθμίσεων -που φαντάζομαι δεν δίνουν- ή υπάρχουν άλλοι τεχνικοί λόγοι;

sdikr
29-01-21, 17:03
Ευχαριστώ. Λόγο ρυθμίσεων -που φαντάζομαι δεν δίνουν- ή υπάρχουν άλλοι τεχνικοί λόγοι;

Εχει να κάνει με το πως δουλεύει το gpon, καθώς μέσα στην οπτική είναι η κίνηση η δικιά σου αλλά και άλλως συνδρομητών, αν έχεις πρόσβαση σε αυτές τις ρυθμίσεις μπορεί να εχεις πρόσβαση και στα δεδομένα των άλλων.

FatMan
02-02-21, 00:22
Αν θέλεις να αλλάξεις το router που είναι μετά το gpon, ναι μπορείς. Έχω διαβάσει για αρκετούς που άλλαξαν το H300s που δίνει η Vodafone με το AVM FRITZ!Box 7590. Δεν είναι τόσο εύκολη (και φθηνή) η αλλαγή, γιατί πρέπει να βρεις router που να υποστηρίζει και VoIP.

Karthan7
05-02-21, 20:35
Μπορώ να καταργήσω το h300 της Vodafone και να συνδέσω κατευθείαν πχ το tp link c50 ?
Δεν με ενδιαφέρει η VoIP τηλεφωνία
Η σύνδεση μου είναι ftth 100/10

jch
06-02-21, 23:17
Μπορώ να καταργήσω το h300 της Vodafone και να συνδέσω κατευθείαν πχ το tp link c50 ?
Δεν με ενδιαφέρει η VoIP τηλεφωνία
Η σύνδεση μου είναι ftth 100/10


Φυσικά, μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε router έχεις στην κατοχή σου... από το τερματικό με ethernet στο router της επιλογής σου απλά θα χάσεις την VoIP τηλεφωνία, εκτός αν πας σε κάποια λύση από τη fritzbox όπως το 7530

Karthan7
07-02-21, 11:54
Ευχαριστω για την απαντηση
Δηλαδη δεν χρειαζετε να εχω modem router ? Ρωταω γιατι το tp-link c50 και το tp-link c2 που εχω ειναι σκετα router.
Συνδεω το τερματικο με ethernet στο tp-link c2 και περιμενω να παρει μονο του τις ρυθμισεις ή πρεπει να το σεταρω ?

jch
07-02-21, 12:38
Ευχαριστω για την απαντηση
Δηλαδη δεν χρειαζετε να εχω modem router ? Ρωταω γιατι το tp-link c50 και το tp-link c2 που εχω ειναι σκετα router.
Συνδεω το τερματικο με ethernet στο tp-link c2 και περιμενω να παρει μονο του τις ρυθμισεις ή πρεπει να το σεταρω ?


Με το που συνδέσεις το συνδέσεις το ρουτερ σου με ethernet από το τερματικό θα χρειαστεί να μπεις στο διαχειριστικό του ρουτερ σου και απλά να σετάρεις βασικές ρυθμίσεις όπως το να αλλάξεις το password από το εργοστασιακό, να αλλάξεις το SSID κλπ, αν δε θες να ασχοληθείς καθόλου, το αφήνεις έτσι όπως είναι και απευθείας συνδέεσαι στο ιντερνετ

Karthan7
07-02-21, 16:21
Δοκίμασα και με τα δύο ρούτερ αλλά δεν κατάφερα να συνδεθώ. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω σε αυτά στην εικόνα από κάτω ?
Συνδεσα με ethernet καλώδιο το ont με το ρούτερ.
Αν υπάρχει κάποιο λινκ με οδηγό για να μην κουράζω.

spsomas
07-02-21, 17:21
Δοκίμασα και με τα δύο ρούτερ αλλά δεν κατάφερα να συνδεθώ. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω σε αυτά στην εικόνα από κάτω ?
Συνδεσα με ethernet καλώδιο το ont με το ρούτερ.
Αν υπάρχει κάποιο λινκ με οδηγό για να μην κουράζω.

Δεν συνδέεις το το tp-link απευθείας στο ΟΝΤ αλλά στο Speedport. MHN παρακάμψεις το router που σου έδωσε η COSMOTE για να έχεις και τηλεφωνία. Άρα λοιπόν με καλώδιο από το router COSMOTE στο δικό σου TP-LINK και θα παίξει. Απλά μπες πρώτα στο TP-LINK και απενεργοποίησε το DHCP.

Karthan7
07-02-21, 17:29
Το h300s τού παρόχου της Vodafone θέλω να ξεφορτωθώ.
Ποίο πριν σε άλλο ποστ έγραψε ένας φίλος ότι γίνεται να βάλω σκέτο ρούτερ που εχω αλλά δεν βλέπω να δουλεύει.
Άρα οι επιλογές είναι δύο ?
1) Η300s > δικό μου ρούτερ
2) fritz 7530

Όπως και να έχει ευχαριστώ

citi76t
09-04-21, 10:09
Το h300s τού παρόχου της Vodafone θέλω να ξεφορτωθώ.
Ποίο πριν σε άλλο ποστ έγραψε ένας φίλος ότι γίνεται να βάλω σκέτο ρούτερ που εχω αλλά δεν βλέπω να δουλεύει.
Άρα οι επιλογές είναι δύο ?
1) Η300s > δικό μου ρούτερ
2) fritz 7530

Όπως και να έχει ευχαριστώ

Έτσι ακριβώς είναι!!!

ditheo
09-04-21, 11:18
Το h300s τού παρόχου της Vodafone θέλω να ξεφορτωθώ.
Ποίο πριν σε άλλο ποστ έγραψε ένας φίλος ότι γίνεται να βάλω σκέτο ρούτερ που εχω αλλά δεν βλέπω να δουλεύει.
Άρα οι επιλογές είναι δύο ?
1) Η300s > δικό μου ρούτερ
2) fritz 7530

Όπως και να έχει ευχαριστώ

Οποιαδήποτε router μπορεί να δημιουργήσει vlan και να ανοίξει ppoe client μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Απλά θέλει παραμετροποίηση. Πχ εγώ στην οπτική θα Αντικαταστήσω το h300 με mikrotik. Κάποιοι έχουν βάλει router της Asus.
Με τα fritz box θα το ρυθμίσεις πιο γρήγορα και εύκολα.

citi76t
09-04-21, 14:01
Οποιαδήποτε router μπορεί να δημιουργήσει vlan και να ανοίξει ppoe client μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Απλά θέλει παραμετροποίηση. Πχ εγώ στην οπτική θα Αντικαταστήσω το h300 με mikrotik. Κάποιοι έχουν βάλει router της Asus.
Με τα fritz box θα το ρυθμίσεις πιο γρήγορα και εύκολα.

Παρά πολύ σωστά όσα γράφει ο φίλος

jkoukos
09-04-21, 17:25
Για να δουλέψει το Archer C50 μόνο του, θα χρειαστεί να ορισθεί το VLAN, μόνο που δεν υπάρχει εκεί που κανονικά πρέπει, δηλαδή στις ρυθμίσεις του WAN.
https://www.tp-link.com/us/support/faq/1585/

@ ADSLgr.com All rights reserved.