PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone + FASTPATH. Τι απάντηση έλαβα.



LucidSteve
02-02-21, 14:53
Απο ADSL fastpath --> VDSL με καλό συγχρονισμό, ζήτησα να μου την κάνουν Fastpath.

Η απάντηση που μου έδωσαν απο το τεχνικό τμήμα:

https://prnt.sc/y0igh6

Σας έχει συμβεί; Μπορώ κάπως να το επιδιώξω; Σχεδόν gaming η χρήση της γραμμής.

Μιλάμε για αύξηση ping της τάξης των 11ms.

netblues
02-02-21, 15:15
Ειναι πιθανον να μην υπαρχει profile fast path με το +10% που μπηκε. Το εχω συναντησει και αλλου.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι.

TearDrop
03-02-21, 20:47
Ποιανού παρόχου είναι οι καμπίνες στην περιοχή σου?

Biteat
04-02-21, 00:04
δεν υπαρχει η επιλογη για αλλαγη τετοιων ρυθμισεων αν η καμπινα δεν ειναι της vodafone. μονο οταν η καμπινα ειναι του ιδιου του παροχουν μπορουν να κανουν καποιες αλλαγες αλλα αποτι θυμαμαι δεν νομιζω οτι παιζει fastpath στο vdsl.

netblues
04-02-21, 01:12
Φυσικα και παιζει fastpath στο vdsl

potis
04-02-21, 03:41
Δεν θα σε αρεσει αλλα η απαντηση ειναι σωστη.

Και εγω ηθελα fastpath αλλα στις 100αρες τις Vodafone δεν εχουν περαστει τα profile για αυτο, και οσο καταλαβα, δεν υπαρχει τεχνικος να το κανει, τα ετοιμα προφιλ που εχουν, απλα δεν εχουν την δυνατοτητα οπως ειπε και το παλικαρι.

Επισης αν κανεις traceroute θα δεις οτι πας Αθηνα-->Ελβετια-->Λονδινο, γιατι απο εκει περνανε οι 100ς τους, εγω εστω απο Θεσσαλονικη, ενα 6μηνο τωρα, απο εκει, και στα παντα +10-30ms :D

Μονο να περιμενεις μπορεις και να το ανεχτεις, ή αλλαζεις σε OTE.

x_undefined
04-02-21, 03:57
Άλλο το «δεν υπάρχει fastpath στο VDSL», άλλο το «ο διαχειριστής του DSLAM δεν έχει φτιάξει τα αντίστοιχα προφίλ» ή το «δεν γουστάρουμε να σας δώσουμε fastpath σε VDSL». Το πρώτο είναι απλά λάθος και ψέμα που λένε συνήθως μπας και δεν ενοχλήσει περαιτέρω ο πελάτης. Ή λένε ότι έχει ήδη fastpath ενώ γράφει ξεκάθαρα Interleaved στο router του και παίζει με 20 ms π.χ. πρώτο hop...

Τουλάχιστον στο screenshot στο 1ο μήνυμα φαίνεται να δίνουν ειλικρινή απάντηση.

GregoirX23
04-02-21, 08:32
Στην απάντηση τους απλά είπαν ότι η ταχύτητα της γραμμής είναι αρκετά υψηλή ώστε να μη μπουκώνει κατά τη χρήση και ότι δεν μπορούν να δώσουν fastpath..


Ποιανού παρόχου είναι οι καμπίνες στην περιοχή σου?

Ότι είπε σαν αρχή..
Αν δεν γνωρίζουμε αυτό δεν μπορούμε να πούμε πολλά..

- - - Updated - - -


Δεν θα σε αρεσει αλλα η απαντηση ειναι σωστη.

Και εγω ηθελα fastpath αλλα στις 100αρες τις Vodafone δεν εχουν περαστει τα profile για αυτο, και οσο καταλαβα, δεν υπαρχει τεχνικος να το κανει, τα ετοιμα προφιλ που εχουν, απλα δεν εχουν την δυνατοτητα οπως ειπε και το παλικαρι.

Επισης αν κανεις traceroute θα δεις οτι πας Αθηνα-->Ελβετια-->Λονδινο, γιατι απο εκει περνανε οι 100ς τους, εγω εστω απο Θεσσαλονικη, ενα 6μηνο τωρα, απο εκει, και στα παντα +10-30ms :D

Μονο να περιμενεις μπορεις και να το ανεχτεις, ή αλλαζεις σε OTE.

*Μη μπερδεύουμε τη διασύνδεση του εξωτερικού με τα προφίλ..

manospcistas
04-02-21, 10:39
Πάροχος και καμπίνα της Vodafone, το παιδί έβαλε κανονικά fastpath μετά από επικοινωνία μαζί τους (G.INP off & actual delay = 0) (https://www.adslgr.com/forum/threads/1187825-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-ping-%CF%83%CE%B5-fastpath-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE?p=6979103#post6979103)

Μια χαρά λοιπόν υπάρχουν τα προφίλ με αυξημένο συγχρονισμό και fastpath στις καμπίνες Vodafone.
Προφανώς δεν προωθούν την αλλαγή όταν η καμπίνα δεν είναι δική τους.

lx911
04-02-21, 13:38
Απο εχτες το βραδυ γυρισε η γραμμη στη Vodafone... Η καμπινα στη περιοχη μου ειναι Cosmote. Πριν οπου ειχα Wind αλλα και στη συνεχεια Cosmote ειχα fastpath κανονικα. Εχτες με την ενεργοποιηση καλεσα ωστε να κανω αιτημα και ο βλακας "τεχνικος εξυπηρετησης" λεει... "η καμπινα στη περιοχη σας ειναι ΟΤΕ και γιαυτο το λογο μας εχουν ενημερωσει απο την Cosmote να μην κανουμε αιτηματα fastpath μεχρι την ληξη της καραντινας ωστε να μην γινεται υπερφορτωση του δικτύου" ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (πως τους πετσοκοψες ετσι). Στη δευτερη κληση οπου εγινε την επομενη μερα ηταν απλα αρνητικοι "δεν ειναι εφικτο να ενεργοποιηθει η υπηρεσια στη γραμμη μου". Τραγικοι. Πολυ χαμηλη ποιοτητα εξυπηρετησει. Ο καθε υπαλληλος σκαρφιζετε οτι θελει για να δικαιολογηση το αδικαιολογητο.

GregoirX23
04-02-21, 16:25
Πάροχος και καμπίνα της Vodafone, το παιδί έβαλε κανονικά fastpath μετά από επικοινωνία μαζί τους (G.INP off & actual delay = 0) (https://www.adslgr.com/forum/threads/1187825-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-ping-%CF%83%CE%B5-fastpath-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE?p=6979103#post6979103)

Μια χαρά λοιπόν υπάρχουν τα προφίλ με αυξημένο συγχρονισμό και fastpath στις καμπίνες Vodafone.
Προφανώς δεν προωθούν την αλλαγή όταν η καμπίνα δεν είναι δική τους.

To είχα δει και εγώ αυτό.. Η ίδια πρπ συζήτηση γινόταν σε 2 θέματα..
Από την άλλη εφόσον το δίνουν στις δικές τους καμπίνες, αρκεί να το σηκώνει η γραμμή..

Dark_Man
05-02-21, 14:26
Στο τσατ εχω λαβει το ιδιο copy-paste κειμενακι οπου λεει οτι το καφαο δεν υποστηριζει fast path. Μετα απο τις πολλαπλες και συνεχομενες φορες απορριψης με το ιδιο κειμενο, για το γαμωτο καθισα και διαβασα ολο το wholesale.ote.gr για να μαθω για την αλλαγη προφιλ/τιμες κτλπ.

Εν τελει, ξανασυνδεομαι μεσω τσατ, και η κοπελα που με εξυπηρετουσε μου ειπε την ωμη αληθεια μετα απο μικρη επιμονη δικια μου να μαθω το λογο που δεν βαζουν fastpath και μου λεει (μαλλον θα ηταν νεα εκει) "δεν βαζουμε fastpath σε VDSL" (προφανως οταν δεν ειναι μεσω καφαο vf, γιατι απο αλλα καφαο, τα αιτηματα αλλαγης προφιλ κοστιζουν €2.5-€3.5 μεσω WRCM). Σε αυτο το σημειο της ειπα να καταγραψει το τσατ γιατι θα το χρειαστω στην επομενη συζητηση περι ανανεωσης, αφου την ενημερωσα οτι οταν καλεσα την Cosmote με σκοπο να παω σε αυτους, με ενημερωσαν οτι το καφαο υποστηριζει fast path profile κανονικοτατα (μεσω του ID). :D

potis
05-02-21, 21:35
*Μη μπερδεύουμε τη διασύνδεση του εξωτερικού με τα προφίλ..

Δεν τα μπερδευω, ειναι ενα ακομα προβλημα της Vodafone 100ς, μιας και περναει απο Λονδινο οτι και να κανεις, για μενα που ολα τα games εχουν servers Γαλλια/Γερμανια, ειναι πολυ ωραιο που πηγα απο το 50-70 στο 90-110 σε ολα αυτα :D

Γιατι πριν, η 50αρα πηγαινε,εστω η δικια μου, Αθηνα-->Ιταλια (Μιλανο νομιζω)-->Γερμανια-->game server.

Τωρα με Αθηνα-->Ελβετια-->Λονδινο--->Γερμανια-->Game server γαμησε μας.

netblues
05-02-21, 21:49
Το ακουσαμε και αυτο.. Οι 100ρες εχουν διαφορετικη δρομολογηση απο τις πχ 50ρες...
Μονο που δεν δουλευει ετσι το πραγμα, ευτυχως η δυστυχως. Οσο για το routing, μπορει να φταιει οτιδηποτε, απο τον gaming παροχο μεχρι καποιον ενδιαμεσο. (ακομα και η vodafone βεβαια)

GregoirX23
05-02-21, 22:22
Δεν τα μπερδευω, ειναι ενα ακομα προβλημα της Vodafone 100ς, μιας και περναει απο Λονδινο οτι και να κανεις, για μενα που ολα τα games εχουν servers Γαλλια/Γερμανια, ειναι πολυ ωραιο που πηγα απο το 50-70 στο 90-110 σε ολα αυτα :D

Γιατι πριν, η 50αρα πηγαινε,εστω η δικια μου, Αθηνα-->Ιταλια (Μιλανο νομιζω)-->Γερμανια-->game server.

Τωρα με Αθηνα-->Ελβετια-->Λονδινο--->Γερμανια-->Game server γαμησε μας.

Μιλάμε στον ίδιο πάροχο και οι 2 περιπτώσεις;

potis
05-02-21, 22:31
Το ακουσαμε και αυτο.. Οι 100ρες εχουν διαφορετικη δρομολογηση απο τις πχ 50ρες...
Μονο που δεν δουλευει ετσι το πραγμα, ευτυχως η δυστυχως. Οσο για το routing, μπορει να φταιει οτιδηποτε, απο τον gaming παροχο μεχρι καποιον ενδιαμεσο. (ακομα και η vodafone βεβαια)

Δεν ξερω γιατι σαν ενοχλει τοσο πολυ αυτο το statement εδω μεσα :D

5 23 ms 25 ms 23 ms ae3-100-ucr.ata.cw.net [195.89.103.69]
6 57 ms 57 ms 56 ms ae54-xcr1.mlu.cw.net [195.2.21.166]
7 66 ms 66 ms 65 ms ae6-xcr1.fix.cw.net [195.2.10.245]

αυτο δεν υπηρχε σαν concept στην 50αρα, για 8 χρονια, τωρα που αλλαξα σε 100αρα, πηγαινω λονδινο και πηρα σε ολα +20ms.

lx911
08-02-21, 13:10
Η γραμμη απο πανω της αδερφης μου οπου επισης ειναι vodafone 3play vdsl στα 50 mbps. Eιχα επικοινωνησει πριν κανενα χρονο με την εξυπηρετηση σχετικα με ενα προβημα για το vodafone tv και θυμηθηκα οτι ειχα ζητησει να γινει η γραμμη fastpath αφου ο ανηψιος μου παιζει online. Επισυναπτω screenshot απο το router.

224276

Το σπιτι ειναι μονοκατοικια και συνδεομαστε σε καμπινα της Cosmote.

netblues
08-02-21, 14:10
Δεν ξερω γιατι σαν ενοχλει τοσο πολυ αυτο το statement εδω μεσα :D

5 23 ms 25 ms 23 ms ae3-100-ucr.ata.cw.net [195.89.103.69]
6 57 ms 57 ms 56 ms ae54-xcr1.mlu.cw.net [195.2.21.166]
7 66 ms 66 ms 65 ms ae6-xcr1.fix.cw.net [195.2.10.245]

αυτο δεν υπηρχε σαν concept στην 50αρα, για 8 χρονια, τωρα που αλλαξα σε 100αρα, πηγαινω λονδινο και πηρα σε ολα +20ms.

Δεν αμφισβητει κανεις οτι πηρες +20, αλλα το γεγονος οτι τα πηρες λογω 100ρας.
Το path καθοριζεται απο το ip pool, και απο οτι βλεπω, ειτε με 100ρα ειτε με 50ρα δινει απο τα ιδια pool.
Αν θες πες το game server να ποσταρουμε traces.

- - - Updated - - -


Η γραμμη απο πανω της αδερφης μου οπου επισης ειναι vodafone 3play vdsl στα 50 mbps. Eιχα επικοινωνησει πριν κανενα χρονο με την εξυπηρετηση σχετικα με ενα προβημα για το vodafone tv και θυμηθηκα οτι ειχα ζητησει να γινει η γραμμη fastpath αφου ο ανηψιος μου παιζει online. Επισυναπτω screenshot απο το router.

224276

Το σπιτι ειναι μονοκατοικια και συνδεομαστε σε καμπινα της Cosmote.

Κανονικo fastpath, χωρις το εξτραδακι του +10% ομως. Η καμπινα πρεπει να ειναι εξω απο το σπιτι..

lx911
09-02-21, 12:11
Δεν αμφισβητει κανεις οτι πηρες +20, αλλα το γεγονος οτι τα πηρες λογω 100ρας.
Το path καθοριζεται απο το ip pool, και απο οτι βλεπω, ειτε με 100ρα ειτε με 50ρα δινει απο τα ιδια pool.
Αν θες πες το game server να ποσταρουμε traces.

- - - Updated - - -



Κανονικo fastpath, χωρις το εξτραδακι του +10% ομως. Η καμπινα πρεπει να ειναι εξω απο το σπιτι..

Ναι ειναι οι γυφτιες που κανει ο ΟΤΕ οταν βαζει fastpath στη γραμμη κλειδωνει το rate ακριβως. Και στη δικια μου γραμμη στο ισογειο σε εμενα το ιδιο ειχε γινει και οταν ειχα ΟΤΕ αλλα και με wind.

Η καμπινα δεν ειναι τοσο κοντα. Ειναι στο απεναντι τετραγωνο γωνια. Με ΟΤΕ αλλο attenuation εδειχνε.

netblues
09-02-21, 12:19
Δεν ειναι γυφτια. Απλα σε μερικες καμπινες δεν υπαρχει φτιαγμενο το profile με +10% και fastpath. Γνωστο απο μεσα. Οποτε ισχυει για ολους.
Υποψιν οτι το fastpath δεν κοστιζει κατι στο παροχο. Αντιθετα το +10% θεωρητικα επιβαρυνει, ειτε ως fast ειτε χωρις.

Οσο για το attenuation, τα modems δεν ειναι οργανα μετρησης. Συχνα εχουν σημαντικες αποκλισεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.